Jakie składniki powinny zawierać zimowe kosmetyki?
Charakterystyczną cechą dobrych kosmetyków na zimę jest wysoka zawartość składników o działaniu regenerującym, nawilżającym, chroniącym i odbudowującym warstwę hydrolipidową. Nic dziwnego, bo właśnie zimą skóra jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych i naszą rolą jest zapewnienie jej odpowiednio dobranej, skutecznej pielęgnacji. Dzisiejszy poradnik ma na celu pomóc Ci wybrać odpowiednie surowce do wykonania naturalnych kosmetyków DIY przeznaczonych do pielęgnacji zimowej.

Co powinny zawierac zimowe kosmetyki?
1. Macerat z nagietka
Macerat z nagietka to niezbędny składnik maści nagietkowej, która jest wskazana do leczenia łagodnych stanów zapalnych, gojenia zranień, łagodzenia podrażnień i swędzenia skóry. Maść nagietkową stosuje się również na zagojone poparzenia, na odmrożenia, siniaki i stłuczenia, a także na blizny i rozstępy. Zimą, kiedy skóra naszych dłoni jest przesuszona ze względu na mróz i wiatr, krem do rąk z maceratem z nagietka i mocznikiem jest niezbędnikiem.
2. Masło shea Nilotica
Masło shea Nilotica od powszechnie stosowanego masła shea Karite różni się konsystencją i właściwościami. Ma niższą temperaturę topnienia, dlatego w temperaturze pokojowej jest półpłynne, kremowe i bardziej miękkie niż odmiana Karite. Masło shea Nilotica szybciej się wchłania i łatwiej się rozsmarowuje, co jest cechą pożądaną szczególnie w okresie zimowym. Masło shea Nilotica przywraca skórze elastyczność, regeneruje i chroni ją przed przesuszeniem. Może być jednym z głównych składników balsamów do ciała, kremów do rąk i do twarzy, kosmetyków do pielęgnacji włosów i kosmetyków dla dzieci.
3. Olej z awokado
Olej z awokado jest must have’m wśród olejów na zimę. Posiada treściwą, tłustą konsystencję. Tworzy na powierzchni skóry przyjemną warstwę, która chroni przed obniżonymi temperaturami na zewnątrz. Zawiera w składzie skwalen, który charakteryzuje się właściwościami zmiękczającymi i przeciwzapalnymi. Jest bogaty w witaminę A wykazującą właściwości regenerujące oraz witaminę E o działaniu antyoksydacyjnym. Olej z awokado najlepiej sprawdzi się w kosmetykach do cery suchej, normalnej, dojrzałej i odwodnionej, a także w kosmetykach do pielęgnacji ciała.
4. Frakcja niezmydlalna oleju sojowego
Frakcja niezmydlalna oleju sojowego zawiera aż 60% fitosteroli. W skład frakcji wchodzą m. in. beta-sitosterol, campesterol i stigmasterol. które wykazują dobre właściwości uelastyczniające, Przypisuje im się także właściwości przeciwstarzeniowe, stymulujące produkcję kolagenu, przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące. Ze względu na powyższe właściwości, frakcja niezmydlalna oleju sojowego może być używana w kosmetykach dla osób z AZS, łuszczycą, z przesuszoną i podrażnioną skórą. Frakcja niezmydlalna wykazuje właściwości matujące, dlatego sprawdzi się również jako składnik kremu na dzień.
5. Pseudokolagen
Pseudokolagen to roślinna substancja o intensywnych właściwościach nawilżających. Pamiętaj, że oleje i masła roślinne przede wszystkim chronią skórę przed przesuszeniem, jednak nie nawilżają jej bezpośrednio. Ich działanie polega na tworzeniu na powierzchni skóry filmu chroniącego głębsze warstwy skóry przed nadmierną utratą wody, co oznacza, że oleje i masła nawilżają skórę tylko pośrednio. Pseudokolagen jest wyciągiem z drożdzy Pseudokolagen to idealny zamiennik kolagenu zwierzęcego. Roślinny kolagen sprawdzi się również w pielęgnacji włosów, przede wszystkim zniszczonych i przesuszonych. Wykazuje właściwości wygładzające i nawilżające, zwiększa objętość i nadaje włosom zdrowego połysku
Macerat z nagietka
Macerat z nagietka łagodzi stany zapalne oraz wspomaga proces gojenia ran. Wypróbuj macerat z nagietka jako dodatek do balsamu do ciała
Olej z awokado
Natłuszcza skórę i chroni ją przed przesuszeniem. Dodaj olej awokado do bazy balsamowej lub połacz z witaminami w natłuszczajacej oliwce do ciała
Pseudokolagen
Pseudokolagen chroni skórę przed przesuszeniem. Tworzy na jej powierzchni cienki film okluzyjny.