Blizny – jak się ich pozbyć?

Masz blizny na twarzy lub ciele i chcesz się ich pozbyć? Choć niekiedy całkowite pozbycie się blizny nie jest łatwe, to jednak warto spróbować ją zredukować. W tym artykule wyjaśniamy, czym są blizny i jakie są ich rodzaje, a także podpowiadamy, jakie naturalne substancje najlepiej je zmniejszają, a nawet likwidują. Poznaj naturalne sposoby na świeże i stare blizny i wypróbuj nasze receptury DIY na kosmetyki usuwające blizny!

Blizny – jak się ich pozbyć?
Spis treści:
  1. Co to jest blizna?
  2. Co najlepiej działa na blizny?
  3. Naturalne sposoby na świeże blizny
  4. Jak pozbyć się starych blizn?
  5. Receptury DIY na kosmetyki usuwające i niwelujące blizny

Co to jest blizna?

Blizna powstaje wskutek gojenia się urazowego lub chirurgicznego uszkodzenia skóry. Blizna może też pojawić się po trądziku i ospie. Takie zmiany to wynik głębszych uszkodzeń skóry. W przypadku ran powierzchownych nowy naskórek wytwarza się bez powstawania blizn. Przy poważniejszych uszkodzeniach skóra właściwa podczas gojenia się zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Podczas tego procesu ważną rolę odgrywa kolagen, czyli podstawowy budulec skóry. Blizny niedojrzałe są zazwyczaj czerwonawe lub różowe, natomiast blizny dojrzałe – jasne, na ogół perłowe. Blizny nie mogą się opalić, gdyż brakuje w nich melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, będącej barwnikiem odpowiedzialnym za pigmentację skóry. Warto uściślić, że blizny i rozstępy to dwa odrębne zagadnienia!

Wyróżniamy różne rodzaje blizn. Duże blizny przerostowe, zanikowe oraz keloidy są trudniejsze do usunięcia niż małe, świeże blizny. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się blizn, musisz to wziąć pod uwagę. Ustal, z jakim rodzajem blizn masz do czynienia.

  • Blizny zanikowe (atroficzne) – przybierają postać niewielkiego zagłębienia na powierzchni skóry. Ich kształt jest nieregularny, lecz o wyraźnych granicach. Mają one kolor jaśniejszy od otaczającej je zdrowej skóry. Blizny zanikowe powstają najczęściej po trądziku lub ospie.
  • Blizny przerostowe – wyróżniają się tym, że nadmiernie się rozrastają w obrębie uszkodzonej skóry. Wystają ponad zdrową skórę i tak jak blizny zanikowe, są od niej jaśniejsze lub mają czerwony kolor w różnych odcieniach. Blizny przerostowe również są wyraźnie odgraniczone i często okrągłe lub szpiczaste. Powstają w wyniku nadmiernej syntezy kolagenu.
  • Bliznowce (keloidy) – można zaobserwować je u osób, które mają podatność do zwiększonej aktywności komórek tkanki łącznej. Takie blizny przypominają odmianę przerostową. Na ogół jednak różnica polega na znacznym uniesieniu blizny ponad otaczającą skórę oraz na skłonności do zwiększania rozmiarów.

Co najlepiej działa na blizny?

W ECOSPA znajdziesz wyselekcjonowane naturalne surowce kosmetyczne, które skutecznie redukują blizny, a w niektórych przypadkach sprawiają nawet, że takie zmiany skórne stają się praktycznie niewidoczne. Maść lub krem na blizny na bazie naturalnych składników może znacznie wygładzić i uelastycznić bliznę i sprawić, że jej kolor nie będzie odznaczał się na tle zdrowej skóry.

Do naturalnych składników, które warto stosować na blizny, należy ekologiczny ekstrakt CO2 z owoców dzikiej róży, który posiada właściwości uelastyczniające, regenerujące, rewitalizujące i wzmacniające. Ekstrakt ten idealnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry z bliznami i przebarwieniami, jego działanie doceniają także osoby chcące spłycić zmarszczki i ujędrnić skórę. W przeciwieństwie do ekologicznego oleju z nasion z dzikiej róży piżmowej, nie można jednak go stosować bezpośrednio na skórę. Warto wiedzieć, że wspomniany olej ma bardzo bogaty skład, dzięki czemu działa intensywnie, w tym mocno pobudza produkcję kolagenu w skórze i nadaje jej jedwabistą gładkość.

Na blizny świetnie działa także masło shea, które nawilża, dodaje elastyczności skórze i wspiera procesy wytwarzania kolagenu w tkance. Jeśli chcesz przygotować krem na blizny potrądzikowe, masło shea świetnie się sprawdzi, ponieważ rozjaśnia istniejące już blizny. Warto też pamiętać o tym, że produkcję kolagenu w skórze wspiera także witamina A Retinol 1.0 MIU/g. Palmitynian retinylu, czyli najsłabsza, ale też i najłagodniejsza forma witaminy A w postaci estrowej to kolejny składnik polecany do pielęgnacji skóry osób, u których trądzik pozostawił blizny na twarzy. Pamiętaj też o tym, że z właściwości rozjaśniających skórę znana jest witamina C. Witamina C w formie oleju to substancja, które sprawi, że Twój krem na blizny będzie skuteczniejszy.

Naturalne sposoby na świeże blizny

Blizny uznaje się za świeże, jeśli powstały w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W czasie pierwszego roku w obrębie uszkodzonej tkanki zachodzą zmiany kolagenowe, które mają wpływ na wygląd blizny. W tym czasie trzeba najpierw ostrożnie obchodzić się z gojącą się raną, przestrzegając zasad higieny, a następnie wdrożyć odpowiednią pielęgnację, najlepiej na bazie naturalnych składników. Na świeże blizny warto stosować np. olej tamanu, który działa przeciwzapalnie, przyśpiesza gojenie się ran i niweluje przebarwienia.

W pielęgnacji skóry ze świeżymi bliznami sprawdzi się też olej z centelli, który wspiera procesy i regeneracji tkanek i nawilża skórę (stymuluje produkcję kwasu hialuronowego). Warto wiedzieć, że olej ten ogranicza świąd, który może pojawić się, gdy blizny są świeże. Podobne działanie wykazuje wspomniany wyżej ekologiczny olej z nasion dzikiej róży piżmowej. Stosowanie preparatów z olejem z centelli może nawet zapobiec utworzeniu się widocznej blizny. Powstawaniu widocznych blizn zapobiega także witamina E.

Jak pozbyć się starych blizn?

Stare blizny są trudniejsze do usunięcia, ale niektóre naturalne surowce pomogą znacznie ograniczyć ich widoczność. Jednym z nich jest olejek kocanki włoskiej 5%, który można też wykorzystać na świeże blizny, ponieważ wspomaga on gojenie się ran i stymuluje skórę do regeneracji. Warto go stosować, gdy problemem są blizny po trądziku. Przygotuj krem na blizny z olejkiem z kocanki i ciesz się gładszą skórą bez przebarwień! Co istotne, olejek ten znajduje również zastosowanie jako składnik kosmetyków na rozstępy. Aby pozbyć się starych blizn, należy również regularnie wykonywać peeling skóry – bardzo dobre rezultaty daje stosowanie peelingu korundowego.

Receptury DIY na kosmetyki usuwające i niwelujące blizny

Jeśli chcesz przygotować krem lub maść na blizny, postaw na naturalne składniki. W ECOSPA znajdziesz różne przepisy na preparaty redukujące blizny, w tym np. recepturę na oliwkę na redukcję blizn i rozstępów z kocanką 2,5%, która zawiera także olej z dzikiej róży. Wypróbuj też bardzo skuteczną oliwkę na blizny potrądzikowe z kocanką 2,5% i olejem tamanu!

Bibliografia:

  • Grys A., Łowicki Z., Gryszczyńska, A., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie,  2011, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.
  • Przewłocka-Gągała M., Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 2021, n.1, t.10, s. 39-47.
  • Litwinek A., Zmysłowska W., Oczkowska U., Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry, РОЛЬ ІННОВАЦІЙ В ТРАНСФОРМАЦІЇ ОБРАЗУ СУЧАСНОЇ НАУКИ, 2020, s. 155-159.
  • Gałuszka A., Wspomaganie leczenia blizn poprzez zastosowanie preparatów na bazie roślin, V Pomorskie Studenckie Sympozjum Chemiczne. Książka Abstraktów, Gdańsk 2023, s. 84.
  • Ratz-Łyko A, Arct J., Kosmetyczne i dermatologiczne właściwości Centella asiatica, Pol. J. Cosmetol, 2015, n. 18., t.1,  s. 25-30.
  • Kalemba-Drożdż M., Cierniak A., Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena [w:] Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, pod red. A Goździalska, J Jaśkiewicz Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Ujędrniający balsam z bazy z centellą i eukaliptusem
Ujędrniający balsam z bazy z centellą i eukaliptusem

Przepis na ujędrniający balsam z bazy z centellą i eukaliptusem. Olej z opuncji figowej intensywnie nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Dodatkowo olej z centelli wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Balsam może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, szczególnie suchej i normalnej.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(90.2%) 180.4 g Baza balsamowa EKOLOGICZNA
(4.5%) 9 g Olej z opuncji figowej ekologiczny
(5%) 10 g Olej z centelli
(0.2%) 0.4 g Olejek lawendowy Francja ekologiczny
(0.1%) 0.2 g Olejek eukaliptusowy cytrynowy

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
Agnieszka, 29.01.2024

Kolejny ciekawy artykuł, który dotyczy problemu wielu z nas. Dobrze wiedzieć, że są naturalne sposoby na blizny :-) Nie wszystko da się wyeliminować, ale myślę że warto próbować

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.