Kosmetyki do samolotu - co możemy zabrać na wakacje?
Zanim zaczniesz pakować walizkę, dobrze rusz głową. Każdy zbędny kosmetyk poczują Twoje barki, a nadmiar niczemu dobremu nie służy. Dlatego przed podróżą samolotem zaplanuj, co powinno się znaleźć w kosmetyczce w bagażu podręcznym, a co poleci jako bagaż rejestrowany.
Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu?
W czasie lotu samolotem skóra narażona jest na gwałtowną utratę wilgoci. Trzeba ją chronić przed wysuszającym działaniem klimatyzowanego powietrza. Do bagażu podręcznego zapakuj tylko to, co najpotrzebniejsze, zwracając szczególną uwagę na kosmetyki w postaci płynnej i galaretowatej (żelowej). Muszą one spełniać następujące wymogi:
- Pojemniki mogą mieć pojemność do 100 ml (maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
- Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być zamknięte razem w jednej przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
- Na jedną osobę może przypadać tylko jedna torebka.
- Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Artykuły duty-free, kupione na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE, mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone jest pokwitowanie zakupu z tego samego dnia (nie dotyczy lotów do USA oraz tzw. rejsów codeshare).
Kosmetyki w bagażu podręcznym - przygotuj zestaw kosmetyków do samolotu
Kosmetyki nawilżające i odświeżające, np. tonik-mgiełka
- Hydrolat różany ekologiczny (z konserwantem) (50 ml) odświeża, nawilża, chroni przed nadmierną utratą wody, przywraca skórze właściwe pH. Ponadto łagodzi podrażnienia, wzmacnia naczynia krwionośne i działa antyoksydacyjnie. Stosuj na skórę jako tonik lub odświeżającą mgiełkę. Zaraz potem nałóż serum, krem lub olejek.
- Hydrolat lawendowy ekologiczny (z konserwantem) (50 ml) to mgiełka o kojącym zapachu. Lawenda tonizuje, napina i koi podrażnioną skórę, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Pomaga zrelaksować się w czasie lotu, poprawia nastrój i redukuje stres.
Baza kremowa jako krem wielofunkcyjny lub składniki nawilżające
- Z bazy kremowej ekologicznej (50 gram) stworzysz półtłusty krem do twarzy, rąk i pod oczy. Dodaj do niej składniki aktywne: witaminy, ekstrakty, oleje roślinne i olejki eteryczne. Baza kremowa nawilża i chroni skórę przed utratą wody.
- Zamiast kremu możesz też zmieszać w dłoni kwas hialuronowy i olej roślinny, np. malinowy, aloesowy, z nasion rokitnika i nałożyć na skórę twarzy oraz ciała.
- Aby szybko mieć serum do twarzy, szyi i dekoltu, zaopatrz się w zestaw DUO Serum nawilżające ze skwalanem - potrójny kwas hialuronowy 1,5%) i roślinny skwalan z oliwek. Zmieszaj w dłoni 1 pompkę każdego składnika, by po nałożeniu odczuć komfort nawilżonej, ukojonej, gładkiej skóry.
Pomadka do ust lub masełko w minisłoiczku
- Odwodnieniu ust zapobiegnie pomadka malinowe usta z olejem z malin i masłem awokado lub wegańska pomadka do ust z olejem z nasion truskawki. Pomocne będą masełka do torebki np. masło awokado, masło shea (można je stosować także do ciała i dłoni).
Dezodorant w kremie lub kulce
- Pomoże utrzymać poczucie świeżości w czasie podróży. Naturalny dezodorant w kremie cytrusowy z olejkiem pomarańczowym i cytrynowym odświeża, absorbuje pot i chroni delikatną skórę pod pachami.
Krem pachnący lawendą lub rumiankiem lekarskim
- Olejek lawendowy Grosso uspokaja, łagodzi ból głowy, zmniejsza napięcie nerwowe. Wzbogać nim krem lub olej do twarzy, albo dodaj do kremu DIY (14 kropli na 100 ml kosmetyku). Możesz użyć inne olejki eteryczne, np. cytrynowy, cedrowy, geraniowy, rozmarynowy.
- Przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i kojąco działa olejek rumianku lekarskiego 5% EKOLOGICZNY. Aromatyczny olej uzyskasz mieszając 5 ml olejku z 20 ml oleju roślinnego, co da 25 ml olejku w stężeniu 1%. Taki roztwór możesz aplikować na skórę.
Mini kosmetyki podróżne - miniprodukty na wyjazd
- Kosmetyki ECOSPA (olej, serum, żel pod prysznic, krem) możesz przelać lub przełożyć do małych opakowań i zabrać ze sobą w podróż. Butelki szklane mają pojemność: 10 ml, 30 ml, 50 ml, 100 ml, a słoiki: 15 ml, 30 ml, 60 ml.
Co jeszcze spakować do samolotu?
- Pamiętaj o szczoteczce i paście do zębów w małej tubce, nawilżanych chusteczkach, płynie do dezynfekcji oraz kosmetykach do makijażu w miniaturowej wersji.
Kosmetyki w bagażu rejestrowanym - jak się spakować na urlop?
O ile kosmetyki w dużych opakowaniach dobrze służą ci w domu, to na wakacjach zdadzą egzamin te mniejsze, poręczne w stosowaniu. Najlepiej sprawdzą się plastikowe opakowania z pompką i tubki – lekkie i higienicznie dozujące preparat.
- Baza szamponowa EKOLOGICZNA (do mycia twarzy, ciała i włosów), z dużą zawartością soku z aloesu - używaj ją samodzielnie, albo stwórz swój kosmetyk DIY, dodając olejki eteryczne i składniki aktywne. Idealna do skóry wrażliwej, alergicznej, niemowlęcej. Delikatna baza oczyszcza i odświeża włosy oraz łagodnie myję skórę twarzy i ciała. Idealna w podróży dla całej rodziny.
- Bazowa odżywka do włosów ECOSPA z naturalnymi olejami i wyciągami roślinnymi (bez syntetycznych barwników i substancji zapachowych) odbudowuje włosy, nadaje im blask i miękkość. Tworząc swój kosmetyk DIY, dodaj hydrolat, np. rozmarynowy, olejki eteryczne, np. szałwiowy lub z drzewa herbacianego, oraz składniki aktywne i witaminy, np. kolagen roślinny, fitokeratynę, alantoinę, niacynamid.
- Krem ochronny z filtrem SPF 50 dla całej rodziny – chroni przed nadmiarem promieni UV, to najlepsza profilaktyka dla zachowania młodej i zdrowej skóry.
- Balsam do ciała po opalaniu lub masło nawilżające, np. masło aloesowe z naturalnym sokiem z aloesu i olejem kokosowym nawilża, łagodzi podrażnienia, wspomaga regenerację naskórka, chroni przed nadmierną utratą wody. Stosuj w czystej postaci, uprzednio podgrzewając w dłoniach, lub jako składnik samodzielnie robionych balsamów, kremów, maseł do ciała.
Przesuszoną i podrażnioną skórę poratuje balsam do ciała po opalaniu z masłem aloesowym i olejkiem mięty pieprzowej oraz D-pantenolem, alantoiną i aloesem.
Olej Monoi (Monoi de Tahiti) produkowany na Tahiti poprzez macerację kwiatów Gardenia Tahitensis w oleju kokosowym łagodzi, chłodzi i uspokaja skórę podrażnioną słońcem. Chroni przed wysuszeniem, regeneruje. Stosuj samodzielnie, jako olej do ciała po kąpieli lub do masażu ciała, albo łącz z innymi olejami i olejkami eterycznymi.
- Kosmetyki w kostce (do mycia twarzy, szampon, balsam) to absolutny must have wakacyjnych wyjazdów. Do mycia twarzy, ciała, włosów. Kosmetyki w kostce zajmują mało miejsca w walizce i są wielofunkcyjne.
- Odstraszający spray na komary i kleszcze z olejkami eterycznymi: lawendowym, geraniowym, trawy cytrynowej, goździkowym, eukaliptusowym. W razie potrzeby zastosuj punktową emulsję łagodzącą obrzęk z olejkami: lawendowym, goździkowym, z mięty pieprzowej i z drzewa herbacianego.
- Bambusowe, ekologiczne wielorazowe płatki do demakijażu do każdego rodzaju skóry. Miękkie i delikatne, wytrzymałe i hipoalergiczne. Wybierz zestaw na 7 lub 14 dni, z wielorazowym woreczkiem (do prania, suszenia, przechowywania) z logo ECOSPA Do It Yourself. Płatek wypierz po użyciu, pozostaw do wyschnięcia i użyj ponownie.
Bibliografia:
- Mike Clelland, Sztuka minimalizmu w podróży, Sklep Podróżnika, 2020
- Magdalena Kilarska, Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu, Ezop, 2019