Domowe sposoby na łupież – naturalne kosmetyki przeciwłupieżowe
Twoim problemem jest łupież? Sprawdź, czym są te nieestetyczne łuski i dowiedz się, jakie są rodzaje łupieżu. Poznaj skuteczne sposoby na rozprawienie się z łupieżem dzięki wykorzystaniu naturalnych preparatów. Zobacz też, co powoduje powstawanie łupieżu i co oprócz właściwej pielęgnacji wpływa na jego zredukowanie lub całkowite zlikwidowanie. Odpowiadamy też na pytanie dotyczące tego, czy łupież może być objawem choroby. Skorzystaj z naszych receptur i skutecznie pozbądź się łupieżu!
- Co to jest łupież i jak wpływa na skórę głowy?
- Objawy i rodzaje łupieżu - jak go rozpoznać?
- Skuteczne sposoby pielęgnacji skóry głowy w walce z łupieżem
- Czy dieta i styl życia mogą wpływać na powstawanie łupieżu?
- Czy łupież może być objawem innych problemów zdrowotnych?
- Przykłady receptur kosmetycznych na łupież
Co to jest łupież i jak wpływa na skórę głowy?
Łupież jest dość powszechnie pojawiającym się zaburzeniem owłosionej skóry głowy, a także niekiedy również brwi i rzęs. Polega on na przyspieszonym podziale komórek skóry i zbyt szybkim ich złuszczaniem się. Wzmożony długotrwały łupież, zwłaszcza łupież tłusty, może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Łupież sprawia, że skóra głowy staje się problematyczna, a dbanie o nią wiąże się z różnymi dylematami. Częstym, lecz nie jedynym powodem łupieżu są grzyby drożdżopodobne. Warto wiedzieć, jak pozbyć się łupieżu, korzystając z tego, co dała nam natura!
Objawy i rodzaje łupieżu - jak go rozpoznać?
Trzeba wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje łupieżu. Łupież tłusty jest szczególnie uciążliwy, a jego objawem jest łojotok oraz żółte, lepkie łuski, które są widoczne na skalpie i pasmach włosów, czasem też na odzieży. Dodatkowo ten rodzaj łupieżu wiąże się ze świądem skóry głowy i niekiedy także z jej stanem zapalnym. Łupież suchy (zwykły) można z kolei rozpoznać po takich objawach jak sucha i ściągnięta skóra oraz złuszczające się, drobne płatki naskórka w białym kolorze, które niestety wyraźnie widać na ubraniach. W zależności od przyczyn i objawów łupieżu skóry głowy ważna jest profilaktyka i odpowiednio dobrana pielęgnacja przeciwłupieżowa.
Należy także wymienić tu łupież pstry, który jest chorobą skóry wywołana grzybem Malassezia, zasiedlającym atakującym głównie skórę głowy, karku i barków. Łupież pstry można rozpoznać po plamach na skórze, najpierw różowych, a później żółtych lub brunatnych, o łuszczącej się powierzchni. Gdy pojawia się łupież pstry, wskazane jest leczenie prowadzone przez dermatologa.
Skuteczne sposoby pielęgnacji skóry głowy w walce z łupieżem
Jeśli chcesz poznać domowe sposoby na łupież, określ najpierw rodzaj zaburzenia, z którym się zmagasz, bo to pozwoli Ci wybrać odpowiednie składniki i preparaty do wykorzystania podczas kuracji. Sprawdź, co jest dobre na łupież i zapomnij o jego przykrych objawach!
Domowe sposoby na łupież tłusty opierają się na przykład na wykorzystaniu właściwości lawendy i rozmarynu. Hydrolat lawendowy ekologiczny zmniejsza przetłuszczanie się włosów, łagodzi świąd i ogranicza łupież. Można go stosować jako wcierkę do skóry głowy lub połączyć z bazą szamponową, nadaje się on także do przygotowania płukanki. Swoje właściwości hydrolat lawendowy zawdzięcza m.in. zawartości kwasu rozmarynowego. Wypróbuj też hydrolat rozmarynowy z konserwantem, który również ograniczy przetłuszczanie się włosów i łupież, a także wzmocni osłabione cebulki. Jeśli chcesz przygotować wcierkę lub szampon przeciwłupieżowy, możesz też wykorzystać olejek rozmarynowy. Istotną informacją dla Ciebie będzie także to, że olejek mięty pieprzowej niszczy grzyby, hamuje świąd i podrażnienia, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.
Sprzymierzeńcem w walce z łupieżem tłustym jest ponadto olejek eukaliptusowy, który zmniejsza ilość wydzieliny z gruczołów łojowych, łagodzi podrażnienia i ma właściwości przeciwgrzybicze. Sprawdź też koniecznie, jak na Twój skalp zadziała olejek drzewa herbacianego. Warto też pamiętać o tym, że kwas salicylowy, który ma działanie złuszczające, pomaga pozbyć się ze skalpu żółtych łusek.
Jeśli chcesz poznać domowe sposoby na łupież suchy, to musisz wiedzieć, że również w jego przypadku opłaca się sięgnąć po hydrolat lub olejek rozmarynowy bądź preparaty zawierające substancje aktywne pozyskane z lawendy. Wypróbuj też olejek z drzewa herbacianego, który jest kolejną propozycją zarówno dla osób z tłustym, jak i z suchym łupieżem, ponadto działa także na łupież pstry. Wykazuje on silne działanie przeciwgrzybicze, które przynosi długotrwałe efekty. Domowe sposoby na łupież mogą być bardzo skuteczne, ale wymagają systematyczności.
Czy dieta i styl życia mogą wpływać na powstawanie łupieżu?
Dieta, obfitująca w tłuszcze i węglowodany nasila łojotok. Jeśli pijesz dużo kawy i nie stronisz od alkoholu, to łupież tłusty może się jeszcze bardziej nasilić. Za powstawanie łupieżu odpowiada także niewłaściwa pielęgnacja włosów, czyli stosowanie źle dobranych szamponów i ciężkich odżywek bogatych w SLS i SLES i częste sięganie po produkty do stylizacji włosów. Łupież może także powstać lub nasilać się wskutek zbyt rzadkiego mycia włosów oraz stresu. Skuteczny sposób na łupież to prawidłowa higiena i pielęgnacja skalpu, dbanie o dietę i prowadzenie zdrowego trybu życia.
Czy łupież może być objawem innych problemów zdrowotnych?
Łupież może być objawem zaburzeń hormonalnych, spadku odporności organizmu bądź niedoborów substancji odżywczych, np. cynku lub witaminy B3. Można go także powiązać z łuszczycą, egzemą bądź atopowym zapaleniem skóry. W razie wątpliwości co do przyczyny łupieżu, warto skonsultować się z lekarzem.
Przykłady receptur kosmetycznych na łupież
Chcesz przygotować dobry szampon przeciwłupieżowy? Jedną z naszych propozycji jest ekologiczny szampon do włosów przetłuszczających się z łupieżem, którego urozmaicony skład sprawia, że jest wyjątkowo skuteczny. Korzyści przynosi także stosowanie szamponu w kostce przeciwłupieżowego z olejkiem z szałwii muszkatołowej. Tonizująca i przeciwgrzybicza mgiełka do skóry głowy z łupieżem również przyniesie zauważalne efekty! Sprawdź także naszą maseczkę na skórę głowy z hydrolatem rozmarynowym, błotem termalnym z siarką i spiruliną - reguluje wydzielanie sebum, wzmacnia włosy i pomaga na łupież.
Bibliografia:
- Brzezińska-Wcisło Ligia, Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy–patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, Postępy Dermatologii Alergologii, 2007, 24 (2), s. 59-64.
- Bednarek, M., Musiał, C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna, 2019, 8(3), s. 393-396.
- Walasek-Janusz M., Zalewska E., Przegląd wybranych olejków eterycznych wykorzystywanych w kosmetologii i aromaterapii, Wybrane aspekty biokosmetologii, red. M. Chwil, B. Denisow, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lublin 2021, s.66-75.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, praca zbiorowa, REA 2006.