Pielęgnacja skóry po 40 roku życia – krok po kroku
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z pielęgnacją skóry po czterdziestce. Wyjaśniamy, jak wygląda skóra po 40. roku życia i jakie są jej problemy. Sprawdź, co jest szczególnie ważne w pielęgnacji takiej skóry i na jakie składniki pielęgnacyjne postawić. Dzięki naszym wskazówkom łatwiej będzie Ci znaleźć idealny krem dla skóry 40+, także taki, który chroni przed promieniowaniem UV. Wypróbuj nasze receptury i ciesz się piękną skórą także po czterdziestce!
- Skóra po 40. roku życia – jak wygląda?
- Najczęstsze problemy skóry 40+
- Na co szczególnie zwrócić uwagę przy skórze po 40. roku życia?
- Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra po 40?
- Zadbaj o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV
- Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego kremu do skóry?
- Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 40. roku życia
Skóra po 40. roku życia – jak wygląda?
Po czterdziestce można zauważyć wyraźne zmiany w wyglądzie skóry. W tym okresie życia pojawiają się nowe zmarszczki wokół oczu, ust i na czole, pogłębiają się też bruzdy, skóra jest cieńsza, bardziej wiotka, matowa i ziemista. Skóra po 40. staje się coraz gorzej nawodniona, przez co brakuje jej blasku i traci napięcie, a twarz wygląda na zmęczoną. Skóra osób, które weszły w piątą dekadę życia, często jest także uwrażliwiona, przez co łatwo ją podrażnić – często pojawiają się na niej zaczerwienienia i rozszerzone naczynka tzw. pajączki oraz przebarwienia. To wszystko sprawia, że twarz 40 latki nabiera smutnego i zmęczonego wyglądu. Trzeba jednak zaznaczyć, że sporo zależy od uwarunkowań genetycznych i od tego, w jaki sposób wyglądała wcześniejsza pielęgnacja. Wolniej starzeją się także osoby, które żyją w miejscach, gdzie jest mało smogu, wysypiają się na co dzień, nie są narażone na przewlekły stres oraz stosują zdrową dietę.
Najczęstsze problemy skóry 40+
Nieuchronny, fizjologiczny proces starzenia się organizmu po 40. roku życia obejmuje widoczne zmiany w wyglądzie skóry. Całkiem do niedawna sądzono, że starzenie związane z upływem czasu i starzenie wywołane działaniem UV mają to samo podłoże, ostatnio przyjmuje się jednak, że są to dwa różne zjawiska o odrębnych cechach widocznych w obrazie klinicznym i na poziomie komórkowym.
Skóra 40 latki jest skłonna do przesuszania się, traci jędrność, zdrowy koloryt i gładkość z przyczyn naturalnych, związanych między innymi z coraz niższym poziomem estrogenów w organizmie, spadku produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, ale za pogorszenie jej wyglądu odpowiadają także wolne rodniki. Ilość wolnych rodników w organizmie zwiększa się pod wpływem promieniowania UV, dymu papierosowego, spalin i innych zanieczyszczeń powietrza, a także w wyniku stresu, przemęczenia, spożywania alkoholu i zbyt małej ilości snu. Oksydanty oddziałują na skórę, niszcząc cement międzykomórkowy, włókna elastynowe i kolagenowe.
Reasumując, najczęstsze problemy skóry u osób w wieku 40+, które nasilają się pod wpływem wolnych rodników, to: uporczywa suchość, nadreaktywność, wiotczenie, ziemistość, pogłębiające się zmarszczki wokół oczu i na czole oraz coraz mocniej zarysowane bruzdy nosowo-wargowe. Wymienić tu trzeba także tendencję do powstawania teleangiektazji i trądziku różowatego, trudne do ukrycia cienie pod oczami, a także obrzęki okolic oczu i przebarwienia posłoneczne.
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy skórze po 40. roku życia?
Wiele osób, zwłaszcza kobiet, po czterdziestce zaczyna stosować coraz mocniej działające kosmetyki przeciwstarzeniowe – drogeryjne półki wręcz uginają się od takich produktów. Używanie tego typu produktów prędzej czy później kończy się silnym uwrażliwieniem skóry i pogorszeniem jej kondycji. Cera po 40. roku życia rzeczywiście potrzebuje solidnego wsparcia w postaci różnych substancji, takich jak kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10 czy kwasy AHA i PHA, ale lepiej jest mieć pod kontrolą to, co się na nią aplikuje, ponieważ jej płaszcz ochronny gorzej spełnia swoje zadanie i bardzo łatwo jest go uszkodzić. Można samodzielnie przygotować kosmetyki, które zawierają wymienione substancje, a także inne składniki wyraźnie poprawiające stan skóry po czterdziestce!
Pielęgnacja twarzy po 40 z wykorzystaniem kosmetyków naturalnych może przynieść znakomite rezultaty, wystarczy tylko odpowiednio ją zaplanować. Pamiętaj o tym, że po 40. roku życia podstawą wciąż jest zapewnienie skórze optymalnego poziomu nawilżenia, bo tylko dogłębnie nawilżona skóra dobrze przyswaja substancje odżywcze i regenerujące, na które wzrasta zapotrzebowanie w miarę upływu lat, niezależnie od typu cery. Bardzo ważne jest także stosowanie kosmetyków łagodzących podrażnienia, by nie doprowadzić do powstawania teleangiektazji i alergii. Alergiczna skóra będzie źle reagować na intensywnie działające składniki przeciwzmarszczkowe! Jednym z preparatów, które polecamy osobom po czterdziestce, jest ekologiczny hydrolat z zielonej herbaty, który koi podrażnioną cerę, nawilża ją, ujędrnia i delikatnie wygładza zmarszczki. Warto wiedzieć, że zielona herbata obfituje w substancje, które przyspieszają produkcję kolagenu, jest ona także bardzo bogatym źródłem antyoksydantów.
Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra po 40?
Chcesz wiedzieć, jak dbać o twarz po 40? Przede wszystkim miej na uwadze fakt, że potrzeby skóry zmieniają się wraz z wiekiem, a po czterdziestce nawet normalna cera może się uwrażliwić i sprawiać różne problemy. Jeśli wcześniej miałaś cerę tłustą, to w piątej dekadzie życia Twoja skóra może mieć tendencję do przesuszania się. Cera po 40 ma złożone potrzeby, zatem zastanawiając się, jak ją pielęgnować, uwzględnij nasze porady. W ECOSPA wiemy bowiem, których składników aktywnych potrzebuje skóra czterdziestolatek i czterdziestolatków!
Podpowiadamy, że po 40. roku życia warto stosować kosmetyki, które zawierają między innymi przeciwutleniacze. Należą do nich przede wszystkim: polifenole, retinoidy i karotenoidy, tokoferole, kwas askorbinowy, koenzym Q10 oraz niektóre mikroelementy. Oprócz antyutleniaczy preparaty te powinny zawierać substancje silnie nawilżające, czyli np. kwas hialuronowy i glicerynę, łagodzące (pantenol), ujędrniające oraz delikatnie złuszczające – dobrze sprawdzają się hydroksykwasy.
Oczywiście w kosmetykach dla osób bo czterdziestce nie może zabraknąć składników odżywczych i wygłądzających zmarszczki. Wśród naturalnych substancji wykazujących silne działanie przeciwzmarszczkowe znajdują się między innymi oleje: jojoba, z opuncji figowej, z nasion czerwonej maliny, arganowy i śliwkowy, a także Ten's up oraz witaminy A (retinol), C i E. Podpowiadamy, że oleje roślinne przydają się do wykonania masażu twarzy. Zapomnij o inwazyjnych zabiegach w gabinecie i wypróbuj masaż Kobido, czyli naturalny lifting twarzy!
Pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest przestrzeganie zasad podstawowej rutyny pielęgnacyjnej. Po demakijażu i umyciu twarzy należy przywrócić skórze odpowiedni poziom pH, a dopiero później zastosować serum i krem. Wybierz łagodne preparaty myjące, które nie naruszają płaszcza ochronnego skóry – przykładem takiego kosmetyku jest Różana pianka do twarzy. W domowym zaciszu możesz przygotować bezpieczne kosmetyki o silniejszym działaniu, dzięki którym uzyskasz wyraźny efekt odmłodzenia. Poznaj nasze Zestawy DIY - kosmetyki z kwasami (AHA, PHA) i przygotuj preparaty idealnie dopasowane do potrzeb Twojej cery.
Zadbaj o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV
Jak już wspomniano wcześniej, pod wpływem słońca zwiększa się ilość wolnych rodników, które degradują białka skóry. Do typowych cech skóry narażonej na photoaging należą m.in. suchość, szorstkość, zmniejszenie grubości naskórka, spadek elastyczności, degradacja włókien kolagenowych w skórze właściwej, elastoza, zmiany przednowotworowe. Podstawowym sposobem ochrony skóry przed zgubnym wpływem promieniowania UV jest stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV oraz przyjmowanie antyutleniaczy wraz z żywnością. W ECOSPA znajdziesz Naturalny krem z filtrem mineralnym SPF 50, który zapewnia optymalne nawilżenie i bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną (UVA i UVB) oraz zapobiega zmarszczkom i fotostarzeniu się skóry.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego kremu do skóry?
Jeśli zastanawiasz się, jak ujędrnić skórę twarzy po 40, a także zadbać o jej kondycję w sposób kompleksowy, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W ECOSPA znajdziesz receptury na wyjątkowe kremy dla osób po 40. roku życia oraz wszystkie składniki potrzebne do ich wykonania. Te produkty wyraźnie redukują różne widoczne objawy starzenia się skóry, a jednocześnie łagodzą podrażnienia i mają ekologiczny skład. Polecamy między innymi nasz Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty, który pobudza produkcję kolagenu, łagodzi stany zapalne i działa przeciwutleniająco, a także intensywnie nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Pomyśl też o przeciwstarzeniowym serum – wypróbuj np. Zestaw DIY Serum anti-aging z ekstraktami z jabłka i herbaty.
Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 40. roku życia
Wiesz już, jak dbać o cerę po 40., korzystając z naszego asortymentu. Zaopatrz się w potrzebne składniki aktywne i stwórz własne kosmetyki DIY dla skóry dojrzałej. Koniecznie wypróbuj nasze receptury na preparaty do codziennego stosowania, a także na maski, które warto stosować raz na kilka dni. Czeka na Ciebie receptura na odmładzającą maseczkę z glinką Ghassoul i różą, czyli przepis na preparat, który wygładza skórę i rozjaśnia przebarwienia. Docenisz też przeciwobrzękowe i rozjaśniające cienie pod oczami działanie Maski algowej peel-off pod oczy z Revital Eyes.
Bibliografia:
- A. Drobnik, A. Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL 2021.
- M. Błaszczyk-Kostanecka, M. Wolska, Dermatologia w praktyce, PZWL, Warszawa 2005.
- A. Hojda, Wolne rodniki i ich wpływ na skórę. Rola przeciwutleniaczy w kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny UJ 2016.
- Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2006, t. 14, nr 4, s. 153-159.
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, t. 4, nr 6, s. 541-545.
- Bernat M., Matysek-Nawrocka N., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna 2016, t. 5, n.6. s 575-579.
- Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmacja Polska 2009, t. 65, nr 5, s. 363-368.