Jaki wpływ na wygląd skóry ma aktywność fizyczna?

Podczas treningu, biegania czy spaceru zwiększa się krążenie krwi w żyłach i tętnicach. Sprawdź, co to oznacza dla Twojej skóry! Poniżej znajdziesz odpowiedzi na szereg ważnych pytań. Dowiedz się, jak ćwiczenia wpływają na wygląd cery oraz skóry https://ecospa.pl/baza-do-mycia-twarzy-i-ciala-ekologicznai dlaczego ruch pomaga pozbyć się cellulitu. Wyjaśniamy także, jak na skórę działa pot i poruszamy kwestię wpływu aktywności fizycznej na trądzik i inne choroby skóry. Podpowiadamy też, które składniki wyszczuplające działają najlepiej!
 

Jaki wpływ na wygląd skóry ma aktywność fizyczna?
Spis treści:
  1. Zwiększone krążenie krwi podczas aktywności fizycznej – zalety dla skóry
  2. Wpływ potu na kondycję skóry
  3. Jak wpływa aktywność fizyczna na trądzik i inne choroby skóry?
  4. Sposób na skuteczną walkę z cellulitem
  5. Naturalne kosmetyki wyszczuplające jako dodatek do treningu

Zwiększone krążenie krwi podczas aktywności fizycznej – zalety dla skóry

Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi do skóry – dostarczają jej tlenu oraz cennych składników odżywczych. Podczas wysiłku fizycznego i wskutek intensywniejszego krążenia krwi w żyłach i tętnicach dochodzi także do wzmożonego spalania kwasów tłuszczowych, a to oznacza wyszczuplanie. Warto wiedzieć, że jedną z przyczyn powstawania cellulitu jest nieprawidłowe krążenie krwi. Co więcej, gdy cellulit się już pojawi, dochodzi do pogorszenia krążenia krwi i limfy, co utrudnia jego leczenie. Aktywność fizyczna jest zatem bardzo wskazana, gdy walczy się z cellulitem.

Wygląd skóry a aktywność fizyczna to temat, który powinien zainteresować każdą osobę, która dba o swoją cerę. Dotlenienie organizmu jest bowiem niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia i urody. Zwiększony przepływ krwi w organizmie sprawia, że tlen jest doprowadzany do wszystkich komórek. Dotleniona skóra wygląda świeżo i ma ładny koloryt. Jej pory są zwężone i wykazują mniejszą tendencję do zapychania się, ponadto dotlenienie sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne. Kondycja skóry, która jest dotleniona, jest lepsza pod wieloma względami!

Wpływ potu na kondycję skóry

Podczas wzmożonego wysiłku wraz z potem z organizmu usuwane są toksyny oraz zanieczyszczenia i wolne rodniki. Dzięki temu skóra oczyszcza się z substancji, które przyspieszają jej procesy starzenia się i negatywnie wpływają na jej wygląd i zdrowie. Trzeba jednak zaznaczyć, że pot zalegający na skórze po treningu to coś, czego trzeba stanowczo unikać. Sól obecna w pocie może powodować alergiczne reakcje. Warto zmyć pot z powierzchni skóry jak najszybciej, używając do tego łagodnych preparatów pozbawionych substancji drażniących np. bazy do mycia twarzy i ciała. 

Jak wpływa aktywność fizyczna na trądzik i inne choroby skóry?

W przypadku chorób dermatologicznych, takich jak trądzik, trądzik różowaty lub łuszczyca, należy zachować szczególną ostrożność podczas treningów. Nie można jednak doprowadzić do tego, by problemy ze skórą uniemożliwiły wykonywanie ćwiczeń.

W przypadku osób z trądzikiem bardzo ważne jest oczyszczanie twarzy i ciała przed i po treningu. Jak już wiesz, podczas wzmożonego wysiłku ze skóry wydalane są różne substancje – mogą one zatkać pory i sprzyjać rozwojowi bakterii, więc należy je jak najszybciej usunąć ze skóry. Bardzo jest ważne także to, aby nie ćwiczyć w makijażu, który zwiększa ryzyko pogorszenia stanu skóry po intensywnej aktywności fizycznej.

Gdy problemem jest trądzik różowaty, nieco podwyższona temperatura ciała i zaczerwienienie skóry towarzyszące ćwiczeniom mogą powodować zaostrzenie się zmian. Osobom zmagającym się z tą dermatozą zalecane jest ćwiczenie w chłodnym otoczeniu. Kobiety i mężczyźni z atopią, egzemą lub łuszczycą również niekiedy doświadczają pogorszenia stanu skóry po intensywnej aktywności fizycznej, zwykle spowodowanej przez sól znajdującą się w pocie. Osobom z takimi chorobami skóry zaleca się przed treningiem nanieść na skórę cienką warstwę lekkiego naturalnego balsamu do ciała. Przy atopii, łuszczycy czy egzemie również warto ćwiczyć w chłodnym pomieszczeniu, aby ograniczyć potliwość

Trzeba jednak podkreślić, że udowodniono, iż ćwiczenia łagodzą stres. U osób z chorobami skóry redukcja stresu, który nasila przecież zmiany na skórze, może przynieść poprawę. Korzystne działanie aktywności fizycznej obserwuje się zwłaszcza u kobiet i mężczyzn z trądzikiem lub egzemą, jednak pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Sposób na skuteczną walkę z cellulitem

Regularne ćwiczenia fizyczne przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, poprawiają krążenie limfatyczne i krwionośne oraz usprawniają wydalanie toksyn z organizmu. Dodatkowo zapewniają lepsze dotlenienie i odżywienie komórek oraz zwiększają napięcie mięśni. Ćwiczenia, treningi czy nawet zwykłe spacery pomagają także utrzymać odpowiednią wagę. Trzeba pamiętać o tym, że nadmierne odkładanie tłuszczu w tkance podskórnej skutkuje znacznym zaostrzeniem objawów cellulitu.

Aktywność fizyczna sprawia także, że składniki aktywne obecne w kosmetykach antycellulitowych są lepiej przyswajane przez skórę. Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się cellulitu? Oczywiście musisz mieć na uwadze to, że walka z cellulitem wiąże się nie tylko z aktywnością fizyczną – poznaj domowe sposoby na jędrne i nawilżone ciało.

Naturalne kosmetyki wyszczuplające jako dodatek do treningu

Aktywność fizyczna i stosowanie odpowiednich kosmetyków wyszczuplających może przynieść znakomite efekty w postaci smuklejszej, zgrabniejszej sylwetki i jędrnej, gładkiej skóry. Sprawdź, czy wiesz, jakie są najskuteczniejsze składniki aktywne w kosmetykach wyszczuplających! Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje między innymi ekologiczny ekstrakt z kawy, który usprawnia funkcjonowanie tkanki łącznej oraz pobudza przepływ krwi i limfy. Koniecznie wypróbuj także działanie alg morskich, ponieważ wzmacniają one naczynia krwionośne, wspomagają intensywne wyszczuplanie i wspaniale ujędrniają skórę. Pamiętaj o tym, że w zabiegach antycellulitowych, ujędrniających i wyszczuplających ważny jest peeling. Naturalny peeling mechaniczny poprawia mikrokrążenie krwi, pobudzając przepływ krwi i limfy.

Bibliografia:

  • Posłuszny, M., Lapina S., Zapobieganie starzeniu przez rekreację, Studia Periegetica 2011, nr. 6, 9-16.
  • Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Roczniki PomorskiejAkademii Medycznej w Szczecinie 2014, t. 60, n.1, s. 29-38.
  • Lisiecka A., Hetman W., Cellulit–patogeneza, profilaktyka i metody redukcji, НАУКА, ОСВІТА, СУСПІЛЬСТВО: ІНСТРУМЕНТИ І МЕХАНІЗМИ СУЧАСНОГО ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ 2021, s. 112-116.
  • Gorajek A., Kudan M., Osiejewska, A., Mechanical acne – a review of contributing factors and diagnostic-therapeutic approach, Journal of Education, Health and Sport 2022, t. 12, n. 8, s. 473-483.
  • Baran J., Kubit P, Kawa i jej prozdrowotne właściwości, Herbalism 2021, t.7, n. 1, s. 19-30.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Ujędrniający balsam z bazy z centellą i eukaliptusem
Ujędrniający balsam z bazy z centellą i eukaliptusem

Przepis na ujędrniający balsam z bazy z centellą i eukaliptusem. Olej z opuncji figowej intensywnie nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Dodatkowo olej z centelli wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Balsam może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, szczególnie suchej i normalnej.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(90.2%) 180.4 g Baza balsamowa EKOLOGICZNA
(4.5%) 9 g Olej z opuncji figowej ekologiczny
(5%) 10 g Olej z centelli
(0.2%) 0.4 g Olejek lawendowy Francja ekologiczny
(0.1%) 0.2 g Olejek eukaliptusowy cytrynowy
Jaki wpływ na wygląd skóry ma aktywność fizyczna? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jaki wpływ na wygląd skóry ma aktywność fizyczna?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.