Owocowa pielęgnacja - TOP 10 składników z owoców

Owoce są skarbnicą antyoksydantów, enzymów, polisacharydów i substancji aktywnych. Z pielęgnacyjnej mocy owoców korzystano już w starożytności. Kobiety nakładały na skórę pokrojone lub rozgniecione na papkę owoce, by dostarczyć jej cennych substancji oraz zachować młodość skóry na dłużej. Współcześnie, owoce są także bardzo cennym składnikiem kosmetyków do twarzy, ciała i włosów, a owocowa pielęgnacja stała się modnym trendem naturalnej pielęgnacji ciała.

Owocowa pielęgnacja - TOP 10 składników z owoców
Spis treści:
  1. Jakie surowce kosmetyczne pozyskuje się z owoców?
  2. Jak działają owocowe surowce kosmetyczne?
  3. TOP 10 owocowych składników ECOSPA

Jakie surowce kosmetyczne pozyskuje się z owoców?

Cenne kosmetycznie składniki pochodzące z owoców skryte są w ich skórce, soku, pestkach lub miąższu. Z rozdrobnionych i poddanych procesowi tłoczenia na zimno pestek i nasion owoców otrzymuje się oleje kosmetyczne stanowiące podstawę i absolutny must have naturalnej pielęgnacji. Każdy olej posiada swoje unikalne właściwości i zastosowanie odpowiednie dla różnych typów skóry. Do popularnych olejów owocowych należą m.in odmładzający olej z nasion czerwonej maliny, czy silnie nawilżający olej z pestek moreli.

Skórki owoców to z kolei cenne źródło cytrusowych olejków eterycznych - silnie skoncentrowanych substancji zapachowych wykorzystywanych w aromaterpii, zabiegach spa, czy w perfumiarstwieNa przykład ekologiczny olejek pomarańczowy otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno skórek owoców słodkiej pomarańczy. Eteryczny olejek pomarańczowy będzie świetnym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej, a także jako dodatek zapachowy nadający świeży, przyjemny aromat kremom, czy balsamom DIY.

Poprzez destylację z parą wodną części owoców, otrzymuje się hydrolaty - czyli 100% naturalne, wodne roztwory wzbogacone olejkami eterycznymi oraz lotnymi substancjami aktywnymi. Hydrolaty z powodzeniem można stosować w codziennej pielęgnacji jako tonik do twarzy. Są łagodne dla skóry, nie wywołują podrażnień, ich pH jest zbliżone do pH naszej skóry.

Wyciśnięty, świeży sok owocowy, poddany procesowi suszenia lub liofilizacji tworzy owocowy ekstrakt proszkowy. Z kolei z całych lub rozdrobnionych owoców otrzymuje się płynne ekstrakty wodno-glicerynowe, które powstają poprzez moczenie części owoców w mieszaninie wody i gliceryny. Gliceryna wzbogaca ekstrakt o właściwości nawilżające, a dodatkowo ułatwia przenikanie składników aktywnych z owocu do roztworu. Jednymi z najcenniejszych ekstraktów pozyskiwanych z owoców są ekstrakty CO2 otrzymywane metodą ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym, który jest naturalną alternatywą dla rozpuszczalników organicznych stosowanych w celu pozyskiwania surowców kosmetycznych pochodzenia roślinnego. Dzięki tej metodzie uzyskuje się najlepszą jakość, świeżość i czystość końcowego produktu. 

Jak działają owocowe surowce kosmetyczne?

Unikalna kompozycja składników aktywnych zawartych w owocu warunkuje kierunek działania produktu. Polifenole i witaminy obecne w aceroli działają antyoksydacyjnie, dzięki czemu niwelują wolne rodniki. Zabezpieczają komórki przed przyspieszonym procesem starzenia oraz rozświetlają skórę. Ekstrakt z jabłka, dzięki zawartości kwasów AHA rozświetla skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Kwas punikowy obecny w ekstrakcie CO2 z granatu działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Limonen zawart w Olejku cytrynowym odświeża i rozjaśnia skórę. Witaminy C i B oraz sole mineralne zawarte w hydrolacie z czarnej porzeczki pomagają regulować pracę gruczołów łojowych i łagodzą podrażnienia, działają tonizująco. Poznaj TOP 10 owocowych półproduktów kosmetycznych, które możesz stosować bezpośrednio na skórę lub użyć jako składnik swoich kosmetyków DIY: kremów, balsamów, serum, toników, czy pomadek do ust. Zainspiruj się! 

TOP 10 owocowych składników ECOSPA

1. Olej z nasion czerwonej maliny 

Olej malinowy pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion owocu maliny. Olej malinowy można stosować aplikując bezpośrednio na skórę, a także jako składnik domowych kosmetyków. Olej z nasion maliny cechuje uniwersalność, gdyż doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego typu skóry: suchej, dojrzałej, wrażliwej, alergicznej, a także tłustej i trądzikowej. Dzięki dużej zawartości  witaminy C, kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA) i omega-6 (LA), witaminy A i E oraz karotenoidów, posiada silne właściwości antyoksydacyjne, spowalnia procesy starzenia się skóry, ujędrnia, uelastycznia, redukuje drobne zmarszczki, nadaje skórze zdrowego kolorytu i blasku. Olej malinowy działa także przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, łagodzi i przyspiesza gojenie się skóry, redukuje blizny i przebarwienia. 

2. Olej z opuncji figowej 

Olej z opuncji figowej wytłaczany jest metodą na zimno z pestek owoców opuncji pochodzących z upraw ekologicznych. Olej z opuncji figowej to jeden z najbardziej luksusowych i pożądanych owocowych olejów kosmetycznych na świecie. Uznawany jest za najskuteczniejszy olej o właściwościach anti-age. Zawiera dużą ilość witaminy E, kwasów tłuszczowych, aminokwasów i antyoksydantów. Posiada silne działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i odmładzające. Polecany jest do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, odwodnionej, z oznakami starzenia. Olej z opuncji figowej można stosować w czystej postaci bezpośrednio na skórę, dodać do ulubionego kremu do twarzy lub stworzyć swój spersonalizowany kosmetyk DIY od podstaw, np. olejowe serum odmładzające pod oczy lub regenerujący krem do cery dojrzałej

3. Ekstrakt z jabłka ekologiczny

Ekologiczny ekstrakt z jabłka bogaty jest w witaminy z grupy B, witaminę C, kwasy AHA, fitoproteiny, flawonoidy, fenole, dzięki czemu działa nawilżająco, antyoksydacyjnie i przeciwutleniająco. Chroni komórki skóry oraz pobudza odbudowę naskórka. Ekstrakt wodno-glicerynowy z jabłka polecany jest jako składnik kosmetyków złuszczających i wygładzających skórę. Dobrze łączy się z hydrolatami oraz stanowi idealny składnik regenerujących, nawilżających toników kosmetycznych, a także kosmetyków DIY o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwstarzeniowym i złuszczającym.

4. Bioferment z aceroli 

Owoce aceroli są cennym źródłem witaminy C, antocyjanów o działaniu przeciwzapalnym, witaminy A i karotenoidów. Uważa się, że acerola zawiera 65 razy więcej witaminy C, niż owoc pomarańczy. Sok z aceroli wykazuje właściwości przeciwutleniające, jest naturalnym antyoksydantem i prawdziwym superfoodem dla skóry. Dzięki procesowi fermentacji za pomocą bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus uzyskuje się bioferment, o większej przyswajalności i skuteczności działania. Bioferment z aceroli skutecznie walczy z przebarwieniami, trądzikiem różowatym, zmianami potrądzikowymi, czy oznakami fotostarzenia. Bioferment z aceroli wykazuje doskonałe właściwości rozjaśniające, nadaje skórze promienności, poprawia koloryt oraz jędrność skóry. Bioferment aceroli idealnie sprawdzi się jako składnik serum przeciwutleniających lub rozjaśniających przebarwienia. Może być dodawany także do maseczek algowych i glinkowych, kremów, balsamów, czy toników do twarzy.

5. Hydrolat z czarnej porzeczki ekologiczny

Hydrolat z czarnej porzeczki ECOSPA jest otrzymywany w trakcie destylacji parą wodną pąków ekologicznej czarnej porzeczki Ribes nigrum. Działa tonizująco, przywraca skórze fizjologiczne, lekko kwaśne pH. Nawilża, ujędrnia, koi i łagodzi skórę, także działa przeciwzapalnie i redukuje niedoskonałości skóry. Hydrolat porzeczkowy najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej, tłustej, mieszanej i trądzikowej, a także naczyniowej. Hydrolat z czarnej porzeczki stosuj samodzielnie jako tonik lub mgiełkę do twarzy, szyi i dekoltu, lub składnik domowych maseczek glinkowych, serum, toników czy mgiełek do skóry głowy.

6. Olej z nasion truskawki

Olej z nasion truskawek tłoczony metodą na zimno, poza pięknym, truskawkowym zapachem posiada szereg właściwości pielęgnacyjnych. Cechuje go wysoka zawartość kwasów omega-3 i omega-6, w tym ok. 50% kwasu linolowego, który odpowiedzialny jest za poprawę pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie ilości zaskórników oraz ochronę skórę przed nadmierną utratą wody, poprawiając tym samym stopień nawilżenia. Olej truskawkowy doskonale pielęgnuje skórę suchą i dojrzałą, chroni ją i regeneruje oraz pozostawia gładką i miłą w dotyku. Olej z nasion truskawki sprawdzi się jako olej do bezpośredniej aplikacji na skórę lub jako składnik kremu lub serum do cery suchej, płynu dwufazowego do demakijażu DIY, czy pomadki do ust domowej roboty.

 

Olej z nasion truskawki
11,90 zł 10 ml

7. Olejek cytrynowy

Olejek eteryczny cytrynowy jest silnym przeciwutleniaczem, wychwytującym wolne rodniki. Wykazuje także silne właściwości przeciwbakteryjne, rozjaśniające, ujędrniające oraz antyoksydacyjne. Nadaje kosmetykom świeży, cytrusowy zapach. Poza działaniem kosmetycznym, olejek cytrynowy świetnie sprawdza się w domowej aromaterapii jako środek antydepresyjny, poprawiający nastrój, wzmacniający pamięć i koncentrację. Wymieszaj 5-10 kropli olejku cytrynowego (lub mieszanki olejków) w 1 łyżce ulubionego oleju bazowego i dodaj do kąpieli. Dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do oleju bazowego np. morelowego lub kokosowego i wykonaj relaksujący masaż wybranych partii ciała.

Olejek cytrynowy ekologiczny
15,90 zł 10 ml

8. Ekstrakt CO2 z nasion granatu ekologiczny

Ekstrakt CO2 z nasion granatu jest unikalnym surowcem kosmetycznym. Zawiera kwas punikowy, kwas linolenowy, tokoferole, sterole i skwalen, dzięki czemu skutecznie zapobiega procesom starzenia się skóry. Poprawia elastyczność, regeneruje, działa przeciwobrzękowo, antyoksydacyjnie, wzmacnia naczynia krwionośne. Przeznaczony jest do pielęgnacji cery naczyniowej, alergicznej i dojrzałej, a także problematycznej z trądzikiem lub egzemą. Ekstrakt z nasion granatu może być stosowany jako składnik kosmetyków DIY w stężeniu 1-15%. Ekstraktem CO2 z nasion granatu wzbogać gotowy krem lub dodaj go do balsamu lub serum DIY. 

 

Ekstrakt CO2 z nasion granatu EKOLOGICZNY
11,90 zł 5 ml

9. Ekstrakt z mango ekologiczny

Ekstrakt z mango to bogactwo kwasów organicznych, cukrów, tłuszczy i minerałów. Owoc mango jest również źródłem witaminy C, która warunkuje silne, antyoksydacyjne właściwości ekstraktu. Ekstrakt z mango wykazuje silne działanie nawilżające, wiąże wodę w skórze i zapobiega jej utracie. Dodatkowo ekstrakt z mango stymuluje regenerację naskórka oraz delikatnie wyrównuje koloryt skóry. Ekstrakt z mango świetnie sprawdzi się jako składnik domowego serum na bazie kwasu hialuronowego do pielęgnacji cery dojrzałej. Ekstrakt z mango dodany do balsamu do ciała wygładza skórę oraz silnie ją nawilża.

 

Ekstrakt z mango ekologiczny
7,90 zł 10 ml

10. Olej z pestek winogron zimnotłoczony

Olej z pestek winogron to źródło kwasów tłuszczowych omega – 6. Najaktywniejszy z nich - kwas linolowy wzmacnia barierę ochronną skóry, ogranicza przeznaskórkową utratę wody w skórze, nawilża, regeneruje, odmładza. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych doskonale wpływa także na włosy. Wygładza je, regeneruje, nadaje włosom blasku i zdrowego wyglądu. Olej z pestek winogron polecany jest do pielęgnacji skóry normalnej, mieszanej oraz tłustej, a także suchej i dojrzałej. Olej winogronowy można nakładać bezpośrednio na skórę lub wzbogacać nim swoje kosmetyki.

Olej z pestek winogron zimnotłoczony
19,90 zł 50 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli
Lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli

Przepis DIY na lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli. D-pantenol łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Olej z pestek moreli zmniejsza głębokość zmarszczek pod oczami, uelastycznia skórę i regeneruje ją. Eye'fective przywraca utraconą jędrność, zwiększa naprężenie skóry oraz zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych. Pseudokolagen wzmacnia i nawilża skórę. Krem przeznaczony do pielęgnacji wrażliwej skóry okolic oczu.

Poziom trudności:
zaawansowany
Składniki na 15 g do słoika 15 ml :
(66%) 9.9 g Woda destylowana
(15%) 2.25 g Olej z pestek moreli
(7%) 1.05 g Pseudokolagen - roślinny kolagen
(5%) 0.75 g Olivem 1000
(3%) 0.45 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
(2%) 0.3 g Eye'fective
(2%) 0.3 g Konserwant DHA BA - akceptowany przez ECOCERT
Owocowa pielęgnacja - TOP 10 składników z owoców nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Owocowa pielęgnacja - TOP 10 składników z owoców.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.