Skinification – pielęgnacja skóry głowy

Czy wiesz na czym polega skinifikacja? Poznaj jeden z najgorętszych trendów związanych z pielęgnacją włosów. Sprawdź, na czym polega ta coraz popularniejsza metoda pielęgnacji skóry głowy i dowiedz się, jakie składniki warto wykorzystać do przygotowania własnych preparatów do skinifikacji. Wypróbuj różne receptury DIY na kosmetyki świetnie sprawdzające się w pielęgnacji skalpu i przekonaj się, że warto dbać o skórę głowy!

Skinification – pielęgnacja skóry głowy
Spis treści:
  1. Skinification – co to jest i na czym polega?
  2. Skinification – zyskująca popularność metoda pielęgnacji skóry głowy
  3. Jakie są najlepsze składniki do wykonania zabiegu w domu?
  4. Dlaczego warto dbać o skórę głowy?
  5. Receptury DIY niezbędne do pielęgnacji skóry głowy

Skinification – co to jest i na czym polega?

Skinification, czyli po polsku skinifikacja, to urodowy trend wzbudzający zainteresowanie wszystkich włosomaniaczek. Jest to metoda pielęgnacji skóry głowy, która polega na oczyszczaniu i pielęgnacji skalpu preparatami bogatymi w substancje nawilżające, dotleniające i odżywcze. O ile nowością jest wysyp różnego rodzaju gotowych kosmetyków do pielęgnacji skalpu, to kobiety od wieków dbają o skórę głowy, stosując do tego celu np. wywary z ziół i oleje roślinne. O tym, że skalp należy pielęgnować zgodnie z indywidualnymi potrzebami skóry, wiadomo od dawna!

Skóra głowy powinna być traktowana jak skóra na twarzy. Skalp jest podatny na podrażnienia, infekcje bakteryjne i grzybicze, ponadto gromadzą się na nim zanieczyszczenia, których zwykły szampon nie usuwa w wystarczającym stopniu. Skóra głowy ma gruczoły łojowe i potowe – trzeba pielęgnować ją z taką sama dokładnością jak skórę twarzy, w przeciwnym wypadku równowaga mikroflory zostanie zaburzona. Co ważne, skóra na głowie również starzeje się, co niekorzystnie wpływa na cebulki i mieszki włosowe, na szczęście można opóźnić ten proces. Reasumując, stan skalpu ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów, dlatego nie można go zaniedbać, jeśli chce się mieć zdrowo wyglądające, zadbane pasma. Pamiętaj o tym, że pielęgnacja skóry głowy przy użyciu naturalnych substancji aktywnych przynosi dużo lepsze efekty niż nakładanie na skalp produktów drogeryjnych o długim składzie!

Skinification – zyskująca popularność metoda pielęgnacji skóry głowy

Nie da się ukryć, że skinifikacja stała się modna i producenci kosmetyków proponują rozmaite peelingi trychologiczne, wcierki, toniki, maski i sera do skalpu, dzięki którym skóra głowy ma być optymalnie oczyszczona, nawilżona i ukojona. Coraz więcej osób ma problemy ze skalpem, co skutkuje gorszym stanem włosów, więc skinifikacja wzbudza duże zainteresowanie. Idealnym rozwiązaniem jest wypróbowanie naturalnych preparatów, które zdecydowanie rzadziej uczulają niż kosmetyki drogeryjne i nie mają w składzie niezdrowych dodatków. 

Jakie są najlepsze składniki do wykonania zabiegu w domu?

Nie musisz wcale robić dużych inwestycji, by zgromadzić najlepsze składniki do pielęgnacji skalpu w domowych warunkach. Przyda Ci się np. ekstrakt CO2 rozmarynowy, który ogranicza łojotok i działa przeciwłupieżowo, a także przyspiesza porost włosów i opóźnia starzenie się skóry. Wykorzystuje się go do produkcji domowych szamponów, odżywek i wcierek. Warto też stworzyć własny rozmarynowy peeling do skóry głowy z kwasem BHA. Jeśli Twój skalp jest problematyczny, sprawdzi się ekstrakt CO2 z oregano. Substancja ta działa bakteriobójczo i grzybostatycznie oraz łagodzi stany zapalne. Do skinifikacji używa się także preparatów z zawartością olejków eterycznych: cynamonowego z kory, lawendowego, rozmarynowego, a także peelingu solnego z Morza Martwego, który idealnie nadaje się do peelingu skóry głowy, glinek kosmetycznych, kwasu hialuronowego i salicylowego.

Na uwagę zasługują także następujące oleje:

Dlaczego warto dbać o skórę głowy?

Dbanie o skórę głowy ma bardzo duży wpływ na stan włosów. Nieważne, czy Twoim problemem jest tłusta, czy sucha skóra głowy możesz przywrócić jej dobrą kondycję oraz poprawić wygląd włosów i ograniczyć ich wypadanie, a także pozbyć się łupieżu. Zacznij od przygotowania idealnego szamponu do włosów. Jeśli problemem jest nadmiar sebum, wypróbuj szampon oczyszczający do włosów i skóry głowy z kwasem salicylowym, który działa oczyszczająco i złuszczająco. Być może jednak lepszy dla Ciebie będzie szampon nawilżający skórę głowy. Szampon do suchej skóry głowy ograniczy jej łuszczenie się i sprawi, że włosy staną się mocniejsze. Stwórz także domowy peeling do skóry głowy, który nie tylko oczyści skórę, ale też pobudzi w niej mikrokrążenie, przez co cebulki będą lepiej odżywione. Jeśli będziesz stosować także wcierki, sera, np. bogate serum do włosów z naturalnym silikonem i maseczki do skalpu, szybko zauważysz wyraźne efekty zabiegów.

Receptury DIY niezbędne do pielęgnacji skóry głowy

Oprócz wyżej wymienionych kosmetyków domowej roboty, w ECOSPA znajdziesz także receptury DIY na wcierki do włosów. Wypróbuj wcierkę do skóry głowy z ekstraktem CO2 z oregano, która pomaga pozbyć się łupieżu i łagodzi stany zapalne skóry. Jeśli Twoje włosy wypadają, przyda Ci się dwufazowa wcierka z olejem z aronii. Chcesz przyspieszyć porost włosów? Koniecznie przygotuj sobie wcierkę pobudzającą włosy do wzrostu z olejkami: lawendowym i olejem rokitnikowym.

A jakie maseczki na skalp warto stosować w domowym zaciszu? Maseczka ze spiruliny na skórę głowy oczyszcza skórę, zmniejsza łojotok, wzmacnia cebulki i przyspiesza porost włosów. Świetnie działa także łagodząco-oczyszczająca maseczka na skórę głowy z różową glinką.

Bibliografia:

  • K. Misiąg K., Składniki pochodzenia roślinnego w preparatach do mycia i pielęgnacji włosów, UJ 2018.
  • Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J., Włosy – fizjologia i zaburzenia struktury, Dermatologia Estetyczna, 2006, nr. 2, s. 90-94.
  • M-C Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2006, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 79-80.
  • J. Siemiątkowska, Zarys trychologii kosmetycznej, Stargard 2015, wyd. 2.
  • Lemoine-Dessaint A., Jamieson D., Raffin R., Holistic care for healthy hair, South African Pharmaceutical and Cosmetic Review ,2022, t.49, n.2, s. 36-37.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka ze spiruliny na skórę głowy
Maseczka ze spiruliny na skórę głowy

Receptura DIY na maseczkę ze spiruliny na skórę głowy. Spirulina oczyszcza skórę głowy, reguluje wydzielanie sebum, a także wzmacnia cebulki włosów. Błoto termalne z siarką peelinguje skórę, a przy tym reguluje pracę gruczołów łojowych. D-pantenol nawilża i łagodzi oraz pobudza wzrost włosów. Hydrolat rozmarynowy stymuluje wzrost włosów i zwalcza łupież, posiada działanie regenerujące i antybakteryjne. Maseczka polecana do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem.

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Wypadanie włosów, Włosy tłuste, Łupież
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g na jedną maseczkę :
(6%) 1.8 g Algi spirulina mikronizowane
(37%) 11.1 g Błoto termalne z siarką
(56%) 16.8 g Hydrolat rozmarynowy ekologiczny (z konserwantem)
(1%) 0.3 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
Skinification – pielęgnacja skóry głowy nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Skinification – pielęgnacja skóry głowy.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.