Kocanka włoska w kosmetyce – właściwości i zastosowanie

Kocanka włoska to roślina, którą powinna znać każda osoba interesująca się aromaterapią i kosmetykami naturalnymi. Sprawdź, dlaczego jej działanie jest cenione w kosmetyce i jakie surowce się z niej pozyskuje. Podpowiadamy, jak stosować olejek z kocanki włoskiej na twarz i kto najbardziej skorzysta z jego właściwości. Masz blizny, których chcesz się pozbyć? Kocanka włoska to Twój sprzymierzeniec! Wykorzystaj ją także w niwelowaniu innych problemów ze skórą, korzystając z naszych receptur.

Kocanka włoska w kosmetyce – właściwości i zastosowanie
Spis treści:
  1. Kocanka włoska – czym jest i w jaki sposób się ją pozyskuje?
  2. Właściwości kocanki włoskiej w kosmetyce
  3. Jak stosować olejek z kocanki włoskiej na twarz?
  4. Kocanka włoska w leczeniu ran i blizn
  5. Receptury DIY z wykorzystaniem kocanki włoskiej

Kocanka włoska – czym jest i w jaki sposób się ją pozyskuje?

Kocanka włoska (Helichrysum Italicum) jest rozłożystą krzewinką pochodzącą z południa Europy. Roślina ta ma cienkie, srebrzone pędy – latem zdobią ją żółte kwiatostany z drobnymi kwiatami. Liście kocanki włoskiej mają ziołowy zapach, który przypomina przyprawę curry, stąd jej zwyczajowa nazwa curry plant. Głównym surowcem zielarskim w przypadku kocanki są kwiaty. 

Kocanka włoska znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie tradycyjnej oraz w kosmetyce. W ECOSPA znajdziesz olejek kocanki włoskiej, który wyizolowano przez destylację z parą wodną z roślin z podgatunku uprawianego na Bałkanach (Helichrysum Italicum spp. Serotinum). Podgatunek ten wyróżnia się najszerszym spektrum działania spośród wszystkich kocanek. Z uwagi na wysoką cenę czystego olejku kocanki włoskiej w naszej ofercie znalazł się olejek kocanki włoskiej 5% (roztwór w oleju jojoba). Do najważniejszych składników olejku eterycznego kocanki włoskiej należą octanu nerylu (37%), kurkumeny, flawonoidy i terpeny, diketony, a także hiperforyna. 

W ECOSPA dostępny jest także Ekologiczny hydrolat kocanki włoskiej, otrzymywany poprzez destylację kwiatów rośliny z parą wodną. Hydrolat z kocanki włoskiej z konserwantem ECOSPA zawiera 99,8% składników pochodzących z upraw ekologicznych i jest certyfikowany przez Ecocert Greenlife zgodnie ze standardem Ecocert dla kosmetyków ekologicznych i organicznych. 

Właściwości kocanki włoskiej w kosmetyce

Olejek z kocanki włoskiej jest jednym z najcenniejszych olejków w aromaterapii, jednak z niezwykłych właściwości curry plant skorzystasz także, stosując hydrolat. Substancje obecne w kocance włoskiej sprawiają, że wykazuje one silne działanie antybakteryjne, ściągające, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Octan nerylu działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się ran, a diketony stymulują tkanki do regeneracji i wspierają niwelowanie blizn. Kurkumeny z kolei mają silne właściwości antyoksydacyjne. Nic dziwnego, że kocanka włoska znajduje zastosowanie w terapiach antytrądzikowych i przy różnych infekcjach skóry.

Znajdujące się w kocance włoskiej substancje przyspieszają wchłanianie się krwiaków i wzmacniają naczynka krwionośne, ponadto redukują niekorzystny wpływ promieniowania UV na skórę. Kosmetyki z kocanką włoską można zatem polecić także osobom z cerą naczynkową i potrzebującą rewitalizacji, regeneracji i odmłodzenia. Kocanka włoska poprawia jędrność i sprężystość skóry i przynosi jej ulgę, jeśli jest przesuszona, podrażniona i swędzi. Jest polecana także osobom zmagającym się z łuszczycą. 

Jak stosować olejek z kocanki włoskiej na twarz?

Olejek z kocanki włoskiej może być składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych i regeneracyjnych – serum, masek i kremów. Działanie olejku z kocanki można wzmocnić, dodając do receptury olejku lawendowego lub rozmarynowego. W przypadku naszego olejku w formie roztworu 5% zalecane stężenie to 10 - 50%, przy czym warto pamiętać, że 1 ml olejku kocanki włoskiej to ok. 26 kropli.

Na Twojej skórze widać popękane naczynka? Sprawdź, ja działa maseczka z glinki białej do cery naczyniowej i przynieś ulgę swojej podrażnionej, zaczerwienionej cerze. Martwią Cię przebarwienia po trądziku? Olejek z kocanki włoskiej świetnie sprawdza się w pielęgnacji cer różnego typu – upiększa skórę dojrzałą, ale równie dobrze można go wykorzystać olejek kocanki włoskiej do pielęgnacji cery trądzikowej. Jego właściwości nie zawiodą Cię!

Kocanka włoska w leczeniu ran i blizn

Kocanka włoska jest bogatym źródłem substancji, które stymulują tkanki do regeneracji, więc świetnie sprawdza się leczeniu ran i podczas terapii mających na celu redukcję blizn. Wypróbuj na przykład Krem z olejową witaminą C i olejkiem kocanki włoskiej, który zmniejsza przebarwienia i blizny oraz silnie nawilża i regeneruje skórę. Jeśli chcesz pozbyć się blizn potrądzikowych, zastosuj olejek kocanki włoskiej w połączeniu z olejem tamanu oraz olejem z pietruszki. Warto też wiedzieć, że kocanka włoska wykazuje działanie niwelujące rozstępy. Przygotuj intensywnie działającą oliwkę DIY i zapomnij o bliznach i rozstępach!

Receptury DIY z wykorzystaniem kocanki włoskiej

Wypróbuj przepis na Nawilżające serum z ekstraktami z prawoślazu i jabłka i hydrolatem z kocanki włoskiej. Preparat ten przynosi ulgę suchej i wrażliwej skórze – nawadnia ją, zmiękcza, łagodzi stany zapalne i niweluje zaczerwienienia, a także pobudza odnowę naskórka. Przygotuj także wspomnianą wcześniej maseczkę do cery naczyniowej, która ukoi Twoją skórę. Masz już dość widocznych blizn? Polecamy krem z olejową witaminą C na blizny i przebarwienia oraz Oliwkę na redukcję blizn i rozstępów z olejkiem kocanki włoskiej 5%. Stwórz swoje kosmetyki z kocanką włoską w domowym zaciszu! Pomyśl też o zainwestowaniu w inne nasze cenne olejki eteryczne 5%, które urzekają swoim zapachem i działaniem. 

Bibliografia:

  • Węglarz Z., Kosakowska O., Pióro-Jabrucka E., Przybył, (2022). Antioxidant and antibacterial activity of Helichrysum italicum (Roth) G. Don. from central Europe, Pharmaceuticals 2022, t. 15, n.6. s. 735.
  • Sala A., Recio M., Giner RM, Anti-inflammatory and antioxidant properties of Helichrysum italicum, J Pharm Pharmacol, 2002, t. 54, n 3, s. 365-371. 
  • Furlan V., Bren U., Helichrysum italicum: From extraction, distillation, and encapsulation techniques to beneficial health effects, Foods 2023, t. 12, n. 4.
  • Combes, C., Legrix, M., Rouquet, V., Helichrysum italicum essential oil prevents skin lipids peroxidation caused by pollution and UV, Journal of Investigative Dermatology 2017, t. 137, n 10, s. 221.

Olejek kocanki włoskiej 5%

Jeden z ważniejszych olejków w aromaterapii. Znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry, łuszczycy, ran, blizn i trądziku.

Olejek kocanki włoskiej 5%
27,90 zł 5 ml

Hydrolat kocanki włoskiej ekologiczny

Do pielęgnacji cery dojrzałej, naczynkowej, wrażliwej i suchej. Wzmacnia naczynka, zmniejsza siniaki czy krwiaki powstałe w wyniku urazów mechanicznych. Łagodzi podrażnienia skóry i zmiany alergiczne. 

Hydrolat kocanki włoskiej ekologiczny (z konserwantem)
12,90 zł 50 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki białej do cery naczynkowej
Maseczka z glinki białej do cery naczynkowej

Receptura DIY na maseczkę z glinki białej. Glinka biała uczestniczy w biosyntezie kolagenu, przyspiesza procesy gojenia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Posiada właściwości przeciwzapalne, regenerujące. Hydrolat kocanki włoskiej doskonale nawilża i wygładza skórę. Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej i kompleks na naczynka poprawiają mikrokrążenie oraz wytrzymałość naczyń krwionośnych, pobudzają produkcję kolagenu. Maska polecana do pielęgnacji cery naczyniowej i dojrzałej.

Poziom trudności:
łatwy
Kocanka włoska w kosmetyce – właściwości i zastosowanie nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Kocanka włoska w kosmetyce – właściwości i zastosowanie.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.