Glinka bentonitowa – jak ją stosować w pielęgnacji skóry?
Glinka liliowa bentonitowa to naturalny produkt, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery wymagającej oczyszczenia. Wyjaśniamy, jakie jest jej pochodzenie! Dowiedz się też, jakie składniki mineralne zawiera ta glinka i skorzystaj z jej wyjątkowych właściwości kosmetycznych. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące stosowania glinki bentonitowej na twarz i ciało. Na koniec poznasz nasze sprawdzone receptury, które opierają się na wykorzystaniu liliowej glinki bentonitowej z Francji.
Co to jest glinka bentonitowa?
Glinka bentonitowa jest jedną z najcenniejszych, najmocniej działających na skórę glinek. Bentonit to rodzaj skały osadowej, która składa się z głównie z pyłu wulkanicznego. Najważniejszym składnikiem glinki bentonitowej jest minerał z gromady krzemianów – montmorylonit. Największe złoża tego minerału znajdują się w Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, blisko miejscowości Montmorillon, której minerał zawdzięcza swoją nazwę. Warto wiedzieć, że glinka bentonitowa znana jest także pod nazwą glinka Montmorillonite. Glinka ta znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Jakie składniki mineralne zawiera glinka bentonitowa?
Dzięki temu, że glinka bentonitowa ma wulkaniczne pochodzenie, jest bardzo bogata w cenne pierwiastki i mikroelementy. Ten surowiec, zawiera ponad 70 minerałów, w tym: krzem, glin, żelazo, magnez, potas, sód, wapń, sód, miedź, tytan i potas.
Właściwości regeneracyjne glinki liliowej bentonitowej
Glinka liliowa bentonitowa ECOSPA pochodzi z Francji i jest w 100% pełnowartościowym, naturalnym surowcem mineralnym. Warto po nią sięgnąć, gdy chce się wykonać detoks skóry, ponieważ usuwa ona zanieczyszczenia i toksyny również z jej głębokich warstw. Glinka ta ponadto wchłania nadmiar sebum i zwęża rozszerzone pory. Dzięki temu naturalnemu produktowi leczenie trądziku jest skuteczniejsze – po jego zastosowaniu następuje wyraźna redukcja stanów zapalnych. Warto wiedzieć, że bentonit sprawdza się także w niwelowaniu wyprysków alergicznych.
Naturalna glinka liliowa należy do grupy silnie regenerujących glinek. Koi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie skóry, a także przyspiesza procesy gojenia się i odnowę komórkową. Już po pierwszym zastosowaniu maseczki bazującej na liliowej glince bentonitowej zauważalna jest regeneracja naskórka. Jeśli masz dojrzałą cerę, wypróbuj maskę na twarz z liliową glinką bentonitową i algami aosa, która stymuluje skórę do produkcji kolagenu i działa liftingująco.
Glinka liliowa bentonitowa polecana jest także do stosowania miejscowego do leczenia wyprysków, a także zmian łuszczycowych i egzemy. Co ważne, sprawdza się ona w pielęgnacji niemal każdej skóry: tłustej, mieszanej, trądzikowej, normalnej, dojrzałej i podrażnionej. Warto też wiedzieć, że niektórzy wykorzystują ją do łagodzenia podrażnień po ukąszeniu owadów oraz na niewielkie oparzenia.
Jak stosować glinkę liliową bentonitową?
Aby przygotować maskę do twarzy lub ciała, połącz bentonitową glinkę liliową z wodą lub hydrolatem. Dodaj do maski wybrane składniki aktywne, oleje, witaminy albo olejki eteryczne. Wymieszaj dokładnie i aplikuj na skórę. Pozostaw ją na twarzy lub ciele na ok. 15 minut, a jeśli zacznie zasychać wcześniej, zwilż skórę hydrolatem. Nie należy dopuść do przesuszenia maski, ponieważ jej zaschnięcie może spowodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Glinkę bentonitową możesz też dodać do szamponu, odżywki do włosów, naturalnych mydełek DIY oraz kul kąpielowych. Biorąc pod uwagę to, że liliowa glinka bentonitowa zapewnia intensywne oczyszczenie skóry, warto wykorzystać ją jako peeling do skóry głowy, a także do przygotowania detoksykującej kąpieli.
Receptury DIY z wykorzystaniem glinki liliowej bentonitowej
Liliowa glinka bentonitowa doskonale sprawdza się jako główny składnik maseczek do twarzy, których stosowanie ma na celu między innymi zmniejszenie rozszerzonych porów. Oprócz maski z algami, możesz przygotować z niej na przykład matującą maseczkę z witaminą C, która absorbuje nadmiar sebum, wygładza i rozjaśnia poszarzałą skórę oraz przeciwdziała procesom starzenia. Jeśli chcesz zadbać o swoje ciało, wypróbuj okład na uda i pośladki z glinką bentonitową, działający ujędrniająco i antycellulitowo. Sprawdź, jak wykonać body wrapping w domu i wymodeluj swoją sylwetkę bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym!
Bibliografia:
- Moosavi M., Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review, Iranian Journal Of Public Health, 2017, t. 46, nr 9, s. 1176-1183.
- Engel K., Ford S., Coyotzi S., Stability of Microbial Community Profiles Associated with Compacted Bentonite from the Grimsel Underground Research Laboratory, mSphere, 2019, t. 4(6).
- Bentonite clay for internal healing, Healing Daily, 2005, https://cdn.preterhuman.net/texts/body_and_health/Bentonite%20Clay%20for%20Internal%20Healing.pdf.
- Bentonite, kaolin and selected clay minerals, Environmental Health Criteria 231, World Health Organization, Geneva 2005.
Glinka liliowa bentonitowa
Pochodzi z Francji i jest w 100% naturalna. Glinka liliowa bentonitowa posiada właściwości oczyszczające, detoksykujące i przeciwłojotokowe. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz wspomaga regenerację naskórka. Odpowiednia do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w szczególności skóry trądzikowej, tłustej i wrażliwej.