Pielęgnacja skóry po 50. roku życia – krok po kroku

Skóra po 50. roku życia, czyli skóra dojrzała, jest wymagająca w pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby wolniej się starzała, musisz solidnie ją nawilżać, odżywiać i dostarczać jej substancji, których zaczyna w niej brakować. Sprawdź, jak skutecznie walczyć ze zmarszczkami i innymi oznakami starzenia się po 50. roku życia. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy skórze dojrzałej i pomagamy wybrać dla niej krem. Skorzystaj także z naszych receptur na kosmetyki dla skóry po 50. roku życia!

Pielęgnacja skóry po 50. roku życia – krok po kroku
Spis treści:
  1. Jak wygląda skóra po 50. roku życia?
  2. Skuteczna walka ze zmarszczkami
  3. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy skórze dojrzałej?
  4. Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra po 50. roku życia?
  5. Skóra dojrzała – zadbaj o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV
  6. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kremu po 50. roku życia?
  7. Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 50. roku życia

Jak wygląda skóra po 50. roku życia?

Na wygląd skóry po 50-tce pracujemy przez większość swojego życia. Jeśli przez ostatnie 30 lat dbało się o skórę, uwzględniając jej indywidualne potrzeby, to może ona wyglądać jak u osoby znacznie młodszej, choć ważne są także czynniki genetyczne, ochrona skóry przed promieniowaniem UV i smogiem oraz dieta i styl życia. U kobiet około pięćdziesiątki na wygląd skóry bardzo wpływa poziom hormonów (zwłaszcza estrogenu, który w okresie menopauzy znacznie spada).

Trzeba też pamiętać o tym, że w skórze osób w tym wieku jest coraz mniej kolagenu i elastyny. Skóra po 50. roku życia staje się zatem wyraźnie cieńsza, mniej elastyczna i ma tendencję do przesuszenia i wiotczenia. Wyraźny spadek nawodnienia skóry i ograniczenie produkcji kolagenu oraz elastyny powoduje zmiany kształtu twarzy, głównie opadanie powiek i owalu twarzy. Po 50-tce, a nawet wcześniej, tworzą się tzw. chomiki, czyli opadające policzki, często też pojawia się lub pogłębia drugi podbródek. W tym wieku zmiany związane z procesem starzenia są również wyraźnie widoczne na szyi. Nierzadko twarz pięćdziesięciolatki wygląda lepiej niż szyja. Jest to przyczyną braku systematycznej pielęgnacji skóry na szyi, która jest bardzo delikatna i ma mało gruczołów łojowych. Szybkie starzenie się skóry w tym miejscu to także wynik garbienia się i pochylania głowy w dół podczas patrzenia w ekran telefonu lub laptopa. Sprawdź, jak chronić się przed Digital Aging i Tech-Neck!

Osoby po 50. roku życia mogą mieć już sporo głębokich zmarszczek – nie tylko wokół oczu i na czole, ale także w okolicy ust, ponadto zaczynają pojawiać się również na policzkach. W tym wieku wyraźnie odznaczają się także bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetkowe. Dodatkowo problemem w tym wieku często są rozszerzone naczynka, które stają się coraz bardziej widoczne, a także szary koloryt skóry, przebarwienia i cienie oraz worki pod oczami

Skuteczna walka ze zmarszczkami

Czy po 50. roku życia możliwa jest skuteczna walka z nowymi zmarszczkami i czy da się ograniczyć pogłębianie się linii i bruzd, które powstały już wcześniej? Pielęgnacja uwzględniająca złożone potrzeby skóry po 50. roku życia, może wiele zdziałać! Warto postawić na naturalne składniki, które są świetną alternatywą dla substancji syntetycznych stworzonych w laboratoriach. Zamiast drogeryjnych kremów przeciwzmarszczkowych, które zawierają substancje powodujące alergie i podrażnienia skóry, wybierz intensywnie działające, ale bezpieczne preparaty DIY, które możesz samodzielnie przygotować w domowym zaciszu. Olej z opuncji figowej, ekstrakt z miłorzębu japońskiego i koenzym Q10 to jedne z najsilniej działających substancji przeciwzmarszczkowych, dzięki którym pielęgnacja skóry dojrzałej przynosi świetne efekty. Jest ich więcej – poznaj top 15 produktów na zmarszczki - substancje niezbedne w kosmetykach do skory dojrzalej.

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy skórze dojrzałej?

Pielęgnacja skóry po 50. roku życia powinna uwzględniać zmiany, które zachodzą w tkance. Jak już wiesz, jest w niej coraz mniej kolagenu i elastyny, a także spada produkcja kwasu hialuronowego oraz koenzymu Q10, czyli substancji, które również naturalnie występują w skórze i mają duże znaczenie dla jej kondycji. Właśnie dlatego kosmetyki do skóry dojrzałej powinny obfitować w składniki poprawiające nawilżenie skóry, a także intensywnie ją odżywiające i wzmacniające. Skóra dojrzała, nawet jeśli kiedyś była tłusta, ma coraz większą tendencję do przesuszania się, a więc bardziej treściwe kremy jej nie zaszkodzą. 

Po 50. roku życia warto stosować naturalne kosmetyki intensywnie wygładzające zmarszczki oraz przeciwdziałające utracie jędrności. Produkty do pielęgnacji skóry twarzy powinny działać przeciwzmarszczkowo, przywracać skórze elastyczność i napięcie oraz poprawiać owal twarzy. Trzeba też zająć się redukcją przebarwień oraz wzmocnieniem naczynek. Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków anti-aging także na szyję i dekolt. Pamiętaj również o tym, że po 50. roku życia skóra na całym ciele starzeje się i traci jędrność, więc warto przygotować ujędrniający i regenerujący balsam do skóry dojrzałej DIY np. z cennym olejem z rokitnika i regularnie go stosować. Zwróć też uwagę na to, czy dbasz o prawidłową postawę ciała. Jeśli będziesz wykonywać odpowiednie ćwiczenia poprawiające postawę, zauważysz korzystne zmiany w wyglądzie szyi i podbródka. Zainteresuj się także jogą twarzy!

Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra po 50. roku życia?

Skóra po 50. roku potrzebuje między innymi solidnej dawki przeciwutleniaczy. Uszkodzenia oksydacyjne wywoływane przez wolne rodniki to jedna z głównych przyczyn przyspieszonego starzenia się skóry. Wodne rodniki, których mamy w nadmiarze np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, a także przez smog, stres czy niezdrową dietę, zaburzają funkcjonowanie płaszcza ochronnego skóry, przyczyniają się do rozpadu kolagenu i przyspieszają pojawiania się zmarszczek. Mało tego, oksydanty sprawiają, że skóra ma szary koloryt, wywołują podrażnienia i pogarszają stan skóry naczynkowej. Doskonałymi antyutleniaczami są między innymi witaminy: A (retinol), C i E, a także koenzym Q10. Pomyśl o dostarczaniu skórze antyoksydantów z zewnątrz - wypróbuj na przykład Zestaw Duo Serum rozświetlające z witaminą C i naturalnym olejem z dzikiej róży. Kosmetyk ten rozjaśnia, ujędrnia i wygładza dojrzałą skórę.

Krem czy balsam do skóry dojrzałej powinien zawierać także składniki mocno nawilżające. Taką substancją jest kwas hialuronowy, dzięki któremu skóra na długo pozostaje intensywnie nawodniona. Odpowiedni poziom nawilżenia skóry to pierwszy warunek skutecznej walki ze zmarszczkami i utratą jędrności! Wśród składników o wyraźnym działaniu przeciwzmarszczkowym i odmładzającym, znajduje się także wspomniany retinol i koenzym Q10, a także pseudokolagen roślinny oraz Ten's up, który błyskawicznie napina skórę.

Skóra dojrzała – zadbaj o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV

Krem i balsam ujędrniający do skóry dojrzałej to kosmetyki, które mogą wiele zdziałać. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli chcesz ochronić swoją skórę przed wolnymi rodnikami i szybkim starzeniem się, to niezbędne będzie także stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Takie kosmetyki aplikuje się przed nałożeniem kremu na dzień. Co istotne, na promieniowanie UVA jesteśmy narażeni przez cały rok, a więc warto chronić się przed nimi także w okresie zimowym. Promienie UVA przyspieszają degradację włókien kolagenowych, powodują też elastozę, przejawiającą się powstawaniem zagłębień i nierówności na skórze. Promieniowanie UVB nie tylko sprzyja powstawaniu zmarszczek, ale też jest przyczyną przebarwień posłonecznych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kremu po 50. roku życia?

Jak już ustalono wcześniej, krem do skóry dojrzałej powinien pomagać ograniczyć różne objawy starzenia się tkanki. Skóra osób po 50. roku życia potrzebuje solidnego wsparcia w postaci kremu bogatego w substancje aktywne o intensywnym działaniu anti-aging, a jednocześnie na tyle delikatnego, by nie podrażniać skóry i nie uwrażliwić jej. Preparat, który przygotujesz w domu, korzystając z naturalnych składników dostępnych w naszym sklepie, to najlepszy wybór. Wybierz na przykład Zestaw DIY Krem do skóry dojrzałej, który zawiera ekologiczną bazę kremową premium o półtłustej konsystencji, Koenzym Q10 plus E oraz Ekologiczny ekstrakt z hibiscusa. Dzięki niemu przygotujesz znakomity regenerujący i ujędrniający krem do cery dojrzałej. Możesz też postawić na inny krem anti-age – w ECOSPA znajdziesz wiele receptur na takie produkty. 

Przed nałożeniem kremu umyj twarz łagodnym preparatem o działaniu antyoksydacyjnym i spryskaj hydrolatem. Idealnie sprawdzi się Ekologiczny hydrolat z opuncji figowej, który przywraca skórze elastyczność i napięcie. Warto wypróbować także Ekologiczny hydrolat różany (rosa damascena), ponieważ wygładza zmarszczki, łagodzi zaczerwienienia, rewitalizuje, a do tego pięknie pachnie.

Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 50. roku życia

Wypróbuj naszą recepturę na bogaty krem z olejem z opuncji figowej do cery dojrzałej, ponieważ jest to preparat, dzięki któremu nawilżysz i ukoisz skórę, zadbasz o jej elastyczność oraz ochronisz ją przed wolnymi rodnikami. Zadbaj o skórę, stosując dobry krem i balsam do skóry dojrzałej, ale pamiętaj też o starannym demakijażu przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Nasz śliwkowy olejek do demakijażu do cery dojrzałej i suchej usuwa makijaż bez podrażniania i przesuszania skóry! Chcesz odmłodzić skórę wokół oczu? Postaw na Serum olejowe anti-age pod oczy z koenzymem Q10 i witaminą A oraz olejem z opuncji figowej, którą nazwano „naturalnym botoksem”!

Bibliografia:

  • A. Hojda, Wolne rodniki i ich wpływ na skórę. Rola przeciwutleniaczy w kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny UJ 2016.
  • Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2006, t. 14, nr 4, s. 153-159.
  • Majewski S., Starzenie genetyczne i zewnątrzpochodne (słoneczne) skóry, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010.
  • Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, t. 4, nr 6, s. 541-545.
  • Bernat M., Matysek-Nawrocka N., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna 2016, t. 5, n.6. s 575-579.
  • Galus R., Zandecki Ł., Antiszko M., Fotostarzenie się skóry, Polski Merkuriusz Lekarski 2007, nr 23.
  • Olek-Hrab K., Hawrylak A., Czarnecka-Operacz M., Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry, Postępy Dermatologii i Alergologii 2008, t. 25, n.5, s. 226-234.
  • Wojas-Pelc A., Nastałek M., Sułowicz J., Estrogeny a skóra: spowolnienie procesu starzenia, Przegląd Menopauzalny 2008, t. 7., n. 6.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Serum olejowe anti-age pod oczy z koenzymem Q10 i witaminą A
Serum olejowe anti-age pod oczy z koenzymem Q10 i witaminą A

Receptura DIY na serum olejowe anti-age z koenzymem Q10 i witaminą A. Olej z passiflory ma właściwości mocno regenerujące, natłuszczające, rozluźnia mięśnie. Olej z opuncji figowej jest tzw. "naturalnym botoksem" - regeneruje, ujędrnia i rozświetla cerę pod oczami. Koenzym Q10 działa przeciwutleniająco, poprawia stan cery dojrzałej, zmniejsza głębokość zmarszczek. Witamina A -  Retinol pod oczy regeneruje, ujędrnia i polepsza strukturę skóry. Serum polecane do pielęgnacji cery dojrzałej pod oczami.

Wskazania: Cienie pod oczami, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 10 g do butelki 10 ml :
(45%) 4.5 g Olej z opuncji figowej ekologiczny
(53.5%) 5.35 g Olej z passiflory zimnotłoczony
(1%) 0.1 g Koenzym Q10 w skwalanie
(0.5%) 0.05 g Witamina A - Retinol 1.0 MIU/g
Pielęgnacja skóry po 50. roku życia – krok po kroku nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry po 50. roku życia – krok po kroku.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.