Jakie są właściwości kwasów AHA i jak je stosować?

Chcesz wypróbować działanie kwasów AHA na swojej skórze, ale boisz się, że ją podrażnią? Niepotrzebnie, bo kwasy te są przecież składnikiem wielu kosmetyków, które stosuje się na co dzień lub raz na jakiś czas. W domowym zaciszu przygotujesz własne, bezpieczne dla skóry preparaty z kwasami AHA. Sprawdź, jakie właściwości mają różne kwasy owocowe i jak dobrać kwasy AHA do swojej skóry. Wypróbuj też nasze niezawodne receptury z wykorzystaniem kwasów AHA!

Jakie są właściwości kwasów AHA i jak je stosować?
Spis treści:
  1. Czym są kwasy AHA?
  2. Do jakich kosmetyków możesz dodać kwas AHA?
  3. Zalety stosowania kwasów AHA
  4. Czy kwasy AHA można stosować codziennie?
  5. Jak dobrać odpowiedni kwas AHA do swojej cery?
  6. Dla kogo najlepiej sprawdzą się kwasy AHA?
  7. Receptury DIY z wykorzystaniem kwasów AHA

Czym są kwasy AHA?

Kwasy AHA, czyli kwasy owocowe to substancje organiczne występujące w przyrodzie. Znane są także jako alfa-hydroksykwasy i kwasy α-hydroksylowe. Kwasy AHA należą do hydroksykwasów, które w swojej strukturze zawierają minimum jedną grupę karboksylową oraz grupę hydroksylową, co powoduje, że wykazują właściwości kwasów karboksylowych i alkoholi. W cząsteczce kwasu AHA grupa -OH jest przyłączona do pierwszego atomu węgla sąsiadującego z węglem grupy -COOH. Do kwasów AHA zaliczamy kwasy: migdałowy, cytrynowy, mlekowy, glikolowy, szikimowy i winowy

Do jakich kosmetyków możesz dodać kwas AHA?

Kwasy AHA w kosmetyce mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim są one składnikami peelingów chemicznych. Peelingi z kwasami to zabiegi stosowane w pielęgnacji cery trądzikowej - rozpuszczają martwy naskórek, odblokowują pory, rozjaśniają przebarwienia, spłycają zmarszczki, ujędrniają i rewitalizują skórę. Kwasy można też stosować jako dodatek do toników, serum i kremów oraz maseczek do twarzy, a także jako składnik zmiękczających i nawilżających preparatów do stóp i dłoni. W takich kosmetykach wybierz stężenie kwasu do 10% (Uwaga! Każdy kwas posiada inne zalecane stężenie do stosowania w kosmetyku).

Preparaty z kwasami AHA polecane są między innymi do pielęgnacji ciała, zwłaszcza do stosowania w celu poprawy wyglądu zrogowaciałych i przesuszonych partii skóry i niwelowania przebarwień i rozstępów.

Zalety stosowania kwasów AHA

Kwasy owocowe do celów kosmetycznych stosowano już w starożytnym Egipcie i Rzymie! Kobiety z wyższych sfer nieświadomie wykorzystywały działanie kwasów AHA, dolewając do kąpieli mleko zwierząt (kwas mlekowy) i nacierając skórę sokiem z cytrusów (kwas cytrynowy).

W zależności od stężenia w kosmetykach kwasy AHA wykazują tendencję do intensywnego złuszczania naskórka (wysokie stężenia w zakresie powyżej 20%) bądź delikatnego rozpuszczania komórek naskórka i normalizowania procesów rogowacenia w obrębie gruczołów łojowych (stężenia niższe, czyli 1–15%). Dodatkowo kwasy te zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, przez co poprawiają jędrność i elastyczność skóry, wygładzają drobne zmarszczki i blizny potrądzikowe, a także regulują odnowę komórek i niwelują przebarwienia skórne różnego pochodzenia

Kwasy AHA wykazują też działanie antybakteryjne i odblokowujące pory skóry. Dzięki nim poprawia się także wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Można je też stosować do regulowania pH kosmetyku (kwas mlekowy i cytrynowy). Poznaj nasze zestawy DIY Kosmetyki z kwasami AHA!

Czy kwasy AHA można stosować codziennie?

Kwasy AHA mogą podrażniać skórę, musisz więc wiedzieć, jak je stosować. Preparaty z kwasami AHA o niższym stężeniu, można aplikować na skórę nawet kilka razy w tygodniu lub codziennie (toniki). Kosmetyki z wyższym stężeniem kwasów stosuje się rzadziej, po konsultacji ze specjalistą, który wskaże optymalne rozwiązanie. Podczas stosowania kwasów kosmetycznych trzeba pamiętać o tym, aby unikanić promieni słonecznych. Skóra po zastosowaniu preparatów z kwasami AHA jest podatna na działanie promieni UV (wyjątkiem jest kwas migdałowy). Pamiętaj o tym, że kwasy AHA nie powinny być stosowane w ciąży.

Jak dobrać odpowiedni kwas AHA do swojej cery?

Odpowiednio dobrane kwasy AHA sprawdzą się w pielęgnacji każdego typu cery – poniżej znajdziesz przykłady takich substancji oraz opis ich właściwości i wskazania odnośnie stosowania.

Dla osób, które nie zmagają się z nadmierną wrażliwością skóry, odpowiedni jest kwas glikolowy, który ze względu na bardzo małą cząsteczkę (najmniejszą wśród wszystkich kwasów) łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka. Kwas ten szczególnie skutecznie stymuluje odnowę komórkową skóry – intensywnie pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, wpływając na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Jest to jeden ze składników Kompleksu Multifruit, który jest polecany do peelingu skóry kwasami owocowymi.

Kwas migdałowy ma dużą cząsteczkę i działa łagodniej i wolniej, dzięki czemu ma niski potencjał drażniący. Kwas migdałowy wykazuje najsilniejsze z kwasów AHA właściwości przeciwbakteryjne – struktura jego cząsteczki jest zbliżona do wielu antybiotyków. Kwas ten łagodnie złuszcza naskórek i ogranicza łojotok oraz stany zapalne. Kwas migdałowy rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry. Poleca się go do pielęgnacji skóry z trądzikiem pospolitym, z przebarwieniami, zmarszczkami i rozszerzonymi porami. Co ważne, można go stosować również latem, ponieważ nie powoduje nadwrażliwości na promieniowanie ultrafioletowe. Chcesz przygotować peeling z kwasem migdałowym? Weź pod uwagę nasz Zestaw DIY Serum z kwasem migdałowym.

Kwas mlekowy jest naturalnym składnikiem NMF – czynnika nawilżającego naskórka. Kwas mlekowy również ma duże cząsteczki, a więc przenika w głąb skóry powoli. Kwas ten daje efekt powierzchniowego złuszczania. Jego stosowanie sprzyja spłyceniu drobnych zmarszczek, wygładzeniu i rozjaśnieniu skóry oraz niwelowaniu blizn i rozstępów. Ten popularny kwas AHA wykazuje działanie głównie w obrębie naskórka. Zastosowany w ilości 1-10% będzie działał nawilżająco. Działanie złuszczające uzyskuje się przy stężeniu około 20-30%. Kwas mlekowy jest dobrą opcją przy trądziku, łojotoku oraz zaskórnikach – otwartych i zamkniętych. Stosuje się go także w pielęgnacji cery mieszanej, suchej i dojrzałej, która jest pozbawionej blasku i zdrowego kolorytu. Kwas mlekowy to także popularny dodatek do kosmetyków do higieny intymnej.

Jeśli masz cerę tłustą, trądzikową albo naczynkową, pomyśl o wypróbowaniu kwasu cytrynowego. Kwas ten delikatnie złuszcza martwy naskórek, wygładza skórę i dodaje jej blasku, a także wyrównuje koloryt cery. Kwas cytrynowy redukuje stany zapalne i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Kwas cytrynowy jest także silnym antyoksydantem, a więc chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i ma działanie przeciwstarzeniowe.

Dla kogo najlepiej sprawdzą się kwasy AHA?

Kwasy AHA mają najsilniejsze właściwości złuszczające, ale też największy potencjał drażniący, choć jak już wiesz, niektóre kwasy owocowe działają łagodnie. Kwasy AHA szczególnie polecane są osobom ze skórą trądzikową, tłustą, mieszaną, wymagającą oczyszczenia, odświeżenia i rewitalizacji. Sprawdzają się także w przypadku cery zmęczonej, naczynkowej i dojrzałej. Kluczowe jest dopasowanie kwasu do indywidualnych potrzeb skóry, a także jego stężenie. Sprawdź również jak działają i komu są polecane inne rodzaje kwasów kosmetycznych!

Receptury DIY z wykorzystaniem kwasów AHA

Osobom z problematyczną cerą przedstawiamy naszą recepturę na Tonik do cery tłustej i trądzikowej z kompleksem Multifruit 18,2%, który, przy regularnym stosowaniu, sprawia, że skóra staje się gładka i miękka, a ilość stanów zapalnych zostaje ograniczona. Przy cerze tłustej lub mieszanej i jednocześnie wrażliwej idealnie sprawdza się Maseczka z glinką Ghassoul z kwasem migdałowym. Polecamy także przepis na Tęczowe kule kąpielowe z kwasem cytrynowym i olejem z pestek arbuza.

Chcesz przygotować krem z kwasami? Wypróbuj recepturę na Ujędrniający krem do twarzy z olejem z kozieradki, w którego składzie znajduje się między innymi Tens'Up, dający błyskawiczny efekt liftingu. Jednym ze składników Tens'Up jest glukonolakton należący do kwasów PHA.

Bibliografia:

  • R. Jastrząb, M. Zabiszak, M. Nowak, Kwasy owocowe (α-hydrokwasy) i ich związki kompleksowe, Na pograniczu chemii i biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2014, t. 33.
  • G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, ikosmetyce lekarskiej, Przegląd Dermatologiczny, 2002, t. 89, n. 4, s. 265-272.
  • M. Jurzak, M Ząbczyńska, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012.
  • D. Sobańska, Rola kwasów organicznych stosowanych w preparatach i zabiegach kosmetycznych, Wydział Farmaceutyczny UJ, 2012.

Kwas migdałowy

Wykazuje działanie złuszczające, rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry. Polecany w szczególności w pielegnacji skóry z trądzikiem pospolitym, z przebarwieniami, zmarszczkami oraz rozszerzonymi porami.

Kwas migdałowy
7,90 zł 5 g

Kwas mlekowy 80%

Jako humektant i składnik NMF poprawia nawilżenie skóry. Kwas mlekowy normalizuje procesy złuszczania naskórka. W zależności od zastosowanego stężenia działa przeciwbakteryjnie, ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco.

Kwas mlekowy 80%
9,90 zł 30 ml

Kwas cytrynowy

Jeden z najbardziej popularnych kwasów owocowych, stosowanych w kosmetyce. Sprawdza się jako składnik kosmetyków złuszczających oraz rozjaśniających przebarwienia. Doskonały jako składnik kul kąpielowych oraz domowy środek do sprzątania.

Kwas cytrynowy
5,90 zł 50 g

Wieloowocowe kwasy AHA - Kompleks Multifruit

Polecane są do peelingu skóry kwasami kosmetycznymi. Poprawiają koloryt skóry, wygładzają zmarszczki, oczyszczają skórę i regulują procesy rogowacenia naskórka. Sprawdzają się w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej, mieszanej, dojrzałej oraz z przebarwieniami.

Wieloowocowe kwasy AHA - Kompleks Multifruit
18,90 zł 30 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki ghassoul do cery trądzikowej, wrażliwej
Maseczka z glinki ghassoul do cery trądzikowej, wrażliwej

Przepis na maseczkę DIY z glinki ghassoul. Glinka ghassoul zawiera krzem oraz magnez, dzięki czemu uczestniczy w biosyntezie kolagenu, przyspiesza procesy gojenia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa sebostatycznie i regenerująco. Ekstrakt z wierzby wspomaga odnowę komórek skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Maska polecana do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, a jednocześnie wrażliwej.

Wskazania: Rozszerzone pory, Suchość, Trądzik, Łojotok
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(39%) 5.85 g Marokańska glinka Ghassoul EKOLOGICZNA
(53.5%) 8.03 g Woda destylowana
(4%) 0.6 g Ekstrakt z wierzby białej
(3.5%) 0.53 g Kwas migdałowy
Jakie są właściwości kwasów AHA i jak je stosować? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jakie są właściwości kwasów AHA i jak je stosować?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.