Pielęgnacja skóry po 20 roku życia – krok po kroku

Pielęgnacja skóry po 20. roku życia może sprawiać problemy, jeśli nie uwzględnia się potrzeb swojej cery. Młoda skóra powinna być gładka, pełna blasku, elastyczna i dobrze napięta. Aby zachwycać wyglądem swojej skóry, młode osoby powinny przyłożyć szczególną uwagę do oczyszczania twarzy, choć istotna jest także tonizacja, dużą rolę odgrywa również nawilżanie. Podpowiadamy, jak dbać o skórę, gdy ma się 20 lat, by w przyszłości do późnego wieku cieszyć się młodym wyglądem!

Pielęgnacja skóry po 20 roku życia – krok po kroku
Spis treści:
  1. Skóra po 20. roku życia – jak powinna wyglądać?
  2. Wymagania młodej skóry
  3. Pielęgnacja skóry po 20. roku życia
  4. Codzienna pielęgnacja skóry
  5. Krok 1 – demakijaż i oczyszczanie
  6. Krok 2 – tonizowanie
  7. Krok 3 – nawilżenie
  8. Receptury DIY na kosmetyki do pielęgnacji młodej skóry

Skóra po 20. roku życia – jak powinna wyglądać?

Skóra po 20. roku życia wygląda dobrze nawet bez makijażu. Zdrowa skóra młodej osoby powinna być napięta, aksamitnie miękka, pełna młodzieńczego blasku, idealnie nawilżona i bez widocznych zmarszczek. Zdrowa, normalna cera dwudziestolatki i dwudziestolatka nie wykazuje tendencji do nadmiernego błyszczenia się, ale nie jest też nadmiernie matowa. Jej atutem jest także ładny koloryt i lekkie zaróżowienie, przy czym nie widać na niej rozszerzonych naczynek (teleangiektazji). Odpowiednia pielęgnacja młodej skóry przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia się i pojawienia się niedoskonałości.

Częstym problemem osób po 20. roku życia jest trądzik młodzieńczy. Choć dotyczy on przede wszystkim nastolatków, to niekiedy dotyka również osób, które wkroczyły już w dorosłość. O skórę trądzikową warto kompleksowo zadbać jak najwcześniej. To pozwoli uniknąć trudnych do zlikwidowania blizn oraz poprawia samoocenę – sprawdź, jakie wybrać kosmetyki dla nastolatków

Wymagania młodej skóry

Podstawowa pielęgnacja młodej skóry to przede wszystkim właściwe oczyszczanie oraz nawilżanie. Odpowiednie oczyszczanie jest kluczowe dla cery tłustej i trądzikowej, ale ma bardzo duże znaczenie także dla kondycji cery suchej i wrażliwej, która jest skłonna do podrażnień. Jeśli masz normalną cerę, to doceń ten atut i nie zaniedbuj etapu oczyszczania, ponieważ jej stan może się pogorszyć! Nawilżanie młodej skóry również jest niezwykle ważnym nawykiem pielęgnacyjnym. I to niezależnie od rodzaju skóry – należy podkreślić, że nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniej dawki wilgoci.

Aby utrzymać młody wygląd skóry, warto stosować także preparaty regenerujące, zawierające substancje odżywcze oraz antyoksydanty, np. witaminę C, która między innymi rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe oraz cienie pod oczami. Niestety około 20. roku życia u niektórych osób, zwłaszcza u alergików, widoczne są już zasinienia w okolicy oczu.

Choć na młodej skórze nie widać jeszcze zmarszczek i przebarwień posłonecznych, należy ją zabezpieczać przed wpływem promieniowania UV, które przyspiesza starzenie się tkanki, ale także przyczynia się do pogorszenia się stanu cery, zwłaszcza tłustej i trądzikowej. Pamiętaj o ochronnym kremie z filtrem mineralnym i również o tym, że naturalne substancje, takie jak olej z pestek malin lub masło kakaowe wspomagają ochronę skóry przed promieniowaniem UV.

Pielęgnacja skóry po 20. roku życia

Ważne jest, aby osoby powyżej 20. roku życia dostosowały codzienną i okazjonalną pielęgnację do swojego rodzaju cery. Zastanawiasz się, czy młoda skóra potrzebuje składników o działaniu anti-age? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w walce ze zmarszczkami, a także w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej, bardzo ważną rolę odgrywa nawilżanie. Zatem stosując kosmetyki, którym głównym zadaniem jest nawilżanie skóry, młoda osoba pracuje już na to, by opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Kremy i serum bogate w składniki o działaniu anti-age to produkty, po które najlepiej sięgać po 25. roku życia.

Codzienna pielęgnacja skóry

Codzienna rutyna pielęgnacyjna skóry jest bardzo ważna. Nieistotne, czy chodzi o młodą, czy o dojrzałą skórę, jednak warto wyrobić sobie dobre nawyki już w młodości. W wieku 20 lat pracujemy na to, jak nasza skóra będzie wyglądała kilka dekad później! Kluczowe jest dopasowanie kosmetyków do indywidualnych potrzeb skóry. Szczególnym wyzwaniem jest nie tylko pielęgnacja skóry trądzikowej - kłopotliwe może być dbanie o skórę tłustą i mieszaną oraz wrażliwą. Warto zrezygnować z kosmetyków drogeryjnych, które zawierają silnie działające substancje takie jak alkohol czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate), które uszkadzają warstwę hydrolipidową skóry

Krok 1 – demakijaż i oczyszczanie

Usunięcie demakijażu przed pójściem spać to obowiązek. Dzięki niemu usuwamy z powierzchni skóry warstwy kolorowych kosmetyków oraz kurz, pot, bakterie i smog. Jeśli nie usuniesz ich ze swojej skóry, rano Twoja skóra będzie miała niezdrowy koloryt i będzie podrażniona. Spanie z makijażem powoduje także zapychanie porów oraz powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. Demakijaż sprawia, że skóra może oddychać i wchłania dostarczone jej składniki nawilżające i odżywcze. Regularne zapominanie o demakijażu powoduje, że skóra staje się ziemista, wiotka i pojawiają się na niej krostki oraz zmarszczki.

Po wykonaniu demakijażu należy umyć twarz. Niestety drogeryjne żele, emulsje i pianki do mycia zawierają detergenty, które podrażniają skórę. Możesz jednak wybrać rozwiązanie, dzięki któremu mycie twarzy nie będzie przyczyniało się do pojawiania się uczucia ściągnięcia i nie będzie wywoływało zaczerwienień ani szorstkości skóry. Zainwestuj w Zestaw basic do pielęgnacji twarzy i ciała, który składa się z bezzapachowej Ekologicznej bazy do mycia twarzy i ciała oraz Aloesowej bazy balsamowej. Baza do mycia delikatnie usuwa zanieczyszczenia ze skóry, nie naruszając bariery hydrolipidowej, a także nawilża i łagodzi podrażnienia. Można do niej dodać różne składniki aktywne, które idealnie odpowiadają potrzebom cery, np. olejek drzewa herbacianego, działający antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Baza ta jest idealna do samodzielnego stosowania lub do tworzenia kosmetyków dla młodej skóry, np. żeli i pianek do mycia twarzy, natomiast bazę balsamową można wykorzystać do stworzenia balsamu lub kremu do cery normalnej, suchej lub wrażliwej.

Raz na tydzień lub dwa wykonaj peeling skóry, który dogłębnie ją oczyszcza, wygładza i sprawia, że składniki kremów, serum i maseczek są lepiej przyswajane. Młodym osobom nie mającym problemu z rozszerzonymi naczynkami, polecamy wyjątkowy produkt, którym jest Korund – mikrodermabrazja 125 mikronów. Może być on stosowany do złuszczania zrogowaciałej warstwy naskórka zarówno na twarzy, jak i całym ciele. Pobudza mikrokrążenie, dotlenia skórę, a do tego oczyszcza i przyspiesza produkcję kolagenu i odnowienie skóry. Produkt ten dodatkowo zwęża pory skóry i zmniejsza przebarwienia potrądzikowe. Jeśli masz tłustą lub trądzikową cerę, wypróbuj Francuską zieloną glinkę Montmorillonite, która ma właściwości absorpcyjne, oczyszczające i gojące.

Krok 2 – tonizowanie

Skóra po oczyszczeniu często ma podwyższone pH. Aby przywrócić skórze fizjologiczny odczyn i zapobiec powstawaniu niedoskonałości, należy zastosować tonik albo hydrolat. Takie produkty odświeżają i nawilżają skórę, mogą też ściągać pory, przyspieszać gojenie się krost i ograniczać produkcję sebum (np. hydrolat lawendowy i tymiankowy). Wypróbuj działanie hydrolatu z grejpfruta, który oczyszcza, tonizuje, zwęża ujścia gruczołów łojowych, a także dodaje skórze blasku i przywraca jej zdrowy wygląd. Dla młodej cery wrażliwej idealny będzie hydolat bławatkowy, lipowy i rumianku rzymskiego.

Krok 3 – nawilżenie

Po zastosowaniu toniku lub hydrolatu zawsze nakładaj na twarz krem nawilżający, dzięki któremu Twoja skóra będzie optymalnie nawilżona. Nawyk stosowania kremów nawilżających sprawi, że skóra dłużej zachowuje młody wygląd. Oczywiście warto postawić na krem nawilżający dostosowany do potrzeb swojej cery. Krem dla młodej skóry do cery mieszanej powinien działać tak, aby suche partie twarzy nie uległy przesuszeniu, jednocześnie musi być na tyle lekki, żeby nie zapychać porów skóry. Z kolei krem nawilżający do skóry wrażliwej powinien nie tylko nawadniać, ale też łagodzić podrażnienia i działać przeciwzapalnie.

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra potrzebuje silnego nawilżenia, np. po upalnym lecie, to przed nałożeniem kremu, sięgnij po nawilżające serum z kolagenem roślinnym, potrójnym żelem hialuronowym i żelem aloesowym. To idealne serum dla młodej skóry, która jest poszarzała i zmęczona. Szukasz kremu pod oczy dla młodej skóry, dobrze nawilżającego i redukuje cienie oraz obrzęki pod oczami? Przygotuj sobie krem pod oczy z olejem z olejem z ogórka i maceratem z arniki.

Receptury DIY na kosmetyki do pielęgnacji młodej skóry

Sklep internetowy ECOSPA to miejsce w którym znajdziesz wiele receptur na kosmetyki do oczyszczania, tonizowania i nawilżania młodej skóry. Wypróbuj przepisy z wykorzystaniem baz kosmetycznych oraz zestawy zawierające wszystkie składniki serum lub kremów dla młodej skóry. Proponujemy np. Zestaw DIY krem do skóry mieszanej, który oprócz ekologicznej bazy kremowej, zawiera m.in. ekstrakt z jabłka i enzym z dyni. Dla młodych osób z cerą skłonną do podrażnień przygotowaliśmy z kolei Zestaw DIY krem do cery wrażliwej z ekstraktem z lukrecji i potrójnym kwasem hialuronowym.

Bibliografia:

  • M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010.
  • Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, Academyof Aesthetic and Anti Aging Medicine 2009, n. 2, s. 52–62.
  • Fisher G., Kang S., Varani J., Mechanisms of photoaging and chronological skin aging, Archives of Dermatological Research 2002, t. 138, n. 11, s. 1462-1470.
  • Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny 2012, t. 99, n. 6,   649–673.
  • Sybilski. A J., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012,  t. 8, n. 4, s. 375-379.
  • Mohiuddin, A., Skin care creams: formulation and use, Dermatology Clinical Research 2019, t.1, n.1, s. 238-271.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Lekki krem do twarzy z zieloną herbatą i witaminą E
Lekki krem do twarzy z zieloną herbatą i witaminą E

Przepis DIY na lekki krem do twarzy z zieloną herbatą i witaminą E. Witamina E uelastycznia i wygładza skórę, ekstrakt z zielonej herbaty niweluje wolne rodniki, nawilża oraz pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych, reguluje procesy starzenia. Ze względu na niewielką procentową zawartość tłustych składników, krem może być używany również do cery z tendencją do przetłuszczania się. Polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Wskazania: Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja skóry po 20 roku życia – krok po kroku nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry po 20 roku życia – krok po kroku.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.