Naturalne kosmetyki w kostce - sprawdź jak je zrobić
Kosmetyki w kostce wpisują się w najlepsze ekologiczne trendy. Szampony, odżywki, mydła, peelingi i balsamy to produkty do zadań specjalnych na bazie ekstraktów i olejów roślinnych. Delikatnie obchodzą się ze skórą, a do tego nie zostawiają po sobie plastikowych opakowań. Zero waste w najlepszym wydaniu!
- Zalety kosmetyków w kostce
- Szampon do włosów w kostce - jak go przygotować i jak stosować?
- Odżywka w kostce - jak ją zrobić i prawidłowo używać?
- Kostka do mycia twarzy i demakijażu - naturalne oczyszczanie skóry
- Mydła w kostce do mycia ciała i dłoni - mydełka glicerynowe domowej roboty
- Peeling do ciała w kostce - prosty sposób na gładkie ciało
- Balsam do ciała w kostce - najlepsze domowe przepisy
Zalety kosmetyków w kostce
Trudno o wygodniejszy i praktyczniejszy kosmetyk, niż w ten w kostce. Ze względu na małe rozmiary jest idealny na urlop. Trafia w upodobania osób, które preferują naturalną pielęgnację oraz tych, które wybierają styl życia w duchu zero waste.
Kosmetyki w kostce mają te same zalety co tradycyjne szampony w płynie, a co równie ważne - są przyjazne środowisku. Nie zostawiają po sobie plastikowych odpadów, są całkowicie biodegradowalne i ekologiczne. Czego chcieć więcej?
Szampon do włosów w kostce - jak go przygotować i jak stosować?
Wykonanie szamponu w kostce z naturalnych składników dostępnych w sklepie ECOSPA.pl, to wielka frajda, świadomość użytych składników, oszczędność pieniędzy oraz radość testowania kosmetyku własnej „produkcji”. Szampon w kostce łatwo zrobić. Bazą jest naturalny, delikatny surfaktant - SCI w proszku (środek powierzchniowo czynny na bazie kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego), który nadaje właściwości pianotwórcze i oczyszczające. Stwórz autorski szampon w kostce, korzystając z ulubionych olejów i ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych lub skorzystaj z gotowych receptur.
Jak używać szampon w kostce?
Zmocz włosy wodą, zwilż kostkę i pocieraj ją w dłoniach, aż powstanie piana. Nanieś ją na włosy i skórę głowy, następnie delikatnie masuj. Spłucz pianę obficie ciepłą wodą. Inny sposób: zanurz kostkę w kubeczku wypełnionym wodą, zakręć i wstrząśnij, aż powstanie piana. Następnie wyjmij kostkę z kubeczka, a powstałym roztworem umyj włosy.
Przykłady receptur DIY na szampony w kostce:
- Szampon w kostce do codziennej pielęgnacji z glinką pomarańczową i masłem jojoba do włosów normalnych – regeneruje, nadaje gładkość i blask.
- Szampon w kostce z glinką zieloną do włosów przetłuszczających się z glinką zieloną i orzeźwiającym olejkiem miętowym zapobiega przetłuszczaniu się włosów, łagodzi podrażnioną skórę głowy.
- Szampon w kostce do włosów zniszczonych, farbowanych i suchych z masłem jaśminowym, glinką Ghassoul, Olivem 1000 – nawilża, wygładza i regeneruje.
- Szampon w kostce do włosów suchych z masłem kakaowym i glinką białą - oczyszcza, nawilża i wygładza włosy.
- Szampon w kostce przeciwłupieżowy z masłem jojoba i olejkiem z szałwii - reguluje wydzielanie sebum, hamuje wypadanie włosów i wzmacnia.
Odżywka w kostce - jak ją zrobić i prawidłowo używać?
Wystarczy odmierzyć do szklanej zlewki wszystkie składniki, umieścić w kąpieli wodnej i podgrzać. Po rozpuszczeniu ingrediencji dodaj eco-konserwant, przelej całość do foremki i wstaw do lodówki na 30 minut. Gotowe!
Jak używać odżywki do włosów w kostce?
Zwilż kostkę pod strumieniem wody i obracaj w dłoni kilkanaście razy do momentu powstania płynnej konsystencji. Wmasuj ją we włosy i po kilku minutach spłucz ciepłą wodą. Możesz też zwilżoną kostkę pocierać o mokre pasma włosów, a następnie wmasować we włosy i spłukać po kilku minutach.
Wypróbuj odżywkę w kostce do włosów normalnych, suchych i zniszczonych z masłem kakaowym i waniliowym, które wzmacniają, regenerują i chronią włosy. Macerat z żeń-szenia poprawia krążenie, zapobiegając wypadaniu, a prowitamina B5 nawilża i ułatwia rozczesywanie.
Kostka do mycia twarzy i demakijażu - naturalne oczyszczanie skóry
Zastąpi preparat do demakijażu i żel do mycia twarzy. Delikatna, nie zmienia pH skóry, także dla wrażliwej cery. Podstawę receptury stanowi przyjazny skórze środek myjący (SCI), powstały z oleju kokosowego, z dodatkiem olejów, ekstraktów lub glinek.
Receptury na kostki do twarzy DIY do codziennego stosowania:
-
Kostka do demakijażu z olejem jojoba i z glinką żółtą - reguluje wydzielanie sebum, nawilża, regeneruje.
-
Kostka do demakijażu z glinką białą i olejem babassu - dokładnie zmywa makijaż, oczyszcza skórę, nawilża i rozświetla.
-
Delikatna kostka do mycia twarzy z węglem aktywnym i olejem z czarnej porzeczki - delikatnie myje skórę i poprawia jej koloryt.
-
Kostka do demakijażu do cery trądzikowej z glinką zieloną Illite i olejem konopnym - oczyszcza i reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne.
-
Delikatna kostka do demakijażu z glinką niebieską - zmniejsza wydzielanie sebum i rozświetla skórę.
Mydła w kostce do mycia ciała i dłoni - mydełka glicerynowe domowej roboty
Jak zrobić domowe mydło glicerynowe? Wybierz kształt, kolor i zapach. Najważniejsza jest baza mydlana glicerynowa (biała lub przezroczysta) - naturalna, uniwersalna, bezzapachowa, pozbawione szkodliwych substancji. Spośród receptur na mydła glicerynowe DIY wybierz ulubioną bazę mydlaną i wzbogać ją o dowolne składniki: glinki, susze kwiatowe, olejki eteryczne, barwniki.
Naturalne mydło w kostce to nawilżająca kostka do mycia ciała do skóry suchej i wrażliwej z masłem mango i olejem kokosowym - nawilża, regeneruje i chroni naskórek.
Peeling do ciała w kostce - prosty sposób na gładkie ciało
Raz lub dwa razy w tygodniu warto złuszczyć martwy naskórek. Pozbawiając skórę zbędnego pancerza, dajesz jej możliwość swobodnego wchłaniania substancji odżywczych zawartych w olejach, emulsjach czy balsamach do ciała. Zrób domowej roboty peelingującą kostkę do ciała z korundem i olejem ze słodkich migdałów, który łagodnie myjąc skórę, wspomoże jej nawilżenie i regenerację.
Balsam do ciała w kostce - najlepsze domowe przepisy
Bazowa receptura balsamu w kostce DIY to doskonały efekt prób i testów. Przepis na balsam w kostce DIY: 25% wosku, 40% masła kosmetycznego, 34% olejów kosmetycznych i 1% witaminy E. Do tego dodaj składniki rozpuszczalne w tłuszczach, np. olejki eteryczne, czy inne masła i oleje.
Wypróbuj odżywczy balsam w kostce z masłem z awokado i olejem śliwkowym na bazie wosku pszczelego, masła z awokado i masła kakaowego lub balsam w kostce z masłem z mango i olejem ryżowym z woskiem Candelilla i regenerującym masłem z mango.
Bibliografia:
- Anne-Marie Faiola, Zrób swoje mydło. Jak szybko, łatwo i tanio zrobić odżywcze naturalne mydło, Vital, 2019
- Ryszard Glinka, Marzena Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii: tom 1, MA Oficyna Wydawnicza, Łódź, 2008