Czym są emulgatory-Jak zrobić krem z emulgatorem?

Jednym z najpopularniejszych oraz najchętniej stosowanych kosmetyków jest krem. Krem, stanowiący dla większości kobiet podstawę pielęgnacji, ma zwykle biały kolor oraz przyjemną w aplikacji konsystencję. Głównym zadaniem kremu jest nawilżenie skóry oraz dostarczenie jej najpotrzebniejszych składników.

 

Czym są emulgatory-Jak zrobić krem z emulgatorem?
Spis treści:
  1. Czym jest krem? 
  2. Czym są emulgatory?
  3. Jakie są rodzaje emulgatorów?
  4. Jaki emulgator wybrać?
  5. Jak wykonać krem z emulgatorem?

Czym jest krem? 

Krem to połączenie oleju, wody i składników aktywnych, możliwe dzięki zastosowaniu emulgatorów - cząsteczek, które łączą w jednolitą całość składniki wodne oraz składniki olejowe. Olej wlany do wody unosi się na jej powierzchni. Intensywne mieszanie lub wstrząsanie powoduje tylko chwilowe połączenie się cząsteczek oleju i wody, jednak wraz z upływem czasu olej oddzieli się od wody i powróci do pierwotnej dwuwarstwowej postaci. Do uzyskania trwałej emulsji niezbędny jest więc dodatek cząsteczki emulgatora. 

Czym są emulgatory?

Emulgatory składają się z rozpuszczalnej w wodzie części oraz rozpuszczalnego w olejach ogona. Dzięki temu ustawiają się na granicy faz woda/olej, zmniejszając ich wzajemne odpychanie się. Kropelki oleju nie zlewają się ze sobą, tylko tworzą stabilną i trwałą emulsję, czyli rozproszenie maleńkich kropelek oleju w wodzie lub wody w oleju. Wyróżniamy 2 rodzaje emulsji: woda w oleju i olej w wodzie.

Emulsja woda w oleju

Emulsja "woda w oleju" powstaje, gdy kropelki wody rozproszone są w oleju. Są to wszystkie tłuste, intensywnie regenerujące kremy. Po aplikacji pozostawiają na powierzchni skóry tłusty film. 

Emulsja olej w wodzie

Emulsja "olej w wodzie" to rozproszenie kropelek oleju w wodzie. Są to zdecydowanie popularniejsze emulsje. Emulsje tego typu są lekkie, po aplikacji szybko wysychają pozostawiając skórę gładką, nawilżoną, ale nie natłuszczoną

Jakie są rodzaje emulgatorów?

Rodzaj powstającej emulsji wynika częściowo z rodzaju zastosowanego emulgatora. Zdolność emulgatora do częściowego rozpuszczania się w fazie olejowej oraz wodnej ściśle związana jest z jego budową wodo i tłuszczo rozpuszczalną. Wzajemny stosunek części hydrofilowych i lipofilowych określa się mianem HLB, czyli równowagi hydrofilowo-lipofilowej cząsteczki wyrażonej w skali od 0 do 20. Jeżeli wartość ta zbliża się do 20, to cząsteczka rozpuszcza się w wodzie, jeśli do 0, to w oleju. Jeśli wartość HLB mieści się pomiędzy 8 a 15 to mamy środki emulgujące typu O/W, które tworzą nam emulsje natłuszczające. Natomiast emulgatory o wartości pomiędzy 3 a 7 to emulgatory typu W/O, które tworzą lekkie kremy nawilżające. 

Jaki emulgator wybrać?

Rodzaj zastosowanego emulgatora warunkuje właściwości aplikacyjne, czyli wrażenia podczas używania kremu. 

Monostearynian glicerolu

Monostearynian glicerolu to jeden z emulgatorów naturalnego pochodzenia. Pozwala otrzymać nietłuste, lekkie kremy nawilżające. Niestety wymaga dodatku koemulgatora, czyli składnika, który utrwala i stabilizuje emulsje. Najczęściej jest to alkohol cetylowy lub wosk. Jego dużym minusem jest również bardzo wąski zakres pH, w którym wykazuje stabilność 5,5- 7.5. Wypróbuj nawilżajacy krem z monostearynianem glicerolu do cery suchej.

Olivem 1000

Olivem 1000 to naturalny emulgator otrzymywany z oliwy z oliwek. Ma postać białych płatków rozpuszczalnych w oleju. Służy do przygotowywania emulsji typu olej w wodzie. Oprócz funkcji emulgującej, nawilża i wygładza skórę. Jego zaletą jest zdolność do tworzenia emulsji w bardzo szerokim zakresie pH 3-12. Możliwe jest więc wykonanie z jego zastosowaniem kremów na bazie hydrolatów lub kwaśnych masek do włosów. Sprawdź, jak Twoja skóra zareaguje na wzmacniający i rozjaśniający krem marchewkowy z Olivemem 1000.

Emulsun

Emulsun jest naturalnym produktem powstałym na bazie oleju słonecznikowego. Ma postać białego lub kremowego proszku, rozpuszczalnego w olejach. Tworzy trwałe i stabilne emulsje. Często wykorzystywany jest jako zamiennik olivemu 1000. Nie wymaga dodawania koemulgatorów. Podobnie jak Olivem 1000, jest stabilny w szerokim zakresie pH. 

Jak wykonać krem z emulgatorem?

Kremy zawierające w składzie emulgator często budzą podświadomą nieufność i obawę. Emulgatory kojarzone są z trudnym i skomplikowanym procesem wytwarzania, do którego wymagana jest ogromna wiedza i doświadczenie. Niesłusznie! Emulgatorów nie trzeba, a nawet nie powinno się bać. Wystarczy podczas wykonania kremu z emulgatorem trzymać się ściśle kilku wskazówek Jak wykonać krem z emulgatorem? 

  1. Przygotuj 2 zlewki, do jednej odmierz emulgator oraz olej bazowy - czyli składniki olejowe, a do drugiej wodę oraz glicerynę - czyli składniki wodne. Gliceryna zabezpiecza krem przed wysychaniem, utratą wody. 
  2. Wstaw obie zlewki do łaźni wodnej i ogrzewaj do momentu osiągnięcia temp. 80 st C, ( zaleca się również ogrzewanie do momentu rozpuszczenia się emulgatora w oleju, ta metoda chroni cenne składniki olejów wrażliwe na podgrzewanie, jednak wymaga trochę praktyki).
  3. Wyjmij obie zlewki z łaźni wodnej, wlewaj powoli fazę olejową do wodnej, cały czas mieszając ( to właśnie na tym etapie zachodzi właściwy proces emulgacji, czyli powstaje stabilna i trwała emulsja)
  4. Kontynuuj mieszanie, aż do momentu ostygnięcia emulsji do temp. około 35 st C. Można to łatwo sprawdzić, jeśli dotkniesz nadgarstkiem do zlewki z kremem, nie powinno się odnosić żadnego wrażenia termicznego- zimna lub gorąca. 
  5. Dodaj wybrane składniki aktywne, w kolejności najpierw rozpuszczalne w olejach, potem w wodzie, dobrze wymieszaj
  6. Przełóż do opakowania i twój pierwszy krem z emulgatorem gotowy.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Regenerujący krem do pielęgnacji cery z AZS
Regenerujący krem do pielęgnacji cery z AZS

Przepis na krem DIY do cery z AZS. Gliceryna nawilża, witamina E działa przeciwutleniająco, masło shea polepsza stan skóry suchej, popękanej, z łuszczycą i AZS. Olej jojoba posiada bardzo dobrą biozgodność ze skórą, dlatego dobrze ją nawilża, regeneruje i wygładza. Masło cupuacu jest roślinną alternatywą lanoliny - reguluje stopień nawilżenia, działa skutecznie przeciw dermatozom skórnym, dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry z AZS.

Wskazania: Atopowe zapalenie skóry, Podrażnienie, Suchość
Poziom trudności:
zaawansowany
Czym są emulgatory-Jak zrobić krem z emulgatorem? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Czym są emulgatory-Jak zrobić krem z emulgatorem?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.