Niechciani goście czyli naturalny sposób na mrówki i komary

Pierwsza niezapowiedziana wizyta niechcianych gości miała miejsce parę tygodni temu w kuchni. Małe mrówki znalazły się nieoczekiwanie w szafce z produktami spożywczymi. Podążały oznaczonymi przez siebie szlakami i kierowały się dokładnie do jedzenia. Chcieliśmy jak najszybciej się pozbyć się gości jednak nie chcieliśmy używać do tego celu syntetycznych środków owadobójczych, zwłaszcza, że preparat miał być używany na półkach gdzie przechowujemy jedzenie. Korzystając z bogatej literatury aromaterapeutycznej zdecydowaliśmy się na olejki eteryczne.

Niechciani goście czyli naturalny sposób na mrówki i komary

Co może pomóc zwalczyć mrówki?

Przystąpiliśmy do działania. Ile mieliśmy szafek w kuchni tyle przygotowaliśmy listków z papierowego ręcznika złożonych w kostkę (mogą też być waciki kosmetyczne), posłużyły jako "gąbka" dla olejków eterycznych. 

Każdy listek nasączyliśmy olejkami w następującej proporcji:

Waciki umieściliśmy w szafkach, na noc. Czynność powtarzaliśmy przez kilka dni. Dodatkowo zniechęcaliśmy mrówki skrapiając tymi samymi olejkami trasy po których poruszały się. Zazwyczaj dozowaliśmy kilka kropli każdego olejku na jedną trasę.

W ciągu paru dni mrówki zniknęły, jak do tej pory nie pojawiły się. Niestety w szafkach pozostał dość intensywny zapach olejków a pozostawione w szafce produkty np. kawa nabrały lawendowo-cytrynowo-tymiankowego aromatu :(. Polak mądry po szkodzie. W przyszłości przed użyciem olejków wszystkie produkty spożywcze wyjmiemy z szafek i na czas stosowania olejków umieścimy w zamkniętych pojemnikach. 

W jaki sposób odstraszyć komary?

Gdy tylko wyprowadziły się mrówki nadleciały komary :) Zresztą tego roku komarów jest szczególnie dużo. Tutaj postanowiliśmy przygotować spray na bazie wody i alkoholu (rozpuszcza olejki, konserwuje preparat i odparowuje po aplikacji). Ze względu na fakt, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie aby wprowadzić je do roztworu wodnego użyliśmy bio solubilizator znajdziesz go  w naszej ofercie.

Spray odstraszający komary

Składniki:

  • 22 g bio solubilizatora
  • 106 g wody  
  • 70 g alkoholu etylowego (spirytus 96%)
  • 16 kropli olejku tymiankowego 
  • 32 krople olejku trawy cytrynowej
  • 16 kropli olejku lawendowego ekologicznego
  • 16 kropli olejku mięty pieprzowej
  • butelka PET 200 ml

Przygotowanie spray jest bardzo proste. Najpierw połączyliśmy olejki eteryczne z bio solubilizatorem, następnie dodaliśmy wodę i alkohol. Roztwór odstawiliśmyy na kilka minut aby się ustabilizował a następnie przelaliśmy do butelki PET 200 ml z atomizerem. Płyn w butelce powinien być klarowny i mieć miodowy kolor. 

Uwaga! olejki eteryczne ulatniają się, należy więc co pewien czas ponownie spryskać się sprayem.

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy stymuluje na umysł i poprawia koncentrację. Łagodzi ból oraz oprawia koncentrację.

Olejek tymiankowy
11,00 zł 10 ml

Bio solubilizator

Biosolubilizator ułatwia łączenie fazy wodnej z olejową. Jest niezastapionym składnikiem perfum na bazie olejków eterycznych, czy mgiełek do ciała.

Bio solubilizator
9,50 zł 30 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Spray odstraszający komary
Spray odstraszający komary

Receptura na domowy spray odstraszający komary. Olejki eteryczne: lawendowy, tymiankowy, trawy cytrynowej i mięty pieprzowej wykazują silne repelencyjne (odstraszające) właściwości. Dodatkowo łagodzą napięcia, orzeźwiają i przynoszą ulgę. Dzięki użyciu bio solubilizatora olejki rozproszą się tworząc naturalny spray odstraszający komary.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 ml kosmetyku :
(11%) 22 ml Bio solubilizator
(86.6%) 173.2 ml Woda destylowana
(0.3%) 0.6 ml Olejek tymiankowy
(0.7%) 1.4 ml Olejek trawy cytrynowej
(0.3%) 0.6 ml Olejek lawendowy Francja ekologiczny
(0.3%) 0.6 ml Olejek mięty pieprzowej
(0.8%) 1.6 ml Konserwant DHA BA - akceptowany przez ECOCERT
Niechciani goście czyli naturalny sposób na mrówki i komary nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Niechciani goście czyli naturalny sposób na mrówki i komary.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.