Gliceryna w kosmetyce – jak wspiera pielęgnację skóry i włosów?
Gliceryna to składnik często wykorzystywany w kosmetykach drogeryjnych do suchej skóry. Dowiedz się, czy warto ją stosować, przygotowując własne kosmetyki DIY! Sprawdź, jakie są właściwości kosmetyczne gliceryny i jaka jest jej funkcja w produktach pielęgnacyjnych. Odkryj różne korzyści ze stosowania preparatów do twarzy, ciała i włosów z gliceryną. Nie zapomnieliśmy także o recepturach na kosmetyki DIY z tym składnikiem!

Właściwości kosmetyczne gliceryny
Gliceryna, czyli inaczej glicerol, to bezbarwna, gęsta ciecz o konsystencji syropu. Pod względem chemicznym jest alkohol trójwodorotlenowy (C₃H₈O₃). Substancja ta naturalnie występuje w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych, jest też wytwarzana syntetycznie. Gliceryna dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz wykazuje właściwości hydroskopijne, a więc przyciąga i zatrzymuje wilgoć z otoczenia. Warto też wiedzieć, że gliceryna nie rozpuszcza się w tłuszczach, jednak jest dla nich znakomitym rozpuszczalnikiem. Dzięki swoim właściwościom gliceryna znajduje powszechne zastosowanie w kosmetyce.
Gliceryna kosmetyczna jest nie tylko humektantem, przyciągającym i zatrzymującym wilgoć w skórze i włosach. Wykazuje ona też cechy emolientu, ponieważ działa na skórę jak opatrunek, który chroni przed nadmiernym odparowaniem wody z jej głębokich warstw, a także zabezpiecza ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Dostępna w ECOSPA roślinna gliceryna kosmetyczna to produkt jakości farmaceutycznej i kosmetycznej. Ta w 100% roślinna gliceryna pozyskiwana jest z tłuszczów roślinnych, które po poddaniu działaniu roztworów zasad, ulegają reakcji hydrolizy. W wyniku tego procesu dochodzi do tworzenia się gliceryny.
Jaką rolę odgrywa gliceryna w kosmetykach?
Gliceryna nawilża, zmiękcza, wygładza drobne zmarszczki, a także regeneruje skórę. Substancja ta ma także dodatkowe funkcje w kosmetykach, w tym utrzymuje w nich wodę i chroni je przed wysychaniem i krystalizacją. Gliceryna ułatwia także przenikanie składników odżywczych w głąb skóry i ogranicza wysuszające działanie detergentów.
Glicerynowe bazy mydlane intensywnie nawilżają skórę i chronią ją przed utratą wilgoci podczas mycia. Takie bazy idealnie nadają się do produkcji przezroczystych i kolorowych mydeł bez SLS-ów. Mydła glicerynowe DIY są lepiej tolerowane przez skórę niż mydła sodowe z drogerii!
Korzyści dla skóry z zastosowania gliceryny w kosmetykach
Jak już wspomniano wyżej, gliceryna pełni różne funkcje w kosmetykach. Dzięki niej preparaty zachowują swoją konsystencję, a jeśli ich składniki mają potencjał drażniący, to gliceryna je niweluje. Obecność gliceryny w kremie, maseczce czy na przykład w balsamie do ciała sprawia, że substancje aktywne znajdujące się w kosmetyku lepiej przenikają do głębokich warstw skóry, a więc są po prostu skuteczniejsze. Pamiętaj o tym, że zalecane stężenie gliceryny w kosmetykach to 1-15%.
Masz dojrzałą cerę i chcesz przygotować w domowym zaciszu doskonały krem liftingujący? Liftingujący krem z opuncją figową to wyjątkowy kosmetyk DIY – dzięki swojemu składowi wyraźnie odmładza skórę. Jednym z sekretów jego skuteczności jest obecność gliceryny!
Gliceryna w kosmetykach do włosów
Nie można pominąć tego, że gliceryna jest także wykorzystywana w kosmetykach do włosów. Szampony i odżywki z dodatkiem gliceryny nadają włosom blask i poprawiają ich ogólną kondycję. Gliceryna wygładza i zmiękcza włosy, sprawiając, że stają się przyjemne w dotyku i gładkie.
Warto dodać kilka kropli gliceryny do szamponu, maski lub odżywki do włosów. Możesz też przygotować mgiełkę zmiękczającą do włosów – wystarczy dodać odrobinę gliceryny do wybranego hydrolatu.
Receptury DIY z wykorzystaniem gliceryny w kosmetykach
Jak widać, jest wiele powodów do tego, aby wykorzystać właściwości gliceryny w kosmetyce. Mydła glicerynowe, które przygotujesz według naszych receptur, mają naturalny skład, nie zawierają detergentów i syntetycznych substancji zapachowych – są delikatne dla skóry i nie wywołują reakcji alergicznych. Mogą być stosowane przez dzieci i osoby z wrażliwą skórą. Sprawdź, jak zrobić mydło glicerynowe w 6 prostych krokach!
Polecamy także przepis na liftingujący krem z opuncją figową, o którym wspomnieliśmy powyżej, a także recepturę na intensywnie nawilżający balsam z mocznikiem 10%, gliceryną i witaminą E. Jeśli masz suchą cerę, koniecznie wypróbuj także przepis na tonik do cery suchej z ekstraktem z jabłka!
Gliceryna to substancja, której działanie od dawna jest doceniane w kosmetyce. Postaw na naturalną glicerynę roślinną od ECOSPA, która będzie doskonałym składnikiem wielu Twoich ekologicznych kosmetyków DIY!
Bibliografia:
- R. Glinka, M. Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii Tom 1, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008.
- Bazan A., Przepiórkowska, A., Liposomy naturalne alternatywą dla kosmetyki pielęgnacyjnej, Świat Przemysłu Kosmetycznego 2010, n.1, s. 26-28.
- Kurpiewska J., Liwkowicz J., Hydrofilowe środki ochrony skóry - nowe rozwiązania rozwiązania, Bezpieczeństwo Pracy nauka i praktyka 2003, s. 20-23.
- Kamińska E., The role of emollients in atopic dermatitis in children, Developmental Period Medicine 2018, t. 22, n. 4, s. 396-403.