Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy.

Oleje roślinne na stałe wpisały się w trend naturalnej pielęgnacji twarzy. Coraz częściej sięgamy po olej zastępując nim krem, czy produkt do demakijażu. Pielęgnacja olejem odpowiednio dobranym do typu skóry może przynieść wiele korzyści i poprawę kondycji skóry. Co warto wiedzieć o pielęgnacji naturalnymi olejkami i jak dobrać produkt dostosowany do potrzeb skóry?

Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy.
Spis treści:
  1. Czym są oleje kosmetyczne i w czym tkwi ich fenomen?
  2. Jak dobrać olej do typu cery?
  3. Jak stosować naturalne oleje w codziennej pielęgnacji?
  4. Gdzie kupować oleje kosmetyczne?
  5. Właściwości wybranych olejów kosmetycznych 

Czym są oleje kosmetyczne i w czym tkwi ich fenomen?

Oleje kosmetyczne to tłuszcze roślinne otrzymywane poprzez tłoczenie różnych części roślin, głównie nasion, pestek oraz owoców. Oleje kosmetyczne, dzięki hydrofobowym właściwościom, są doskonale tolerowane przez skórę. Tworzą na jej powierzchni cienki film okluzyjny, który zabezpiecza skórę przed utratą wody. Dodatkowo oleje są nośnikiem substancji aktywnych, takich jak witaminy, sterole, NNKT, czy terpeny. Unikalna kompozycja składników warunkuje właściwości pielęgnacyjne oleju. Każdy olej, w zależności od gatunku rośliny oraz części, z której został pozyskany, posiada wyjątkowy kolor, zapach oraz pozostawia na skórze inne odczucie po aplikacji.

Jak dobrać olej do typu cery?

Odpowiednio dobrany olej może stać się hitem codziennej pielęgnacji i przyczynić się do poprawy wyglądu i funkcjonowania skóry. Wybór właściwego oleju jest niezwykle ważny. Źle dopasowany do typu skóry olej może przynieść odwrotny efekt i nie będzie spełniał swojej roli. Olej z grupy nieschnących, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, aplikowany na cerę tłustą, skłonną do trądziku, może zablokować ujścia gruczołów łojowych oraz przyczynić się do powstawania zaskórników i niedoskonałości.

Oleje kosmetyczne dzielimy na 3 podstawowe grupy:

  • oleje schnące, 
  • oleje półschnące, 
  • oleje nieschnące. 

Podział na te 3 grupy związany jest z zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów z grupy omega 6 i omega 3, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz chronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci.

Cera sucha i dojrzała, z oznakami starzenia najbardziej polubi się z olejami z grupy nieschnących. Dzięki gęstej konsystencji długo pozostają na skórze, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia. Do tej grupy olejów należy np. olej kokosowy, olej z awokado, olej makadamia, olej z kiełków pszenicy.

W pielęgnacji cery normalnej i mieszanej najlepiej sprawdzą się oleje z grupy półschnących, np. olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z pestek moreli. Olej z grupy półschnących dosyć dobrze się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy. 

Dla cery tłustej i trądzikowej jedyne polecane oleje to oleje z grupy schnących. Oleje schnące mają wyjątkowo lekką konsystencję, szybko ulegają absorpcji, nie obciążają skóry i nie zapychają ujść gruczołów łojowych. Do olejów z tej grupy należą na przykład: olej jojoba, olej z czarnuszki, olej konopny, olej lniany, czy olej z ogórecznika

Jak stosować naturalne oleje w codziennej pielęgnacji?

Oleje kosmetyczne świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na stososwanie oleju na twarz.  

1. Olej zamiast kremu

Aplikuj olej bezpośrednio na skórę zamiast kremu. Możesz nakładać olej na jeszcze wilgotną po kąpieli lub tonizacji skórę. Zmniejszysz tym samym ryzyko zapychania skóry i zużyjesz mniejszą porcję oleju. 

2. Olej zmieszany z innymi składnikami 

W zagłębieniu dłoni mieszaj dwa rodzaje oleju lub połącz olej z wybranymi składnikami aktywnymi, np. potrójnym kwasem hialuronowym, czy wybranym ekstraktem roślinnym, np. żelem z aloesu.

Wskazówka!

Mieszankę oleju z kwasem hialuronowym nakładaj zawsze na wilgotną skórę. Silnie higroskopijny kwas hialuronowy, otoczony cząsteczkami oleju traci swoje nawilżające właściwości. Aby kwas hialuronowy mógł spełnić swoją funkcję, konieczne jest dostarczenie mu wody,  którą może związać.  Przed nałożeniem oleju z kwasem hialuronowym możesz na przykład spryskać skórę ulubionym hydrolatem.

3. Olej na krem

Nakładaj olej na ulubiony krem, dzięki czemu zatrzymasz w skórze cenne substancje na dłużej. 

4. Olej jako dodatek do kremu

Dodaj ulubiony olej do swojego kremu, dzięki czemu wzbogacisz jego skład. 

5. Olej do demakijażu

Użyj oleju jako produkt do demakijażu. Oleje świetnie rozpuszczają kolorowe kosmetyki, pozostawiając skórę czystą i nawilżoną. Nasącz płatek kosmetyczny olejem i delikatnie oczyść skórę.

6. Olej jako składnik kosmetyków DIY

Zainspiruj się do tworzenia własnych, spersonalizowanych kosmetyków DIY z udziałem olejów: odmładzającego serum, oliwki do masażu twarzy, dwufazowego płynu do demakijażu, nawilżającego kremu, czy oczyszczającej maseczki DIY. 

Wypróbuj przepis na proste, dwufazowe serum pod oczy z mieszanką ekstraktów i olejem z pietruszki, które zmniejszy obrzęki pod oczami, wzmocni kruche ściany naczyń krwionośnych, zadziała nawilżająco, łagodząco i antyoksydacyjnie. Wystarczy zmieszać ze sobą 3 składniki.

Potrzebne składniki:

KROK 1. Za pomocą wagi odważ w naczyniu olej z pietruszki, kwas hialuronowy i kompleks na naczynka. Dokładnie wymieszaj..

KROK 2. Przelej serum do butelki z pipetą. Wstrząśnij przed użyciem.

Gdzie kupować oleje kosmetyczne?

Na rynku kosmetycznym powstaje coraz więcej marek oferujących kosmetyki naturalne, a także surowce roślinne przeznaczone do pielęgnacji ciała, takie jak np. oleje kosmetyczne. Jeśli zależy Ci, aby Twój olej był jak najlepszej jakości, wybieraj tylko sprawdzone sklepy, które oferują 100% naturalne produkty kosmetyczne.Sięgaj po oleje, które są tłoczone na zimno i sprzedawane w ciemnych, szklanych butelkach, które chronią wrażliwą zawartość opakowania przed promieniami słonecznymi. Przy wyborze oleju zwróć także uwagę na pochodzenie surowca, z którego olej został wyprodukowany. Najcenniejsze oleje tłoczone są z roślin pochodzących z upraw ekologicznych. Warto wspierać także lokalnych wytwórców i wybierać oleje tłoczone w Polsce

Właściwości wybranych olejów kosmetycznych 

Wybór oleju to kwestia bardzo indywidualna. Każdy olej cechują inne właściwości, które wspierają i w prawidłowy sposób pielęgnują wybrany typ skóry. 

Olej z opuncji figowej

Olej z opuncji figowej należy do grupy olejów półschnących.Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. To olej numer jeden wśród olejów o właściwościach anti aging. Posiada właściwości silnie nawilżające, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Skutecznie spowalnia procesy starzenia, regeneruje i działa ochronnie na skórę. Olej z opuncji figowej może być stosowany w pielęgnacji wszystkich typów skóry, ale w szczególności sprawdzi się jako olej do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, z oznakami starzenia. 

Olej z opuncji figowej ekologiczny
35,90 zł 5 ml

Olej z nasion pomidora

Olej z nasion pomidora to szybkoschnący olej , który bardzo dobrze sprawuje się w pielęgnacji cery trądzikowej, jak i dojrzałej, z oznakami starzenia. Przywraca jędrność skóry, łagodzi podrażnienia, zmniejsza widoczność zmarszczek. Dodatkowo duża zawartość NNKT zapewnia działanie przeciwzapalne i regenerujące. Olej pomidorowy wspomaga także i nadaje jej zdrowego połysku. 

Olej z nasion marchwi

Olej z nasion marchwi to szybkoschnący olej polecany szczególnie w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, z oznakami fotostarzenia. Doskonale nawilża, ujędrnia, rewitalizuje. regeneruje, redukuje przebarwienia, nadaje skórze blask i zdrowy wygląd. Działa przeciwzmarszkowo, antyoksydacyjnie, a także chroni przed promieniowaniem UV, łagodzi podrażnienia skóry oraz nadaje efekt delikatnej opalenizny. 

Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów to jeden z najpopularniejszych olejów kosmetycznych, który najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji cery normalnej, wrażliwej i suchej, a także do pielęgnacji skóry niemowląt. Olej ze słodkich migdałów działa jak naturalny emolient. Wykazuje silne działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające oraz regeneracyjne. Łatwo się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Należy do grupy olejów półschnących. 

Olej ze słodkich migdałów
15,90 zł 50 ml

Olej z pietruszki

Olej z nasion rodzimej pietruszki to olej z grupy szybkoschnących. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej, naczynkowej, trądzikowej i tłustej. Ma właściwości nawilżające, przeciwzapalne, ściągające, poprawia stan naczyń krwionośnych, rozjaśnia przebarwienia oraz wspomaga gojenie niewielkich ran. Może być stosowany w preparatach pod oczy. 

Olej z pietruszki zimnotłoczony
14,90 zł 30 ml

Nasza ekspertka radzi

Jak poznać jakość oleju?

Świadectwem najwyższej jakości oleju jest osad pojawiający się na dnie opakowania. Podczas tłoczenia na zimno, ogromne prasy ściskają nasiona, które pękając uwalniają ukryty w nich olej. Wraz z olejem uwalnianą są również drobinki nasion. To właśnie one odpowiedzialne są za mętny osad i odpowiednio ciemniejszą barwę oleju tłoczonego na zimno. Ich rafinowane, czyli oczyszczane odpowiedniki są zdecydowanie jaśniejsze i klarowne. Oleje tłoczone na zimno cechują się krótszym terminem przydatności, dlatego zawsze warto wzbogacić olej dodatkiem 2% witaminy E, która zabezpieczy olej przed procesem utleniania. 

 

Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy. nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy..
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.