Olejek Ylang Ylang – właściwości i zastosowanie

Szukasz przyjemnego, kwiatowo-owocowego zapachu unoszącego się w Twoim domu podczas wieczornego odpoczynku lub odprężającej kąpieli? Wprowadź do swojej codzienności odrobinę egzotyki i wypróbuj olejek eteryczny ylang ylang. Piękny zapach to jednak nie jest jedyna rzecz, jaką ma on do zaoferowania. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o właściwościach i zastosowaniu olejku Ylang Ylang w kosmetyce i aromaterapii.

Olejek Ylang Ylang – właściwości i zastosowanie
Spis treści:
  1. Co to jest olejek ylang ylang i czym się charakteryzuje?
  2. Olejek ylang ylang w kosmetyce i aromaterapii – jakie ma właściwości?
  3. Jak stosować olejek ylang ylang na skórę?
  4. Zastosowanie olejku ylang ylang w pielęgnacji włosów
  5. Olejek ylang ylang – jak wykorzystać go w aromaterapii?

Co to jest olejek ylang ylang i czym się charakteryzuje?

Olejek ylang ylang to olejek eteryczny wytwarzany metodą destylacji parą wodną kwiatów z drzewa o nazwie Cananga Odorata. To szybko rosnące drzewo, o żółtych charakterystycznych kwiatach, rośnie w tropikalnych regionach Azji, takich jak Filipiny, Malezja czy Indonezja. Roślina ta, popularnie nazywana ylang ylang, słynie ze swych leczniczych właściwości. Tradycyjnie wykorzystuje się ją do niwelowania dolegliwości żołądkowych, objawów malarii, astmy, dny moczanowej czy reumatyzmu.

Czym charakteryzuje się olejek eteryczny ylang ylang? Jego aromat – podobny do jaśminu, świeży, delikatny, kwiatowo-owocowy - spodoba się przede wszystkim miłośnikom egzotycznych zapachów. Pokochała go również branża perfumeryjna – olejek ylang ylang stanowi składnik wielu popularnych perfum.

Olejek ylang ylang w kosmetyce i aromaterapii – jakie ma właściwości?

Wyjątkowy zapach to nie jedyny atut olejku ylang ylang. Właściwości lecznicze i aromaterapeutyczne tego produktu są doceniane na całym świecie, co przekłada się na jego rosnącą popularność. Olejek ylang ylang w aromaterapii łagodzi objawy depresji, zmniejsza stany lękowe, uspokaja i poprawia nastrój. Dowiedziono również, że skutecznie obniża ciśnienie krwi. Ma też pozytywny wpływ na sprawność seksualną i libido.

Olejek ylang ylang w kosmetyce znajduje się w czołówce ulubionych olejków eterycznych dodawanych do składu różnych produktów, takich jak kremy, balsamy, oliwki do masażu, żele i płyny do kąpieli, perfumy, mgiełki do ciała, szampony czy odżywki do włosów. Chętnie dodawany jest również do środków czystości, dodając im przyjemnego zapachu.

W składzie tego egzotycznego olejku znaleźć można takie związki chemiczne jak monoterpeny, sekswiterpeny i fenylopropanoidy. Decydują one o właściwościach przeciwbakteryjnych, antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych olejku ylang ylang. Działanie tych związków na kondycję fizyczną i psychiczną jest znaczące.

Jak stosować olejek ylang ylang na skórę?

Czy warto stosować olejek ylang ylang na twarz i ciało? Zdecydowanie tak! Produkt ten nie tylko wzbogaca kosmetyki o piękny zapach, ale i poprawia kondycję skóry. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne jest szczególnie polecany do cery tłustej i trądzikowej. Reguluje produkcję sebum, działa antyseptycznie na bakterie wywołujące trądzik oraz łagodzi stany zapalne. Z kolei duża ilość antyoksydantów wpływa na młody wygląd, opóźniając procesy starzenia się skóry. Z tego względu sprawdzi się również w kosmetykach do cery dojrzałej.

Jak stosować olejek ylang ylang na skórę? Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, nie wolno nakładać olejku ylang ylang bezpośrednio na skórę. Należy zawsze aplikować go w towarzystwie olejów bazowych i dopiero taką mieszankę zastosować np. do masażu. Olejek sprawdzi się również jako składnik kosmetyków DIY, takich jak kremy czy sera. Warto pamiętać, że maksymalne bezpieczne stężenie olejku ylang ylang wynosi 0,3% w kosmetykach do twarzy, 0,8% w kosmetykach do ciała, 0,06% w dezodorantach.

Zastosowanie olejku ylang ylang w pielęgnacji włosów

Właściwości olejku ylang ylang warto wykorzystać w pielęgnacji włosów. Skutecznie wspiera on kondycję włosów dotkniętych łupieżem i świądem, słabych oraz wypadających. Jego sebostatyczne właściwości przydają się w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy.

Jak używać olejku ylang ylang na włosy? Dodaj go do swojego ulubionego szamponu lub odżywki. Możesz również przygotować domową wcierkę do włosów na bazie olejku ylang ylang i oleju jojoba lub stworzyć domowej roboty kosmetyki, korzystając z bogatej bazy receptur przygotowanych przez ECOSPA.

Olejek ylang ylang – jak wykorzystać go w aromaterapii?

Stosuj olejek ylang ylang podobnie jak inne olejki eteryczne. Wypróbuj jego relaksujące właściwości, używając go w tradycyjny sposób w kominku lub dyfuzorze zapachowym. Możesz przygotować również odprężającą kąpiel. Wystarczy zmieszać ok. 5-10 kropli olejku z olejem bazowym, np. kokosowym, jojoba, migdałowym czy morelowym i taką mieszankę dodać do wody.

Z kolei miłośnicy tworzenia własnych kompozycji zapachowych mogą spełnić się, tworząc domowej roboty perfumy, wody toaletowe, tarty zapachowe czy świece z nutą egzotycznego olejku ylang ylang. Wiele pomysłów znajdziesz w naszej bazie receptur.

Bibliografia:

  • Zygmunt Zdrojewicz, Katarzyna Minczakowska, Krzysztof Klepacki, "Rola aromaterapii w medycynie" w "Family Medicine & Primary Care Review", 2014; 16, 4
  • Loh Teng Hern Tan, Learn Han Lee, Wai Fong Yin, Chim Kei Chan, Habsah Abdul Kadir, Kok Gan Chan, Bey Hing Goh "Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang)", Hindawi Publishing Corporation, 2015

Olejek Ylang Ylang (Complete)

Otrzymywany przez destylację z parą wodną świeżych kwiatów drzewa Cananga Odorata. Charakteryzuje go intensywny, słodki, egzotyczny i kwiatowy zapach.

Olejek Ylang Ylang (Complete)
24,90 zł 5 ml
Tagi:

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Orientalny płyn do kąpieli
Orientalny płyn do kąpieli

Receptura na orientalny płyn do kąpieli DIY. Baza szamponowa w delikatny sposób oczyszcza i wmacnia naskórek. Połączenie olejków imbirowego, paczulowego i ylang-ylang nadaje korzenny, orientalny zapach, który dodaje energii i łagodzi bóle głowy. Płyn posiada piękny, czerwony kolor. Polecany jest do codziennego stosowania. 

Wskazania: Oczyszczanie, Podrażnienie, Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(93.5%) 187 g Baza szamponowa EKOLOGICZNA
(2%) 4 g Olejek imbirowy
(2%) 4 g Olejek Ylang Ylang (Complete)
(2%) 4 g Olejek paczulowy (Paczuli)
(0.5%) 1 g Barwnik różowy
Olejek Ylang Ylang – właściwości i zastosowanie nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olejek Ylang Ylang – właściwości i zastosowanie.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.