Czystek w kosmetyce – jakie ma właściwości?
Już od wielu lat czystek cieszy się dużą popularnością w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Wszystko za sprawą jego potencjału prozdrowotnego, w tym imponujących właściwości antyoksydacyjnych. Dlaczego więc nie wykorzystać czystka w kosmetyce? Działanie przeciwstarzeniowe to tylko jedna z jego licznych zalet. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jeszcze wyróżnia się ta roślina.
Czym jest czystek i jakie ma właściwości?
Czystek to zwyczajowe, zbiorcze określenie leczniczej rośliny rosnącej w strefie śródziemnomorskiej, w tym głównie w krajach takich jak: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Algieria i Maroko. Botanicznie czystek to tak naprawdę cała rodzina roślin, tzw. czystkowatych, obejmująca 7 rodzajów i aż 16 do nawet 20 gatunków (w zależności od podejścia).
Najbardziej interesuje nas gatunek Cistus Ladanifer, czyli czystek ladanowy lub inaczej żywicowy, ponieważ to właśnie z niego powstaje dostępny w Ecospa ekologiczny hydrolat z czystka. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Cistus Ladanifer to intensywnie pachnący, spory krzew, dorastający do nawet 2 m wysokości. Posiada piękne, duże kwiaty o białych płatkach z bordową plamką u nasady i żółtymi pręcikami i słupkami.
Gatunek ten rośnie w bardzo zróżnicowanym klimacie i jest wyjątkowo odporny na trudne warunki: zimno, suszę i wysokie temperatury. Roślina ta, tradycyjnie wykorzystywana do fitoterapii m.in. w Maroku, posiada liczne właściwości prozdrowotne: przeciwutleniające, łagodzące dolegliwości gastryczne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz przeciwdrobnoustrojowe, w tym przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Zastosowanie czystka w kosmetyce
Czym wyróżnia się czystek? Charakterystyczną cechą tej rośliny, a zwłaszcza czystka ladanowego, jest wytwarzanie tzw. ladanum lub labdanum, czyli lepkiej żywicy o ciemnej barwie, gorzkim smaku i balsamicznym zapachu.
Ladanum, uznawane za bardzo cenną substancję, znalazło zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Charakterystyczny żywiczny zapach czystka oraz jego walory prozdrowotne powodują, że z rośliny tej chętnie wytwarzany jest również olejek eteryczny. Czystkowate posiadają wyjątkowo bogaty skład chemiczny. W czystku znajdziemy m.in. terpeny, flawonoidy, fenole, garbniki, kwasy tłuszczowe oraz witaminy – wszystkie te związki działają korzystnie zarówno na zdrowie, jak i urodę.
Czystek w pielęgnacji skóry trądzikowej
W codziennej pielęgnacji sprawdza się zwłaszcza hydrolat ekologiczny z czystka (w Ecospa dostępny w wersji z łagodnym konserwantem lub bez niego). Do jakiej skóry polecany jest hydrolat z czystka? Właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające czystka powodują, że hydrolat z tej rośliny szczególnie korzystnie wpłynie na stan skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej. Przyspiesza gojenie się stanów zapalnych i łagodzi je, a także ogranicza powstawanie nowych zmian trądzikowych. Pomaga również na przebarwienia potrądzikowe, rozjaśniając je. Stosowany jako tonik, przywraca naturalne pH skóry, oczyszcza i zwęża rozszerzone pory.
Aby skorzystać z jego właściwości, wystarczy spryskać nim twarz po uprzednim demakijażu i oczyszczaniu. Trądzikiem dotknięte są często również plecy i dekolt – hydrolat z czystka można zastosować również na te obszary. Jeśli borykasz się z trądzikiem nie tylko na skórze twarzy, ale i ciała, doskonałym pomysłem może okazać się przygotowanie żelu pod prysznic DIY, wykorzystując hydrolat z czystka i bazę do mycia twarzy i ciała.
Hydrolat z czystka wspaniale sprawdza się również jako składnik maseczek glinkowych. Glinki w połączeniu z czystkiem stworzą kombinację doskonale oczyszczającą cerę, zwłaszcza tę z zaskórnikami i wypryskami.
Antyoksydacja – opóźnienie starzenia się skóry z pomocą czystka
Bogactwo przeciwutleniaczy zawarte w czystku sprawia, że roślina ta sprawdzi się również w pielęgnacji skóry dojrzałej lub profilaktycznie w ramach działań anti-aging. Antyoksydacyjne właściwości czystka powodują, że skóra starzeje się wolniej. Czystek opóźnia powstawanie zmarszczek, a także doskonale regeneruje zniszczoną skórę, nawilża ją i rozświetla, a także wyrównuje jej koloryt. Hydrolat z czystka pod oczy sprawdzi się jako produkt łagodzący obrzęki i rozjaśniający cienie.
Receptury DIY z wykorzystaniem hydrolatu z czystka
Hydrolat z czystka jest produktem naturalnym i bezpiecznym, dlatego z powodzeniem używaj go bezpośrednio na twarz. Świetnie nadaje się solo jako tonik, ale możesz też tworzyć bardziej złożone kombinacje, wzbogacając go o inne składniki o działaniu przeciwtrądzikowym, np. niacynamid. Sprawdź naszą recepturę na tonik do cery trądzikowej z niacynamidem 2%.
Jeśli planujesz pielęgnację skoncentrowaną na przeciwdziałaniu trądzikowi, w swoim planie warto ująć skuteczne serum do cery problematycznej, np. serum z niacynamidem lub serum z azeloglicyną. Doskonałym duetem przeciwdziałającym trądzikowi, o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych jest zestaw: hydrolat z czystka i olej tamanu.
Jak jeszcze wykorzystać hydrolat z czystka? Sprawdź naszą bogatą bazę receptur na kremy, sera, maseczki, żele pod prysznic i inne kosmetyki DIY.
Bibliografia:
- A. Starzec, M. Włodarczyk, I. Urbanowicz, I. Fecka, "Charakterystyka, potencjał leczniczy i prozdrowotny Cistus × incanus L." w: Farmacja Polska, tom 76, nr 11, 2020.
- J. Karkouri, M. Bouhrim, O. Kamaly, H. Mechchate, A. Kchibale, I. Adadi, S. Amine, S. Ismaili, T. Zair 1, "Chemical Composition, Antibacterial and Antifungal Activity of the Essential Oil from Cistus ladanifer L." w Plants 10, 2068, 2021.
Hydrolat czystka ladanowego ekologiczny
Wykazuje działanie ściągające i wygładzające skórę. Szczególnie polecany do pielęgnacji cery trądzikowej i dojrzałej. Wspomaga leczenie trądziku, zwęża ujścia gruczołów łojowych i zmniejsza blizny.
Hydrolat z czystka ekologiczny (z konserwantem)
Wspomaga leczenie trądziku, działa ściągająco i wygładzająco. Łagodzi podrażnienia i rozjaśnia przebarwienia. Hydrolat z czystka sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, dojrzałej, z bliznami i przebarwieniami.