Drenaż limfatyczny – czym jest i dla kogo?

Zmagasz się z zastojami limfatycznymi? Można je ograniczyć, unikając siedzącego trybu życia i stosując się do innych zaleceń. W niwelowaniu obrzęków limfatycznych bardzo pomaga także drenaż limfatyczny. Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu, bo jego efekty mogą być dla Ciebie bardzo korzystne! Sprawdź, kto najbardziej skorzysta z drenażu limfatycznego i w jakich przypadkach jest on jednak odradzany.
 

Drenaż limfatyczny – czym jest i dla kogo?
Spis treści:
  1. Zastoje limfatyczne – jak sobie z nimi radzić?
  2. Zabieg drenażu limfatycznego – czym jest?
  3. Na jakich częściach ciała wykonuje się drenaż limfatyczny?
  4. Efekty, które możesz uzyskać dzięki drenażowi limfatycznemu
  5. Oleje, które możesz wykorzystać do drenażu limfatycznego
  6. Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego

Zastoje limfatyczne – jak sobie z nimi radzić?

Limfa to płyn przypominający mleko, który powstaje jako przesącz osocza. Limfa, zwana też chłonką, krąży w układzie limfatycznym, odpowiadając za transport białek oraz limfocytów. Układ limfatyczny, czyli sieć węzłów i naczyń chłonnych, przez które płynie limfa, pełni także rolę oczyszczającą i odprowadzającą toksyny. Jeśli przepływ limfy zostanie zaburzony, płyn zaczyna gromadzić się w jednym miejscu i dochodzi do zastoju (obrzęku) limfatycznego. Zastój limfy z czasem powoduje dyskomfort i ból, może też prowadzić do poważnych infekcji. Zastój limfy w początkowej fazie nie jest jednak bolesny, może być nawet niezauważalny. 

Zastoje limfatyczne powstają głównie przez brak ruchu, ponieważ obieg limfy w znacznym stopniu zależy od skurczów mięśni. Ruch i ćwiczenia fizyczne pomagają je ograniczyć, pozwalają też zrzucić zbędne kilogramy, które sprzyjają tworzeniu się obrzęków – zwłaszcza gdy prowadzi się siedzący tryb życia. Obrzęki limfatyczne zwalcza się także przez unikanie noszenia ciasnej odzieży i bielizny, wyłączenie z diety wysoko przetworzonej żywności i picie niektórych ziół (np. koper włoski, rumianek, nawłoć). Bardzo skuteczne w niwelowaniu zastojów limfatycznych są odpowiednio wykonane masaże z wykorzystaniem naturalnych olejów do masażu.

Zabieg drenażu limfatycznego – czym jest?

Manualny drenaż limfatyczny to bezbolesny i przyjemny zabieg, który ma na celu usprawnienie krążenia limfy. Pozwala on zredukować obrzęki, usunąć nadmiar limfy i wody z organizmu oraz zniwelować uczucie ciężkich nóg. Jest to rodzaj masażu uciskowego, w którym stosuje się szereg technik i chwytów terapeutycznych wykonywanych z odpowiednią częstotliwością i siłą. Podczas masażu ruchy wykonywane są w kierunku najbliższych węzłów chłonnych, gdzie limfa jest filtrowana i oczyszczana. Drenaż limfatyczny nóg odbywa się w kierunku od stóp do pachwin, natomiast podczas masażu rąk ruchy wykonuje się w stronę pach. 

Na jakich częściach ciała wykonuje się drenaż limfatyczny?

Zastój limfy najczęściej pojawia się w nogach, niekiedy w rękach i w okolicach brzucha oraz twarzy. Zastój limfy w nogach objawia się charakterystyczną opuchlizną, która z czasem przekształca się w obrzęk ciastowaty. Charakteryzuje się on tym, że po przyciśnięciu palca odkształca się i dopiero po chwili wraca do poprzedniej formy. Nie należy zapominać, że nieleczone zastoje limfatyczne w nogach rozwijają się w słoniowaciznę.

Pamiętaj o tym, że drenaż limfatyczny nóg odbywa się w kierunku od stóp do pachwin, a podczas masażu rąk ruchy skierowane są w kierunku pach. Drenaż limfatyczny brzucha obejmuje całą okolicę brzucha. Uciskanie, głaskanie i rozcieranie usuwa obrzęki i rozbija złogi tłuszczowe, wspierając odchudzanie. Można także wykonywać drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu. Zabieg pomoże ograniczyć problemy z zatokami, opuchliznę oczu oraz innych części twarzy, poprawia też ogólną kondycję skóry.

Efekty, które możesz uzyskać dzięki drenażowi limfatycznemu

Drenaż limfatyczny przynosi szereg korzystnych efektów. Usprawnia krążenie krwi i limfy, usuwa obrzęki, niweluje stany zapalne oraz rozluźnia napięte i zmęczone mięśnie (dlatego korzystają z niego także sportowcy). Taki zabieg poprawia przemianę materii, ujędrnia ciało i zmniejsza cellulit, a także wspiera pracę układu odpornościowego i przyspiesza regenerację organizmu. Dzięki niemu można też ograniczyć stres i napięcie. Najlepsze efekty drenażu limfatycznego uzyskuje się, stosując odpowiednią technikę (wskazana jest konsultacja z terapeutą) i najlepsze oleje do masażu. Dobrze będzie także zaopatrzyć się w przydatne akcesoria.

Oleje, które możesz wykorzystać do drenażu limfatycznego

W trakcie wykonywania masażu (drenażu) limfatycznego warto stosować oliwkę, np. z dodatkiem olejku rozmarynowego. Bazę dla takiego preparatu może stanowić doskonale tolerowany przez skórę olej ze słodkich migdałów. Cennym składnikiem oliwki do masażu będzie posiadający silne właściwości uelastyczniające i regenerujące olej sezamowy (można też stosować go samodzielnie).

Warto wiedzieć, że do drenażu limfatycznego świetnie sprawdzają się preparaty z dodatkiem olejku grejpfrutowego, który poprawia krążenie limfy oraz pomaga walczyć z nadmiarem wody i tłuszczu w tkance. Przygotuj olejek do masażu grejpfrut i drzewo różane i wypróbuj jego działanie! Możesz też w łatwy sposób zrobić inny preparat do masażu DIY – nasze receptury na oleje do masażu są niezawodne.

Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego

Długotrwałe, powtarzające się zastoje limfatyczne należy skonsultować z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemu i określi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów drenażu limfatycznego. Choć drenaż limfatyczny wykonuje się profilaktycznie w celu uniknięcia powstawania żylaków i zakrzepicy, to jednak w przypadku wystąpienia tych chorób zabieg jest odradzany. Drenaż limfatyczny ma także inne przeciwwskazania: choroba nowotworowa, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia rytmu i niewydolność serca, zaawansowana miażdżyca, ostre infekcje wirusowe i bakteryjne oraz przerwana ciągłość skóry.

Bibliografia:

  • A. Zborowski, Drenaż limfatyczny, Wydawnictwo AZ, Kraków 2006.
  • Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006, s. 168-196.
  • M. Földi, R. Strößenreuther R, G. Żurek G., Podstawy manualnego drenażu limfatycznego, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2010. 
  • Kurpiewska E., Sadzińska E., Wedman A., Skuteczność masażu w redukcji cellulitu, Studenckie Zeszyty Naukowe WSIiZ, Warszawa 2016, s. 119-136.
  • Spannbauer A., Dziesięć uwag praktycznych w związku z leczeniem obrzęków limfatycznych kończyn dolnych, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2007, t. 1, n. 2.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Olejek do masażu Bergamotka i imbir
Olejek do masażu Bergamotka i imbir

Oliwka do masażu DIY bogata w olejki eteryczne, które pobudzają, dodają energii, poprawiają nastrój. Olej z pestek winogron posiada właściwości regenerujące, rewitalizujące, nawilżające. Oliwka poprawia kondycję skóry oraz dodaje chęci do działania zmęczonemu umysłowi.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 115 g (butelka 125 ml) :
(97.6%) 112.24 g Olej z pestek winogron zimnotłoczony
(1%) 1.15 g Olejek bergamotowy (FCF, bez bergaptenu)
(1%) 1.15 g Olejek geraniowy Bourbon ekologiczny
(0.4%) 0.46 g Olejek imbirowy
Drenaż limfatyczny – czym jest i dla kogo? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Drenaż limfatyczny – czym jest i dla kogo?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.