Kwas cytrynowy w kosmetykach i środkach czyszczących
Jeśli jeszcze nie miałaś lub nie miałeś okazji stosować kwasu cytrynowego, to czas poznać właściwości tej substancji. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kwas cytrynowy i dlaczego ma on zastosowanie podczas tworzenia różnych kosmetyków DIY. Podpowiadamy także, jak używać kwasu cytrynowego w gospodarstwie domowym! Znajdziesz tu ponadto informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego kwasu oraz receptury z jego wykorzystaniem.
Czym jest kwas cytrynowy?
Kwas cytrynowy bezwodny należy do grupy kwasów AHA, czyli alfahydroksykwasów. Jest to organiczny związek chemiczny, który powstaje w procesie fermentacji skrobi w obecności grzybów. Kwas cytrynowy bezwodny dostępny w ECOSPA ma postać białego proszku. Co ważne, dobrze rozpuszcza się on zarówno w wodzie, jak i w alkoholu. Warto wiedzieć, że kwas cytrynowy naturalnie występuje w cytrynach i innych cytrusach, a także w kiwi, ananasie i jagodach.
Kwas cytrynowy stosowany w umiarkowanych ilościach nie powoduje żadnych skutków ubocznych. O jego nieszkodliwości świadczy między innymi przyznany mu status GRAS, a więc substancji powszechnie uznanej za bezpieczną przez Komitet Ekspertów FAO/WHO. Kwas cytrynowy nie jest kumulowany w organizmie.
Właściwości kwasu cytrynowego w kosmetykach
Kwas cytrynowy ma dość szerokie zastosowanie w kosmetyce i sprawdza się w pielęgnacji niemal każdej cery. Jest on znany zwłaszcza z tego, że posiada właściwości rozjaśniające przebarwienia. Jego działanie jest dość intensywne – okazuje się skuteczny w usuwaniu przebarwień potrądzikowych i posłonecznych oraz przebarwień, które powstały w czasie ciąży.
Substancja ta wygładza skórę oraz wyrównuje jej koloryt i dodaje blasku, a więc po jej zastosowaniu cera wygląda młodziej. Kwas cytrynowy to silny antyoksydant chroniący skórę przed działaniem wolnych rodników i wykazujący działanie przeciwstarzeniowe. Kwas cytrynowy ma też właściwości antybakteryjne, dlatego redukuje stany zapalne. Można stosować go także w pielęgnacji cery naczynkowej. Dzięki niemu kruche ściany naczyń krwionośnych zostają wzmocnione, a zaczerwienienia stają się mniej widoczne!
Z racji tego, że kwas cytrynowy delikatnie złuszcza martwy naskórek, stosuje się go między innymi jako składnik peelingów. Kwas cytrynowy możesz dodawać także do serum, toników, balsamów, szamponów i odżywek (dzięki niemu włosy staną się bardziej błyszczące, bo ich łuski będą lepiej domknięte). Nie przekraczaj jednak zalecanego stężenia, które wynosi 1-3%. Trzeba też wiedzieć, że kwas cytrynowy dodany do kosmetyku przedłuża jego trwałość. Istotne jest również to, że ph kwasu cytrynowego jest niskie, dlatego używa się go do obniżenia odczynu kosmetyków, np. toników czy szamponów.
Co ciekawe, kwas cytrynowy i wodorowęglanu sodu to podstawowe składniki kul kąpielowych DIY. Połączenie tych surowców sprawia, że kule kąpielowe musują, uprzyjemniając kąpiel. Wypróbuj przepis na błękitne kule kąpielowe, dzięki którym wspaniale się zrelaksujesz.
Zastosowanie kwasu cytrynowego w gospodarstwie domowym
Kwas cytrynowy sprawdzi się nie tylko jako składnik kosmetyków aplikowanych na twarz, ciało i włosy. Jeśli chcesz unikać szkodliwych substancji, w które obfitują środki czystości powszechnie stosowane w kuchni czy łazience, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Kwas cytrynowy znajduje zastosowanie jako skuteczny i bezpieczny środek do sprzątania.
Kwas cytrynowy to na przykład doskonały środek wybielający i odkamieniający. Masz już dość kamienia w czajniku? Wlej do niego 2 szklanki wody i wsyp 2 łyżeczki kwasu cytrynowego. Po zagotowaniu wody odczekaj 15 minut, a następnie wylej jego zawartość i dokładnie opłucz czajnik. Chcesz wyczyścić brudne fugi w łazience? Nasącz gazę w roztworze kwasu cytrynowego i ciepłej wody, a następnie przyłóż do zabrudzonych miejsc w Twojej łazience.
Kwas ten pomoże Ci wyczyścić nie tylko fugi – przygotuj uniwersalny płyn do mycia powierzchni z dodatkiem tej substancji, a w bezpieczny sposób oczyścisz blaty kuchenne, zlew, fronty szafek i inne gładkie, zmywalne powierzchnie wykonane z plastiku, ceramiki lub stali nierdzewnej. Warto też chronić pralkę przed osadem kamienia, wykorzystując do tego właśnie kwas cytrynowy.
Czy kwas cytrynowy można stosować w ciąży?
W okresie ciąży kobiety powinny unikać większości kwasów. Wśród nich znajduje się kwas salicylowy i azelainowy, jednak kwas cytrynowy uważany jest za substancję bezpieczną dla kobiet spodziewających się dziecka. Nie stanowi on zagrożenia i nie wywołuje wad płodu. Trzeba jednak stosować go ostrożnie, ponieważ skóra kobiet w okresie ciąży jest uwrażliwiona i skłonna do podrażnień.
Receptury DIY z wykorzystaniem kwasu cytrynowego
W ECOSPA znajdziesz różne receptury, w których jednym ze składników jest kwas cytrynowy. Wypróbuj wspomniane receptury na niebieskie kule kąpielowe i uniwersalny płyn do mycia powierzchni, a także na naturalny środek scrub do mycia łazienki i kuchni o przyjemnym lawendowym zapachu. Polecamy również przepis na kolorową sól do kąpieli z kwasem cytrynowym i solą Epsom. Szukasz receptury na delikatny preparat do oczyszczania twarzy, który absorbuje nadmiar sebum i poprawia koloryt skóry? Przepis na delikatną kostkę do mycia twarzy z węglem aktywnym to coś dla Ciebie!
Bibliografia:
- E. Dymarska, M. Janczar-Smuga, Antybakteryjne właściwości kwasu cytrynowego, Katedra Biotechnologii Żywności, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
- D. Sobańska, Rola kwasów organicznych stosowanych w preparatach i zabiegach kosmetycznych, Wydział Farmaceutyczny UJ, 2012.
- Zuziak J. Ekologiczne środki czystości, Analit 2016, nr 2, s. 155.
- M. Milczarek M. Magiczna soda, ocet i cytryna, czyli ekologiczne sprzątanie domu, Warszawa 2015.