Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o niego, żeby służył jak najdłużej?

Zastanawiasz się, w jaki sposób należy pielęgnować skórę po świeżo wykonanym tatuażu? Przeczytaj ten artykuł, zanim wybierzesz się do wybranego studia! A może posiadasz już różne rysunki na skórze? Podpowiadamy, jak dbać o świeże i wygojone już tatuaże. Sprawdź, dlaczego właściwa pielęgnacja, w tym nawilżanie skóry, jest tak ważna u osób z tatuażami. Lubisz korzystać z kąpieli słonecznych? Zadbaj o to, aby Twój tatuaż na tym nie ucierpiał!

Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o niego, żeby służył jak najdłużej?
Spis treści:
  1. Jak pielęgnować skórę po świeżo zrobionym tatuażu?
  2. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie
  3. Masła czy oleje – który produkt wybrać?
  4. Czy wygojony tatuaż potrzebuje specjalnej pielęgnacji?
  5. Nie zapomnij o kremie SPF

Jak pielęgnować skórę po świeżo zrobionym tatuażu?

Trudno zaprzeczyć, że popularność tatuaży wciąż rośnie i coraz więcej osób decyduje się na to, by mieć je na swoim ciele. Tatuaż może być intrygującą ozdobą, ale trzeba dbać o niego w ściśle określony sposób. Zaniedbany tatuaż, zwłaszcza świeży, nie będzie wyglądał efektownie, ponieważ tusz się rozleje, ponadto może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zatem chcesz mieć tatuaże na ramieniu, nodze lub w innym miejscu, miej świadomość tego, że ich pielęgnacja będzie bardzo ważna!

Po przeniesieniu wybranego wzoru na skórę tatuator nakłada na tatuaż folię, której nie należy ruszać przez 1-2 dni. Folia powinna być hipoalergiczna i ma pozwalać skórze oddychać. W odpowiednim czasie należy ją zdjąć pod prysznicem, a następnie przemyć tatuaż ciepłą wodą i umyć go przy pomocy delikatnego mydła np. bazy do mycia twarzy i ciała.

Pielęgnacja tatuażu przez pierwsze dni po zrobieniu polega głównie na codziennym przemywaniu skóry letnią wodą i delikatnym żelem myjącym oraz osuszaniu jej ręcznikiem papierowym. Czynności te należy wykonywać kilka razy w ciągu dnia. W tym okresie (w sumie przez 3-4 dni) nadal trzeba też osłaniać tatuaż folią, zwłaszcza podczas snu. Jeszcze do niedawna popularne było stosowanie do tego celu folii spożywczej, jednak obecnie do ochrony tatuaży wykorzystuje się wodoodporne, paroprzepuszczalne i sterylne opatrunki foliowe.

Pamiętaj o tym, że na osuszoną ręcznikiem papierowym skórę nakłada się cienką warstwę kremu, maści lub masła i dopiero później owija się ją folią. Taki preparat ma dogłębnie nawilżyć i natłuścić przesuszony naskórek, złagodzić podrażnienia i przyspieszyć proces gojenia. Dodatkowym plusem produktu będzie to, że ogranicza świąd skóry. Pielęgnacja świeżego tatuażu z wykorzystaniem masła shea to zdecydowanie dobry pomysł. Ten naturalny składnik świetnie sprawdza się w trakcie gojenia się tatuażu, ponieważ doskonale nawilża, uelastycznia i zmiękcza skórę, chroniąc ją przed przesuszeniem i zabezpieczając tatuaż przed utratą kolorów. Możesz też wykonać własne masło do pielęgnacji świeżego tatuażu, dodając do masła shea nieco Ekologicznego oleju tamanu, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i niweluje opuchliznę oraz łagodzi swędzenie. Ważnym składnikiem preparatów przeznaczonych do nakładania na świeże tatuaże jest również przyspieszający gojenie się ran i przeciwdziałający podrażnieniom D-pantenol.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Pielęgnacja tatuażu to podstawa, jeśli chcesz długo cieszyć się małym dziełem sztuki na swojej skórze. Krem do pielęgnacji tatuażu powinien przede wszystkim zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Jeśli skóra pokryta tatuażem będzie przesuszona, może zacząć się łuszczyć, co doprowadzi do wyblaknięcia kolorów na niektórych fragmentach tatuażu. Suchy naskórek przyczynia się także do powstawania strupów i przebarwień, sprawiających, że tatuaż przestanie wyglądać efektownie. W składzie balsamów i kremów do pielęgnacji tatuażu można znaleźć m.in. olej ze słodkich migdałów, który nawilża i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry bez pozostawiania na niej tłustej warstwy. Ze swoich nawilżających właściwości znany jest także olej z pestek moreli.

Masła czy oleje – który produkt wybrać?

Masła roślinne pozostawiają na skórze ochronną warstwę. W pielęgnacji świeżych tatuaży sprawdzają się zwłaszcza te, które mimo tworzenia bariery ochronnej, pozwalają skórze oddychać (masło shea i masło jojoba). Nie wiesz, czy wybrać masło, czy postawić jednak na olej roślinny? Trzeba zaznaczyć, że wieloskładnikowe masła do ciała zawierają także różne oleje roślinne. Ważne jest to, aby stosowane na co dzień kosmetyki do pielęgnacji tatuażu nie ograniczały komfortu, czyli np. nie pozostawiały tłustych plam na ubraniu. Raz na jakiś czas można nałożyć na skórę mocno odżywcze masło czy dłużej wchłaniający się olej.

Czy wygojony tatuaż potrzebuje specjalnej pielęgnacji?

Błędem jest uważanie, że pielęgnacja tatuażu po zagojeniu jest czymś niepotrzebnym. Odpowiedni preparat sprawi, że tatuaż nie wyblaknie i będzie wspaniale wyglądał także po wielu latach! Warto wiedzieć, że niektóre naturalne substancje doskonale sprawdzają się zarówno w pielęgnacji świeżych, jak i starszych tatuaży. Dla przykładu, olej z awokado wspomaga procesy gojenia, łagodzi podrażnienia, nawilża, uelastycznia i regeneruje skórę – jest bogactwem wielu składników aktywnych pozwalających kompleksowo zadbać tatuaż.

Nie zapomnij o kremie SPF

Obfitujące w witaminy i inne cenne składniki oleje i masła roślinne pomogą Ci zadbać o tatuaż. Musisz jednak pomyśleć jeszcze o ochronie przed promieniowaniem UV. Skóra pokryta tatuażem jest bardziej narażona na szkodliwe dla zdrowia działanie promieni słonecznych. Oprócz tego ekspozycja ciała na działanie promieniowania prowadzi do przegrzewania się skóry, co przyspiesza krążenie krwi i powoduje przemieszczanie się drobnych cząsteczek tuszu. W rezultacie dochodzi do utraty intensywności kolorów oraz ostrości konturów tatuażu.
Zaopatrz się w krem ochronny spf 50 i zabezpiecz swój tatuaż w słoneczne dni!

Chcesz zrobić prezent osobie, której przydałaby się solidna regeneracja skóry? Zestaw prezentowy Intensywna regeneracja to idealna opcja!

Bibliografia:

  • Zając N., Lipa K., Walecka I., Tatuaż – uroda czy problem dermatologiczny?, Medycyna estetyczna 2022, n. 4, s. 41-45.
  • Marcinkowski J.T, Konopielko Z., Ważne zalecenia przed wykonaniem tatuażu i po nim, [w:] J.T. Marcinkowski, Z. Konopielko, P.M. Wiśniewska (red.), Tatuaże. Gdy ciało staje się tłem, Silva Rerum, Poznań 2021, s. 161-165.
  • Long GE, Rickman LS, Infectious complications of tattoos, Clinical Infection Diseases 1994, t. 18, n. 4, s. 610.
  • Hutton Carlsen K., Serup J., Photosensitivity and photodynamic events in black, red and blue tattoos are common: a 'Beach Study', Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology 2014, t. 28, n. 2,  s. 231-237.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający balsam do ciała z mocznikiem 10%
Nawilżający balsam do ciała z mocznikiem 10%

Przepis na nawilżający balsam do ciała DIY z mocznikiem. Gliceryna i mocznik doskonale nawilżają, wiążą wodę i chronią skórę przed jej utratą. Witamina E działa przeciwutleniająco, a olej lniany rewitalizuje, nawilża, regeneruje, zapobiega przesuszeniu skóry. Balsam przeznaczony do pielęgnacji ciała do każdego rodzaju skóry.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o niego, żeby służył jak najdłużej? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o niego, żeby służył jak najdłużej?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.