Bluszcz w kosmetyce – znasz jego właściwości i zastosowanie?

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) to gatunek wiecznie zielonego pnącza, które licznie występuje między innymi w naszych polskich lasach i parkach. Ta cieniolubna roślina nie tylko dodaje uroku zacienionym zakątkom – bluszcz wykorzystuje się także w kosmetyce. W jego liściach znajdują się substancje, które wykazują wyjątkowo silne działanie ujędrniające. Sprawdź, dlaczego warto stosować kosmetyki z ekstraktem lub olejem z bluszczu i wypróbuj nasze unikalne receptury z ich wykorzystaniem!
 

Bluszcz w kosmetyce – znasz jego właściwości i zastosowanie?
Spis treści:
  1. Bluszcz – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?
  2. Co zawiera bluszcz?
  3. Dlaczego warto stosować kosmetyki z bluszczem?
  4. Wspaniałe właściwości ujędrniające
  5. Receptury DIY na kosmetyki z wykorzystaniem ekstraktu i oleju z bluszczu

Bluszcz – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Bluszcz jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce – przede wszystkim znajduje zastosowanie jako składnik preparatów ujędrniających, poprawiających krążenie i antyobrzękowych. Ekstrakt wodno-glicerynowy z bluszczu to jeden z najskuteczniejszych składników przeciwcellulitowych, wyszczuplających i niwelujących obrzęki. Jest on dodawany głównie do balsamów do ciała, ale trzeba też wiedzieć, że można wykorzystać go jako składnik kremów i serum do cery dojrzałej.

Warto też wypróbować działanie kosmetyków z bluszczem na włosy. Dzięki temu, że zawarte w bluszczu substancje zmniejszają rogowacenie ujść mieszków włosowych, przyspiesza on porost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Nasz ekstrakt z bluszczu można stosować w pielęgnacji włosów osłabionych i skłonnych do wypadania, natomiast olej z bluszczu otrzymywany przez macerację liści Hedera Helix doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku włosów farbowanych, ponieważ nie tylko je wzmacnia, ale też chroni przed blaknięciem

Co zawiera bluszcz?

Warto wiedzieć, że w terapii cellulitu szerokie zastosowanie znalazły substancje aktywne należącedo dwóch grup związków – flawonoidów i saponin. Znajdują się one między innymi w ekstrakcie i oleju z bluszczu. Bluszcz to źródło saponin trójterpenowych: hederageniny i hederyny. Działanie tych związków opiera się na poprawie drenażu żylnego i limfatycznego oraz redukcji obrzęku. Ograniczają one także przepuszczalność naczyń włosowatych. Dodatkowo hederyna wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry.

Liście bluszczu zawierają też niewielkie ilości flawonoidów - są to uszczelniająca naczynia krwionośne i zapobiegająca żylakom antyutleniacze takie jak: uszczelniająca naczynka rutyna, stymulujący proces lipolizy kemferol oraz niwelująca stany zapalne izokwercytryna. Bluszcz to także źródło alkaloidu emetyny. Składnik ten pobudza przemianę materii – przyspiesza usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu.

W skład wyciągu wchodzą także: kwasy fenolowe, witaminy A i E, jod, fitosterole (sitosterol, stigmasterol, spinasterol, kampesterol) i seskwiterpeny - germakrenen, beta-elemen. W liściach bluszczu znajdują się ponadto kwas kawowy oraz kwas chlorogenowy. Składniki te mają wpływ na stan naczyń, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwdrobnoustrojowe, dzięki nim skóra staje się jędrna, elastyczna i gładka. Jak widać, bluszcz pospolity to bogactwo cennych składników aktywnych, dlatego pozyskiwane z niego substancje to cenne surowce w kosmetyce.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z bluszczem?

Wyciągi i maceraty z bluszczu odgrywają dużą rolę w kosmetyce. Słusznie nazywa się bluszcz pogromcą cellulitu, który w mniejszym lub większym stopniu występuje na udach, pośladkach i brzuchu u większości kobiet. Kosmetyki z bluszczem poprawiają krążenie krwi i limfy, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność. Ich stosowanie pozwala zapobiegać obrzękom, wyraźnie ogranicza cellulit i redukuje opuchliznę nóg

Nasze preparaty pozyskiwane z bluszczu, czyli ekstrakt i olej, to doskonałe składniki kosmetyków antycellulitowych, wyszczuplających i wspomagających modelowanie sylwetki, takich jak np. antycellulitowa oliwka z bluszczem. Szybko przywracają skórze jędrność i elastyczność oraz zapobiegają tworzeniu się rozstępów. To jednak nie wszystko. Z racji tego, że substancje znajdujące się w bluszczu łagodzą podrażnienia i niwelują stany zapalne wywołane różnymi czynnikami, stosuje się je w kosmetykach do higieny intymnej.

Bluszcz działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo, dlatego świetnie sprawdza się jest w preparatach myjących i antyseptycznych. Kosmetyki z bluszczem zdają egzamin w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej oraz mieszanej – zmniejszają łojotok i zaskórniki. Z racji tego, że wyciąg z bluszczu działa także nawilżająco, antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo, jest również cennym składnikiem naturalnych kosmetyków anti-aging do twarzy i przeciwobrzękowych preparatów pod oczy. Wyjątkowy skład bluszczu sprawia, że interesują się nim także osoby chcące wzmocnić swoje włosy i nawilżyć je. Kosmetyki do włosów z bluszczem chronią również przed blaknięciem farbowane pasma.

Wspaniałe właściwości ujędrniające

Ekstrakt i olej z bluszczu mają szerokie zastosowanie, jednak najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane są ich właściwości ujędrniające. To bez wątpienia jedne z najbardziej efektywnych substancji przeciwcellulitowych, o właściwościach drenujących, przeciwobrzękowych i przywracających prawidłowe napięcie skóry całego ciała. Dzięki kosmetykom z bluszczem można zadbać o skórę skłonną do cellulitu oraz rozstępów, poprawiają one także stan delikatnych i kruchych naczynek na nogach. Ekstrakt z bluszczu pospolitego ujędrnia również skórę twarzy, jest zatem idealnym składnikiem kremów dla cery dojrzałej. 

Receptury DIY na kosmetyki z wykorzystaniem ekstraktu i oleju z bluszczu

Oprócz wspomnianej wyżej antycellulitowej oliwki z bluszczem, do przygotowania której wykorzystuje się także olej z orzechów laskowych i olejek imbirowy, wypróbuj też balsamy z bluszczem. Proponujemy różne receptury na tego typu kosmetyki ujędrniające, które zaskakują swoją skutecznością. Lekki balsam antycellulitowy z olejem z bluszczu i hydrolatem z kwiatów czarnego bzu ma silne działanie ujędrniające, uelastyczniające, nawilżające i antyoksydacyjne. Warto też wypróbować Lekki antycellulitowy balsam do ciała z ekstraktem z bluszczu i olejkiem różowego grejpfruta – oprócz tego, że kosmetyk wyraźnie niweluje tzw. skórkę pomarańczową, to w dodatku bardzo przyjemnie pachnie. Ekstrakt z bluszczu to także składnik ujędrniającego balsamu do ciała z jałowcem i olejem z zielonej kawy.

Jak wiadomo, walkę z cellulitem wspiera regularne wykonywanie peelingu ciała – przygotuj antycellulitowy i ujędrniający peeling z olejem z bluszczu i stosuj go przed nałożeniem balsamu lub oliwki.

Bibliografia:

  • Klimowicz A., Zielonka J., Turek M., Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu, Postępy Fitoterapii, t. 16, n. 2, s. 96-101.
  • Tybur M., Piotrowska A., Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego, Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki 2018, s. 79-91.
  • Parus A., Właściwości farmakologiczne saponin, Postępy Fitoterapii 2013, n. 3, s. 200-204.
  • Facino R. M., Carini M., Stefani R., Anti-elastase and antihyaluronidase activities of saponins and sapogenins from Hedera helix, Aesculus hippocastanum, and Ruscus aculeatus: factors contributing to their efficacy in the treatment of venous insufficiency, Archiv der Pharmazie (Weinheim) 1995, n. 10, s. 720-740.
  • Hexel D., Orlandi C., Zeichmeister D., Botanical extracts used in the treatmentof cellulite, Dermatologic Surgery 2005, nr. 31, s. 866-872.

Olej z bluszczu

Otrzymany jest przez macerację liści bluszczu Hedera Helix w oleju słonecznikowym. Działa przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie. Olej (macerat) z bluszczu wspomaga modelowanie sylwetki i redukcję cellulitu. Polecamy go także do pielęgnacji włosów - chroni kolor i regeneruje je.

Olej z bluszczu
15,90 zł 30 ml

Ekstrakt z bluszczu

Jeden z najskuteczniejszych surowców roślinnych na cellulit i obrzęki. Pobudza krążenie krwi i limfy, wzmacnia naczynka krwionośne i poprawia jędrność skóry. Ekstrakt z bluszczu sprawdza się jako składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ujędrniających i antycellulitowych.

Ekstrakt z bluszczu
9,90 zł 10 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Peeling antycellulitowy i ujędrniający
Peeling antycellulitowy i ujędrniający

Peeling do ciała antycellulitowy i ujędrniający z olejem z bluszczu. Bazą kosmetyku DIY jest peeling solny z Morza Martwego, który dzięki bogactwu minerałów działa oczyszczająco i złuszczająco, korzystnie wpływa na jędrność skóry i pomaga w walce z cellulitem. Olej z bluszczu (macerat z bluszczu) ma działanie antycellulitowe i ujędrniające. Olej z rokitnika działa wzmacniająco, rewitalizująco i regenerująco na skórę. Peeling polecamy stosować na partie ciała objęte cellulitem: brzuch, uda, pośladki, ramiona.

Wskazania: Blizny i rozstępy, Cellulit, Oczyszczanie, Utrata jędrności, Wyszczuplanie
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 135 g do słoika 120 ml :
(90%) 121.5 g Peeling solny z Morza Martwego
(5%) 6.75 g Olej z bluszczu
(3%) 4.05 g Olej z rokitnika zimnotłoczony
(1.6%) 2.16 g Olejek grejpfrutowy (różowy)
(0.4%) 0.54 g Ekstrakt CO2 rozmarynowy EKOLOGICZNY
Bluszcz w kosmetyce – znasz jego właściwości i zastosowanie? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Bluszcz w kosmetyce – znasz jego właściwości i zastosowanie?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.