Olivem 1000 – jakie zastosowanie ma emulgator w kosmetyce?

W poniższym wpisie znajdziesz cenne informacje na temat tego, czym są emulgatory i w jakim celu się ich używa podczas produkcji kosmetyków. Dowiesz się także, jakie są różnice między emulgatorami O/W i W/O i do której z tych dwóch grup należy naturalny emulgator Olivem 1000. Przekonasz się, że ten niezwykły składnik wielu kosmetyków naprawdę wyróżnia się na tle innych emulgatorów. Poznasz również sprawdzone receptury na bardzo skuteczne preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów!

Olivem 1000 – jakie zastosowanie ma emulgator w kosmetyce?
Spis treści:
  1. Czym są emulgatory i po co się je stosuje?
  2. Jaka jest różnica między emulgatorem O/W a W/O?
  3. Jakie zastosowanie ma Olivem 1000?
  4. Do jakich kosmetyków wybrać emulgator Olivem 1000?
  5. Przykładowe przepisy na receptury z wykorzystaniem emulgatora Olivem 1000

Czym są emulgatory i po co się je stosuje?

Emulgatory to substancje powierzchniowo czynne, które pomagają łączyć ciecze niemieszające się w jednolitą całość - na przykład olej i wodę. Trzeba pamiętać o tym, że te dwa składniki trwale nie połączą się ze sobą, jeśli nie zastosuje się właśnie emulgatora. Podstawową funkcją emulgatorów jest zatem zapobieganie separacji faz i nadawanie mieszaninom formy emulsji, która nie rozwarstwia się i jest stabilna. Aby zrozumieć działanie emulgatorów, warto też wiedzieć, jaka jest ich budowa. Składają się one z części hydrofilowej, czyli tzw. głowy, chcącej połączyć się z wodą i z lipofilowego ogona, preferującego olej i odpychającego wodę. Cząsteczki emulgatora, które znajdą się na granicy fazy wody i fazy oleju, zmniejszają napięcie między nimi.

Emulgatory mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i budowlanym, używa się ich także do produkcji farb, klejów i tworzyw sztucznych. Emulgatory są niezwykle ważnym składnikiem kremów, balsamów, odżywek, szamponów oraz mydeł w płynie. Istnieją różne emulgatory – jeśli chcesz tworzyć własne kosmetyki, postaw na te o naturalnym pochodzeniu, ponieważ są najbezpieczniejsze dla zdrowia.

Ciekawe? Przeczytaj też: DIY – zrób naturalne kosmetyki z ECOSPA

Jaka jest różnica między emulgatorem O/W a W/O?

Emulgatory stanowią składnik odżywczych kremów o gęstej konsystencji, ale również kremy lekkie i nietłuste mają je w swojej bazie. Emulgatory w kosmetykach różnią się od siebie między innymi stosunkiem części lipofilowych i hydrofilowych – jest on określany wartością HLB. Równowaga hydrofilowo-lipofilowa zawarta jest w skali 0-20. Liczba zero oznacza silną lipofilowość, a liczba 20 - silną hydrofilowość.

W sytuacji gdy wartość HLB jest wysoka, mamy do czynienia z emulgatorem typu O/W, czyli z olejem w wodzie, jeśli jest niska – z W/O, a więc z wodą w oleju. Emulgatory typu W/O są tłuste. Faza olejowa jest w nich fazą zewnętrzną, dającą na skórze uczucie lepkości i tłustości. Wykorzystuje się je do tworzenia gęstych emulsji i są one powszechnym składnikiem odżywczych kremów, balsamów i mleczek do demakijażu. Z kolei emulgatory typu O/W to świetna baza dla lekkich kremów nawilżających, odpowiednich między innymi dla cery przetłuszczającej się, jednak można również zrobić z nich gęsty i tłusty kosmetyk.

Jakie zastosowanie ma Olivem 1000?

Jeśli chcesz tworzyć własne kosmetyki, postaw na naturalne emulgatory, które są dopuszczalne przy produkcji kosmetyków ekologicznych. Niejonowy emulgator Olivem 1000 powstaje z oliwy z oliwek i zachowuje wiele jej cennych właściwości – jest dobrym emolientem i głęboko nawilża. Jest to nowoczesny emulgator roślinny, który posiada akceptację ECOCERT. To, że ma on działanie natłuszczające i wygładzające, sprawia, że jest wyjątkowym emolientem. Jego zadaniem jest nie tylko tworzenie stabilnych emulsji, ale także pielęgnacja skóry lub włosów. Olivem 1000 nadaje się do przygotowywania emulsji typu O/W (olej w wodzie).

Warto wiedzieć, że Olivem 1000 sprawdza się w szerokim zakresie pH (3-12) i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. W czasie tworzenia emulsji emulgator ten wytwarza ciekłe kryształy, wykazujące podobieństwo do cementu międzykomórkowego obecnego w skórze. Struktura ta wzmacnia barierę ochronną skóry i poprawia jej elastyczność. Co ważne, produkt ten nie wymaga zastosowania innych emulgatorów.

Do jakich kosmetyków wybrać emulgator Olivem 1000?

Emulgator Olivem 1000 nadaje się do tworzenia stabilnych emulsji z rozmaitymi surowcami. Świetnie łączy się on zarówno z olejami, jak i hydrolatami. Znakomicie sprawdza się w kremach z witaminą C i kwasami kosmetycznymi. Emulgator Olivem 1000 jest polecany między innymi do tworzenia gęstych, mocno odżywczych i regenerujących kremów przeciwzmarszczkowych na noc. Warto mieć na uwadze, że może on zemulgować nawet 40% składników tłuszczowych.

W przypadku gęstych, odżywczych kremów regenerujących do twarzy, maseł do ciała i kremów do rąk dozowanie tego emulgatora wynosi 6-8%, jednak podczas produkcji płynnych balsamów i mleczek wystarczy go dodać nieco mniej 3-4%. Emulgator Olivem 1000 doskonale sprawdza się również jako składnik serum lub lekkich kremów. Dla nich koncentracja tego składnika wynosi 5%.

Trzeba dodać, że Olivem 1000 dodawany jest także do odżywek do włosów, produktów przeznaczonych do mycia twarzy, preparatów do opalania oraz po opalaniu, poza tym znajduje on zastosowanie podczas wytwarzania kosmetyków kolorowych do twarzy i oczu. Co istotne, można na niego postawić także wtedy, gdy kosmetyk ma być przeznaczony do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Emulgator Olivem 1000 jest również składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry atopowej.

Przykładowe przepisy na receptury z wykorzystaniem emulgatora Olivem 1000

Przekonaj się na własnej skórze, że warto stosować emulgator Olivem 1000. Jego stosowanie jest łatwe. W skrócie najczęściej wygląda ono tak:

  1. Do fazy olejowej dodaje się Olivem 100 i podgrzewaanej w kąpieli wodnej do temperatury 75 - 80 st. C. W tym samym czasie podgrzewa się również fazę wodną. Gdy fazy osiągną właściwą temperaturę, należy przelać fazę wodną do fazy olejowej, jednocześnie cały czas mieszając.
  2. Uzyskaną mieszaninę wyjmuje się z kąpieli wodnej.
  3. Przygotowywanego kosmetyku nie pozostawia się bez doglądania aż do momentu ostygnięcia, ponieważ może się rozwarstwiać. Aby powstała emulsja, należy ciągle mieszać miksturę, aż osiągnie ona temperaturę około 35 stopni Celsjusza.
  4. Po ostygnięciu do emulsji dodaje się konserwant, składniki aktywne i olejki eteryczne (składniki wrażliwe na działanie wysokiej temperatury).
  5. Gotowy kosmetyk można przelać do opakowania, opisać etykietę i nakleić na słoiczek, a następnie należy go odstawić na kilka godzin do całkowitego ostygnięcia.

Z olivemem 1000 możesz przygotować bogaty krem do ciała z opuncją figową i jaśminem. Krem zawiera skuteczne składniki roślinne, dzięki którym skóra stanie się jędrniejsza, gładsza, nawilżona. Przygotuj zatem emulgator Olivem 1000, hydrolat z opuncji figowej oraz hydrolat różany, a także olej arganowy i olej monoi. Aby uzyskać pożądany efekt, zaopatrz się także w olejek jaśminowy Sambac Absolut 5%, konserwant DHA BA i Tens'Up. Dokładną ilość każdej potrzebnej substancji, listę niezbędnych akcesoriów oraz opis przygotowania krok po kroku znajdziesz w przepisie na luksusowy krem do ciała z opuncją figową i jaśminem.

Jeżeli chcesz zadbać o swoje włosy, korzystając z dobrodziejstw natury, zdecyduj się na przygotowanie odżywki do włosów, która sprawi, że będą one zregenerowane i lśniące. Odżywka na bazie naturalnego emulgatora Olivem 1000, oleju ojon tłoczonego na zimno, oleju ze słodkich migdałów i olejku palmaroza oraz prowitaminy B5 idealnie sprawdzi się zwłaszcza w pielęgnacji włosów średnio- i wysokoporowatych. Kompletną listę potrzebnych składników i opis tego, jak uzyskać z nich odżywczą emulsję, zawarto we wpisie z recepturą na odżywkę do włosów z olejem ojon.

Olivem 1000

Właściwości nawilżające i emoliencyjne

Olivem 1000 jest emulgatorem do przygotowywania emulsji typu olej w wodzie (O/W).

Olivem 1000
15,90 zł 25 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z witaminą B3 i maceratem z kory dębu do cery trądzikowej
Krem z witaminą B3 i maceratem z kory dębu do cery trądzikowej

Receptura DIY na krem z witaminą B3 i maceratem z kory dębu do cery trądzikowej. Macerat nagietka działa bakteriostatycznie, nawilża i zmiękcza skórę. Macerat z kory dębu działa przeciwzapalnie, kojąco i antyseptycznie. Witamina B3 łagodzi stany zapalne, rozjaśnia przebarwienia oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery trądzikowej.

Wskazania: Trądzik
Poziom trudności:
zaawansowany
Składniki na 30 g do słoika 30 ml :
(5.5%) 1.65 g Olivem 1000
(5%) 1.5 g Macerat nagietka lekarskiego ekologiczny
(5%) 1.5 g Macerat z kory dębu
(5%) 1.5 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
(73.7%) 22.11 g Woda destylowana
(5%) 1.5 g Witamina B3 - Niacynamid
(0.8%) 0.24 g Konserwant DHA BA - akceptowany przez ECOCERT
Olivem 1000 – jakie zastosowanie ma emulgator w kosmetyce? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olivem 1000 – jakie zastosowanie ma emulgator w kosmetyce?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.