Których składników kosmetycznych ze sobą nie łączyć?

Kosmetyki są mieszaniną kilkunastu składników, które wchodzą ze sobą w reakcje. Niektóre surowce są ze sobą niekompatybilne i połączenie ich w jednym kosmetyku skutkuje brakiem stabilności lub słabym efektem działania. Podpowiadamy, których połączeń w kosmetykach należy unikać, a które warto przetestować.

Których składników kosmetycznych ze sobą nie łączyć?
Spis treści:
  1. Złe połączenia składników kosmetycznych
  2. Dobre połączenia składników kosmetycznych 

Złe połączenia składników kosmetycznych

Retinol + kwasy AHA BHA

Kwasy AHA i BHA mają za zadanie złuszczać zewnętrzne warstwy naskórka tak, aby skóra była bardziej gładka, odzyskała jednolity, zdrowy koloryt. Peelingi kwasowe niwelują drobne zmarszczki, redukują przebarwienia, stymulują regenerację skóry. Kwasy AHA i BHA są nieocenione w pielęgnacji cery trądzikowej – odblokowują ujścia gruczołów łojowych, redukują zaskórniki, regulują proces rogowacenia naskórka.

Retinol, czyli Witamina A również sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Przeciwdziała powstawaniu zaskórników, reguluje wydzielanie sebum, niweluje grudki i krostki.

Zarówno retinol, jak i kwasy AHA i BHA wykazują potencjał drażniący. Ich stosowaniu może towarzyszyć przesuszenie i dyskomfort skóry. Nigdy nie łącz tych składników ze sobą w jednym kosmetyku, gdyż zwiększa to ryzyko podrażnień. Nie należy również łączyć pielęgnacji różnymi kosmetykami, które zawierają jeden z tych surowców. Jeżeli stosujesz kosmetyki z kwasami, zrezygnuj ze stosowania kremu z retinolem w tym samym czasie.

Retinol + witamina C

Retinol + witamina C to złe połączenie z uwagi na różne zakresy pH, które tolerują te surowce. Dla witaminy C optymalne jest kwaśne pH. Retinol jest bardziej stabilny w pH neutralnym. Połączone ze sobą nie będą wystarczająco skuteczne.

witamina c i retinol to złe połączenie w kosmetykach

DHA + inne składniki

Opalenizna uzyskiwana dzięki samoopalaczom na bazie DHA jest wynikiem reakcji chemicznej między DHA, a aminokwasami występującymi w warstwie rogowej naskórka. DHA bardzo łatwo wchodzi w reakcje ze związkami zawierającymi w cząsteczce grupę aminową, dlatego nie można łączyć go z peptydami przeciwzmarszczkowymi, hydrolizatami białek, aminokwasami. Dihydroksyaceton jest bardzo trudnym surowcem. Przede wszystkim ulega rozkładowi w podwyższonej temperaturze (już w 40oC). Nie toleruje związków zawierających w cząsteczce atom azotu. Jest niekompatybilny z mineralnymi filtrami UV (tlenkiem cynku), kwasami AHA, solami kwasu fosforowego. Wszystkie te związki powodują rozpad DHA, a zatem brak efektu opalenizny.

Dobre połączenia składników kosmetycznych 

Witamina C + witamina E

Witaminy C i E to skuteczne antyoksydanty. Połączone razem będą wykazywały zwiększoną skuteczność, w podręcznikach kosmetologii mówi się o ich synergistycznym działaniu
Witamina E po zetknięciu z wolnymi rodnikami, wiąże je i neutralizuje, w następstwie czego jej cząsteczka ulega dezaktywacji.

Witamina C (kwas askorbinowy), w przeciwieństwie do witaminy E, po związaniu z wolnymi rodnikami nie ulega rozpadowi. Przekształca się w kwas dehydroaskorbinowy, a ten w dalszych procesach ponownie wraca do formy kwasu askorbinowego. Witamina C potrafi regenerować się sama, a dodatkowo następuje regeneracja witaminy E. Ta cenna właściwość sprawia, że łączne stosowanie obu tych witamin doskonale sprawdza się w walce z niszczącym wpływem rodników. Stosuj to połączenie w kremach do cery dojrzałej, jak i z pierwszymi oznakami starzenia, cery zmęczonej, wymagającej rewitalizacji.

witamina c i witamina e wykazują działania synergistyczne

Retinol + naturalne oleje

Stosowanie retinolu często wiąże się z przesuszeniem skóry. Skóra staje się szorstka, zaczerwieniona, piecze, kłuje. Ukojenie przyniosą jej naturalne oleje roślinne. Oleje roślinne wygładzają naskórek, tworzą ochronną warstewkę zapobiegającą odparowywaniu wody, uzupełniają niedobory lipidów w płaszczu hydro-lipidowym naskórka. Połączenie retinolu i naturalnych olejów będzie zapobiegać dyskomfortowi związanemu z objawami przesuszenia skóry.

Retinol + kwas hialuronowy

Jak już zostało wspomniane, ze stosowaniem retinolu wiąże się problem suchości skóry. Składniki wiążące wodę w naskórku będą zatem bardzo pożądane. Do kosmetyków DIY z retinolem dodawaj potrójny kwas hialuronowy, glicerynę, propanediol. Pozytywne efekty przyniesie również stosowanie kremu z retinolem razem z serum, czy tonikiem z kwasem hialuronowym. Pamiętaj że retinol stosujemy na noc, a rano warto nałożyć krem z filtrami UV.

Oleje naturalne + witamina E

W trakcie przechowywania olejów naturalnych zachodzą w nich procesy utleniania kwasów tłuszczowych, zwane potocznie jełczeniem. W prawdzie oleje tłoczone na zimno są na te procesy bardziej odporne, niż oleje wytwarzane w procesach z zastosowaniem wysokich temperatur, niemniej jednak warto chronić je przed zepsuciem za pomocą dodatku antyoksydantu. Najlepiej sprawdza się w tej roli witamina E.

Witamina C + kwas ferulowy

Witamina C - zwłaszcza jej postać rozpuszczalna w wodzie – kwas askorbinowy jest substancją mało stabilną. Witamina C jest wrażliwa m.in. na wpływ światła i podwyższonej temperatury, tlenu, miedzi, żelaza, jonów metali, podwyższonego pH. Wszystkie te czynniki powodują rozkład witaminy C. Kwas ferulowy stabilizuje witaminę C i zapobiega jej rozpadowi.

Niacynamid + witamina C

Na różnych portalach dotyczących pielęgnacji możesz przeczytać, że nie należy łączyć w jednym kosmetyku niacynamidu i witaminy C. Nie jest to prawda. Badania, które wskazywały, że te dwa surowce nie są ze sobą kompatybilne, pochodzą z 1960 r i zastosowano w nich niestabilizowane formy obu surowców. Tymczasem, w kosmetykach wykorzystywane są formy stabilne. Badanie wskazuje, że z połączenia tych dwóch surowców powstaje kwas nikotynowy, działający na skórę niekorzystnie. Powstawanie kwasu nikotynowego jest możliwe, ale wymaga wysokiej temperatury reakcji, podczas gdy w kosmetykach DIY łączymy te surowce w temperaturze pokojowej. Możesz zatem łączyć oba składniki w jednym kosmetyku jak i stworzyć dwa oddzielne - np. serum z niacynamidem i krem z witaminą C - i stosować je razem.

niacynamid i witamina c tworzą dobre połączenie

Tworzenie kosmetyków DIY jest proste, jesli tylko zapmietasz kilka podstawowych zasad. Uważnie czytaj informacje, które podajemy przy każdym z naszych surowców oraz postępuj zgodnie z opisem przygotowania kosmetyku podanym przy każdej z receptur.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Serum z olejem z wiesiołka i witaminami A i E do cery dojrzałej
Serum z olejem z wiesiołka i witaminami A i E do cery dojrzałej

Receptura na domowe serum z olejem wiesiołka i witaminami. Olej z wiesiołka posiada właściwości regenerujące, natłuszczające, przeciwpodrażnieniowe, łagodzące oraz przeciwstarzeniowe. Skwalan poprawia stan skóry dojrzałej. Witamina A regeneruje, ujędrnia i polepsza strukturę skóry. Witamina E sprzyja produkcji kolagenu. Serum polecane do pielęgnacji cery dojrzałej, ale też suchej, wymagającej regeneracji.

Wskazania: Suchość, Szara cera, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
Karolina, 16.07.2021

Czekałam bardzo długo na ten artykuł :) Dziękuje - jest bardzo przydatny!

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

3
Zadaj pytanie
Edyta, 28.02.2022
Mam ważne dla mnie pytanie. Z jakimi związkami, witaminami nie można łączyć witaminy C żeby nie powstała odwrotna reakcja od zamierzonej czyli szybsze obciążenie skóry A zatem starzenie. Czego unikać żeby skorze nie zaszkodzić
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Podczas wybory formy witaminy C do kosmetyku należy przede wszystkim kierować się odpowiednim pH kosmetyku, aby witamina ta była jak najbardziej stabilna. W naszej ofercie mamy jej aż 6 rodzajów, przez co można dodać do praktycznie każdego kosmetyku wybierając jej odpowiedną formę.
Anna, 05.12.2021
Czy mogę stosować jednego dnia na noc serum z witamina c A następnego dnia na noc oczywiście serum z retinolem?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, nie zalecamy łączyć dwóch kuracji w tym samym czasie z uwagi na możliwe działanie drażniące. W przypadku retinolu zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który wyjaśni jak należy wprowadzać go do codziennej pielęgnacji https://ecospa.pl/jak-stosowac-retinol-w-domowej-pielegnacji Pozdrawiam
Marta, 03.12.2021
Dzień dobry, czy niekompatybilność połączenia retinolu z wit. C odnosi się również do tego drugiego składnika w formie tetraizopalmitynianu askorbylu? Teoretycznie to forma stabilna w neutralnym pH, podobnie jak wit. A.
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Tak, zasada niełączenia tych witamin dotyczy Witaminy C - kwasu askorbinowego. Połączenie witaminy A z witaminą C - tetraizopalmitynianem askorbylu jest świetnym rozwiązaniem :)
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.