Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych
Recepta na suche, puszące się, niesforne włosy? Nawilżenie, natłuszczenie i gruntowna odbudowa. Wszystkie te zadania spełniają humektanty, emolienty i proteiny obecne w naturalnych olejach, będących spoiwem dla rozchylonych łusek włosa, nieustannie narażonych na uszkodzenia. Sprawdź, jak wspaniale działają!
Jak wyglądają włosy średnioporowate?
Włos buduje głównie keratyna (białko), a łuski skleja ze sobą spoiwo tłuszczowe, które tworzą ceramidy oraz kwasy tłuszczowe. Konstrukcja przypomina zwarty pancerz, chroniący wnętrze przed szkodliwymi czynnikami.
Włosy średnioporowate to włosy suche, niezdyscyplinowane, trudne do rozczesania, matowe. Dlaczego? Ich łuski nie przylegają szczelnie do kory włosa, stanowiąc otwarte wrota dla uszkodzeń spowodowanych agresywną pielęgnacją – mocnym tarciem podczas mycia, gwałtownym rozczesywaniem oraz nadmiarem środków do stylizacji. Latem dochodzi niszczące promieniowanie UV, słona morska woda oraz wysuszający wiatr na plaży. Jesień jest jeszcze większym wyzwaniem - włosy przypominają siano, są szorstkie i pozbawione blasku. Potrzebny im ratunek.
Jaki olej wybrać do włosów średnioporowatych?
Zastanawiasz się czym olejować włosy? Do włosów średnioporowatych dobrze sprawdzają się oleje bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, częściowo wnikające w głąb struktury włosa.
- Olej ze słodkich migdałów natłuszcza, chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Olej migdałowy na włosy działa antyoksydacyjnie, regeneruje, wygładza. Stosuj bezpośrednio na włosy, dodaj do maski lub odżywki, albo połącz z innymi olejami, algami i prowitaminą B5 tworząc maseczkę regenerującą do włosów suchych.
- Olej makadamia zimnotłoczony ECOSPA obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9, lecytynę oraz kwas palmito-oleinowy. Silnie regeneruje, powleka łamliwe i puszące się włosy oraz skórę głowy ochronną warstwą – idealny do olejowania włosów, jako składnik masek i balsamów.
- Olej jojoba (złoty) zimnotłoczony dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, polifenolom, fitosterolom, witaminom i minerałom jest skuteczny w regeneracji cienkich i słabych włosów. Wzmacnia cebulki, łagodzi podrażnienia i świąd skóry głowy, zwalcza łupież - działa antybakteryjnie i sebostatycznie. Doskonały do olejowania, jako dodatek do maski lub odżywki do włosów (także maski DIY), jako wcierka.
- Olej arganowy ECOSPA ze świeżych orzechów drzewa arganowego - niezwykle odżywczy i regenerujący, bo zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydacyjne tokoferole, skwalen, fitosterole, karotenoidy. Olej poprawia ukrwienie skóry głowy, działa przeciwzapalnie. Stosuj bezpośrednio nas włosy lub dodaj do maski lub odżywki do włosów.
- Olej rycynowy zimnotłoczony Ph. Eur. z nasion rącznika pospolitego chroni włosy i brwi, nawilża, regeneruje, pobudza wzrost włosów. Co zrobić aby włosy szybciej rosły? Stosuj olej rycynowy jako składnik szamponów, odżywek i wcierek do skóry głowy i włosów. Po wymieszaniu z innym olejem ECOSPA stosuj olej rycynowy jako serum na końcówki włosów, dodaj do odżywki do włosów (1-5 ml na 100 ml kosmetyku) albo do olejku (wcierki) do włosów.
- Olej śliwkowy zimnotłoczony z pestki śliwki jest świetnie przyswajalny. To doskonałe źródło antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych - regeneruje, nawilża i wzmacnia włosy. Składnik odżywek i masek do suchych i zniszczonych włosów. Stosuj olej z pestek śliwek w czystej postaci do olejowania, jako olejek pielęgnujący na końcówki włosów.
- Olej z pestek moreli zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy i linolowy, witaminy A i E. Jest łatwo wchłaniany przez włosy. Stosuj go w czystej postaci – wzmacnia, regeneruje, pobudza wzrost włosów. Dodaj olej morelowy do maski lub odżywki do włosów, albo wraz z masłem shea stwórz maskę na zniszczone końcówki włosów.
- Olej z awokado tłoczony na zimno to bogate źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E i D). Łatwo wchłanialny składnik szamponów, maseczek i odżywek do włosów - wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu włosów, nawilża i odżywia skórę głowy. Stosuj olej awokado na włosy w czystej postaci do olejowania, na końcówki włosów oraz na delikatną skórę głowy. Dodaj do odżywki do włosów ( 1-5 ml na 100 ml kosmetyku) lub olejku do włosów.
- Olej z orzechów laskowych bogaty w witaminy E i A i kwas oleinowy, szybko się wchłania. Działa antyoksydacyjnie, regeneruje, uelastycznia. Zapobiega puszeniu i łamaniu się włosów. Stosuj olej orzechowy bezpośrednio na włosy lub dodaj kilka kropli do odżywki lub maski do włosów.
Olejowanie włosów - najlepsze metody
Nakładanie olejów to zabieg ściśle personalizowany. Naturalne oleje trzeba dobrać drogą prób i błędów do własnych włosów, w zależności, czy są cienkie z natury, czy grubsze, proste czy kręcone, albo falujące. Oleje różnią się konsystencją, co wymusza różny sposób aplikacji. Jedno jest pewne: pod wpływem oleju pasma lśnią, są dociążone, nie elektryzują się, nie tracą wilgoci, mają scalone końcówki, łatwiej z nich ułożyć fryzurę, a w przypadku skrętów – podkreślić loki.
Olej aplikuj na mokre lub suche włosy, pozostaw na min. 40 min a max. kilka godzin (pod foliowym czepkiem i ręcznikiem) i zmyj.
Olejowanie włosów średnioporowatych warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Na jeden zabieg potrzeba 2-3 łyżki oleju, w zależności od długości włosów.
- Olejowanie włosów na mokro – na włosy lekko wilgotne, zwilżone wodą lub hydrolatem (metoda „na podkład”).
- Olejowanie włosów na sucho – trudne ze względu na uciążliwe zmywanie oleju.
- Olejowanie włosów w misce - zanurzenie w naczyniu z olejem i pozostawieniu na 1-2 minut. Równomiernie rozprowadzony olej zostaje na włosach przez kilka godzin.
- Olejowanie włosów na odżywkę – na suche lub mokre włosy, a na wierzch odżywka (lub pod olej). Włosy chłoną składniki nawilżające i utrzymujące wilgoć, takie jak gliceryna czy sorbitol, a także witaminy i proteiny. Włosy łatwe do zmycia.
- Olejowanie włosów z użyciem olejowego serum, do którego można dodać składniki aktywne rozpuszczalne w tłuszczach: olej z alg, olejki eteryczne, olejowe ekstrakty roślinne, witaminy A, E, C, skwalan roślinny. Serum aplikuj kroplomierzem na dłoń, potem nanieś na włosy.
Bibliografia:
- Małgorzata Pierko, Oleje roślinne zimnotłoczone, Wydawnictwo: Polska Grupa Idea, 2013
- Aleksandra Zielińska, Izabela Nowak, Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, CHeMik 2014, 68, 2, 103–110, Poznań 2014, https://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/01/chemik_2014_02-4.pdf
- Wiktoria Mucha, Kosmetyki naturalnie dla Ciebie. Mydła. Hydrolaty. Olejki. Peelingi, Warszawa 2020.