Olejek z drzewa różanego – właściwości i zastosowanie
Czy miałaś lub miałeś już okazję stosować olejek z drzewa różanego? Ten ceniony olejek o charakterystycznym zapachu ma wyjątkowe właściwości! Sprawdź, w jaki sposób się go pozyskuje i dowiedz się, dlaczego sprawdza się on w pielęgnacji skóry. Podpowiadamy też, jak wykorzystać olejek drzewa różanego w aromaterapii i jak przygotować kosmetyki oraz świece z dodatkiem tego olejku eterycznego.
W jaki sposób otrzymuje się olejek z drzewa różanego?
Ten wyjątkowo przyjemnie pachnący olejek eteryczny pozyskuje się z drewna drzewa różanego (Aniba Rosaedora) poprzez proces destylacji z parą wodną. Różane drzewo pochodzi z amazońskiej dżungli – jest to wiecznie zielona roślina z rodziny wawrzynowatych. Drewno drzewa różanego jest tradycyjnie wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli, ciekawostką jest także to, że w Japonii wykorzystuje się je do wyrabiania pałeczek do ryżu.
Olejek drzewa różanego ma jasnożółty kolor lub jest bezbarwny. Substancja ta posiada charakterystyczny, różano-drzewny zapach, w którym wyczuwa się także cytrusową nutę. Główne związki chemiczne wchodzące w skład olejku drzewa różanego to: linalol (do 80%), terpineol, cineol, nerol, geraniol i dipenten. Niegdyś olejek z drzewa różanego był dla przemysłu kosmetycznego cennym źródłem linalolu naturalnego. Związek ten należy do terpenów – jest znany między innymi z tego, że działa bakteriobójczo, antyseptycznie i przeciwzmarszczkowo, w dodatku koi nerwy, maskuje nieprzyjemne zapachy i odstrasza owady.
Jakie działanie ma olejek z drzewa różanego na skórę?
Olejek z drzewa różanego wykazuje właściwości, dzięki którym jest ceniony w kosmetyce. Olejek ten stymuluje tkanki skórne – pobudza rozwój komórek i przyspiesza ich regenerację. Olejek z drzewa różanego świetnie zatem sprawdza się, gdy jest stosowany na twarz. Wykorzystuje się go jako składnik kosmetyków dla osób z cerą trądzikową lub dojrzałą, z widocznymi zmarszczkami. Bardzo wysoka zawartość linalolu sprawia, że olejek ten znajduje zastosowanie w preparatach o działaniu przeciwstarzeniowym i wyciszającym stany zapalne skóry.
Stosując regularnie preparaty z olejkiem drzewa różanego na skórę, można zaobserwować, że skóra staje się bardziej elastyczna, gładsza i zregenerowana. Olejek z drzewa różanego ma także działanie tonizujące i oczyszczające, co jest szczególnie istotne dla osób z cerą skłonną do nadmiernego wydzielania sebum i z widocznymi zaskórnikami. Poleca się go także do stosowania w kosmetykach na blizny.
Jak stosować olejek z drzewa różanego na skórę twarzy i ciała?
Pamiętaj, że olejek drzewa różanego to znakomity dodatek do kosmetyków dla cery dojrzałej. Dodaje się go do kremów, masek, serum, olejków myjących oraz peelingów. Olejek ten w połączeniu z olejkiem bazowym, np. jojoba, stworzy świetną oliwkę do masażu twarzy, szyi i dekoltu. Olejek drzewa różanego stosuje się także podczas tworzenia musujących kul do kąpieli i soli relaksacyjnych. W domowym zaciszu warto też przygotować mydło w płynie geranium i drzewo różane.
Olejek z drzewa różanego nie jest toksyczny, nie wywołuje podrażnień skóry i reakcji alergicznych, jednak nie należy aplikować go bezpośrednio na skórę. Zalecane jest, aby stosować go w stężeniu 0,5-2% – warto mieć na uwadze to, że 1 ml olejku drzewa różanego to ok. 33 kropli. Do gotowego kremu, olejku do twarzy albo ciała, płynu do mycia, szamponu czy odżywki do włosów dodaj 33 krople olejku na każde 100 ml kosmetyku (stężenie 1%). Chcesz wypróbować olejek drzewa różanego jako składnik olejku do masażu? Dodaj 8 kropli do 25 ml oleju bazowego (migdałowego, jojoba, morelowego lub kokosowego).
Możesz też dodać olejek drzewa różanego do kąpieli. Wymieszaj 5-10 kropli olejku albo mieszanki olejków w 1 łyżce wybranego oleju bazowego i dodaj do wanny. Interesuje Cię to, jak olejek z drzewa różanego działa na włosy? Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom pomaga pozbyć się podrażnień skóry głowy, ogranicza też wydzielanie sebum. Poleca się go zwłaszcza osobom z przetłuszczającymi się włosami i swędzącą, łuszczącą się skórą głowy.
Wykorzystanie olejku z drzewa różanego w aromaterapii
Jak już wspomniano wcześniej, olejek drzewa różanego zawiera linalol. Warto wiedzieć, że substancja ta poprawia pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze. Olejek drewna różanego przydaje się zatem podczas nauki i pracy umysłowej. Olejek drzewa różanego ma jednak szersze zastosowanie w aromaterapii – poprawia nastrój, jest też stosowany w stanach wyczerpania fizycznego i apatii. Mało tego, łagodzi bóle głowy wywołane stresem i napięciem oraz pomaga pozbyć się oziębłości seksualnej. Chcesz wypełnić przestrzeń swojego domu radosnym, otulającym zapachem? Tarta zapachowa do kominka Słodka pomarańcza z nutą drzewa różanego to coś dla Ciebie!
Użyj olejku drzewa różanego w kominku do aromaterapii. Miseczkę w kominku napełnij wodą lub wsyp wosk sojowy i dodaj 5-10 kropli tego olejku albo mieszanki z dodatkiem innych olejków. Olejek drzewa różanego najlepiej łączy się z olejkiem geraniowym, cytrynowym, pomarańczowym, grejpfrutowym, a także lawendowym, paczuli, sandałowym i ylang-ylang.
Olejek ten możesz wykorzystać także do przygotowania naturalnych świec zapachowych. Sprawdź, jak olejki eteryczne działają na Twój organizm i stosuj je tak, by służyły Ci jak najlepiej!
Receptury DIY na kosmetyki z wykorzystaniem olejku z drzewa różanego
Wypróbuj nasze niezawodne receptury – przygotuj mydło w płynie albo balsam bądź serum olejowe do cery dojrzałej z olejkiem drzewa różanego. Pamiętaj też o tym, że olejek drewna różanego jest od dawna wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Możesz stworzyć własne perfumy z tym składnikiem, np. perfumy DIY w kremie orientalne na bazie wosku pszczelego i oleju jojoba. Olejek drewna różanego to nuta środkowa tej kompozycji, natomiast jej górną nutę stanowią olejki grejpfrutowy i z werbeny, a dolną – olejek kadzidłowy indyjski.
Jeśli chcesz wypełnić swój dom przyjemnym, relaksującym aromatem, przygotuj naturalną sojową świecę zapachową z dodatkiem olejku drzewa różanego. Wypróbuj na przykład Zestaw DIY Świeca Werbena i Drzewo różane. Aby pozbyć się napięcia nerwowego, zapal Naturalną świecę sojową Pamarosa i drzewo różane.
Bibliografia:
- Ahmad M., Afzal M.F., Imran M., Rosewood essential oil, [w:] Essential Oils, Academic Press 2023, s. 401-414.
- E. Keller, 1999, Aromatherapy Handbook for Beauty, Hair, and Skin Care, Inner Traditions/Bear & Co 1999.
- Sarrazin S., Oliveira R., Maia J. Antibacterial activity of the rosewood (Aniba rosaeodora and A. parviflora) linalool-rich oils from the Amazon, European Journal of Medicinal Plants 2016, t. 12, n.2, s. 1-9.
- Kapoor S., Lata Saraf S., Topical herbal therapies an alternative and complementary choice, Research journal of Medicinal plant 2011, t. 5, n. 3, s. 660.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006, s. 141-143.
Olejek drzewa różanego
Pozyskiwany z drewna drzewa różanego. Posiada bardzo przyjemny korzenno - kwiatowy zapach. W kosmetyce dzięki właściwościom stymulowania tkanek skórnych wykorzystywany jest w preparatach anti-agingowych.