Specjaliści od skóry – czym zajmuje się lekarz medycyny estetycznej?

Każdego roku zainteresowanie medycyną estetyczną znacznie wzrasta –  jej nieustanny rozwój jest nieunikniony. Trzeba zatem mieć świadomość tego, czym dokładnie jest ten dział nowoczesnej medycyny. Dowiedz się, kim jest lekarz medycyny estetycznej i co go różni od kosmetologa. Sprawdź też, czy medycyna estetyczna może iść w parze z kosmetyką naturalną i czy kosmetyki DIY znajdują zastosowanie po inwazyjnych zabiegach!

Spis treści:
  1. Kim jest lekarz medycyny estetycznej?
  2. Różnice między kosmetologiem, a lekarzem medycyny estetycznej
  3. Jakie kosmetyki naturalne może wykorzystać lekarz medycyny estetycznej w swoim gabinecie?
  4. Naturalna pielęgnacja po zabiegach medycyny estetycznej

Kim jest lekarz medycyny estetycznej?

Lekarz medycyny estetycznej to coraz popularniejszy zawód – warto wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje taki specjalista. Przede wszystkim jest to osoba wykonująca zabiegi nieinwazyjne lub o niewielkim stopniu inwazyjności, których wyłącznym lub głównym celem jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta. Medycyna estetyczna to dział estetologii medycznej, obejmujący procedury, których stosowanie jest prawnie dopuszczalne wyłącznie przez lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu. 

Lekarz medycyny estetycznej zajmuje się iniekcjami preparatów takich jak np. wypełniacze tkankowe (najpopularniejszy jest kwas hialuronowy) i toksyna botulinowa, czyli botoks. Specjalista ten może też w swojej pracy używać różnych laserów i wykonywać zabiegi przy zastosowaniu ultradźwięków. Warto dodać, że inwazyjne zabiegi chirurgiczne wykonywane w znieczuleniu ogólnym, które mogą radykalnie zmienić wygląd, przeprowadza chirurg plastyczny.

Jak zostać lekarzem medycyny estetycznej? Aby pracować jako lekarz medycyny estetycznej, najpierw trzeba ukończyć studia medyczne, a następnie studia podyplomowe w kierunku medycyny estetycznej. Dobry lekarz medycyny estetycznej musi być na bieżąco ze wszelkimi nowościami w branży beauty i chętnie się doszkala. Co więcej, lekarz medycyny estetycznej powinien stawiać na współpracę z innymi specjalistami od zdrowia i urody.

Różnice między kosmetologiem, a lekarzem medycyny estetycznej

Zarówno kosmetolodzy, jak i lekarze medycyny estetycznej bardzo często zajmują się zabiegami, które mają zredukować oznaki starzenia się skóry. Kosmetologia estetyczna skupia się na powierzchniowych zabiegach pielęgnacyjnych skóry, takich peelingi kwasowe, maski czy masaże. Kosmetolog nie ingeruje głęboko w skórę pacjenta – botoks czy powiększanie ust, wymagają już zaawansowanej wiedzy medycznej, a więc wykonuje je lekarz medycyny estetycznej.

Tylko lekarz medycyny estetycznej ma kwalifikacje do udzielenia pomocy medycznej w razie powikłań podczas lub po zabiegu estetycznym. W trakcie zabiegu może on podać leki, a po zakończeniu procedury ma prawo wypisać receptę na kolejne. Kosmetyczka ani kosmetolog nie mogą podawać leków. 

Współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej jest jednak jak najbardziej wskazana. Dzięki niej możliwa jest kompleksowa opieką nad pacjentem, która łączy intensywną pielęgnację z bardziej zaawansowanymi zabiegami estetycznymi. 

Jakie kosmetyki naturalne może wykorzystać lekarz medycyny estetycznej w swoim gabinecie?

Czy medycyna estetyczna i kosmetyka naturalna mogą się uzupełniać? Jak najbardziej! Musisz jednak wiedzieć, że przed samym zabiegiem nie wolno stosować żadnych olejów, olejków czy balsamów – skóra musi być czysta. Lekarz medycyny estetycznej w swoim gabinecie wykorzystuje takie substancje kosmetyczne jak kwas hialuronowy czy D-pantenol. 

Trzeba zaznaczyć, że mocno podrażniona skóra, której ciągłość została przerwana podczas zabiegu, potrzebuje odpowiedniego leczenia i pielęgnacji antyseptycznej – przeprowadza i zaleca je lekarz medycyny estetycznej. Po kosmetyki naturalne warto natomiast sięgać w domu, gdy rany już się zagoją. Pamiętaj o tym, że po zabiegu bardzo ważne jest to, aby postępować ściśle według zaleceń lekarza medycyny estetycznej!

Zastanawiasz się nad tym, czy dzięki kosmetykom naturalnym można osiągnąć podobne rezultaty, jak w specjalistycznych gabinetach, w których profesjonaliści dokonują inwazyjnych zabiegów? Stosując takie preparaty, rzeczywiście da się uzyskać wyraźne efekty, choć nie tak szybko i radykalnie, jak korzystając z osiągnięć medycyny estetycznej. Warto wypróbować na przykład nasz kwas hialuronowy, stosując go jako składnik serum, polecamy również olej z opuncji figowej, czyli naturalny botoks. Odmłodzenie twarzy bez ostrzykiwania skóry jest możliwe!

Naturalna pielęgnacja po zabiegach medycyny estetycznej

Jak już wspomniano, podczas zabiegów z zakresu medycyny estetycznej często dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, dlatego skóra staje się bardziej wrażliwa, podrażniona i wymaga troskliwej oraz delikatnej pielęgnacji. Przez naruszoną skórę intensywniej przenikają składniki aktywne z kosmetyków, a także substancje zapachowe i poprawiające konsystencję oraz konserwanty, dlatego zwróć szczególną uwagę na skład swoich kosmetyków.

Kosmetyki naturalne, które są pozbawione zbędnych substancji, są doskonałym wyborem dla osób po zabiegach medycyny estetycznej. Oczywiście krótko po zabiegach nie powinno się używać preparatów zawierających składniki o wysokim potencjale alergennym, takich jak na przykład olejki eteryczne. Po zabiegach medycyny estetycznej bardzo ważne jest, aby na co dzień stosować krem z filtrem SPF 50, dzięki któremu podrażniona skóra będzie dobrze chroniona przed szkodliwym działaniem słońca!

Polecamy nasz Zestaw DIY Nawilżający żel hialuronowy z prowitaminą B5, dzięki któremu przygotujesz serum do cery przesuszonej, odwodnionej, podrażnionej i tracącej jędrność. Preparat ten jest między innymi doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji skóry podczas kuracji kosmetykami z kwasami lub pochodnymi witaminy A, ponieważ zmniejsza podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Sprawdź nasze top 5 przepisów na serum do twarzy!

Podpowiadamy też, że w pielęgnacji skóry po zabiegach medycyny estetycznej świetnie sprawdza się żel z aloesu. To jeden ze składników naszego Kremu DIY do cery suchej. Sok z aloesu to także główny składnik Ekologicznej bazy do mycia, którą znajdziesz w ECOSPA – po inwazyjnych zabiegach należy unikać kontaktu skóry z agresywnie działającymi detergentami!

W domowym zaciszu możesz efektywnie zatroszczyć się o stan swojej skóry – niezależnie od tego, czy korzystasz z osiągnięć medycyny estetycznej, czy nie. Zadbaj o swoją skórę w naturalny sposób, sięgając po kosmetyki w stylu eko!

Bibliografia:

  • K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL 2014.
  • Śpiewak R., Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna–definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012, t. 2, n. 3, s. 69-71.
  • Redaelli A, Ignaciuk A (red.), Medycyna estetyczna, Wydawnictwo Medycyna Estetyczna, Warszawa 2010.
  • A. Przylipiak, A., Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Pianka do mycia twarzy z d-pantenolem
Pianka do mycia twarzy z d-pantenolem

Przepis na piankę do mycia twarzy DIY z d-pantenolem. Receptura z użyciem delikatnej, ekologicznej bazy do mycia twarzy i ciała z certyfikatem COSMOS, która bardzo dobrze się pieni i łagodnie oczyszcza skórę, nie naruszając bariery hydrolipidowej. Pantenol - prowitamina B5 nawilża i koi skórę. Pianka do mycia twarzy polecana do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także wrażliwej.

Wskazania: Oczyszczanie, Podrażnienie, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 120 g do butelki 125 ml :
(84%) 100.8 g Woda destylowana
(5.3%) 6.36 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
(10%) 12 g Baza do mycia twarzy i ciała EKOLOGICZNA
(0.7%) 0.84 g Konserwant DHA BA - akceptowany przez ECOCERT
Specjaliści od skóry – czym zajmuje się lekarz medycyny estetycznej? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Specjaliści od skóry – czym zajmuje się lekarz medycyny estetycznej?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.