Masz pytania?
 • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
 • Logowanie
  Przypomnij hasło
 • Rejestracja

Jak zrobić musujące kule do kąpieli diy?

Ocena (2 / 5,00)

Musujące kule do kąpieli
 
Musujące kule kąpielowe samodzielnie przygotowane w domu są doskonałą metodą na aromatyczną, nawilżającą i relaksującą kąpiel.  Są one ekonomiczne i bardzo łatwe do przygotowania w domu.  Kule kąpielowe mogą być produkowane niemal w każdym kolorze, perfumowane olejkami oraz wzbogacane olejami, glinkami, algami, sproszkowanym mlekiem czy suszem kwiatowym.
 
Tajemnica musujących kul leży w połączeniu sody oczyszczonej i kwasu cytrynowego w odpowiednich proporcjach. Po wrzuceniu do ciepłej wody, kula zaczyna działać i delikatnie musując uwalnia zawarte w niej pielęgnacyjne składniki.  Skóra po kąpieli jest natłuszczona i pięknie pachnie.
 
Receptura na 4 duże kule kąpielowe
 
Podstawowe składniki:
 
 • 1 szklanka sody (wodorowęglanu sodu)
 • 1/2 szklanki kwasu cytrynowego
 
opcjonalnie
 
 • 1/2 szklanki skrobi kukurydzianej (pomaga kule unosić się w wodzie)
 
Wybierz swoje dodatki:
 
 • 1/2 szklanki soli (epsom lub z morza martwego)    
 • 5 ml  (1 łyżeczka) olejków eterycznych
 • 20 ml (4 łyżeczki) olejów roślinnych lub stopione masełko
 • 5 g (2 łyżki) suszu kwiatowego
 • 2 łyżki - glinek, alg mikronizowanych, mleka w proszku
 • 1-2 krople barwnika
 
Potrzebny jest również hydrolat oczarowy w buteleczce z atomizerem do spryskiwania surowca.  Do zmoczenia podstawowych składników  potrzebne jest około 10 ml hydrolatu.
 
Sposób przygotowania:
 
1.  Do większego naczynia np. miski odmierz i wsyp sodę, kwas cytrynowy oraz opcjonalnie inne suche składniki, dobrze całość wymieszaj.
2.  Odmierz i dodaj do masy oleje roślinne i olejki eteryczne, dobrze wymieszaj ugniatając ręką.
3.  Ugniatając masę, etapami spryskuj (po 2-5 psiknięć) hydrolatem oczarowym, do momentu kiedy masa zacznie się zlepiać . Możesz to sprawdzić ściskając masę w dłoni. 
4.  Gdy masa zacznie się kleić, nałóż ją w dwie części foremki lekko ubijając.  Dwie półkule złóż razem, dobrze ściśnij i potrzymaj przez kilka sekund, tak aby z masy utworzyć kulę.
5.  Następnie, delikatnie otwórz formę (bez skręcania) i przełóż gotową kulę na tacę lub np. na ręcznik papierowy.  Przygotuj w podobny sposób resztę kul z pozostałej masy.  Mała forma do kul o średnicy 4 cm jest przydatna do wykorzystania resztek masy.
 
Wskazówki:
Jeśli surowiec przykleja się do formy i dwie połówki nie chcą się skleić, należy bardziej zmoczyć miksturę i spróbować ponownie. 
Kule można delikatnie spryskać z góry hydrolatem oczarowym aby powstała twarda skorupka (wzmocni kule).
 
6.  Gotowe kule przykryj ręcznikiem papierowym i zostaw do wyschnięcia przez kila godzin lub najlepiej do następnego dnia. 
7.  Wyschnięte kule należy przechowywać w celofanowej torebeczce lub innym plastikowym czy szklanym naczyniu.  Pozwoli to zachować ich aromat.
 
Dodawanie składników do receptury podstawowej
 
Skrobia
Aby kule unosiły się na wodzie do receptury dodaj skrobi kukurydzianej i zrób kule bez dodatku olejów roślinnych ( tylko soda, kwas cytrynowy i olejki eteryczne).
 
Kolor
Kule mogą mieć niemal każdy kolor dzięki dodatkowi sproszkowanych składników (pigmenty, glinki, algi mikronizowane), wodnych barwników lub maceratów roślinnych. 
 
Glinki lub algi mikronizowane 
Dodaje się około 5 - 10% na kg surowca do kul kąpielowych.
 
Wodne barwniki 
Dodawaj po 1 kropli barwnika, mieszając aż do uzyskania pożądanej barwy.
 
Olejki eteryczne 
Dodaje się z reguły w stężeniu 0,5 - 2% (2 - 20 ml) na kilogram surowca.  Najbardziej optymalne jest stężenie olejku 1,5 - 2%.  Taka ilość nadaje kąpieli delikatny zapach.
 
A po "ciężkiej" pracy przy produkcji, pozostaje tylko przygotować się do relaksującej kąpieli :)  Wrzuć kulę do wanny i zanurz się w cudownie aromatycznej wodzie.  
 
 
 
(C) 2006-2013 ECOspa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Wszystkie materiały: teksty (za wyjątkiem cytowanych), slogany, grafiki, zdjęcia itp. znajdujące się w tym serwisie są własnością Eco Spa Supply, Artur Chaber i podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
 
Artykuł opublikowany środa, 18 maj 2011.

 

Beata Maska

07-08-2013
Fajny pomysł na prezent dla kogoś! Poza tym samemu można się dobrze przy tym bawić :)
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj