Co wpływa na kondycję naszej skóry?

Aby jak najlepiej zadbać o swoją skórę, musisz mieć świadomość tego, że na jej stan wpływa wiele czynników. To, jakich składników aktywnych dostarczasz jej podczas codziennej pielęgnacji, jest bardzo ważne, jednak musisz pamiętać także o znaczeniu diety i dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Na kondycji skóry mocno odbijają się również choroby oraz stres, brak snu i zanieczyszczenia powietrza. W trosce o wygląd skóry, nie można też pominąć regularnej aktywności fizycznej!

Co wpływa na kondycję naszej skóry?
Spis treści:
  1. Dieta – jaki ma wpływ na Twoją skórę?
  2. Ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia – nawilżenie skóry
  3. Stan zdrowia – jak choroby wpływają na kondycję skóry?
  4. Stres – czy może mieć wpływ na wygląd skóry?
  5. Codzienna pielęgnacja – jaki wpływ mają wykorzystywane przez Ciebie składniki aktywne?
  6. Sen – odpowiednia ilość snu przyśpiesza proces gojenia ran
  7. Aktywność fizyczna – poprawa krążenia po wysiłku
  8. Czynniki zewnętrzne – jak zanieczyszczenia powietrza oddziałują na skórę?

Dieta – jaki ma wpływ na Twoją skórę?

Jeśli kwestia dotycząca tego, jak poprawić kondycję skóry, jest dla Ciebie istotna, nie możesz ignorować znaczenia diety. Niezbędne składniki odżywcze (np. białka), a także nieodżywcze składniki bioaktywne (polifenole) mają ogromny wpływ na stan integralności strukturalnej i funkcjonalnej skóry oraz odgrywają dużą rolę w utrzymaniu młodego wyglądu i zdrowia skóry. Dieta oddziałuje na stan powłoki skórnej wielokierunkowo. Trzeba podkreślić jej wpływ na gospodarkę lipidową, węglowodanową, hormonalną, a także na mikrobiom jelitowy i regulację procesów zapalnych. Odpowiedni sposób żywienia jest kluczowym elementem dbania o prawidłową kondycję skóry, włosów i paznokci.

Wpływ diety na wygląd skóry jest nieoceniony. Dobrze zbilansowana dieta powinna składać się między innymi z odpowiedniej ilości białek, będących materiałem budulcowym skóry i włosów. Nie można też zapominać, że witaminy i składniki mineralne regulują procesy zachodzące w organizmie. Miej na uwadze także to, że witamina E, która jest nazywana witaminą młodości, rozpuszcza się w tłuszczach, tak samo zresztą jak witaminy: A, D i K. Dieta bogata w antyoksydanty sprzyja atrakcyjnemu wyglądowi i zdrowiu skóry. Dla Twojej skóry, a także dla włosów i paznokci, bardzo ważne są także witaminy z grupy B! Szersze omówienie tematu wpływu żywności na stan skóry znajdziesz w artykule: Dieta a wygląd skóry i włosów.

Ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia – nawilżenie skóry

Aby mieć piękną i jędrną skórę, należy pić jak najwięcej wody. Oczywiście dostarczanie skórze składników nawilżających poprzez aplikowanie na nią odpowiednich preparatów, np. z kwasem hialuronowym, to podstawa codziennej rutyny pielęgnacyjnej, ale trzeba podkreślić, że niedostateczne nawodnienie organizmu bardzo szybko odbija się na naszym wyglądzie.

Sucha, zwiotczała i skłonna do podrażnień skóra to wynik spożywania zbyt małej ilości wody. Odpowiednie nawadnianie organizmu od wewnątrz jest warunkiem zdrowo wyglądającej, elastycznej i promiennej skóry. Jeśli będziesz unikać zbyt małej podaży płynów, ograniczysz różne oznaki starzenia się skóry. Pijesz za mało wody? Zmień to, a ogólna poprawa kondycji Twojej skóry będzie zauważalna już po kilku dniach.

Stan zdrowia – jak choroby wpływają na kondycję skóry?

Na wygląd skóry twarzy i na ciele wpływa także stan zdrowia – jeśli w organizmie rozwija się choroba, skóra wygląda coraz gorzej. Dla przykładu, problemy z tarczycą zwiastuje niekiedy sucha, łuszcząca się skóra, często pojawia się też świąd. Swędząca skóra może wskazywać na cukrzycę, niewydolność wątroby, choroby hematologiczne i problemy z nerkami. Często jednak przyczyną świądu skóry jest zakażenie grzybicze albo reakcja alergiczna. Choroby skóry takie jak atopia, łuszczyca czy trądzik młodzieńczy to osobne, obszerne zagadnienie.

W przypadku przewlekłych chorób i zaburzeń hormonalnych pielęgnacja skóry może być dość skomplikowana. Warto omówić ten temat z lekarzem, który przepisuje leki, oraz z dermatologiem. Trzeba pamiętać o tym, że skóra osób z niektórymi chorobami jest szczególnie uwrażliwiona i źle toleruje wiele substancji znajdujących się w drogeryjnych kosmetykach. Szukasz dobrego oleju bazowego, który ma bardzo dobrą biozgodność ze skórą ludzką? Złoty zimnotłoczony olej jojoba to doskonały wybór!

Stres – czy może mieć wpływ na wygląd skóry?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest narażonych na przewlekły stres, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu i urodzie. Podczas sytuacji stresowych następuje ograniczenie funkcji bariery skórnej, a także wzrost przeznaskórkowej utraty wody. Stres przyczynia się także do wydłużania się procesów związanych z gojeniem się ran. Chroniczny stres powoduje pogłębianie się zmarszczek, sprzyja także pojawianiu się plam pigmentacyjnych oraz suchości skóry i jej skłonności do podrażnień. Pod wpływem stresu telomery (końcówki chromosomów) ulegają skróceniu, co powoduje przyspieszenie procesów starzenia się organizmu.

Stres, podobnie jak niezdrowa dieta, nasila trądzik – zwiększa produkcję łoju i zaostrza stany zapalne skóry. U osób z suchą skórą stres przyczynia się do pojawienia się zaczerwienień, zmarszczek i łuszczenia się przesuszonego naskórka. Codzienne życie w stresie powoduje także zaostrzenie objawów atopii i innych dermatoz, może też prowadzić do łysienia plackowatego

Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele. Aby go zredukować, należy zadbać o aktywność fizyczną i jak najczęściej przebywać na łonie natury. Wspaniałe rezultaty daje także aromaterapia i domowe SPA

Codzienna pielęgnacja – jaki wpływ mają wykorzystywane przez Ciebie składniki aktywne?

Chcesz wiedzieć, jak poprawić kondycję skóry twarzy poprzez odpowiednią pielęgnację? Musisz wziąć pod lupę swoje kosmetyki. W ECOSPA znajdziesz mnóstwo porad na temat tego, jak zadbać o każdy typ skóry, wykorzystując do tego różne naturalne preparaty bogate w składniki aktywne. Zadaniem składników aktywnych obecnych w preparatach stosowanych na co dzień jest przede wszystkim nawilżanie, odżywianie i regeneracja skóry. Te substancje sprawiają, że skóra odzyskuje właściwe pH, jest chroniona przed nadmierną ilością wolnych rodników, a jej bariera hydrolipidowa funkcjonuje prawidłowo. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry można opóźnić procesy starzenia się tkanki, a więc ujędrnić ją, wygładzić i nadać jej zdrowszy koloryt. Poprawa kondycji skóry twarzy może być widoczna szybciej, niż Ci się wydaje, jeśli sięgniesz po odpowiednie preparaty!

Aby zacząć przygodę z tworzeniem własnych naturalnych kosmetyków bogatych w składniki aktywne dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej skóry i włosów, zainwestuj w nasze bazy kosmetyczne do pielęgnacji skóry i włosów. Jeśli masz dojrzałą cerę, pomyśl też o Zestawie Start Krem do twarzy i Serum pod oczy.

Sen – odpowiednia ilość snu przyśpiesza proces gojenia ran

Zbyt krótki sen nie tylko źle wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Przyczynia się również do gorszej kondycji skóry! Trzeba wiedzieć, że w fazie REM, podczas której mózg wykazuje największą aktywność, metabolizm zwalnia, a wydzielanie hormonu stresu jest ograniczone. W tym czasie do krwi uwalniany jest też hormon wzrostu, czyli somatotropina, który uczestniczy w regeneracji organizmu, w tym także przyspiesza gojenie się ran.

Jeśli nie śpimy tyle, ile trzeba, skóra staje się szara, ziemista i blada. Jak już wspomniano, zbyt krótki sen źle wpływa na to, jak się czujemy – jest to związane ze wzrostem hormonu stresu, czyli kortyzolu. Pod wpływem jego nadmiernej ilości dodatkowo skóra staje się bardziej skłonna do podrażnień i stanów zapalnych oraz powstawania zmian trądzikowych

Aktywność fizyczna – poprawa krążenia po wysiłku

Co jeszcze poprawia wygląd skóry twarzy? Na opóźnienie procesu starzenia się skóry wpływ ma również regularnie podejmowana aktywność fizyczna. Wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry jest więc godny uwagi. Systematyczne ćwiczenia (2-3 razy w tygodniu) opóźniają pojawienie się oznak starzenia, ponieważ pobudzają krążenie krwi. W konsekwencji krew dostarcza do komórek więcej składników odżywczych i tlenu, aktywując je do pracy i przyczyniając się do spowolnienia procesów ich starzenia się

Regularna umiarkowana aktywność fizyczna sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Z przeprowadzonych badań wynika, że siedzący tryb życia wpływa na długość telomerów. Przy zbyt niskiej aktywności telomery ulegają ciągłemu skracaniu, co przyspiesza starzenie się organizmu. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt częste intensywne treningi zwiększają produkcję wolnych rodników, warto więc zachować rozsądek i nie przemęczać się, bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Aktywność fizyczna sprawia, że skóra na ciele jest jędrniejsza – dzięki niej można ograniczyć cellulit. Co ważne, pozytywnie wpływa ona też na wygląd szyi i twarzy, zwłaszcza ćwiczenia na mięśnie kręgosłupa szyjnego, pomagające pozbyć się tzw. wdowiego garbu, który pojawia się u coraz młodszych osób. Sprawdź też, jak chronić się przed Digital Aging i Tech-neck! Pomyśl o treningu mięśni twarzy, ponieważ sprawia on, że mięśnie stają się sprężyste, napięte i lepiej podtrzymują skórę. Takie ćwiczenia zwiększają objętość mięśni twarzy, co działa jak naturalny lifting – wygładza zmarszczki, zapobiega opadaniu owalu i tzw. chomiczkom.

Czynniki zewnętrzne – jak zanieczyszczenia powietrza oddziałują na skórę?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawić wygląd skóry twarzy, nie możesz pominąć kwestii zanieczyszczeń powietrza. Ich wpływ na skórę zauważają zwłaszcza te osoby, które mieszkają w dużych, zatłoczonych miastach – są one przyczyną powstawania ogromnej ilości wolnych rodników! Zanieczyszczenia powietrza osłabiają barierę ochronną skóry, a także obniżają elastyczność tkanki oraz jej zdolność do samoregulacji. Powodują one degradację kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Do czynników zewnętrznych źle wpływających na stan skóry zaliczane jest także promieniowanie UV. Aby się przed nim chronić, stosuj nasz Naturalny krem z filtrem SPF 50!

Bibliografia:

  • B. Pytrus, E. Chlebus, P.T. Pugliese, Fizjologia skóry. Teoria i praktyka, MedPharm 2013. 
  • J. Maj, Skóra lustrem ciała, Item Publishing, Warszawa 2020. 
  • A. Lewandowska, Dieta dla urody. Zdrowa skóra, piękne włosy i paznokcie, RM, Warszawa 2021.
  • Pawłowska A., Plewa-Tutaj K., Ocena wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 2016, t. 5, n. 6, 567-572.
  • M. Winiarska-Mieczan, A. Samolińska, W. Samolińska, Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Lublin 2022. 
  • I. Wagner-Olszewska, Zdrowy kręgosłup, RM, Warszawa 2023.
  • Kubicka-Figiel M., Martyka A., Taborska N., Sprawne ciało, sprawna skóra: wieloaspektowy wpływ aktywności fizycznej na skórę, Medycyna Środowiskowa 2024, t. 27, n. 1, s. 32-35.
  • Gradowicz-Prajsnar B., Stres a choroby skóry. Omówienie na przykładzie trądziku pospolitego, Kosmetologia Estetyczna 2024, t. 12, n. 6., s. 27-2012.
  • Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W, Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna 2016 t. 6, n. 5, s. 575-579.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Antyoksydacyjny krem z koenzymem Q10
Antyoksydacyjny krem z koenzymem Q10

Receptura na antyoksydacyjny krem z koenzymem Q10 i olejem z róży piżmowej. Olej z nasion dzikiej róży piżmowej ujędrnia, wygladza i regeneruje skórę. Krem dzięki zawartości koenzymu Q10 działa antyoksydacyjnie, zapobiega powstawaniu zmarszczek, chroni przed wolnymi rodnikami oraz sprawia, że cera nabiera promiennego wyglądu. Przeznaczony do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Wskazania: Suchość, Szara cera, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do słoika 30 ml :
(91%) 27.3 g Baza kremowa premium EKOLOGICZNA
(3.5%) 1.05 g Bioferment z aceroli
(4%) 1.2 g Olej z nasion dzikiej róży piżmowej ekologiczny
(1.5%) 0.45 g Koenzym Q10 w skwalanie
Co wpływa na kondycję naszej skóry? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Co wpływa na kondycję naszej skóry?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.