Jak skutecznie radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to powszechny problem skórny dotykający większości ludzi, i to niezależnie od wieku czy płci. Dotyczy zarówno kobiet, zwłaszcza w okresie dojrzewania i ciąży, jak i mężczyzn w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym są rozstępy, jak powstają i jak sobie z nimi skutecznie radzić.
Czym są i jak powstają rozstępy?
Rozstępy to zmiany na skórze w postaci podłużnych, nieregularnych pasm wyglądem i charakterem przypominające blizny. Jak powstają? Zbyt intensywne rozciągnięcie się skóry w krótkim czasie powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych, czego efektem są widoczne nieestetyczne linie. Mówiąc najprościej, rozstępy to pęknięcia powstałe w wyniku zbyt dużego napięcia skóry.
Rozstępy mogą występować na całym ciele, ale najczęściej są nimi dotknięte miejsca takie jak uda, pośladki, brzuch, plecy, ramiona i piersi. Ich kolor zależy od tego, jak dawno powstały. Czerwone, fioletowe lub różowe linie to rozstępy świeże, charakterystyczne dla pierwszej fazy uszkodzenia skóry, kiedy występuje stan zapalny. Ich pojawieniu się może towarzyszyć dyskomfort w postaci swędzenia, pieczenia lub obrzęku.
Te w kolorze perłowo-białym to stare zmiany, które przeszły proces gojenia i bliznowacenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka lub przeciwdziałanie im, kiedy tylko zauważysz pierwsze zmiany. Nie rzucają się w oczy tak mocno jak rozstępy świeże, ale przez ich nierówną powierzchnię można je wyczuć pod palcami. Rozstępy w tej fazie mają charakter permanentny i trudno się ich pozbyć.
Najczęstsze powody powstawania rozstępów
Rozstępy pojawiają się, kiedy skóra poddana jest zbyt mocnemu rozciąganiu i w wyniku powstałych napięć pęka. Dzieje się tak najczęściej w skutek nagłego wzrostu masy ciała. Nie bez wpływu pozostają zmiany hormonalne oddziaływujące na kondycję skóry. Dlatego właśnie na powstawanie rozstępów najbardziej podatne są kobiety w ciąży, nastolatkowie w okresie dojrzewania, sportowcy intensywnie budujący masę mięśniową, osoby z zaburzeniami odżywiania lub stosujące niezdrowe diety, które powodują nagłe wahania wagi.
Co jeszcze może wpływać na tworzenie się rozstępów? Część osób może mieć skłonności genetyczne do tworzenia się takich zmian na skórze. Ponadto, wymienić trzeba takie czynniki jak: choroby przewlekłe i stosowanie niektórych leków, stres, niezdrowa dieta, niska aktywność fizyczna, picie zbyt małej ilości wody oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
Czy całkowite pozbycie się rozstępów jest możliwe?
Jeśli zauważyłaś na swojej skórze czerwone lub różowe pionowe linie, to najwyższy czas, żeby działać. Jedynie w fazie zapalnej rozstępów, czyli w czasie, kiedy ich kolor jest czerwony, różowy lub fioletowy, masz szansę na pozbycie się lub chociaż zmniejszenie ich widoczności bez stosowania inwazyjnych metod.
Rozstępy to problem skórny, który niestety trudno całkowicie wyeliminować, gdy już się pojawi na skórze – zwłaszcza, gdy zmiany są zaniedbane, zabliźniły się już i zmieniły kolor z czerwonego na biały. Jednak w przypadku tych świeżych z powodzeniem możesz zastosować domowe sposoby na rozstępy. Najważniejsza jest tu regularna i skoncentrowana na problemie pielęgnacja.
Jak przeciwdziałać rozstępom w warunkach domowych?
- Zadbaj o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze, zwłaszcza te poprawiające stan skóry, takie jak: witaminy A, C, D i E, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały: krzem, selen, cynk, siarka.
- Pij dużą ilość wody, która nawodni skórę również od środka.
- Aplikuj kremy przeciwko rozstępom. Przygotuj samodzielnie swój kosmetyk DIY, korzystając z naszych receptur, np. na oliwkę na redukcję blizn i rozstępów z kocanką lub na oliwkę na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli.
- Dodaj składniki przeciw rozstępom do własnoręcznie przygotowanych kosmetyków, które odbudują i nawilżą skórę, takie jak: regenerujący olej z nasion dzikiej róży, nawilżające masło shea i żel z aloesu, zwiększający elastyczność skóry olej z centelli, kojącą alantoinę, ekstrakty roślinne, np. z wąkroty azjatyckiej, oraz witaminy A, C i E.
- Postaw na systematyczną pielęgnację, która poprawi kondycję skóry. Najważniejsze jest tu nawilżenie i natłuszczenie skóry. Do tego najlepiej sprawdzą się gęste, naturalne masła oraz oleje roślinne, takie jak: masło shea, masło z mango, masło z awokado, olej ze słodkich migdałów.
- Szczotkuj skórę na sucho – ujędrni i wygładzi skórę.
- Stosuj regularnie peelingi – pozbędziesz się martwego naskórka, dzięki czemu skóra stanie się gładka, będzie lepiej się regenerować i przyjmować substancje z kosmetyków. Do peelingu użyj np. korundu, peelingu solnego.
- Używaj kosmetyków o działaniu złuszczającym, takich jak: kwasy, np. kwas migdałowy, kwas mlekowy, Wieloowocowe kwasy AHA - Kompleks Multifruit.
Jak zapobiegać powstawaniu nowych rozstępów?
W przypadku rozstępów zasadne jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Największą tendencję do powstawania rozstępów ma sucha skóra. Dlatego tak ważne jest jej regularne nawilżanie i natłuszczanie. Szczególną uwagę poświęć pielęgnacji, kiedy twoja obecna sytuacja stwarza ryzyko powstawania rozstępów, np. jesteś w ciąży, intensywnie rozbudowujesz mięśnie, jesteś w okresie dojrzewania lub zażywasz leki sprzyjające zwiększeniu masy ciała.
Regularnie stosuj nawilżające balsamy oraz natłuszczające naturalne masła do ciała po kąpieli na jeszcze wilgotną skórę. Nie zapominaj o peelingach oraz unikaj gorących i długich kąpieli, które mogą wysuszać skórę. Pamiętaj, żeby nawilżać i wzmacniać skórę również od wewnątrz – zdrowa i zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie, aktywność fizyczna oraz duża dawka snu poprawią kondycję skóry zarówno na ciele, jak i na twarzy.
Jak pielęgnować swoją skórę podczas ciąży?
Kobiety w ciąży są wyjątkowo mocno narażone na powstawanie rozstępów. Zmiany hormonalne oraz bardzo szybki wzrost masy ciała sprzyja rozciąganiu się skóry i pojawianiu się nieestetycznych czerwonych pasm na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że ciąża to czas, w którym nie można stosować wszystkich składników kosmetyków.
Dlatego w przypadku rozstępów w ciąży najlepiej sprawdzi się delikatna, bezpieczna i naturalna pielęgnacja. Nawilżając i natłuszczając codziennie miejsca szczególnie narażone na rozstępy, unikniesz powstawania zmian na skórze, a przynajmniej zdecydowanie ograniczysz ich ilość.
Co warto stosować? Naturalne masła i oleje świetnie zdadzą egzamin, pozostawiając Twój ciążowy brzuszek gładki aż do samego rozwiązania. Masła i oleje, takie jak: masło shea, masło z awokado, olej z pestek moreli czy olej ze słodkich migdałów możesz stosować bezpośrednio na wilgotną skórę. Warto również przygotować kilkuskładnikowy kosmetyk DIY, np. wykorzystując naszą recepturę na różany olejek – sprawdzi się on nie tylko w profilaktyce przeciw rozstępom, ale zadziała też antycellulitowo.