Olej ze słodkich migdałów – kiedy go stosować?

Smaczna przekąska, dodatek do owsianek czy deserów, mąka migdałowa (ceniona zwłaszcza przez osoby unikające glutenu) używana do wypieków czy zdrowy olej do sałatek – pomysłów na wykorzystanie migdałów w kuchni jest wiele. Czy wiesz jednak, że migdały znalazły szerokie zastosowanie również w kosmetyce? Olej ze słodkich migdałów ze względu na swoje dobroczynne właściwości jest popularnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry i włosów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego olej ten jest tak wyjątkowy i jak wykorzystywać go w codziennej pielęgnacji.

Olej ze słodkich migdałów – kiedy go stosować?
Spis treści:
  1. Właściwości oleju ze słodkich migdałów
  2. Kto powinien stosować olej ze słodkich migdałów?
  3. Jak stosować olej ze słodkich migdałów na skórę i włosy?
  4. Receptury na kosmetyki DIY z wykorzystaniem oleju ze słodkich migdałów

Właściwości oleju ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów posiada wyjątkowy skład chemiczny sprawiający, że jest on skutecznym składnikiem kosmetyków o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym na skórę, m.in. kremów, balsamów, serów, produktów do demakijażu oraz oliwek do masażu. Znajdziesz go również w produktach kondycjonujących włosy, a więc w szamponach, odżywkach i maskach.

Jest całkowicie naturalnym i bezpiecznym produktem, dlatego śmiało mogą go używać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Sprawdzi się też w pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt oraz u osób borykających się z problemami skórnymi takimi jak suchość, poparzenia czy dermatozy, do których należy np. atopowe zapalenie skóry.

Co dokładnie znajduje się w składzie oleju ze słodkich migdałów? Właściwości zawdzięcza on przede wszystkim wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, zwłaszcza tych nienasyconych: oleinowego i linolowego. Sprawiają one, że olej ze słodkich migdałów jest doskonałym emolientem. Przywraca on równowagę lipidową w naskórku, dbając o jego odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia. Ma właściwości okluzyjne, tzn. tworzy na skórze ochronny film zapobiegający utracie wody. Co istotne, nienasycone kwasy tłuszczowe ułatwiają przenoszenie substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry, przez co działają one skuteczniej.

Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych to jednak nie jedyne zalety tego oleju. W jego składzie znajduje się bogactwo tokoferoli, zwłaszcza witaminy E nazywanej witaminą młodości. To miano uzyskała dzięki swoim właściwościom przeciwstarzeniowym. Nawilża, działa przeciwutleniająco i wymiata wolne rodniki, przez co wpływa na młody wygląd skóry.

W oleju migdałowym znajdziesz też skarbnicę minerałów i innych witamin takich jak A, D i witaminy z grupy B oraz skwalan i fitosterole. Jak działają na skórę? Odżywiają ją, nawilżają i uelastyczniają.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, skwalan i witaminy – zwłaszcza witamina E - zawarte w oleju migdałowym działają dobroczynnie na skórę i włosy. Przy regularnym stosowaniu zauważysz, że twoja skóra jest miękka w dotyku i wyraźnie młodsza.

Warto dodać, że witamina E chroni również przed wolnymi rodnikami, co sprawia, że olej ze słodkich migdałów jest skutecznym składnikiem kosmetyków do opalania.

Kto powinien stosować olej ze słodkich migdałów?

Wszyscy ci, którzy borykają się z suchością skóry docenią działanie oleju ze słodkich migdałów. Sucha skóra może powodować duży dyskomfort: łuszczyć się, napinać i swędzieć. Remedium na te objawy jest olej migdałowy. Otuli on skórę ochronnym filmem, przywracając jej barierę hydrolipidową i nie pozwalając, by woda zbyt szybko uciekała z naskórka. Skóra będzie ukojona i nawilżona.

Wysoka zawartość witaminy E sprawia, że olej ze słodkich migdałów ma doskonałe zastosowanie w pielęgnacji anti-aging. Posiadaczki skóry dojrzałej przy regularnej aplikacji tego oleju zauważą poprawę w wyglądzie – skóra stanie się wygładzona i aksamitna w dotyku, a drobne zmarszczki wygładzone.

Dziecięca skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Szukasz naturalnych kosmetyków do pielęgnacji swojego niemowlęcia? Tutaj również sprawdzi się bezpieczny i naturalny olej ze słodkich migdałów. Wykorzystaj go do pielęgnacji okołopieluszkowej lub jako emolient do natłuszczającej kąpieli – złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, kojąc skórę twojego maleństwa.

Zastosowanie oleju ze słodkich migdałów znajdą również osoby dbające o włosy. Jego skład wpłynie na ich kondycję – wzmocni włosy i ograniczy ich wypadanie.

Jak stosować olej ze słodkich migdałów na skórę i włosy?

Olej ze słodkich migdałów jest w pełni bezpiecznym produktem, dlatego możesz stosować go bezpośrednio na skórę, nawet dziecięcą. Jak stosować go na skórę i włosy? Używaj go jako balsamu po kąpieli na jeszcze wilgotne ciało – natłuścisz i nawilżysz w ten sposób skórę. Jeśli jesteś w ciąży, smaruj olejem ze słodkich migdałów przede wszystkim miejsca szczególnie narażone na powstawanie rozstępów takie jak brzuch, piersi czy uda – skutecznie zapobiega on powstawaniu takich zmian. Olej ze słodkich migdałów wykorzystasz również do odprężającego masażu.

Jak stosować olej migdałowy na twarz? Olej ze słodkich migdałow może Ci zastąpić krem do twarzy, zwłaszcza jeśli połączysz go w dłoni z kilkoma kroplami kwasu hialuronowego. Olej migdałowy należy do suchych olejów, tzn. że nie pozostawia tłustej warstwy na skórze – dzięki temu nadaje się nawet pod makijaż. Sprawdzi się on również jako składnik kosmetyków do demakijażu – wystarczy że połączysz go z ulubionym hydrolatem, a stworzysz skuteczny i naturalny produkt, który poradzi sobie ze zmyciem nawet mocnego makijażu. Razem z innymi drogocennymi olejami stworzy też olejowe serum o działaniu anti-aging.

Wzmocnione, błyszczące i mniej wypadające włosy? Wprowadź do pielęgnacji olej migdałowy na włosy. Stosuj go do ochrony końcówek i olejowania włosów na sucho lub dodaj do szamponu czy odżywki. Warto dodać, że olej ze słodkich migdałów wspaniale wzmocni również płytkę paznokci

Receptury na kosmetyki DIY z wykorzystaniem oleju ze słodkich migdałów

Na stronie Ecospa znajdziesz wiele receptur na kosmetyki DIY z wykorzystaniem oleju ze słodkich migdałów. Wypróbuj przepisy na oliwkę zapobiegającą powstawaniu rozstępów lub arbuzowo-migdałową oliwkę do masażu twojego maluszka. Potrzebujesz kremu do suchej skóry i masła na spierzchnięte usta? Sprawdź nasze receptury na nawilżający krem z mocznikiem i olejem ze słodkich migdałów oraz kokosowe masełko do ust. Do skóry dojrzałej zastosuj natomiast śliwkowy olejek do demakijażu. Nie tylko skutecznie zmyje makijaż, ale i zadziała przeciwstarzeniowo. Wypróbuj też peeling solny do ciała – sól z Morza Martwego wygładzi skórę i usunie martwy naskórek, a dodatek oleju ze słodkich migdałów zapobiegnie podrażnieniom, natłuści ją i nawilży.

Olej ze słodkich migdałów

Olej z migdałów sprawdza się do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, wrażliwej, podrażnionej i atopowej oraz do pielęgnacji włosów. Polecany dla dzieci, niemowląt oraz kobiet ciężarnych.

Olej ze słodkich migdałów
15,90 zł 50 ml

Olej ze słodkich migdałów do masażu

Łagodzi podrażnienia i zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia. Doskonały do masażu. Dostępny w praktycznej butelce z pompką.

Olej ze słodkich migdałów do masażu
57,90 zł 200 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

CHOLERNIE DOBRY olejek do pielęgnacji brody
CHOLERNIE DOBRY olejek do pielęgnacji brody

Przepis DIY na olejek do pielęgnacji brody. Bazę olejku stanowią oleje: arganowy, jojoba i migdałowy które poprawiają kondycję brody, wzmacniają, regenerują, kondycjonują i nabłyszczają. Włosy lepiej się ukłądają i rozczesują. Olejki eteryczne nadają olejkowi przyjemny, męski zapach oraz działają antybakteryjnie.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Olej ze słodkich migdałów – kiedy go stosować? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olej ze słodkich migdałów – kiedy go stosować?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.