Jak stosować oleje do twarzy - aplikacja oleju

Pielęgnacja skóry naturalnymi olejami dla wielu z nas staje się codzienną rutyną. Nie bez powodu coraz częściej sięgamy po olej zamiast kremu. Dobrej jakości oleje roślinne są doskonale tolerowane przez skórę, docierają do jej głębokich warstw, zaopatrując tkanki w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Niezależnie od typu cery i potrzeb skóry, odpowiednio dobrany olej oraz prawidłowy sposób jego aplikacji może okazać się Twoim hitem pielęgnacyjnym. Sprawdź, jak nakładać olej, aby nie tylko zażegnać problemy skórne, ale także cieszyć się zdrową, promienną, pełną blasku cerą

Jak stosować oleje do twarzy - aplikacja oleju
Spis treści:
  1. Dlaczego warto stosować oleje do twarzy?
  2. Jak stosować oleje do twarzy?
  3. Sposoby aplikacji naturalnych olejów na skórę

Dlaczego warto stosować oleje do twarzy?

Najlepszej jakości oleje roślinne powstają w procesie tłoczenia na zimno różnych części roślin oleistych takich, jak kwiaty, nasiona, czy pestki. Zwykle mają płynną, tłustą konsystencję. Wyjątek stanowi np. Olej kokosowy, który w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą, a dopiero po podgrzaniu zmienia stan skupienia na ciekły. Najlepsze oleje to te nierafinowane, czyli nie poddawane dodatkowemu oczyszczaniu. Dzięki czemu zachowują wszystkie swoje najcenniejsze właściwości

Oleje roślinne mają skład zbliżony do składu naszej skóry, dzięki czemu są doskonale przyswajalne i docierają do głębokich warstw skóry. To naturalne emolienty, które są nieocenionym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. To dzięki kwasom tłuszczowym oleje roślinne tworzą na powierzchni skóry ochronną warstwę zabezpieczającą przed utratą wody. Poprawiają nawilżenie skóry oraz uzupełniają ubytki lipidów cementu międzykomórkowego, a zatem regenerują uszkodzoną barierę lipidową naskórka. Poprawiają napięcie i jędrność skóry, zapobiegają nieprzyjemnym odczuciom ściągnięcia, suchości, pieczenia skóry, przeciwdziałają łuszczeniu się naskórka.

Największe wątpliwości budzi stosowanie olejów na cerę trądzikową i tłustą. Panuje powszechne przekonanie, że oleje roślinne mogą pogarszać stan cery. Jest to mit, gdyż dobrze dobrany olej może skutecznie poprawić stan cery tłustej i trądzikowej. Jeśli szukasz oleju odpowiedniego dla swojego typu skóry, zajrzyj do artykułu: Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy. Jak dobrać olej do typu skóry?

Jak stosować oleje do twarzy?

Najpopularniejszą metodą aplikacji olejów na skórę jest po prostu bezpośrednie nanoszenie oleju na skórę. Olej możesz dodać do swojego kremu do twarzy, a także przygotować domowe serum lub olejek do twarzy DIY. Możesz także wykorzystać olej do oczyszczania i masażu twarzy. 

Oleje możesz stosować codziennie, zawsze na oczyszczoną twarz i tak często, jak Twoja skóra tego potrzebuje.

Nawilżanie i regeneracja skóry olejami 

Stosowanie olejów w codziennej pielęgnacji może się okazać prawdziwym darem dla Twojej skóry. Oleje roślinne nie tylko nawilżają i natłuszczają skórę, ale także mogą wykazywać działanie antyoksydacyjneregenerujące, wygładzające zmarszczki, łagodzące podrażnienia, przyspieszające gojenie się skóry, regulujące produkcję sebum. Mogą mieć cały szereg różnych właściwości w zależności od rośliny, z której zostały pozyskane. Oleje nie tylko doskonale sprawdzają się w pielęgnacji twarzy, ale także całego ciała i włosów. Ich stosowanie ma niewątpliwie wiele zalet pod warunkiem, że będziesz stosować je prawidłowo, a zadowalające efekty powinnaś dostrzec w niedługim czasie od rozpoczęcia pielęgnacji olejami.  

Metoda OCM - czyli oczyszczanie skóry olejami

Oil cleansing method to metoda oczyszczania twarzy za pomocą olejów. Oleje doskonale rozpuszczają składniki kosmetyków do makijażu, również tych wodoodpornych. Ogromną zaletą tej metody jest fakt, że nie zaburza ona funkcjonowania naturalnego płaszcza hydro-lipidowego naskórka. Oczyszczanie olejami nie pozostawia wrażenia suchości, czy ściągnięcia skóry.

Przy metodzie OCM bardzo ważny jest dobór oleju właściwego dla danego typu skóry. Przy cerze tłustej sprawdzą się oleje niekomedogenne, szybkoschnące, o lekkiej konsystencji. Skóra sucha będzie wdzięczna za oleje o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Istnieją dwa sposoby oczyszczania skóry olejami. Pierwszy zakłada użycie mieszanki wybranego oleju z innymi olejami, np. jak w przepisie na Oliwkę do demakijażu do cery trądzikowej. Druga wykorzystuje olejek zawierający emulgator do olejków myjących. W kontakcie z wodą tworzy on delikatne mleczko. Sprawdź przepis na Bazowy olejek do demakijażu z emulgatorem

Olej nanieś na powierzchnię skóry palcami, rozprowadź równomiernie wykonując delikatny masaż. Po zabiegu zetrzyj olej ze skóry za pomocą wacików lub ściereczki do demakijażu, przemyj twarz letnią wodą i zastosuj płyn micelarny lub żel do mycia twarzy.

Masaż skóry olejami

Masaż twarzy poprawia jędrność i elastyczność skóry, pozwala utrzymać prawidłowy owal twarzy, dotlenia tkanki i przyspiesza wewnątrzkomórkową wymianę substancji odżywczych. Doskonale relaksuje, pozwala pozbyć się napięcia, niweluje oznaki zmęczenia. Zanurzenie opuszków palców przed masażem w oleju roślinnym poprawia poślizg i zmiękcza naskórek.

Oleje najczęściej wykorzystywane do masażu to olej migdałowy, olej arganowy, olej jojoba, olej z pestek moreli, ale możesz użyć dowolnego oleju. Ważne, żeby olej miał lekką, niezbyt tłustą konsystencję i szybko rozprowadzał się na skórze. Do oleju możesz dodać także kroplę wybranego olejku eterycznego, by dodatkowo nadać masażowi aromaterapeutyczny charakter.

Aby wykonać masaż twarzy, aplikuj na dłoń niewielką ilość oleju lub mieszanki olejów i rozetrzyj w dłoniach. Następnie rozprowadź olej po skórze twarzy i szyi najpierw lekko wklepując, a następnie rozmasowując kolistymi ruchami.

Sposoby aplikacji naturalnych olejów na skórę

Aby pielęgnacja olejami była jeszcze bardziej skuteczna, możesz łączyć oleje z innymi składnikami. Sprawdź najchętniej stosowane połączenia. 

Hydrolat + olej zamiast kremu

Naturalne hydrolaty, czyli wody kwiatowe tonizują, oczyszczają, odświeżają, regenerują, łagodzą, koją skórę. W zależności od rośliny, z której zostały pozyskane mogą mieć jeszcze wiele innych właściwości. Są skuteczne, a jednocześnie bardzo proste w stosowaniu, dzięki wygodnej butelce z atomizerem rozpylającym delikatną mgiełkę

Stosując tę metodę, w pierwszej kolejności rozpyl na skórze wybrany hydrolat, a następnie aplikuj olej lub mieszankę kilku olejów. Oleje łącz ze sobą biorąc pod uwagę właściwości, ale też konsystencję produktów. Oleje gęste, intensywnie natłuszczające mieszaj z tymi o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji.

Olej + kwas hialuronowy zamiast kremu

Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze, zapewniając jej elastyczność i sprężystość oraz doskonałe nawilżenie. Tworzy idealne połączenie z olejami, które pomimo wspaniałych właściwości, same w sobie nie mają zdolności higroskopijnych. Zastosowanie oleju z kwasem hialuronowym nie tylko wiąże wodę w skórze, ale także tworzy ochronną wartwę zapobiegającą ucieczce wody.

Stosując tę metodę na oczyszczoną skórę aplikuj kwas hialuronowy 1,5% lub serum z kwasem hialuronowym, np. Łagodzące serum do twarzy z kwasem hialuronowym i d-pantenolem. Odczekaj chwilę do momentu wchłonięcia produktu, a następnie nałóż wybrany olej.

Olej + krem

Połączenie kremu i olejów zapewnia kompleksową pielęgnację skóry. Oleje dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a krem, w zależności od receptury, dodatkowo wzbogaca pielęgnację o aminokwasy, ekstrakty roślinne, węglowodany i inne cenne składniki.

Jeżeli masz swój ulubiony krem, lubisz jego konsystencję, sposób aplikacji i efekty, które pozostawia, ale chcesz zapewnić skórze dodatkową ochronę np. po opalaniu, wybierz połączenie olej + krem.

Dodaj kilka kropli wybranego oleju do swojego kremu i dokładnie wymieszaj lub przygotuj porcję na jedną aplikację mieszając w dłoni niewielką ilość kremu z kilkoma kroplami oleju. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza na etapie testowania i poszukiwania najlepszego dla twojej skóry oleju.

Olej pod krem lub olej na krem

Sposób aplikacji na lub pod krem zależy od konsystencji kremu. Jeżeli nakładasz gęsty, intensywnie nawilżający i regenerujący krem, olej lepiej aplikuj przed kremem, punktowo lub cieniutką warstwą. Gdy olej wyschnie, możesz nałożyć krem. Przy kremach o lekkiej konsystencji, szybko wchłaniających się możesz zaaplikować olej po nałożeniu kremu.

Kolejność nie jest obowiązująca – wszystko zależy od twoich preferencji.

Olej jako składnik kremu

Oleje są niezbędnym składnikiem każdego kremu. Tworząc własny krem DIY masz do wyboru szeroką bazę olejów kosmetycznych, które mogą stanowić od kilku do kilkunastu procent całej receptury. Na początek wybierz nie więcej niż 3 naturalne oleje roślinne oraz nie zapomnij o dodatku witaminy E, która chroni oleje przed jełczeniem, dzięki czemu Twój krem zachowa świeżość na dłużej. Krem możesz przygotować od podstaw używając emulgatora, np. Olivemu 1000, lub wykorzystać gotową ekologiczną bazę kremową, do której dodajesz oleje i składniki aktywne. W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo przepisów i inspiracji na lekkie, nawilżające lub bardziej treściwe kremy o silnych właściwościach regenerujących. Sprawdź, jak zrobić Lekki krem do twarzy z zieloną herbatą i witaminą E z użyciem emulgatora lub Różany krem do cery dojrzałej z witaminą E i kolagenem, który przygotujesz w kilka minut z bazy kremowej.

Olej jako nośnik substancji aktywnych

Oleje naturalne są doskonałą bazą do przygotowania olejowych serum. Witamina E, witamina C w formie tetraizopalmitynianu askorbylu, skwalan roślinny, kwas salicylowy, koenzym Q10, maceraty i olejki eteryczne to surowce rozpuszczalne w olejach, z których przygotujesz intensywnie działające serum redukujące różnego rodzaju niedoskonałości. Sprawdź nasze receptury na sera do twarzy, np. Serum olejowe do cery mieszanej z olejem konopnym lub Serum olejowe z kwasem salicylowym 1%.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Serum dwufazowe pod oczy z mieszanką ekstraktów i olejem z pietruszki
Serum dwufazowe pod oczy z mieszanką ekstraktów i olejem z pietruszki

Receptura DIY na serum dwufazowe z olejem pietruszki. Olej z pietruszki i kompleks na naczynka poprawiają krążenie, wzmacniają kruche ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają obrzęki. Kwas hialuronowy działa nawilżająco, łagodząco, przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie. Serum jest przeznaczone do pielęgnacji skóry pod oczami.

Wskazania: Cienie pod oczami, Podrażnienie, Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Jak stosować oleje do twarzy - aplikacja oleju nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak stosować oleje do twarzy - aplikacja oleju.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.