7 pomysłów na stosowanie witaminy E w kosmetykach DIY
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta pełna substancji odżywczych stanowi klucz do zdrowia i pięknego wyglądu. Moc witamin wykorzystasz, nie tylko dostarczając te związki z pożywieniem, ale i włączając je do codziennej pielęgnacji skóry. Sprawdź zwłaszcza działanie witaminy E, będącej prawdziwą gwiazdą wśród witamin używanych w kosmetyce. Przeczytaj, jak witamina E wpływa na skórę oraz poznaj siedem pomysłów na jej zastosowanie w kosmetykach DIY.
- Czym jest witamina E i jakie ma działanie na skórę?
- Dodaj witaminę E do kosmetyków do twarzy
- Witamina E w olejku do masażu twarzy
- Pomadka do ust z witaminą E
- Balsam i masło do ciała z witaminą E
- Walka z rozstępami dzięki witaminie E w oliwce do ciała
- Witamina E w kremie do dłoni i stóp
- Zastosowanie witaminy E w perfumach
Czym jest witamina E i jakie ma działanie na skórę?
Witamina E to zdecydowany ulubieniec przemysłu kosmetycznego. Jest nazywana “eliksirem młodości” nie bez przyczyny. Dlaczego akurat ją tak bardzo docenili zarówno producenci kosmetyków, jak i osoby dbające o skórę? Skąd wziął się fenomen witaminy E?
Właściwości tego związku potwierdziły liczne badania naukowców. Wykazuje ona ponadprzeciętne zdolności przeciwutleniające i neutralizujące wolne rodniki, stanowiąc potężną broń w zapobieganiu procesowi starzenia się. Witamina E opóźnia pojawienie się zmarszczek, a także zmniejsza widoczność tych już istniejących. Ponadto, bierze udział w regeneracji skóry, niwelując blizny po skaleczeniach, operacjach i oparzeniach oraz minimalizując plamy i przebarwienia. Z kolei niedobór witaminy E może przyczynić się do różnych problemów skórnych, np. przesuszenia czy obniżonej zdolności do regeneracji.
Czym właściwie jest witamina E? Tak naprawdę to cała grupa związków nazywanych tokoferolami, do której należy osiem odmian izometrycznych: alfa, beta, gamma, delta, epsylon, zeta, eta i theta, z czego za najsilniejszą odmianę tokoferolu uznano formę alfa. Co istotne, witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Witaminą E warto uzupełnić formuły kosmetyków DIY. Sprawdzi się ona zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i ciała, poprawiając wygląd każdego typu skóry, zwłaszcza dojrzałej, suchej i zniszczonej, potrzebującej intensywnego nawilżenia i regeneracji.
Dodaj witaminę E do kosmetyków do twarzy
Ze względu na wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne z witaminy E skorzystają szczególnie osoby posiadające cerę dojrzałą oraz pragnące zachować młody wygląd na dłużej. Witamina E opiera swoje działanie anti-aging nie tylko na zwalczaniu wolnych rodników, ale również na intensywnym nawilżaniu skóry i zwiększaniu jej zdolności do wiązania wody. Dlatego doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji cery suchej i odwodnionej. Ponadto, wykazuje działanie przeciwzapalne i regeneracyjne, a także redukuje przebarwienia. Stanowi więc efektywny składnik kosmetyków zwalczających trądzik i jego następstwa.
Dodawaj witaminę E do kosmetyków do twarzy, takich jak kremy, sera czy olejki do demakijażu. Wypróbuj np. jedną z naszych najlepszych receptur do cery dojrzałej: różany krem z witaminą E i kolagenem, zawierający składniki nawilżające i przeciwutleniające, idealnie dobrane tak, aby wspierały młody wygląd twarzy. Dla efektu przeciwstarzeniowego do pielęgnacji warto włączyć również serum z witaminą E, np. serum ujędrniające z kozieradką. Witaminę E na twarz możesz zastosować również w innych formułach – będzie stanowić ona świetny składnik delikatnych olejków do demakijażu. Sprawdź np. nasz aloesowy olejek do demakijażu do cery naczynkowej.
Witamina E w olejku do masażu twarzy
Masaż twarzy jest coraz bardziej docenianym sposobem na piękny wygląd skóry. Możesz używać do niego wyłącznie swoich dłoni lub wspomóc się przyrządami, takimi jak: kamienie gua shua i roller. Niezależnie od wybranej metody, taki masaż przynosi szereg korzyści, w tym przede wszystkim pobudzenie krążenia, wzmocnienie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry oraz poprawę jędrności. Używając olejku z witaminą E, wzmocnisz działanie przeciwstarzeniowe masażu.
Pomadka do ust z witaminą E
Witamina E doskonale regeneruje, chroni i zmiękcza skórę. Nic dziwnego zatem, że znajduje zastosowanie również w kosmetykach do pielęgnacji ust, takich jak pomadki czy masełka. Usta, szczególnie w okresie zimowym, mają często tendencję do przesuszania się, pierzchnięcia i pękania – regenerująca pomadka do ust z witaminą E zapobiegnie tym przykrym dolegliwościom.
Balsam i masło do ciała z witaminą E
Twoja skóra na ciele jest przesuszona? Gęste balsamy i masła do ciała, zawierające w swoim składzie intensywnie regenerujące i nawilżające naturalne oleje roślinne, masła i woski oraz witaminę E poradzą sobie z suchą, a nawet łuszczącą się i swędzącą skórą. Doskonale sprawdzą się na wyjątkowo szorstkie miejsca, takie jak: łokcie czy kolana, na skórę dotkniętą egzemą oraz po opalaniu. Sprawdź nasze sprawdzone receptury na: balsam w kostce z masłem z awokado i olejem śliwkowym oraz kokosowy balsam (mus) do ciała.
Walka z rozstępami dzięki witaminie E w oliwce do ciała
Witamina E doskonale przenika przez naskórek i wbudowuje się w cement międzykomórkowy. Dzięki temu mocno odżywia, ujędrnia i uelastycznia skórę. Właściwości te warto wykorzystać, dodając witaminę E do formuł przeciwdziałających rozstępom. Kosmetyki DIY, takie jak marcepanowa oliwka do ciała po kąpieli czy oliwka na redukcję blizn i rozstępów z kocanką, wspaniale nawilżą i natłuszczą skórę, nie dopuszczając do utraty jej ciągłości i powstania rozstępów, co ma miejsce szczególnie podczas ciąży oraz szybkiego przybierania na wadze. Oliwka do ciała z witaminą E pomoże również skórze szybciej się zregenerować, zmniejszając widoczność już powstałych, świeżych rozstępów.
Witamina E w kremie do dłoni i stóp
Dłonie i stopy to miejsca szczególnie narażone na przesuszenie. Dotyczy to szczególnie dłoni w okresie zimowym, kiedy poddane są one trudnym warunkom środowiskowym, takim jak mróz czy wiatr. Stopy z kolei mają tendencję do rogowacenia i szorstkości. Warto poświęcić więc dłoniom i stopom codziennie kilka chwil, smarując je kremem z witaminą E. Na co pomaga witamina E w ich przypadku? Nawilży, zregeneruje i ochroni nawet najdelikatniejszą skórę dłoni i wygładzi szorstkie stopy. Do pielęgnacji dłoni i stóp polecamy zwłaszcza krem z mocznikiem i witaminą E.
Zastosowanie witaminy E w perfumach
Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające witamina E jest stosowana w kosmetykach nie tylko jako składnik aktywny, poprawiający wygląd i zdrowie skóry, ale również jako element stabilizujący i wpływający pozytywnie na trwałość preparatów kosmetycznych. Działanie to wykorzystasz np. w perfumach DIY w olejku wanilia i lawenda.
Bibliografia:
- W. Czerwonka, D. Puchalska, R. Zarzycka-Bienias, M. Lipińska, R. Witek, A. Habrat, S. Południak, "Zastosowanie witaminy E w kosmetologii" w Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2019 / vol. 8.
Witamina E - Miks naturalnych tokoferoli T70
Silny przeciwutleniacz, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu wykazuje intensywne działanie przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne. Nazywana "witaminą młodości", polecana jest jako składnik kosmetyków o działaniu ochronnym i anti-aging.