Top 6 składników kosmetycznych do włosów przetłuszczających się

Kto ma przetłuszczające się włosy ten wie, jak uciążliwy to problem. Nie dość, że są wiecznie przyklapnięte, nieświeże, nierzadko przerzedzone, to mycie przynosi krótkotrwały efekt. Tłuste włosy u nasady nie dają szans na utrzymanie puszystej fryzury. Co robić, gdy włosy szybko się przetłuszczają?
 

Top 6 składników kosmetycznych do włosów przetłuszczających się
Spis treści:
  1. Co stosować na przetłuszczające się włosy?
  2. Olejek drzewa herbacianego - zmniejsza wydzielanie sebum
  3. Olejek lawendowy - łagodzi stany zapalne
  4. Olejek rozmarynowy - działa przeciwłojotokowo i wzmacnia włosy
  5. Witamina B3 - niacynamid - reguluje pracę gruczołów łojowych
  6. Kwas salicylowy - delikatnie złuszcza i oczyszcza skórę głowy
  7. Glinka zielona - oczyszcza i reguluje wydzielanie łoju

Co stosować na przetłuszczające się włosy?

Włosy tłuste to rezultat nadmiernego wydzielania sebum (łoju) przez gruczoły łojowe. Dotyczy to głównie nastolatków, ale i niektórych osób dorosłych. Przyczyn łojotoku jest wiele, zarówno miejscowych (skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych), ogólnoustrojowych (np. nadczynność hormonów androgenowych), jak i środowiskowych (niska temperatura). Może go powodować częste mycie głowy szamponami przesuszającymi skórę głowy - im bardziej ją wysuszasz, tym bardziej nadrabia „straty” zwiększonym wydzielaniem łoju. Podobny mechanizm uruchamia notoryczne przegrzewanie skóry głowy gorącą wodą czy urządzeniami do stylizacji.

Dlatego do spłukiwania włosów nie używaj zbyt gorącej wody, co może prowokować gruczoły łojowe do produkcji sebum. Odżywki, balsamu czy maski do włosów nie nakładaj u nasady włosów, tylko od połowy długości łodyg włosów ku końcówkom. Te kosmetyki są potrzebne, gdy masz włosy tłuste u nasady i suche na końcach.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy skupiają się na stosowaniu produktów, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwświądowo. Ich zadaniem jest usuwanie sebum, regulacja pracy gruczołów łojowych i procesu keratynizacji (rogowacenia), odblokowanie ujść mieszków włosowych oraz pobudzenie mieszków włosowych do porostu nowych włosów. Kosmetyki powinny być lekkie, nie obciążające konsystencją skóry głowy. Stosuj je z umiarem. Więcej nie znaczy lepiej. Wręcz przeciwnie. Nadmiar kosmetyków nasila łojotok.

Dobry jest delikatny szampon do włosów przetłuszczających się, który łagodnie usuwa brud, łój i pozostałości kosmetyków, nie zmieniając pH skóry (nie odkwasza), nie wysuszając skóry głowy. Najlepiej z łagodną bazą myjącą pochodzenia roślinnego. Potem lekka odżywka nawilżająca w sprayu, mgiełka lub płukanka – kosmetyki, które wzmacniają włosy, zmniejszają wydzielanie sebum. Dzięki nim włosy dłużej zachowają świeżość.

Oto 6 najskuteczniejszych składników do włosów przetłuszczających się, które możesz dodawać do szamponu lub odżywki, albo do kosmetyków DIY:

Olejek drzewa herbacianego - zmniejsza wydzielanie sebum

Naturalny olejek drzewa herbacianego ECOSPA reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i świąd, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Stymuluje wzrost włosów oraz oczyszcza skórę głowy. Zawarty w nim 4-terpineol działa bakterio- i grzybostatycznie oraz przeciwdrobnoustrojowo. W maseczce DIY łagodzącej świąd i podrażnienia, dodaj żel aloesowy do olejku z drzewa herbacianego i oleju jojoba. Uwaga: niewskazany w kosmetykach dla dzieci, u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie działa wcierka do skóry głowy z ekstraktem CO2 z oregano DIY z olejem z czarnego kminku, olejkiem z drzewa herbacianego. Olej z nasion chia zapobiega utracie wody, a bisabolol ma właściwości kojące, hamuje nadmierne rogowacenie skóry.

Olejek lawendowy - łagodzi stany zapalne

Olejek lawendowy Bułgaria hamuje aktywność gruczołów łojowych, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Olejek łagodzi problem łupieżu, uspokaja tlące się stany zapalne skóry. Możesz użyć go w mieszance z innymi olejkami eterycznymi (13 kropli na 100 ml kosmetyku). Niewskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci. Delikatną pielęgnację dla nadpobudliwych gruczołów łojowych stanowi ekologiczny szampon DIY z bazy do włosów normalnych (certyfikat Soil Association) z hydrolatem rozmarynowym - działa ściągająco wygładza i nabłyszcza włosy, a olejki eteryczne pobudzają mikrokrążenie.

Olejek rozmarynowy - działa przeciwłojotokowo i wzmacnia włosy

Olejek rozmarynowy z eukaliptolem, kamforą i borneolem reguluje pracę gruczołów łojowych, pobudza krążenie i porost włosów, działa bakterio- i grzybostatycznie. Olejek hamuje wypadanie włosów oraz działa przeciwłupieżowo. Użyj go w mieszance DIY z innymi olejkami eterycznymi (14 kropli na 100 ml kosmetyku). Niewskazany u kobiet w ciąży lub karmiących, a także przy nadciśnieniu czy epilepsji.

Wypróbuj szampon do włosów z olejkiem rozmarynowym, który oczyszcza skórę, działa bakteriostatycznie i reguluje pracę gruczołów łojowychPobudza mikrokrążenie w skórze głowy oraz porost włosów. 

Witamina B3 - niacynamid - reguluje pracę gruczołów łojowych

Niacynamid (witamina B3, zwana też witaminą PP) ogranicza wydzielanie sebum i eliminuje stany zapalne, nawilża, poprawia ukrwienie skóry, redukuje zanieczyszczenia, normalizuje złuszczanie.

Regeneruje uszkodzoną barierę skórną i wzmacnia funkcję ochronną skóry, co zapewnia nawilżenie i odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Z niacynamidem stwórz maskę na skórę głowy, regulującą pracę gruczołów łojowych lub tonizującą płukankę do włosów tłustych z witaminą B3, kwasem mlekowym, która nawilża włosy, zapewnia kwaśne pH oraz nadaje włosom połysk.

Kwas salicylowy - delikatnie złuszcza i oczyszcza skórę głowy

Kwas salicylowy (beta-hydroksykwas, BHA) złuszcza martwe komórki naskórka, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. To świetny składnik szamponów do włosów przetłuszczających się i przeciwłupieżowych. Wstępem do pielęgnacji (odżywki, maski, wcierki) jest rozmarynowy peeling do skóry głowy z kwasem BHA, łączący peeling mechaniczny i chemiczny - delikatnie złuszcza i oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, zapobiega przetłuszczaniu się włosów, zwiększa cyrkulację krwi, co wzmacnia cebulki włosów i zmniejsza wypadanie włosów. Bazowa odżywka do włosów nawilża skórę głowy i regeneruje włosy, ekstrakt CO2 rozmarynowy wzmacnia je, działa przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie.

Glinka zielona - oczyszcza i reguluje wydzielanie łoju

Francuska glinka zielona Montmorillonite jest bogata w liczne mikroelementy: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód. Maska na bazie glinki to szybki sposób na tłuste włosy, ze względu na jej rewelacyjne właściwości oczyszczające i absorpcyjne. Dodatkowo wzmacnia strukturę włosów i ogranicza ich wypadanie, zwęża ujścia gruczołów łojowych, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia.

Glinka zielona działa antybakteryjnie, odkaża skórę. Wypróbuj szampon w kostce z glinką zieloną do włosów przetłuszczających się z dodatkiem olejku miętowego, dzięki któremu twoja skóra głowy nabierze oddechu, a włosy poczują świeżość. Uwaga: Olejek mięty zielonej jest niewskazany w ciąży i u dzieci poniżej 2. roku życia.

Bibliografia:

  • Jacek Arct, Katarzyna Pytkowska, Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2020
  • Ligia Brzezińska-Wcisło, Choroby włosów i skóry owłosionej, Wydawnictwo Termedia, 2015

Olejek drzewa herbacianego

Posiada świeży, ziołowo-drzewny zapach. Olejek drzewo herbaciane jest z powodzeniem stosowany w kosmetykach do skóty tłustej, dzięki swoim przeciwzapalnym i antygrzbiczym właściwościom. Działa także odstraszająco na owady i pomaga łagodzić świąd po ukąszeniach.

Olejek drzewa herbacianego
22,90 zł 10 ml

Olejek lawendowy Bułgaria

Wyróżnia się delikatnym, lekkim kwiatowym zapachem. Olejek z lawendy posiada niesamowite właściwości relaksujące ciało oraz umysł. Oprócz tego działa bakteriobójczo, grzybobójczo i owadobójczo. Stosowany w pielęgnacji skóry wygładza ją, zmniejsza zmarszczki oraz ogranicza nadprodukcję łoju.

Olejek lawendowy Bułgaria
10,90 zł 5 ml

Olejek rozmarynowy

Otrzymywany przez destylację z parą wodną świeżego kwitnącego ziela rozmarynu lekarskiego Rosmarinus officinalis L. Olejek z rozmarynu posiada słodki, świeży, ziołowy delikatnie medyczny zapach.

Olejek rozmarynowy
20,90 zł 10 ml

Witamina B3 - Niacynamid

Aktywna postać witaminy B3, która pełni ważną rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacynamid działa przeciwzmarszczkowo, reguluję nawilżenie i złuszczanie się skóry. Rozjaśnia przebarwienia, ogranicza wydzielanie sebum i eliminuje stany zapalne. Witamina B3 jest bezpieczna w stosowaniu i hipoalergiczna.

Witamina B3 - Niacynamid
12,90 zł 25 g

Kwas salicylowy

Należy do beta-hydroksykwasów (BHA). Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Kwas salicylowy posiada właściwości złuszczające, przeciwzaskórnikowe oraz reguluje wydzielanie sebum. Redukuje blizny potrądzikowe i rozjaśnia przebarwienia.

Kwas salicylowy
5,90 zł 25 g

Francuska glinka zielona Montmorillonite

Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Jest bogata w krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód oraz wiele innych mikroelementów. Glinka zielona ma wspaniałe właściwości oczyszczające, absorpcyjne i gojące.

Francuska glinka zielona Montmorillonite
12,50 zł 100 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Wcierka do skóry głowy z ekstraktem CO2 z oregano
Wcierka do skóry głowy z ekstraktem CO2 z oregano

Receptura DIY na wcierkę z ekstraktem CO2 z oregano. Olej z czarnego kminku wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Połączenie tego oleju z olejkiem z drzewa herbacianego i ekstraktem CO2 wykazuje synergiczne działanie skierowane na walkę z łupieżem skóry głowy. Olej z nasion chia regeneruję skórę, chroni ją przed utratą wody, łagodzi. Bisabolol wykazuje właściwości kojące, przeciwzapalne, hamuje nadmierną keratynizację skóry. Wcierka polecana do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem.

Wskazania: Łupież, Pielęgnacja włosów, Włosy tłuste
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do butelki 30 ml :
(50%) 15 g Olej z czarnego kminku (czarnuszki) zimnotłoczony
(48%) 14.4 g Olej z nasion chia zimnotłoczony
(0.4%) 0.12 g Ekstrakt CO2 z oregano
(1%) 0.3 g Bisabolol
(0.5%) 0.15 g Olejek drzewa herbacianego
Top 6 składników kosmetycznych do włosów przetłuszczających się nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Top 6 składników kosmetycznych do włosów przetłuszczających się.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.