Egzotyczne składniki kosmetyków DIY
Masła i oleje roślinne to kluczowe składniki kremów do twarzy, balsamów do ciała, odżywek do włosów i wielu innych produktów kosmetycznych. Nawilżają, wygładzają, poprawiają elastyczność skóry, redukują uczucie suchości, a dzięki swojemu często tropikalnemu pochodzeniu przywodzą na myśl letnie podróże po nieznanych lądach. Czytaj dalej i poznaj wybrane przez nas masła i oleje kosmetyczne pochodzące z egzotycznych zakątków globu. Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne surowce i przekonaj się, jak dobroczynny wpływ mają na skórę!

Co to są egzotyczne składniki kosmetyczne?
Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość produktów pielęgnacyjnych. Dlatego częściej rezygnujemy z syntetycznych składników i sięgamy po naturalne surowce. Do największych skarbów natury należą masła i oleje roślinne, które mogą być aplikowane na ciało solo, w czystej postaci, ale i wykorzystywane jako surowiec do produkcji produktów kosmetycznych.
Obok dobrze nam znanych olejów i maseł pozyskiwanych z roślin typowych dla Europy Środkowej i Wschodniej, takich jak np. olej lniany czy olej z pestek dyni, na rynku dostępne są egzotyczne składniki kosmetyczne, czyli oleje i masła wytwarzane z roślin rosnących w Europie Południowej, Afryce, Azji czy Ameryce Południowej.
Dlaczego warto sięgać po egzotyczne składniki?
Oleje kosmetyczne to ciekłe tłuszcze pochodzenia roślinnego, które w temperaturze pokojowej zachowują płynną konsystencję. Z kolei masła, również pozyskiwane z roślin, przyjmują postać stałą. Zarówno oleje, jak masła zawierają liczne dobroczynne składniki takie, jak: nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (m.in. witamina E i A), minerały, fosfolipidy, fitosterole i inne korzystne dla skóry substancje. Wiele z nich to antyoksydanty, zmniejszające ilość wolnych rodników i tym samym przyczyniające się do młodego i zdrowego wyglądu skóry.
Poszczególne masła i oleje roślinne różnią się składem: mają inny profil kwasów tłuszczowych, różną zawartość witamin oraz innych składników aktywnych. Egzotyczne składniki kosmetyczne oferują unikatowe kompozycje tych cennych związków chemicznych i co za tym idzie – i unikalne właściwości, które można dopasować do indywidualnych preferencji. Różnią się też konsystencją, zapachem, kolorem czy specyfiką aplikacji.
Wiele egzotycznych olejów i maseł jest od wieków tradycyjnie używanych przez lokalne społeczności, co potwierdza ich skuteczność w pielęgnowaniu skóry i włosów. Potrzeby skóry zmieniają się wraz z wiekiem, porą roku czy stanem ogólnego zdrowia. Warto dopasowywać się do tych zmian, wybierając różnorodne składniki kosmetyczne. Dzięki temu dostarczysz wszystkich składników, jakich domaga się Twoja skóra!
Top 5 egzotycznych maseł kosmetycznych
Masło murumuru
Masło murumuru pozyskuje się z palmy Astrocaryum murumuru, rosnącej w deszczowych lasach Amazonii. Majestatyczny, elegancki wygląd tego drzewa to nie jedyna jego zaleta. Na uwagę zasługują zwłaszcza jego rosnące w pęczkach owoce, z których wytwarza się masło o wyjątkowo odżywczym składzie. Bogata zawartość kwasów tłuszczowych, w tym laurynowego, mirystynowego, oleinowego i palmitynowego sprawia, że masło murumuru głęboko nawilża, zmiękcza i regeneruje skórę, odbudowując jej warstwę lipidową. Wyróżnia się ponadto dużą ilością przeciwutleniających witamin A oraz E, które regulują rogowacenie i zapobiegają łuszczeniu się skóry.
Masło cupuacu
Spośród różnorodnej i ciągle w pełni niezbadanej roślinności Amazonii, szczególnie cenną rośliną w kosmetologii jest kakaowiec Theobroma grandiflorum. Drzewo wydaje na świat duże, ciężkie owoce o przyjemnym zapachu, będące źródłem masła cupuacu, charakteryzującego się świetnymi właściwościami okluzyjnymi. Kwasy tłuszczowe zawarte w surowcu zapewniają skórze właściwy poziom nawilżenia, przyspieszają regenerację, a fitosterole stanowią tarczę ochronną przed szkodliwym wpływem wolnych rodników tlenowych. Masło cupuacu potrafi zatrzymywać znaczne ilości wody, dlatego też doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej. O cupuacu mówi się, że może być zastępnikiem lanoliny. Masło cupuacu polecane jest również do pielęgnacji włosów – wygładza włókno włosa, dzięki czemu włosy stają się bardziej błyszczące, gładkie i miękkie w dotyku.
Masło bacuri
Owoce drzewa bacuri zawierają cztery olejowe nasiona, które po wysuszeniu dają ciemno-brązowy, żywiczny tłuszcz. Masło bacuri sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ zawarte w nim mikroelementy i aminokwasy przyspieszają metabolizm komórek skóry, co przekłada się na niwelowanie oznak starzenia. Masło bacuri nadaje skórze odcień delikatnej, naturalnej opalenizny, szybko topi się w kontakcie ze skórą. Łatwo się rozprowadza, nie pozostawia na skórze uczucia tłustego filmu. Masło bacuri posiada również delikatne właściwości złuszczające. Usuwa z powierzchni skóry martwy naskórek, a przez to niweluje szary odcień skóry i przywraca gładkość.
Masło z mango
Mango, rosnące na dorastającym do aż 45 m drzewie Mangifera Indica, należy do jednych z najpopularniejszych owoców egzotycznych. Występuje powszechnie w rejonach tropikalnych i strefie podzwrotnikowej, a także Południowo-Wschodniej Azji, Ameryce Środkowej i Południowej. Popularność zdobyło również masło wytwarzane z jego pestek, zawierające cenne kwasy tłuszczowe takie, jak: palmitynowy, stearynowy, oleinowy i linolowy. Masło z mango powleka skórę ochronną warstwą okluzyjną, dzięki czemu doskonale nawilża skórę, regeneruje ją oraz uelastycznia.
Masło shea
Afryka jest ojczyzną masła shea, określanego również jako masło karité. W słońcu sawanny dojrzewają owoce drzewa shea, przypominające swym kształtem owoce awokado. W ich wnętrzu zlokalizowane są orzechy, z których otrzymuje się cenne masło shea. Jest ono zdecydowanie najpowszechniej spotykanym w kosmetykach masłem. Nie bez przyczyny! Bogate w kwas oleinowy i stearynowy, afrykańskie masło shea posiada silne właściwości przeciwzapalne, doskonale regeneruje i nawilża skórę, wzmacnia cement międzykomórkowy, zawiera witaminy A i E, sprzyjające redukcji zmarszczek, poprawia kondycję włosów. Przynosi ulgę przesuszonej, podrażnionej i popękanej skórze, a przy tym szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze oraz posiada łagodny orzechowy zapach.
Top 5 egzotycznych olejów roślinnych
Olej z opuncji figowej
Opuncja figowa, zwana również figą kaktusową, należy do rodziny kaktusowatych. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa i Meksyk, choć uprawiana jest również w północnej Afryce, Australii i na południu Europy. Opuncja jest uznawana przez Azteków za roślinę świętą. Powszechnie wykorzystuje się ją w fitoterapii. Żółto-czerwone, jajowate lub owalne pokryte kolcami owoce kryją w środku drobne nasiona, z których ręcznie na zimno tłoczy się olej. Olej z opuncji figowej jest bogatym źródłem kwasu linolowego i oleinowego, witamin E, C, witamin z grupy B, fitosteroli, minerałów. Olej z opuncji zaliczamy do tzw. olejów schnących, które polecane są do pielęgnacji cery tłustej. Nie wykazuje on działania komedogennego! Olej z opuncji figowej:
- nawilża – zawiera kwas linolowy, który wzmacnia barierę lipidową naskórka, a tym samym chroni przed utratą wody;
- koi i łagodzi skórę;
- działa przeciwstarzeniowo;
- zapobiega fotostarzeniu się skóry.
Olej pracaxi
Olej pracaxi wytwarza się z nasion rosnącego w samym sercu amazońskiej dżungli ogromnego i efektownie wyglądającego drzewa Pentaclethra macroloba. Olej pracaxi jest bogatym źródłem kwasu oleinowego – obejmuje aż 47-53% wszystkich kwasów tłuszczowych. To jednak nie jedyny cenny składnik! Uwagę zwraca również wyjątkowo wysokie stężenie kwasu behenowego – aż 15-20%, co decyduje o jego unikatowości na tle innych surowców kosmetycznych. Podobnie jak inne oleje, doskonale nawilża, regeneruje i wzmacnia skórę, a do tego posiada silne właściwości antyseptyczne oraz świetnie radzi sobie z przebarwieniami skórnymi.
Olej buriti
Palma buriti występuje naturalnie w centralnej Brazylii i południowych nizinach Amazonii. Owoce buriti mają brązowy kolor, a twarde łuski otaczają żółty miąższ. Rdzenni Amerykanie określają palmę buriti mianem „drzewa życia”. Jedna palma buriti jest w stanie wytworzyć do 200 kg owoców, z których pozyskuje się około 5-6 litrów oleju o charakterystycznym intensywnie czerwonym kolorze. Olej buriti jest bogaty w kwas oleinowy (ważny z punktu widzenia skóry przesuszonej, łuszczącej się), β-karoten (jest go więcej niż w oleju z marchwi), naturalne antyoksydanty. Sprawdzi się szczególnie w przypadku cery dojrzałej i suchej. Olej buriti zaaplikowany na skórę:
- przywraca jej prawidłowe nawilżenie,
- nadaje elastyczność,
- goi mikrouszkodzenia naskórka,
- łagodzi rumień i oparzenia słoneczne.
Olej babassu
Olej babassu to kolejny pochodzący z amazońskich lasów deszczowych Brazylii surowiec. Jego źródłem są przypominające nieco kokosy orzechy palmy Orbignya Oleifera. Zawiera kwas laurynowy, mirystynowy i palmitynowy. Orzechy tego drzewa nie tylko z wyglądu są podobne do kokosa – uzyskane z nich masło ma też podobny do oleju kokosowego skład. Olej babassu zwiększa nawilżenie, tworząc na skórze ochronną warstwę i tym samym nie dopuszczając do nadmiernego odparowywania wody z naskórka. Wspaniale regeneruje skórę oraz sprawia, że staje się ona gładka i miękka w dotyku. Do listy jego zalet należy dodać też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki którym łagodzi różne problemy skórne, takie jak trądzik czy łupież.
Olej z passiflory
Olej z passiflory to prawdziwa perełka wśród produktów pochodzących z Amazonii. Tłoczony jest z nasion rośliny Passiflora Edulis, czyli z powszechnie znanej marakui. Olej ten oferuje prawdziwe bogactwo składników aktywnych. W jego składzie znajduje się aż 70% kwasów tłuszczowych, kilkanaście rodzajów aminokwasów, karotenoidy oraz minerały, takie jak magnez, potas, wapń i sód. Jeśli Twoja skóra potrzebuje rewitalizacji, olej z passiflory będzie strzałem w dziesiątkę! Dostarczy on skórze licznych składników odżywczych, skutecznie ją odnawiając.
Jak używać egzotycznych składników w DIY?
Egzotyczne masła i oleje znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. Możesz ich używać na wiele różnych sposobów. Najprostszym z nich jest bezpośrednia aplikacja na wilgotną skórę, np. po kąpieli. Doskonale nadają się również jako element domowego SPA – łącz je z olejem bazowym i opcjonalnie z ulubionym olejkiem eterycznym, aby stworzyć domową oliwkę do masażu, nie tylko przyjemną w użytkowaniu, ale też wspaniale pielęgnującą skórę. Takie połączenie – egzotycznego masła lub oleju z olejem bazowym – sprawdzi się też jako dodatek do kąpieli. Po takim zabiegu skóra będzie zregenerowana i przyjemnie miękka.
Egzotyczne masła i oleje możesz dodawać również do swoich ulubionych produktów kosmetycznych, aby wzbogacić ich skład. Wspaniale sprawdzą się też jako składnik Twoich domowych kosmetyków do pielęgnacji skóry, np. kremów do twarzy, balsamów i maseł do ciała czy pomadek ochronnych. Dodawaj je do fazy tłuszczowej przygotowywanych emulsji. Mają również zastosowanie w preparatach do mycia ciała oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów, takich jak maski, odżywki czy szampony.
Na co zwrócić uwagę, wybierając egzotyczne składniki?
Każdy egzotyczny składnik kosmetyczny charakteryzuje się innym składem, decydującym o jego potencjale pielęgnacyjnym. Zwróć uwagę zwłaszcza na zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych oraz obecność innych składników aktywnych, np. witamin. Warto czytać opisy produktów na stronie Ecospa, aby dowiedzieć się, jakimi właściwościami może pochwalić się konkretne masło czy dany olej. Jeśli posiadasz cerę trądzikową, zdecyduj się na produkt o właściwościach antybakteryjnych i sebostatycznych, o działaniu niekomedogennym. Z kolei cera dojrzała polubi się z surowcami zawierającymi dużą ilość antyoksydantów. Wszystkie masła będą wspaniale pielęgnować skórę przesuszoną i podrażnioną.
Egzotyka w służbie pięknej skóry
Powyższy przegląd egzotycznych składników to tylko ułamek bogatej oferty maseł i olejów, jaką oferuje nam świat roślin. Masła i oleje możemy aplikować bezpośrednio na skórę lub stosować jako składnik domowych formuł kosmetycznych. W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo przepisów na domowe kosmetyki DIY z wykorzystaniem egzotycznych surowców kosmetycznych najwyższej jakości, tłoczonych na zimno, nierafinowanych, ekologicznych.
Bibliografia:
- L. Butlak, A. Wróbel, "Masła, oleje, woski" w: Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2/2021.
- A. Ratz-Łyko, "Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych" w: Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 3/2016.
- J. Zielonka-Brzezicka, L. Synowiec, A. Nowak, A. Klimowicz, "Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii" w: Postępy Fitoterapii, 2/2017.