Pielęgnacja SOS – pielęgnacja suchej i spierzchniętej skóry

Masz suchą i spierzchniętą skórę, której pielęgnacja przysparza Ci sporo problemów? Sprawdź, co wpływa na jej kondycję i czym charakteryzuje się się sucha skóra. Z tego artykułu dowiesz się także, jakie są różnice pomiędzy skórą suchą i odwodnioną. Zaplanuj codzienną pielęgnację swojej skóry krok po kroku, mając na względzie składniki, które jej najbardziej służą. Odkryj nasze wyjątkowe receptury na naturalne kosmetyki dla suchej skóry i zadbaj o siebie razem z ECOSPA!

Pielęgnacja SOS – pielęgnacja suchej i spierzchniętej skóry
Spis treści:
  1. Co wpływa na kondycję skóry?
  2. Sucha skóra – czym się charakteryzuje?
  3. Skóra sucha a odwodniona – czym się od siebie różnią?
  4. Pielęgnacja suchej skóry krok po kroku
  5. Codzienne oczyszczanie suchej skóry
  6. Złuszczanie suchej skóry
  7. Nawilżanie i natłuszczanie skóry suchej
  8. Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się przy pielęgnacji suchej skóry?
  9. Receptury DIY na kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry

Co wpływa na kondycję skóry?

Skóra to największy organ ludzkiego ciała, jego podstawowa bariera ochronna. Niestety wiele czynników zewnętrznych, np. promieniowanie UV, smog, klimatyzacja, suchy i zimny wiatr, a także czynniki wewnętrzne, wynikające głównie z naturalnych procesów starzenia się lub zaburzeń immunologicznych i hormonalnych, powodują uszkodzenie bariery skórnej i utratę wody z warstwy rogowej naskórka. W konsekwencji dochodzi do przesuszenia i uwrażliwienia skóry. Trzeba też podkreślić znaczenie odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej można w znacznym stopniu poprawić kondycję skóry. 

Sucha skóra – czym się charakteryzuje?

Dla cery suchej charakterystyczna jest niska zawartość wody w naskórku i stosunkowo mała ilość gruczołów łojowych. Konsekwencje uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego suchej skóry i nadmiernej utraty wody z jej głębokich warstw są wyraźnie widoczne. Sucha skóra ma tendencję do łuszczenia się i pęknięć, co ma związek z zaburzeniami procesów rogowacenia i złuszczania się naskórka. Taka skóra jest wiotka i matowa, do tego jej elastyczność jest zmniejszona, łatwo pojawia się na niej rumień. Uszkodzenia suchej skóry i związane z tym dolegliwości mogą być spowodowane także zaburzeniami immunologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry.

Osoby z suchą skórą twarzy często narzekają na uczucie ściągnięcia i napięcia, które występuje głównie po myciu. W związku z tym, że sucha skóra ma mało gruczołów łojowych, brakuje jej lipidów, jest cienka i skłonna do podrażnień, niestety dość szybko mogą pojawiać się na niej oznaki starzenia się. U osób z suchą cerą zazwyczaj występuje też skłonność do teleangiektazji.

Bardzo sucha skóra to rezultat zaniedbania potrzeb suchej skóry – przyczyny pogorszenia jej stanu tkwią głównie w niewłaściwej pielęgnacji. Bardzo sucha skóra jest uwrażliwiona, wiotka i bardzo łatwo ją podrażnić, łuszczy się, jest stale szorstka oraz napięta, swędzi i piecze. Spierzchnięta skóra twarzy to często wynik niedostatecznego nawodnienia organizmu oraz rezultat oddziaływania niekorzystnych warunków zewnętrznych, np. suchego i gorącego lub mroźnego powietrza i silnych detergentów. Częstym problemem jest spierzchnięta skóra ust, które są pozbawione gruczołów łojowych, dlatego warto stosować pomadki emolientowe, np. z masłem shea.

Skóra sucha a odwodniona – czym się od siebie różnią?

Warto podkreślić, że skóra sucha i skóra odwodniona to określenia, których nie należy stosować zamiennie. Każda skóra może okresowo być odwodniona, nawet tłusta, jeśli występuje zaburzenie utrzymywania wody w tkance. Skóra odwodniona traci więcej wody niż wchłania. Charakteryzuje się jedynie miejscowym ściągnięciem i szorstkością i niekiedy także łuszczeniem się. Jeśli odwodnionej skórze nie zapewni się odpowiedniego poziomu nawilżenia, istnieje ryzyko, że stanie się ona sucha. 

Jak to możliwe, że nawet tłusta skóra może być odwodniona? Jeżeli stosuje się agresywnie działające kosmetyki drogeryjne, które mają zapobiec świeceniu się cery, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że skóra stanie się odwodniona, nawet przy dużej ilości sebum. Co więcej, odwodniona skóra tłusta pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji może stać się nawet bardziej tłusta. Niski poziom nawilżenia bywa przyczyną nadmiernej produkcji sebum.

Pielęgnacja suchej skóry krok po kroku

W pielęgnacji skóry suchej, pękającej i podrażnionej najlepsze efekty uzyskuje się przyzastosowaniu połączenia składników o działaniu nawilżającym, lekko natłuszczającym, łagodzącym podrażnienia oraz ochronnym i przyspieszającym gojenie. Substancje te wygładzają i zmiękczają suchą skórę, zapobiegając pękaniu i odtwarzając jej naturalną barierę ochronną. 

Codzienne oczyszczanie suchej skóry

Do oczyszczania skóry suchej powinno się używać letniej wody. Pamiętaj o tym, że woda z chlorem i wapniem zwiększa wrażliwość skóry suchej i wzmagać uczucie ściągnięcia po myciu. Do demakijażu można wybrać kosmetyki nie wymagające dodatkowego stosowania wody, jak np. płyny micelarne. Warto wypróbować też olejek do demakijażu, który działa na skórę ochronnie (np. z witaminą E).

Po wykonaniu demakijażu należy umyć skórę pianką, żelem lub emulsją o bardzo łagodnym składzie. Miej na uwadze fakt, że wysoka zawartość środków powierzchniowo czynnych, która jest standardem w drogeryjnych kosmetykach do demakijażu i mycia twarzy, sprzyja nadmiernemu wymywaniu cennych lipidów wchodzących w skład bariery naskórkowej.

W oczyszczaniu skóry suchej zastosowanie powinny znaleźć preparaty z naturalnymi lipidami, alantoiną i D-pantenolem. Podpowiadamy też, że idealne nawilżenie skóry zapewnia aloes. Wypróbuj na przykład Zestaw Basic do pielęgnacji twarzy i ciała, w którym znajdziesz dwie ekologiczne bazy – myjącą z sokiem z aloesu i balsamową z aloesem, masłem shea oraz olejem kokosowym, słonecznikowym i z pestek moreli. Dzięki nim stworzysz spersonalizowane produkty do codziennej pielęgnacji suchej skóry, w tym żel do mycia twarzy i balsam do suchej skóry

Złuszczanie suchej skóry

Do samodzielnego złuszczania martwego naskórka w przypadku suchej skóry w warunkach domowych należy używać łagodnych peelingów, najlepiej enzymatycznych lub chemicznych, opartych na kwasach PHA, np. kwasie laktobionowym lub glukonolaktonie. Warto wiedzieć, że kwasy PHA wykazują łagodne działanie złuszczające, przez co ryzyko podrażnień jest znikome. Kwasy te nawilżają skórę i wzmacniają barierę naskórkową, ponadto działają antyoksydacyjnie. Jeśli zdecydujesz się na peeling mechaniczny, to drobiny peelingujące powinny być bardzo drobne. Sucha skóra na twarzy nie lubi częstych peelingów – wykonuj je co 3-4 tygodnie

Nawilżanie i natłuszczanie skóry suchej

Na oczyszczoną suchą skórę należy nakładać kosmetyki o gęstszej konsystencji, bogate w składniki tłuszczowe, a więc naturalne emolienty: masła roślinne, oleje i woski oraz substancje nawilżające (humektanty), takie jak gliceryna i sorbitol. Zadaniem kremów i balsamów do cery suchej jest zatrzymywanie wody w skórze i utrzymywanie wilgoci na optymalnym poziomie. Preparaty te działają także odżywczo, regenerująco i wzmacniająco na cienką tkankę. Przed zastosowaniem kremu do twarzy, możesz zaaplikować na twarz serum

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się przy pielęgnacji suchej skóry?

W pielęgnacji suchej skóry doskonale sprawdzają się kosmetyki, które pozostawiają na skórze warstwę okluzyjną. Preparaty te powinny zawierać emolienty, czyli substancje hydrofobowe i składniki hydrofilowe nisko- i wysokocząsteczkowe, zdolne do wiązania wody w warstwie okluzyjnej. Cerze suchej służą składniki aktywne takie jak oleje, w tym olej lniany, masła, np. zimnotloczone masło z awokado i woski, np. wosk pszczeli. Wśród składników aktywnych polecanych do wykorzystania podczas przygotowywania kosmetyków dla cery suchej, znajdują się: witaminy A i E, hydrolat różany skwalan roślinny, alantoina, D-pantenol, gliceryna, pseudokolagen i kwas hialuronowy. 

Poznaj top 7 składników o działaniu nawilżającym najlepiej służących suchej skórze. Koniecznie zobacz także top 8 produktów na suchą skórę, wśród których znajdziesz najlepsze oleje. Znajomość naturalnych składników aktywnych i wiedza na temat tego, jaki jest ich wpływ na suchą skórę, pozwala na dopasowanie odpowiednich preparatów w leczeniu, łagodzeniu i profilaktyce zaburzeń bariery skórnej.

Receptury DIY na kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry

W ECOSPA znajdziesz mnóstwo receptur na kosmetyki do suchej skóry. Szukasz produktu, który już po pierwszej aplikacji przyniesie ulgę bardzo suchej, spierzchniętej skórze? Proponujemy pielęgnację SOS z wykorzystaniem masła aloesowego – ratunku dla suchej i wrażliwej skóry. Sprawdź recepturę na Ochronne masełko z aloesem, skwalanem i ekstraktami z kadzidłowca oraz lawendowym, a także przepis na Aloesowy balsam do bardzo suchej skóry i z AZS i zapomnij o dyskomforcie! Nie masz doświadczenia w przygotowywaniu własnych kosmetyków? Koniecznie wypróbuj banalnie łatwą recepturę na serum dla suchej skóry. Kup Zestaw Duo Serum nawilżające ze skwalanem i stwórz preparat, który ograniczy wrażliwość Twojej skóry i zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych!

Bibliografia:

  • A. Drobnik, A. Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL 2021.
  • A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, PZWL 2022. 
  • Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej 2015, Alergologia Polska – Journal of Allergology, t. 2 , nr. 4, 158-161.
  • Arct J., Pytkowska K., Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, Cosmetology Today 2009, nr. 3, s. 34-7.
  • Bazan A., Przepiórkowska A., Liposomy naturalne alternatywą dla kosmetyki pielęgnacyjnej, Świat przemysłu kosmetycznego 2010, nr. 1, s. 26-28.
  • Zielińska A., Pielęgnacja skóry suchej, podrażnionej i atopowej, Lek w Polsce 2023, t. 33, nr. 6, 19-24.
  • Ratz-Łyko, A. Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej 2016, nr. 3, 42-44.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Ochronne masełko ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym
Ochronne masełko ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym

Przepis na ochronne masło DIY ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym. Silne właściwości regeneracyjne masełka zapewniają ekstrakty CO2, witamina E oraz skwalan i olej lniany bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Już po kilku stosowaniach skóra na dłoniach i twarzy jest mniej sucha, bardziej nawilżona, miękka. Masełko tworzy ochronną, okluzyjną warstwę na skórze. Masełko przeznaczone do pielęgnacji skóry przesuszonej twarzy, dłoni i ciała.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
średni
Pielęgnacja SOS – pielęgnacja suchej i spierzchniętej skóry nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja SOS – pielęgnacja suchej i spierzchniętej skóry.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.