Egzotyczne składniki kosmetyków DIY
Masła i oleje to kluczowe składniki kremów do twarzy, balsamów do ciała, czy odżywek do włosów. Nawilżają, wygładzają, poprawiają elastyczność skóry, redukują odczucie suchości, a dzięki swojemu często egzotycznemu pochodzeniu przywodzą na myśl letnie podróże po nieznanych lądach. Zapraszamy do wspólnego odkrywania dobroczynnego wpływu egzotycznych składników na skórę, poznawania konsystencji, barw, zapachów i wrażeń aplikacyjnych.
W słońcu Afryki
Masło kakaowe
Masło kakaowe pozyskiwane jest z nasion kakaowca właściwego Theobroma cacao uprawianego na plantacjach Afryki, ale także w Ameryce i w Azji. Owoce kakaowca początkowo są zielone, w miarę dojrzewania przybierają barwę żółtą do czerwonej. Pod grubą łupiną kryje się słodkawy miąższ o białym kolorze. W temperaturze pokojowej masło kakaowe ma postać stałą i delikatnie kakaowy zapach. W kontakcie ze skórą szybko się topi, co ułatwia aplikację. Nadaje skórze odcień naturalnej opalenizny. Wygładza, dodaje blask, uelastycznia, ujędrnia, nawilża, jest dobrze tolerowane przez skórę i wykazuje wysoki stopień biozgodności.
Masło shea
Afryka jest ojczyzną masła shea, określanego również jako masło karité. W słońcu sawanny dojrzewają owoce drzewa shea, przypominające swym kształtem owoce awokado. W ich wnętrzu zlokalizowane są orzechy, z których otrzymuje się cenne masło shea. Masło shea:
- nawilża,
- regeneruje,
- wzmacnia cement międzykomórkowy przez co zapobiega ucieczce wody z głębszych warstw skóry,
- zawiera witaminy A i E sprzyjające redukcji zmarszczek,
- jest określane mianem naturalnego filtra UV,
- przynosi ulgę popękanej, przesuszonej skórze,
- zmniejsza widoczność rozstępów,
- regeneruje zniszczone włókno włosa,
- szybko się wchłania nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze,
- ma łagodny orzechowy zapach.
W zielonym gąszczu Amazonii
Masło cupuacu
Spośród różnorodnej i ciągle w pełni niezbadanej roślinności Amazonii, szczególnie cenną rośliną w kosmetologii jest kakaowiec Theobroma grandiflorum. Drzewo wydaje na świat duże, ciężkie owoce o przyjemnym zapachu, będące źródłem masła cupuacu, charakteryzującego się świetnymi właściwościami emoliencyjnymi. Kwasy tłuszczowe zawarte w surowcu zapewniają skórze właściwy poziom nawilżenia, przyspieszają regenerację, a fitosterole stanowią tarczę ochronną przed szkodliwym wpływem wolnych rodników tlenowych. Masło cupuacu potrafi zatrzymywać znaczne ilości wody, dlatego też doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej. O cupuacu mówi się, że może być zastępnikiem lanoliny. Masło cupuacu polecane jest również do pielęgnacji włosów – wygładza włókno włosa, dzięki czemu włosy stają się bardziej błyszczące, gładkie i miękkie w dotyku.
Masło bacuri
Owoce drzewa bacuri zawierają cztery olejowe nasiona, które po wysuszeniu dają ciemno-brązowy, żywiczny tłuszcz. Masło bacuri sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej ponieważ zawarte w nim mikroelementy i aminokwasy przyspieszają metabolizm komórek skóry, zwiększając ich energię, co przekłada się na niwelowanie oznak starzenia. Masło bacuri nadaje skórze odcień delikatnej, naturalnej opalenizny, szybko topi się w kontakcie ze skórą. Łatwo się rozprowadza, nie pozostawia na skórze uczucia tłustego filmu. Masło bacuri posiada również delikatne właściwości złuszczające. Usuwa z powierzchni skóry martwy naskórek, a przez to niweluje szary odcień skóry i przywraca gładkość.
Olej buriti
Palma buriti występuje naturalnie w centralnej Brazylii i południowych nizinach Amazonii. Owoce buriti mają brązowy kolor, twarde łuski otaczają żółty miąższ. Rdzenni Amerykanie określają palmę buriti mianem „drzewa życia”. Jedna palma buriti jest w stanie wytworzyć do 200 kg owoców, z których pozyskuje się około 5-6 litrów oleju o charakterystycznym intensywnie czerwonym kolorze. Olej buriti jest bogaty w kwas oleinowy (ważny z punktu widzenia skóry przesuszonej, łuszczącej się), β-karoten (jest go więcej, niż w oleju z marchwi), naturalne antyoksydanty. Olej buriti zaaplikowany na skórę:
- przywraca jej prawidłowe nawilżenie,
- przywraca elastyczność,
- goi mikrouszkodzenia naskórka,
- łagodzi rumień i oparzenia słoneczne.
- sprawdzi się szczególnie w przypadku cery dojrzałej, przesuszonej,
- może być stosowany również do pielęgnacji przesuszonych włosów, jako olejek do ust lub do masażu.
Olej z jagód acai
Lasy Amazonii są domem drzewa palmowego wydającego na świat jagody acai określane jako „sekret długowieczności” i zaliczane do grona superowoców. Jagoda acai ma niepozorny wygląd. Owoc ten jest mały, ciemnofioletowy, przypomina owoc borówki. Warto wiedzieć, iż w jagodach acai znajdziemy białko zawierające praktycznie wszystkie egzogenne aminokwasy, czyli te, których organizm nie potrafi syntetyzować i muszą być mu dostarczane z pożywieniem. Dodatkowo, owoce acai zawierają szczególnie wysokie stężenie kwasu oleinowego i linolowego, wapń, błonnik pokarmowy oraz przeciwutleniacze. Żaden inny owoc nie zawiera tyle antyoksydantów, co jagoda acai. Jakie to ma znaczenie dla skóry? Przeciwutleniacze hamują aktywność wolnych rodników tlenowych, niszczących komórki i wymienianych jako jeden z powodów starzenia się skóry. Bogactwo składników aktywnych zawartych w oleju acai poprawia kondycję skóry, regeneruje, nawilża. Acai jest owocem cenionym w dietetyce, warto nakarmić nim również skórę od wewnątrz.
Olej z opuncji figowej
Opuncja figowa, zwana również figą kaktusową, należy do rodziny kaktusowatych, Jej ojczyzną są Ameryka Południowa i Meksyk, choć uprawiana jest również w północnej Afryce, Australii i na południu Europy. Opuncja jest uznawana przez Azteków za roślinę świętą, powszechnie wykorzystuje się ją w fitoterapii. Żółto-czerwone, jajowate lub owalne, pokryte kolcami owoce kryją w środku drobne nasiona, z których ręcznie, w procesie na zimno tłoczy się olej. Olej z opuncji figowej jest bogatym źródłem kwasu linolowego i oleinowego, witamin E, C, witamin z grupy B, fitosteroli, minerałów, błonnika. Olej z opuncji zaliczamy do tzw. olejów schnących , które polecane są do pielęgnacji cery tłustej, nie wykazuje działania komedogennego. Olej z opuncji figowej:
- działa nawilżająco,
- koi i łagodzi skórę,
- działa przeciwstarzeniowo,
- zapobiega fotostarzeniu się skóry,
- kwas linolowy zawarty w oleju z opuncji wzmacnia barierę lipidową naskórka, a tym samym chroni przed utratą wody.
Olej pequi
Drzewo pequi dorastające do 10 m wysokości, o dużych, twardych liściach i żółto-białych kwiatach jest typowe dla krajobrazu Brazylii. Olej pequi charakteryzuje się wysoką zawartością prowitaminy A oraz kwasów oleinowego i palmitynowego. Sprawdzi się zwłaszcza w pielęgnacji włosów:
- zamyka łuski włosów, dzięki czemu są one bardziej gładkie i połyskujące,
- zapobiega ich skręcaniu się i puszeniu pod wpływem wilgoci.
Olej pequi polecany jest również do pielęgnacji przesuszonej skóry dłoni o którą nietrudno przy częstym myciu i dezynfekcji rąk.
Egzotyczne składniki jako składnik kosmetyków
Powyższy przegląd egzotycznych składników to tylko ułamek bogatej oferty maseł i olejów, jaką oferuje nam świat roślin. Masła i oleje możemy aplikować bezpośrednio na skórę lub stosować jako składnik balsamów, kremów DIY, balsamów w kostce, oliwek do masażu, czy masełek do ust. W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo przepisów na domowe kosmetyki DIY z wykorzystaniem egzotycznych surowców kosmetycznych najwyższej jakości, tłoczonych na zimno, nierafinowanych, ekologicznych. Sprawdź recepturę na Balsam w kostce z masłem shea i olejem perilla. Wykonaj Regenerującą maskę do włosów z olejem pequi. Wypróbuj Nawilżająco-łagodzący balsam z masłem cupuacu.