Olejek eukaliptusowy w aromaterapii i kosmetyce
Olejki eteryczne to jedne z najcenniejszych surowców pozyskiwanych z natury. Wszechstronnie stosowane w aromaterapii, medycynie naturalnej i kosmetyce, poprawiają psychiczną i fizyczną kondycję organizmu. Jakimi właściwościami cechuje się olejek eukaliptusowy? Kiedy może okazać się przydatny i jak go stosować? Poznaj odpowiedzi na te pytania, czytając nasz artykuł!

Jak pozyskiwany jest olejek eukaliptusowy?
Podobnie jak inne olejki eteryczne, olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest na drodze destylacji parą wodną. W procesie tym wykorzystuje się świeże liście drzewa eukaliptusowego – szybko rosnącej rośliny, osiągającej nawet 60 metrów wysokości i występującej głównie na Tasmanii i w Australii, ale także w Brazylii, Chinach, Indiach, Portugalii i Hiszpanii. W ofercie Ecospa znajdziesz olejki eteryczne pochodzące z trzech gatunków eukaliptusa: Eucalyptus Globulus (olejek eukaliptusowy), Eucalyptus Radiata (olejek eukaliptusowy ekologiczny) oraz Eucalyptus Citriodora (olejek eukaliptusowy cytrynowy). Dzięki destylacji eukaliptusowych liści otrzymuje się bezbarwny olejek o ziołowym, orzeźwiającym aromacie.
Zastosowanie olejku eukaliptusowego w aromaterapii
Za charakterystyczny zapach olejku eukaliptusowego odpowiada jego główny składnik: eukaliptol (1,8-cyneol). Świeży aromat to jednak nie jedyna zaleta tego naturalnego surowca. Za co doceniany jest olejek eukaliptusowy? Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe tego produktu sprawiają, że stanowi on wszechstronny środek leczniczy i kosmetyczny. Ponadto, skutecznie chroni przed insektami i pierwotniakami. Używany jest również w zakażeniach dróg oddechowych, przy artretyzmie i reumatyzmie, a także w chorobach skóry. Na uwagę zasługują jego silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Jak wykorzystywać olejek eukaliptusowy? Zastosowanie tradycyjne tego produktu to aromaterapia. Aby uwolnić zapach olejku w całym domu, użyj klasycznego kominka do olejków eterycznych lub bardziej nowoczesnego rozwiązania – dyfuzora do aromaterapii. Zastosuj olejek eukaliptusowy do inhalacji – doskonale złagodzi objawy przeziębienia, takie jak kaszel, katar i zatkany nos. Warto wypróbować również olejek eukaliptusowy na zatoki.
Domowe SPA z olejkiem eukaliptusowym
Domowe SPA nie może obyć się bez udziału aromaterapii. Jeśli jesteś miłośnikiem lub miłośniczką ziołowych, świeżych zapachów, to olejek eteryczny eukaliptusowy to strzał w dziesiątkę! Warto dodać odrobinę olejku eukaliptusowego do odprężającej kąpieli. Aromat olejku doda Ci energii, rozjaśni umysł oraz usunie oznaki zmęczenia, dlatego świetnie sprawdzi się po dniu pełnym wyzwań.
Jak jeszcze włączyć olejek eukaliptusowy do domowego SPA? Przygotowując naturalną świecę sojową z dodatkiem tego olejku. Wypróbuj naszą recepturę na świecę sojową z miętą i eukaliptusem. Warto również połączyć olejek eukaliptusowy z innym olejem bazowym, przygotowując w ten sposób oliwkę do masażu, idealną do łagodzenia dolegliwości związanych z reumatyzmem i przy bólach mięśni.
Naturalna pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej
Olejek eukaliptusowy jest również wykorzystywany w kosmetyce, zwłaszcza w pielęgnacji cer problematycznych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym produkt ten wspaniale zatroszczy się o kondycję skóry przetłuszczającej się oraz skłonnej do wyprysków i zaskórników. Warto dodać kilka kropel do swojego kremu lub stosować olejek eukaliptusowy na skórę punktowo na stany zapalne.
Olejek eukaliptusowy w walce z łupieżem i łuszczycą
Zmagasz się z łuszczycą? Olejek eukaliptusowy skutecznie wspomoże jej leczenie! Regularna kąpiel z dodatkiem tego olejku złagodzi objawy łuszczycy, kojąc podrażnioną i swędzącą skórę, a także zmniejszając stany zapalne. Olejek eukaliptusowy możesz również dodawać do balsamów do ciała.
Olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Poprawia on mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze, gęstsze i szybciej rosną. Olejek eukaliptusowy jest pomocny również w walce z łupieżem, ponieważ łagodzi świąd skóry oraz działa przeciwgrzybiczo.
Receptury DIY z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego
W domowej apteczce oraz kosmetyczce zdecydowanie warto zawsze mieć olejek eukaliptusowy. Jak stosować ten produkt? Należy pamiętać, aby nigdy nie używać go w czystej postaci na skórę. Wyjątkiem jest tutaj jedynie punktowa aplikacja na stany zapalne. Produktu powinny unikać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Olejek eukaliptusowy musi być łączony z olejami roślinnymi przed aplikowaniem go bezpośrednio na skórę. Można też dodawać go do swoich ulubionych drogeryjnych kosmetyków, a także komponować z jego udziałem swoje kosmetyki DIY, takie jak olejki do twarzy, oliwki do masażu, mydła, kule kąpielowe, płyny do kąpieli, szampony czy odżywki do włosów.
Wiele inspiracji na domowe kosmetyki znajdziesz w naszej bazie receptur. Wykorzystaj potencjał olejku eukaliptusowego i użyj go w aromaterapeutycznej oliwce na przeziębienie – połączenie trzech olejków: eukaliptusowego, cedrowego i cytrynowego złagodzi pierwsze objawy sezonowej infekcji. Podobny efekt uzyskasz, stosując płyn do kąpieli na przeziębienie. Olejek eukaliptusowy łączy się tutaj z olejkiem sosnowym i mięty pieprzowej, skutecznie poprawiając samopoczucie podczas przeziębienia. Z kolei właściwości przeciwbakteryjne olejku eukaliptusowego wykorzystasz, tworząc naturalny dezodorant w kulce z eukaliptusem i hydrolatem neroli.
Bibliografia:
- A. Kędzia, A.W. Kędzia, "Działanie in vitro olejku eukaliptusowego (Oleum Eucalypti) na bakterie mikroaerofilne" w: Postępy fitoterapii, 4/2017.
- A. Kędzia, M. Ziółkowska-Klinkosz, B. Kochańska, A. Kusiak, A. Wojtaszek-Słomińska, A.W. Kędzia, "Aktywność przeciwgrzybicza olejku eukaliptusowego (Oleum eucalypti)" w: Postępy fitoterapii, 2/2014.
Olejek eukaliptusowy EKOLOGICZNY
Charakteryzuje go świeży, ziołowo-ziemisty zapach. Głównym składnikiem terapeutycznym olejku jest cyneol o właściwościach przeciwbakteryjnych, przyspieszających ziarninowanie ran oraz poprawiających wymianę tlenową w pęcherzykach płucnych.
Olejek eukaliptusowy
Często wykorzystuje się go w medycynie w schorzeniach górnych dróg oddechowych (inhalacje). Olejek eukaliptusowy stosowany na skórę działa chłodząco, antyseptycznie oraz niweluje wykwity skórne.