Kozieradka – na co pomaga i jak ją stosować?
Odkryj moc kozieradki, czyli rośliny, której wyjątkowe właściwości wykorzystywano już tysiące lat temu. Dowiedz się, dlaczego ta lecznicza roślina znajduje zastosowanie w kosmetyce i wykorzystaj olej z kozieradki do ujędrnienia swojej skóry, a także do pozbycia się problemu wypadających włosów. Jeśli Twoje włosy są słabe, matowe i przesuszone, możesz odetchnąć z ulgą, bo wcierka z kozieradki i inne kosmetyki z dodatkiem oleju z jej nasion to produkty, których szukasz!
Czym jest kozieradka?
Kozieradka pospolita lub kozieradka lekarska (łac. Trigonella foenum-graecum L.) jest to jednoroczna roślina miododajna należąca do rodziny Fabaceae, czyli bobowatych, znanych także jako motylkowate. To niepozorne ziele podobne do koniczyny jest od stuleci wykorzystywane w medycynie ludowej, w kuchni, a także do pielęgnacji skóry i włosów.
Olej z kozieradki otrzymywany jest podczas tłoczenia na zimno nasion, które są najcenniejszą częścią tej rośliny. Olej ten posiada żółty kolor oraz charakterystyczny ziołowo-przyprawowy zapach. Zachowuje on właściwości nasion, które są cennym źródłem wielu substancji aktywnych. Nasiona kozieradki pospolitej to bogactwo składników takich jak: śluz polisacharydowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, saponiny steroidowe, kwas foliowy, olejki eteryczne, flawonoidy, cholina i lecytyna. Nasiona te są także źródłem witamin: A, B3 (niacyna), B6, C, D i E. Kozieradka dostarcza nam zatem sporej ilości antyoksydantów! Trzeba też wspomnieć o minerałach obecnych w nasionach kozieradki – magnezie, wapniu, żelazie, miedzi, cynku, potasie i selenie.
Właściwości lecznicze kozieradki
Jeśli zainteresowała Cię kozieradka i chcesz wiedzieć na co pomaga, to mamy dla Ciebie ważne informacje. Kozieradka posiada cenne właściwości lecznicze. Nasiona kozieradki sprzyjają walce z podwyższonym cholesterolem, ich spożywanie sprzyja także unormowaniu poziomu glukozy we krwi i łagodzi zaburzenia hormonalne oraz trawienne. Kozieradka jest stosowana ponadto przy leczeniu przewlekłych zapaleń górnych dróg oddechowych.
Kozieradka znajduje zastosowanie w niwelowaniu różnych problemów ze skórą, ponadto właściwości tej rośliny są wykorzystywane do tego, aby poprawić kondycję skóry głowy, ograniczyć wypadanie włosów i przyspieszyć ich porost. Dzięki kozieradce stosowanej zewnętrznie można też pozbyć się opuchlizny i obrzęków. Co ciekawe, roślina ta jest także znanym afrodyzjakiem.
Jak działa kozieradka na skórę?
Kozieradka posiada właściwości łagodzące stany zapalne skóry, ogranicza świąd, uszczelnia naczynia krwionośne i niweluje obrzęki tkanki podskórnej. W ECOSPA znajdziesz olej z nasion kozieradki, który intensywnie ujędrnia, wygładza oraz nawilża skórę. Idealnie sprawdza się on w pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej, a także naczynkowej i trądzikowej. Olej z kozieradki można stosować bezpośrednio na skórę, ale świetnie sprawdza się również jako składnik ujędrniających kosmetyków do twarzy i ciała. Warto także przygotować specjalne serum ujędrniające do biustu z olejem z kozieradki.
Pielęgnacja włosów przy zastosowaniu kozieradki
Kozieradka jest polecana w przypadku problemów z podrażnionym skalpem i osłabionymi włosami, które wypadają. Substancje znajdujące się w nasionach kozieradki (i w oleju dobrej jakości) intensywnie wzmacniają cebulki, przyspieszają porost włosów, a także łagodzą podrażnienia skalpu i nieprzyjemny świąd. Stosowanie oleju z kozieradki na włosy ogranicza ich wypadanie, redukuje łupież i oraz reguluje wydzielanie sebum. Warto też dodać, że olej ten sprawi, że Twoje włosy będą błyszczące, elastyczne, gładkie, a ich rozczesywanie stanie się znacznie łatwiejsze. Olej z kozieradki możesz stosować do olejowania włosów, możesz też dodać go do szamponu, odżywki lub maski (wystarczy kilka kropli). Wypróbuj również olej z kozieradki na końcówki włosów – zregeneruje je i zabezpieczy przed uszkodzeniami.
Jeśli masz problemy ze skórą głowy, a wypadanie włosów spędza Ci sen z powiek, koniecznie wypróbuj kozieradkę. Jej dobroczynne działanie na stan skalpu i osłabionych włosów może Cię zaskoczyć! Teraz, gdy naturalna pielęgnacja włosów znów jest bardzo popularna, stosowanie kozieradki na osłabione cebulki staje się wręcz trendem.
Wcierka z kozieradki na włosy
Chcesz szybko poprawić kondycję swoich włosów? Przygotuj wcierkę DIY na bazie oleju z nasion kozieradki. Olej z nasion kozieradki stanowi popularny składnik wcierek do włosów osłabionych, wypadających i zniszczonych, można go także stosować bezpośrednio na skórę głowy. Systematyczne stosowana wcierka z kozieradki odżywi i wzmocni cebulki, ograniczy lub zlikwiduje łupież (działa grzybobójczo), nawilży skórę i jednocześnie zmniejszy przetłuszczanie się włosów. Dzięki niej włosy będą mniej wypadać i zaczną szybciej rosnąć. W intensywnej pielęgnacji włosów pomogą Ci także inne oleje roślinne z oferty ECOSPA.
Receptury DIY z wykorzystaniem kozieradki
Wypróbuj receptury, w których znajduje się olej z nasion kozieradki i odkryj moc naturalnej pielęgnacji. Zacznij od bardzo łatwej do przygotowania maseczki ze spiruliną i olejem z nasion kozieradki. Dzięki niej suche, łamliwe i zniszczone włosy odzyskują połysk i stają się elastyczne i zregenerowane. Maseczka nadaje włosom objętość i wzmacnia je!
Bibliografia:
- Król-Kogus B., Krauze-Baranowska M., Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych, Postępy Fitoterapii, 2011, n. 3, s. 185-190.
- Lim T. K., Trigonella foenum-graecum, Medicinal And Non-Medicinal Plants: Volume 2, Fruits, Springer Netherlands 2011, s. 906–924. (2011).
- Kilar M., Kilar J., Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii, Herbalism, 2016, t.2, n. 1, s. 89-106.
- Akbar S., Akbar S., Trigonella foenum-graecum L.(Fabaceae/Leguminosae), Handbook of 200 Medicinal Plants: A Comprehensive Review of Their Traditional Medical Uses and Scientific Justifications, 2020, s. 1851-1871.