Pielęgnacja skóry po 60. roku życia – krok po kroku

Jak wygląda skóra po 60. roku życia i jakie są jej potrzeby? Jak zachować dobrą kondycję skóry mimo upływu lat i czy można odmłodzić cerę, stosując kosmetyki naturalne? W tym artykule odpowiadamy na te ważne pytania, a także poruszamy temat codziennej pielęgnacji skóry seniorów. Sprawdź, czy wiesz, które składniki naturalne szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku osób po sześćdziesiątce i odkryj nasze wyjątkowe receptury na kosmetyki DIY dla skóry po 60. roku życia.

 

Pielęgnacja skóry po 60. roku życia – krok po kroku
Spis treści:
  1. Skóra po 60. roku życia – jak wygląda?
  2. Potrzeby skóry u osób starszych
  3. Jak zachować dobrą kondycję skóry pomimo upływu lat?
  4. Jak poprawnie pielęgnować skórę dojrzałą?
  5. Pamiętaj o dobrym kremie ujędrniającym
  6. Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 60. roku życia

Skóra po 60. roku życia – jak wygląda?

Osoby, które ukończyły 60. rok życia, mogą wyglądać znacznie młodziej albo sprawiać wrażenie sporo starszych. Na to, jak wygląda skóra po 60. roku życia, wpływa bardzo dużo czynników, w tym rodzaj cery, jej pielęgnacja przez ostatnie kilkadziesiąt lat, czynniki genetyczne, styl życia i aktywność fizyczna. U kobiet w tym wieku stan skóry w dużym stopniu jest związany z pomenopauzalnym spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Jego wynikiem jest mniejsza ilość fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę (głównych białek podporowych skóry), a także redukcja kwasu hialuronowego i lipidów. U osób po sześćdziesiątce, które często opalały się oraz nie stroniły od papierosów i alkoholu, a w dodatku były narażone na długotrwały stres, bardzo wyraźnie widać oznaki starzenia się skóry.

Jakie zmiany skórne związane z wiekiem są widoczne u sześćdziesięciolatków? Skóra po 60. roku życia jest cienka, sucha, szara i pozbawiona blasku, wyraźnie brakuje jej jędrności i elastyczności. Widać na niej liczne zmarszczki w okolicy oczu i ust, a także poziome i pionowe bruzdy na czole, policzkach, dolnej części twarzy oraz na szyi. W tym wieku na skórze pod oczami widać też wyraźnie dolinę łez, czyli długie i wąskie zapadnięcia, które mają związek z zanikiem tkanki tłuszczowej. Po sześćdziesiątce coraz mniejsza masa tłuszczowa w tkance podskórnej przemieszcza się w dół, ponadto redukcji ulegają mięśnie twarzy, co zmienia jej owal. Dół twarzy staje się coraz szerszy, policzki zaczynają zwisać, a kąciki ust coraz bardziej opadają. Na skórze osób w tym wieku widać także coraz więcej rozszerzonych naczyń i przebarwień.

W bardziej zaawansowanym procesie starzenia się skóry występują zaburzenia rogowacenia i brodawki łojotokowe. Warto też zwrócić uwagę na taką dolegliwość jak świąd skóry u osób starszych, nazywany świądem starczym, który wywołują np. niektóre choroby i leki, alergie, a także obecność pasożytów zewnętrznych (świerzbowiec ludzki, nużeniec, pluskwy) lub wewnętrznych. Uporczywy świąd nie może być ignorowany, ponieważ podczas drapania dochodzi do powstawania ran.

Potrzeby skóry u osób starszych

Wyraźnie zauważalne obniżenie produkcji kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego i ceramidów (lipidów) może zostać w pewnym stopniu zahamowane poprzez stosowanie odpowiednich preparatów DIY. Należy bardzo uważać na drogeryjne, drażniąco działające produkty o silnym działaniu anti-aging, ponieważ płaszcz ochronny skóry osób po 60. roku życia jest bardzo cienki i delikatny. Środki do pielęgnacji skóry u osób starszych powinny zawierać substancje intensywnie nawilżające skórę i zapobiegające utracie wody z naskórka, a także odżywiające i wzmacniające tkankę. Warto zadbać o odbudowę warstwy lipidowej naskórka i pogrubienie bariery ochronnej, stosując np. olej arganowy.

Oczywiście po 60. roku życia bardzo przydają się kosmetyki dla seniora wygładzające zmarszczki i działające ujędrniająco oraz liftingująco. Dobra wiadomość jest taka, że można wiele zdziałać, sięgając po kosmetyki naturalne, zawierające takie składniki jak olej z opuncji figowej, czyli naturalny botoks dla skóry. Ten obfitujący w antyoksydanty i inne cenne substancje aktywne olej poprawia odporność skóry i przyspiesza syntezę kolagenu i elastyny oraz procesy naprawcze zachodzące w tkance. Dzięki niemu skóra jest mniej podatna na przesuszenie i podrażnienia oraz zanieczyszczenia środowiskowe. Olej z opuncji zapobiega także fotostarzeniu się skóry.

Potrzeby skóry dojrzałej są związane także z problemem przebarwień i teleangiektazji, których z wiekiem jest coraz więcej. Przebarwienia niwelują np. kosmetyki z witaminą C, a kruche naczynia krwionośne wzmacnia między innymi Ekologiczny hydrolat różany z konserwantem. Jeśli pojawiło się swędzenie skóry u osoby starszej, to należy stosować naturalne emolienty, które przynoszą ulgę oraz przyspieszają regenerację skóry. Podpowiadamy, że świąd skóry niweluje także hydrolat z kwiatów czarnego bzu. Uporczywe i długotrwałe swędzenie skóry, które utrzymuje się również po odstawieniu preparatów drogeryjnych, wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak zachować dobrą kondycję skóry pomimo upływu lat?

Na dobrą kondycję skóry w dojrzałym wieku wpływa wiele czynników. Niezbędne jest dostarczanie jej różnych składników, głównie poprzez stosowanie odpowiednich kremów i serum. Takie preparaty zawierają na przykład kwas hialuronowy, który zatrzymuje wodę w naskórku, witaminy kosmetyczne, zwłaszcza A, C i E, a także pseudokolagen roślinny, tworzący film ochronny na skórze, ujędrniający ją i wygładzający. Bardzo korzystnie na stan skóry osób po 60. roku życia wpływają też oleje i masła roślinne. Działają one okluzyjnie, wzmacniając barierę hydrolipidową naskórka, poprawiają elastyczność skóry i wygładzają ją. Seniorzy muszą też pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi!

Trzeba podkreślić to, że po 60. roku życia skóra na całym ciele starzeje się i traci jędrność. Balsam dla osób starszych powinien zatem zapewniać skórze naprawdę solidne nawilżenie, odżywienie i natłuszczenie. Stosowanie kosmetyków silnie nawilżających i ujędrniających skórę, np. Luksusowego kremu do ciała z opuncją figową i jaśminem da świetne efekty, ale trzeba też zadbać o postawę ciała i mięśnie, które podtrzymują skórę – pielęgnacja osoby starszej powinna obejmować także lekką gimnastykę. Seniorzy mogą wykonywać łatwe ćwiczenia poprawiające postawę i korzystnie wpływające na kręgosłup szyjny. Dzięki nim, a także stosując jogę twarzy oraz masaże rozluźniające, można poprawić wygląd szyi oraz odmłodzić owal twarzy. W kosmetyczce seniorki nie może zabraknąć różanego olejku do masażu twarzy – umożliwia on wykonanie odmładzającego zabiegu, a do tego pięknie pachnie!

Jak poprawnie pielęgnować skórę dojrzałą?

Rutyna pielęgnacyjna u osób po 60. roku życia powinna opierać się na tradycyjnym modelu, czyli po umyciu skóry należy sięgnąć po preparat tonizujący, np. po rozjaśniający przebarwienia Ekologiczny różany hydrolat z konserwantem. Następnie można już nałożyć na twarz krem lub serum i krem. Ważne jest między innymi to, aby stosować delikatne preparaty myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej. Wieczorem, jeśli na skórze jest makijaż, przed myciem twarzy należy użyć preparatów, które go łagodnie usuwają. W dzisiejszych czasach sześćdziesięciolatki nie rezygnują z malowania się – i słusznie – jednak na kondycję ich skóry wpływa również demakijaż. Powinny więc stawiać na odpowiednie kosmetyki przeznaczone do tego celu, czyli takie, które zawierają substancje łagodzące, np. alantoinę i D-pantenol.

Pamiętaj o dobrym kremie ujędrniającym

Szukasz kremu dla sześćdziesięciolatki, który odmłodzi i upiększy skórę na twarzy, szyi i dekolcie? W ECOSPA znajdziesz mnóstwo receptur na serum i kremy oraz maski dla cery dojrzałej. Polecamy między innymi nasz silnie odmładzający składnik kosmetyków anti-aging o nazwie Tens'Up, ponieważ natychmiastowo poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz wygładza drobne zmarszczki. Działa on także silnie liftingująco oraz odprężająco i zwiększa gęstość skóry! Można go łączyć z hydrolatem, kwasem hialuronowym albo serum przeciwzmarszczkowym.

Godny szczególnej uwagi jest Liftingujący krem z opuncją figową, olejem z nasion czerwonej maliny i koenzymem Q10+E. Ten naturalny kosmetyk DIY działa nawilżająco, ujędrniająco, przeciwstarzeniowo i regenerująco, a w dodatku niweluje podrażnienia skóry. Dzięki obecności koenzymu Q10 plus E hamuje procesy fotostarzenia i jest znakomitym antyoksydantem.

Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 60. roku życia

Jeśli interesuje Cię pielęgnacja skóry u osoby starszej, koniecznie wypróbuj składniki i kosmetyki, o których była mowa powyżej. Sprawdź także nasze receptury na kosmetyki do demakijażu. Łagodny płyn micelarny z ekstraktem z prawoślazu delikatnie oczyszcza, nawilża, koi i rozjaśnia skórę. Świetnie sprawdza się także Delikatny olejek do demakijażu oczu i ust z olejem aloesowym łagodzącym podrażnienia. Na przebarwienia skóry seniorów polecamy Rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem.

Bibliografia:

  • M. Woźniak, B. Zegarska, Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2016, t. 14, n. 4, s. 153-159.
  • S. Majewski, Starzenie genetyczne i zewnątrzpochodne (słoneczne), [w:] M. Noszczyk (red.) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010, s. 92-100.
  • Galus R., Zandecki Ł., Antiszko M., Fotostarzenie się skóry, Polski Merkuriusz Lekarski2007, nr 23.
  • K. Wołosik, M. Knaś, M. Niczyporuk, Fitokosmetologia. Wykłady z fitokosmetologii, fitokosmetyki i kosmetyki naturalnej, MedPharm 2013.
  • Bernat M., Matysek-Nawrocka N., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna 2016, t. 5, n.6, s. 575-579.
  • Reicha A., Ständerb S., Szepietowskia J.C., Psychodermatologia i świąd, Wrocław, Dermatologia po Dyplomie 2012, t. 3, n. 4, s. 39-50.
  • Kondracka P., Ciszek A., Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry–przegląd literatury, Kosmetologia estetyczna 2017, t. 6, n. 1.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem
Rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem

Przepis DIY na rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem. Hydrolat z opuncji figowej intensywnie nawilża, opóźnia procesy starzenia i działa antyoksydacyjnie. Azeloglicyna wykazuje działanie rozjaśniające, przeciwzapalne i uelastyczniające. Dodatkowo niacynamid rozjaśnia przebarwienia, ogranicza wydzielanie sebum i eliminuje stany zapalne. Serum przeznaczone do pielęgnacji cery z przebarwieniami, mieszanej, skłonnej do przetłuszczania się.

Wskazania: Podrażnienie, Przebarwienia, Suchość, Trądzik, Utrata jędrności
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do butelki 30 ml :
(42%) 12.6 g Hydrolat z opuncji figowej (z konserwantem)
(5%) 1.5 g Witamina B3 - Niacynamid
(40%) 12 g Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór
(5%) 1.5 g Azeloglicyna
(8%) 2.4 g Hydromanil
Pielęgnacja skóry po 60. roku życia – krok po kroku nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry po 60. roku życia – krok po kroku.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.