Wiosenna pielęgnacja skóry, czyli jak zadbać o skórę po zimie?
Wiosna tuż, tuż, a wraz ze zmianą pory roku powinno zmienić się również nasze podejście do pielęgnacji. Zima z pewnością odcisnęła piętno na ogólnej kondycji naszego organizmu, a szczególnie mocno dała się we znaki naszej skórze. Mroźne powietrze, zimny wiatr, opady śniegu i deszczu, suche powietrze w pomieszczeniach, dieta uboższa w owoce i warzywa, mniej ruchu i aktywności na świeżym powietrzu - wszystkie te czynniki sprawiły, że nasza skóra może być odwodniona, przesuszona, szara i podrażniona, a także pozbawiona blasku i elastyczności. Czas na wiosenną regenerację, która przywróci Twojej skórze równowagę i zdrowy wygląd.
Wiosenna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Nie tylko wiosenna, ale całoroczna, domowa pielęgnacja skóry powinna opierać się na 5 podstawowych krokach pielegnacyjnych: oczyszczaniu skóry, myciu, tonizowaniu, nawilżeniu i okresowo stosowanych peelingach. Wiosna to idelany czas, aby zmobilizować się do prawidłowej pielegnacji skóry, aby mogła szybciej zregenrować się po zimie, odzyskać swój blask i zdrowy wygląd.
1. Oczyszczanie
Na oczyszczanie składa się cały zbiór czynności, które służą do usunięcia z powierzchni skóry zanieczyszczeń oraz resztek makijażu, które nagromadziły się w ciągu dnia. Oczyszczanie możemy wykonywać przy użyciu płynu micelarnego, oleju, płynu do demakijażu lub pianki. Ważne, aby produkt, którego w tym celu użyjesz, delikatnie usuwał zanieczyszczenia i nie przesuszał skóry. W zależności od rodzaju cery możesz stworzyć kosmetyk DIY idealny dla Twojej cery. Połączenie ekstraktu z prawoślazu z glukozydem decylowym oraz hydrolatem swtorzy doskonały płyn micelarny dla cer wrażliwych i trądzikowych. Cera dojrzała pokocha różę i to na jej bazie powinny być wykonywane preparaty dla niej idealne, np. Różany płyn micelarny do cery dojrzałej i suchej. Jeśli naszej skórze nie służy micelarne oczyszczanie, warto zwrócić uwagę na olejki do demakijażu. Można komponować je dowolnie, ogranicza nas tylko konieczność stosowania składników rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wyobraźnia. Wypróbuj i stwórz własny, spersonalizowany olejek dla Twojej skóry. Zobacz bazową recepturę na olejek do demakijażu.
2. Mycie
Pamiętaj, że płyn micelarny to roztwór środka powierzchniowo-czynnego, który należy usunąć z powierzchni skóry przy pomocy wody. Oczyszczanie skóry jest tylko wstępnym krokiem w pielęgnacji, po którym powinniśmy dokładnie umyć skórę. Etap mycia jest niezwykle istotny. Zalecamy, abyś zwróciła szczególną uwagę, czym myjesz swoją skórę. Anionowe środki powierzchniowo czynne, czyli m. in. popularne SLS i SLES, uwielbiane za niską cenę, skutecznie odtłuszczają powierzchnię skóry. Konsekwencją tego może być przesuszenie, podrażnienie lub problem z pracą gruczołów łojowych. Środki myjące powinny opierać się na bazie łagodnych środków powierzchniowo czynnych, takich jak baza szamponowa, czy glukozyd decylowy. Baza szamponowa to idealna podstawa do stworzenia żelu do mycia twarzy z witaminą C.
3. Tonizacja
Podczas mycia usuwamy ze skóry nagromadzone zabrudzenia, ale również warstwę chroniącą ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych lub środowiskowych. Tonizacja przywraca skórze właściwe pH, dzięki czemu zabezpiecza ją przed zakażeniami mikrobiologicznymi. Idealnie sprawdzą się tutaj hydrolaty. Posiadaczka każdego typu cery znajdzie coś dla siebie w tej szerokiej grupie produktów. Dla cery dojrzałej i suchej polecamy hydrolat różany lub hydrolat opuncji figowej. Cery trądzikowe uwielbiają hydrolat z czystka, a naczynkowe hydrolat oczarowy lub z kadzidłowca.
4. Nawilżenie
Nawilżona skóra dłużej utrzymuje młody i piękny wygląd. Kwas hialuronowy to pionier i główny związek polecany do poprawy nawilżenia skóry. Należy jednak pamiętać, że właściwości swoje zawdzięcza zdolnościom do wiązania wody, więc musi być aplikowany na wilgotną skórę. Sprawdzą się tu również wszystkie kremy nawilżające zawierające witaminy i przeciwutleniacze. Serum na bazie kwasu hialuronowego z dodatkiem ekstraktów wodno - glicerynowych, witaminy C, czy niacynamidu naniesione na wilgotną skórę to doskonałe podłoże dla kremu nawilżającego. Krem ze względu na specyficzną, emulsyjną budowę podtrzymuje działanie kwasu hialuronowego. Ważne, aby oleje wchodzące w skład naszego kremu były odpowiednio dobrane do rodzaju skóry, np. Olej jojoba w połączeniu z kwasami AHA to propozycja dla cer tłustych, trądzikowych i zmęczonych. Sprawdź recepturę na Lekki krem do twarzy z AHA. Połączenie witamin z olejem z arbuza oraz ekstraktem z prawoślazu to alternatywa dla skóry wrażliwej. Zainspiruj się przepisem na Lekki krem z ekstraktem z prawoślazu i olejem z pestek arbuza do cery wrażliwej.
5. Peeling
Peeling usuwa martwe komórki naskórka z powierzchni skóry, dzięki czemu skóra jest gładsza i jaśniejsza. Ułatwia również zdolność przenikania substancji aktywnej w głębsze warstwy skóry. Na peeling wiosenny szczególnie polecamy enzym z dyni o bardzo delikatnym działaniu, a także kwas migdałowy lub delikatny, mechaniczny peeling na bazie korundu. Pelling chemiczny stosuj raz na tydzień. Pelling stęzonymi kwasami stosuj nie częściej, niż raz na trzy tygodnie.
Naturalne składniki najlepsze na wiosnę
Które składniki warto włączyć do swojej wiosennej pielęgnacji, aby dostarczyć skórze porcji witamin, przywrócić odpowiednie nawilżenie, gładkość i blask? Zobacz, jakie surowce polecamy na wiosnę.
Witamina E
Witamina E to gęsty, lepki, ciemnobrązowy płyn o dosyć charakterystycznym zapachu. Witamina E znana jest ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Sama jednak szybko ulega unieczynnieniu, z tego powodu najczęściej łączona jest z witaminą C, A lub flawonoidami, np. ekstraktem z miłorzębu lub ekstraktem z zielonej herbaty. Idealnie sprawdzi się jako składnik lekkiego kremu nawilżającego, który doda skórze świeżości i lekkości. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu, witamina E hamuje procesy starzenia się skóry, przeciwdziała skutkom promieniowania UV oraz poprawia kondycję skóry palaczy. Witamina kumuluje się w skórze w błonach biologicznych i jej lipidowych składnikach, dzięki temu wzmacnia jej naturalne bariery ochronne. Zabezpiecza również przed TEWL - transepidermalnym ubytkiem wody. Witamina E, często nazywana witaminą młodości, poprawia stan naczyń krwionośnych oraz chroni je przed uszkodzeniami. Dzięki temu poprawia krążenie krwi, skóra staje się lepiej dotleniona i chłonie więcej substancji aktywnych. Cera nabiera blasku i zdrowego wyglądu. Witamina E należy do najważniejszych zmiataczy wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia. Najbogatszym, naturalnym źródłem tej witaminy jest olej z kiełkujących ziaren pszenicy i kukurydzy. W kosmetyce witaminy z tej grupy stosowane są jako antyoksydanty w preparatach zawierających reszty nienasyconych kwasów tłuszczowych, czy witaminę A. Połącz witaminę C z witaminą E i wzbogać nimi swój krem. Dodaj kilka kropli witaminy E do masła shea i wypróbuj jako kompres na przesuszone i spękane stopy, łokcie i kolana.
Witamina C
Witamina C jest najprawdopodobniej jedną z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej poznanych witamin. W czym tkwi jej fenomen? Witamina c bierze udział w ogromnej ilości procesów zachodzących w organizmie człowieka, a jej dobroczynne działanie zauważą zarówno osoby młode, jak i osoby ze skórą problematyczną, dojrzałą, czy naczynkową. Najważniejszą właściwością witaminy C jest jej silne działanie antyoksydacyjne oraz neutralizaujące działanie szkoldiwych promieni UVA i UVB. Kwas askorbinowy jest związkiem o charakterze hydrofilowym, więc dobrze rozpuszcza się w wodzie. Należy jednak zaznaczyć, że witamina C nie jest trwała w roztworze wodnym, a w tłuszczach się nie rozpuszcza. Rozpuszczalną w olejach formą witaminy C jest Tetraizopalmitynian askorbylu - ester z kwasem askorbylowym, który dokonale się wchłania i wykazuje fizjologiczną aktywność witaminy C. Związek ten działa synergistycznie z α-tokoferolem, z którym tworzy układ zapobiegający niekontrolowanym procesom utleniania w komórkach. Organizm ludzki nie posiada zdolności biosyntezy kwasu askorbinowego. W związku z mnogością funkcji, jakie pełni, jego zapotrzebowanie jest uzupełniane wraz z dietą. Najlepszym pokarmowym źródłem witaminy C są świeże owoce i warzywa. Witamina C rozświetla skórę i nadaje jej pięknego blasku. Wycisza zaczerwienioną skórę, dzięki zdolności do wzmacniania naczyń krwionośnych. Pozytywnie wpływa na ograniczenie plam pigmentacyjnych oraz przebarwień. Cechy te czynią witaminę C składnikiem kluczowym w wiosennej pielęgnacji skóry.
Witamina C stosowana w preparatach kosmetycznych jako kwas askorbinowy jest niestabilna i wrażliwa, dlatego należy zapewnić odpowiednie warunki gwarantujące jej efektywność:
- formuła bezwodna lub o bardzo małej zawartości wody
- dodatek glikoli i alkoholu
- wysokie jej stężenie – 10-20%
- zastosowanie formy lewoskrętnej
- niskie pH < 3,5
- niska temperatura przechowywania
- ochrona przed działaniem promieni słonecznych
- dodatek antyoksydantów stabilizujących
Kwas askorbinowy połączony z kwasem hialuronowym i ulubionym hydrolatem to najlepsza rozświetlająca esencja do maseczek w płachcie. Tetraizopalmitynian askorbylu idealnie sprawdzi się w połączeniu z olejem z nasion truskawki w olejowym antyoksydacyjnym serum do pielęgnacji cery dojrzałej.
Wskazówka
Witamina C w stężeniu 15-20% może działać drażniąco na skórę, powodując uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry.
Bioferment z aceroli
Bioferment z aceroli wydobędzie naturalne piękno z każdej cery, nada jej blasku i wiosennej lekkości. Bioferment z aceroli to witamina C w postaci silnie skoncentrowanego, sfermentowanego ekstraktu roślinnego. Proces fermentacji poprawia dostępność i przyswajalność składników czynnych. Dzięki temu bioferment rozjaśnia skórę, działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, nawilżająco. Zmęczona, szara i często przesuszona po zimie skóra, nabiera blasku i zdrowego wyglądu. Poprawie ulega jej koloryt, gdyż bioferment niweluje zaczerwienienia. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi, komórki skóry są lepiej dotlenione i nawilżone. Bioferment to idealny składnik kremów, czy serum na bazie kwasu hialuronowego. Sprawdzi się również w tonikach do cery naczynkowej. Zmieszaj w dłoni kroplę biofermentu z kilkoma kroplami kwasu hialuronowego i nanieś na zwilżoną hydrolatem skórę. Dodaj kilka kropli biofermentu do hydrolatu i spryskaj włosy, odwdzięczą się gładkością i pięknym połyskiem.
Ekstrakt z miłorzębu
Miłorząb japoński to drzewo kojarzone z długowiecznością i witalnością. To iglaste drzewo to eliksir dla stęsknionej za słońcem skóry. Ekstrakt poprawia krążenie krwi i oczyszcza naczynia krwionośne, dzięki czemu komórki skóry otrzymują więcej składników odżywczych oraz tlenu. Przeciwutleniające właściwości ekstraktu z miłorzębu przypisuje się głównie obecnym w nim flawonoidom. Flawonoidy i terpeny zawarte w roślinie poprawiają cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych poprzez zmniejszenie ich przepuszczalności oraz poprawę elastyczności. Ze względu na zdolność neutralizowania wolnych rodników, miłorząb jest składnikiem kremów do cery dojrzałej i wrażliwej, działa rozjaśniająco na cienie pod oczami i zmniejsza obrzęki wokół nich. Połącz kilka kropli ekstraktu z miłorzębu z kwasem hialuronowym w antyoksydacyjnym serum do twarzy lub wzbogać nim swój krem. Ekstrakt z miłorzębu w połączeniu z witaminą C MAP, hydrolatem z zielonej herbaty i biofermentem z alg idealnie sprawdzi się jako serum do pielęgnacji cery dojrzałej.
Olej z rokitnika
Piękne pomarańczowe owoce rokitnika to bogate źródło witaminy E i C, steroli oraz karotenoidów, które występują w mięsistej części owoców. Intensywnie pomarańczowy olej zawdzięcza swą barwę β-karotenowi, likopenowi i zeaksantynie. 13% niezmydlającej części oleju stanowią związki fenolowe, głównie flawonoidy i fenolokwasy. Właściwości przeciwutleniające oleju z rokitnika wynikają z aktywności zawartych w nim składników. Olej łagodzi podrażnienia, wspomaga leczenie egzem, z uwagi na działanie antybakteryjne i przeciwzapalne zalecany jest w przypadku trądziku. Nawilża i wygładza skórę oraz chroni ją przed szkodliwym wpływem promieniowania UVB. Znajduje on zastosowanie jako składnik preparatów do skóry suchej, łuszczącej się, wrażliwej z osłabionymi naczynkami. Zalecany jest m.in. w przypadku łupieżu i podrażnionej skóry głowy. Tokoferole zawartek w oleju z rokitnika chronią organizm przed zmianami zanikowymi, zwyrodnieniowymi, zakrzepowymi i skurczowymi, m.in. w obrębie naczyń krwionośnych i skóry. Wzbogać swój krem kilkoma kroplami oleju z rokitnika lub wykorzystaj go jako składnik płynu dwufazowego do demakijażu.
Wskazówka
Olej z rokitnika aplikowany bezpośrednio na skórę pozostawia na niej pomarańczowy ślad. Z tego powodu nie zaleca się stosować oleju z rokitnika bezpośrednio na skórę, a jako dodatek do kosmetyków. Idealnie łączy się z olejem z zielonej herbaty, czy olejem jojoba.
Olej z pietruszki
Olej z nasion pietruszki to bogate źródło kwasów tłuszczowych, witamin i żelaza. Kwas petroseliowy, który stanowi ponad 60% oleju działa regenerująco, ujędrniająco oraz znacznie redukuje blizny. Lekka konsystencja oleju idealnie sprawdzi się w pielęgnacji cer tłustych i trądzikowych. Olej reguluje pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjnie i oczyszczająco. Nie wykazuje jednak, w przeciwieństwie do oleju jojoba, czy niacynamidu efektu toksycznego, objawiającego się pogorszeniem stanu skóry. Obecność kompleksu witamin A, C, K, oraz witamin z grupy B wspomaga krążenie krwi, redukuje drobne przebarwienia, wyrównuje koloryt oraz poprawia jędrność skóry.
Olej z pietruszki idealnie sprawdzi się w serum, czy kremach do pielęgnacji okolic oczu. Bardzo dobrze łączy się z kwasem hialuronowym oraz kompleksem na naczynka.
Kwas hialuronowy
Wiosną należy zadbać o przywrócenie prawidłowego nawilżenia skóry. Świetnie sprawdzi się tutaj kwas hialuronowy. Wyobraź sobie gąbeczkę nasączoną wodą, tak właśnie działa kwas hialuronowy. Ta niepozorna cząsteczka wiąże wodę, dzięki czemu wykazuje silne właściwości nawilżające. Kwas hialuronowy to wiosenny must have w kosmetyczce każdej kobiety. Świetnie sprawdzi się jako baza do serum, dodatek do kremów, czy mgiełek do włosów, a także jako samodzielny produkt do bezpośredniej aplikacji na skórę. Kwas hialuronowy nanoś na wilgotną skórę. Dzięki temu cząsteczki kwasu hialuronowego będą wiązać wilgoć z powierzchni skóry. Kwas hialuronowy naniesiony na suchą skórę może ją jeszcze bardziej przesuszyć, ponieważ podstawowym źródłem wilgoci będzie wtedy nasza skóra. Kwas hialuronowy to idealna baza dla witaminy C, czy ekstraktów wodno-glicerynowych.
Spirulina
Ten szmaragdowo-zielony proszek to jeden z najbogatszych w składniki aktywne surowców naturalnych. Aminokwasy, kwas gamma-linolenowy, czy niespotykanie duże stężenie chlorofilu gwarantują wszechstronne działanie spiruliny. Spirulina połączona z glinką i aplikowana na skórę w formie maseczki lub ciepłego okładu działa regenerująco i nawilżająco, stabilizuje równowagę w skórze, a do tego znacząco wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza rumień, łagodzi stany zapalne, poprawia koloryt skóry i działa wspomagająco podczas gojenia. Po aplikacji cera nabiera blasku, jest lepiej ukrwiona, dzięki czemu wygląda zdrowiej.