Proste przepisy na naturalne dezodoranty DIY

Antyperspiranty i dezodoranty drogeryjne nie cieszą się dobrą sławą. Często wywołują uczulenia i podrażnienia, a to tylko początek listy ich wad. Stosowanie tych produktów na dłuższą metę jest szkodliwe, więc warto pomyśleć o używaniu naturalnych dezodorantów. Podpowiadamy, jakie są zalety preparatów tego typu i prezentujemy kilka sprawdzonych receptur. Sprawdź, które z nich Cię najbardziej zainteresują i przygotuj własny naturalny dezodorant!

 

Proste przepisy na naturalne dezodoranty DIY
Spis treści:
  1. Naturalne dezodoranty – korzyści
  2. Naturalny dezodorant z ałunu z eukaliptusem i neroli
  3. Naturalny dezodorant w kulce z drzewem herbacianym i cytryną
  4. Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego
  5. Naturalny dezodorant dla dzieci
  6. Naturalny dezodorant w sprayu cytrynowy

Naturalne dezodoranty – korzyści

Naturalne dezodoranty – w przeciwieństwie do dezodorantów drogeryjnych – są bezpieczne dla zdrowia i bardzo rzadko wywołują uczulenia. Dzięki nim będziesz czuć się świeżo i komfortowo przez cały dzień. W odróżnieniu do powszechnie stosowanych antyperspirantów obfitujących w substancje drażniące i alergizujące, naturalne dezodoranty nie zapobiegają powstawaniu potu poprzez blokowanie ujść gruczołów łojowych. Trzeba pamiętać o tym, że uniemożliwianie organizmowi wydzielania potu jest niekorzystne, ponieważ w konsekwencji szkodliwe produkty uboczne przemiany materii nie zostają usunięte z ciała.

Pot nie posiada zapachu – za niemiłą woń powstającą w miejscach pocenia się odpowiadają bakterie. Składniki naturalnych dezodorantów pod pachy, które możesz przygotować samodzielnie dzięki niżej opisanym recepturom, mają właściwości antybakteryjne (np. olejek drzewa herbacianego) i absorbują wilgoć, w dodatku pozostawiają na skórze przyjemny zapach. W antyperspirantach i dezodorantach drogeryjnych znajduje się mnóstwo niepożądanych składników, w tym także syntetyczne substancje zapachowe, często wywołujące alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywkę czy reakcje fototoksyczne. My proponujemy dezodoranty naturalne z olejkami eterycznymi i hydrolatami, które zdecydowanie rzadziej uczulają i nie mają negatywnego wpływu na organizm. Dowiedz się więcej na temat zalet naturalnych dezodorantów DIY i wybierz recepturę, którą wypróbujesz w domowym zaciszu. Zarezerwuj kilka chwil tylko dla siebie i przygotuj naturalny dezodorant w sztyfcie, kulce, kremie lub sprayu!

Naturalny dezodorant z ałunu z eukaliptusem i neroli

Wypróbuj przepis na naturalny dezodorant z eukaliptusem i neroli. Jak działają składniki tego produktu? Ałun potasowy, czyli naturalny kryształ, pomaga walczyć z zapachem potu, natomiast D-pantenol i żel aloesowy działają łagodząco. Hydrolat neroli nadaje dezodorantowi bardzo przyjemny zapach oraz delikatnie ściąga skórę. Olej rycynowy dba o nawilżenie skóry i wspiera jej regenerację, a olejek eukaliptusowy niszczy bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu.

Sprawdź, jak wygląda bazowa receptura na naturalny dezodorant z ałunu – poniżej prezentujemy opis rozszerzonej receptury, która uwzględnia dodatek eukaliptusa i neroli.

  • W zlewce 100 ml odważ D-pantenol i dodaj gumę ksantanową, a następnie wymieszaj całość. Dolej hydrolat neroli i znów wymieszaj, aż guma zagęści roztwór. Następnie dodaj żel z aloesu i wymieszaj.
  • W drugiej zlewce 50 ml odważ ałun potasowy w proszku. Dodaj do niego wodę i przygotuj kąpiel wodną na palniku. Do kąpieli wodnej wstaw zlewkę, podgrzewaj i mieszaj aż do chwili całkowitego rozpuszczenia ałunu. Wyjmij zlewkę z kąpieli, a gdy ostygnie, przelej ałun do zlewki z gumą ksantanową i dobrze wymieszaj. Możesz już dodać olej rycynowy i olejek eukaliptusowy cytrynowy, a na końcu także konserwant płynny. Po każdym dodaniu składnika, należy przemieszać całość.
  • Dezodorant przelej do butelki roll-on, nałóż kulkę oraz nakrętkę, koniecznie opisz etykietę i naklej dwie etykiety – papierową i ochronną. Kosmetyk jest już gotowy do użycia!

Naturalny dezodorant w kulce z drzewem herbacianym i cytryną

Możesz też przygotować naturalny dezodorant w kulce z drzewem herbacianym i cytryną. Olejek drzewa herbacianego wykazuje wyjątkowo silne właściwości antybakteryjne, a olejek cytrynowy działa przeciwzapalnie i ma orzeźwiający zapach. Receptura na ten produkt nieco różni się od poprzedniej:

  • W zlewce 100 ml należy odważyć propanediol, dodać gumę ksantanową i wymieszać. W drugiej zlewce 50 ml trzeba odmierzyć wodę destylowaną i dodać 1/2 porcji wody do gumy. Ważne jest, aby dobrze wymieszać, aż guma zagęści roztwór.
  • Postępuj tak, jak we wcześniej opisanej recepturze – po dodaniu oleju rycynowego przyjdzie jednak pora na inne olejki, czyli cytrynowy i drzewa herbacianego (oraz na konserwant).

Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego

A może chcesz wiedzieć, jak zrobić naturalny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego, który pielęgnuje skórę pod pachami? W jego składzie znajduje się m.in. skrobia z tapioki (Natrasorb Bath), pochłaniająca cząsteczki potu i będąca zamiennikiem talku w naturalnych antyperspirantach. Oto receptura:

  • Odważ w zlewce olej kokosowy oraz masło kakaowe i shea. Przygotuj kąpiel wodną na palniku –  woda w kąpieli musi być gorąca, niemal wrząca. Wstaw zlewkę do kąpieli i rozpuść jej zawartość, a następnie wymieszaj całość.
  • Dodaj Natrasorb Bath i wodorowęglan sodu. Mieszaj bagietką do zastygnięcia, a następnie dodaj witaminę E i olejek drzewa herbacianego. Dokładnie wymieszaj.
  • Uzyskany preparat przełóż do szklanego słoika, opisz i naklej etykietę.

Naturalny dezodorant dla dzieci

Oto kolejna receptura – tym razem na kosmetyk dla dzieci powyżej 5. roku życia. Naturalny dezodorant dla dzieci w kulce zawiera m. in. żel z aloesu, który doskonale łagodzi, chroni i regeneruje skórę, a także działa przeciwobrzękowo. Przygotuj go w następujący sposób:

  • W zlewce 100 ml odważ D-pantenol i dodaj gumę guar, a następnie wymieszaj. Dodaj wodę i znów wymieszaj składniki – gdy guma zagęści roztwór, możesz już sięgnąć po hydrolat. Wymieszaj całość!
  • W kolejnym kroku dodaj żel z aloesu, ekstrakt z ogórecznika i rumianku oraz Leucidal Max i olejek cytrynowy. Pamiętaj o mieszaniu po dodaniu każdego ze składników.

Naturalny dezodorant w sprayu cytrynowy

W naszym przepisie na naturalny cytrynowy dezodorant w sprayu znajduje się na przykład hydrolat rozmarynowy i sól Epsom, która ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Oto receptura na ten łagodzący podrażnienia i zaczerwienienia produkt:

  • W zlewce 100 ml odważ olejek eteryczny oraz biosolubilizator, a następnie wymieszaj składniki. Dodaj wodę i hydrolat rozmarynowy i wymieszaj całość.
  • Możesz już dodać kolejno: propanediol, sól Epsom, D-pantenol, sorbitol i Leucidal Max, pamiętając o mieszaniu po dodaniu każdego składnika. Dezodorant przelej do butelki i naklej etykiety.

Szczegółowe informacje o ilościach składników do powyższych receptur znajdziesz klikając w linki umieszczone w artykule.

Bibliografia:

  • Kieć-Świerczyńska, M., Kręcisz, B., Świerczyńska-Machura D., Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe, Medycyna Pracy 2004, t. 55, n.2, s. 203-206.
  • Nowicka, K., Analiza kosmetyków zapachowych oraz zapachów dla domu pod kątem występowania substancji o znanym działaniu drażniącym lub uczulającym, UJ 2018.
  • A. Frydrych, Dezodoranty i antyperspiranty, Zysk i S-ka 2010.
  • R. Glinka, M. Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii. Tom 1, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008.
  • K. Wołosik, M. Knaś, M. Niczyporuk, Fitokosmetologia. Wykłady z fitokosmetologii, fitokosmetyki i kosmetyki naturalnej, MedPharm Polska 2010.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego
Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego

Przepis na naturalny dezodorant DIY w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego. Skutecznie chroni przed nieprzyjemnym zapachem i pielęgnuje delikatną skórę pod pachami. Natrasorb bath pochłania cząsteczki potu i stanowi zamiennik talku w naturalnych antyperspirantach. Zapach olejku drzewa herbacianego zapewnia uczucie długotrwałej świeżości. 

Wskazania: Podrażnienie, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
średni
Proste przepisy na naturalne dezodoranty DIY nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Proste przepisy na naturalne dezodoranty DIY.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.