Olejek Copaiba w kosmetyce i aromaterapii

Czy słyszałaś lub słyszałeś już o olejku Copaiba lub balsamie Copaiba? Ten egzotyczny naturalny produkt pochodzący z Amazonii zasługuje na chwilę uwagi. Całkiem możliwe, że zechcesz go wypróbować! Dowiedz się, jakie właściwości ma ten unikalny olejek i sprawdź, jak wykorzystuje się go w aromaterapii. Poznaj działanie olejku Copaiba na skórę twarzy, ciała i głowy i dowiedz się, jak go stosować. Wykorzystaj nasze receptury i okryj nowy wymiar pielęgnacji.

Olejek Copaiba w kosmetyce i aromaterapii
Spis treści:
  1. Olejek Copaiba – jak jest pozyskiwany?
  2. Kojące i regenerujące działanie olejku Copaiba
  3. Zastosowanie olejku Copaiba w aromaterapii
  4. Pielęgnacja skóry głowy z olejkiem Copaiba
  5. Receptury DIY z wykorzystaniem olejku Copaiba

Olejek Copaiba – jak jest pozyskiwany?

Naturalny olejek Copaiba, który można znaleźć w ECOSPA, otrzymywany jest dzięki destylacji parą wodną żywicy z pnia drzewa strączkowego Copaifera Officinalis. Drzewo to rośnie w amazońskich lasach deszczowych. Pochodzące z Brazylii wiecznie zielone drzewo Copaiba może dorastać aż do kilkudziesięciu metrów wysokości!

Żywica Copaiba jest tradycyjnie wykorzystywana przez brazylijskie plemiona w wielu obrzędach i praktykach medycznych – spala się ją na przykład podczas ceremonii fizycznego i duchowego uzdrowienia. Olejek Copaiba znany jest od setek lat i do dziś wykorzystuje się go w medycynie naturalnej i aromaterapii, a jego wyjątkowe właściwości sprawiły, że znalazł zastosowanie także w farmakologii.

Kojące i regenerujące działanie olejku Copaiba

Niezwykłe właściwości olejku Copaiba związane są z zawartością seskwiterpenów, diterpenów i kwasów terpenowych, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przyspieszają procesy gojenia się skóry. Głównym składnikiem olejku jest kariofilen (β-caryophyllen), czyli seskwiterpen wykazujący silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olejek Copaiba znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry – sprawdza się także przy przewlekłych dermatozach. Ten naturalny produkt poprawia stan skóry z AZS, egzemą i łuszczycą. Olejek Copaiba hamuje rozwój bakterii Gram+ oraz dermatofitów, co sprawia, że świetnie sprawdza się w pielęgnacji stóp, paznokci i pachwin.

Olejek Copaiba jest silnym antyoksydantem, dlatego odbudowuje uszkodzenia skóry spowodowane zanieczyszczeniami i promieniowaniem UV oraz pomaga opóźnić procesy starzenia się skóry. Systematyczne stosowanie tego olejku przynosi poprawę elastyczności, jędrności i nawilżenia skóry oraz powoduje wygładzenie drobnych zmarszczek i redukcję obrzęków. Badania wykazują także, że olejek Copaiba korzystnie wpływa na cerę trądzikową, dlatego jest cennym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry tego typu: preparatów do mycia twarzy, serum, kremów i maseczek. Można stosować go na skórę wrażliwą i skłonną do alergii.

Olejek Copaiba wykorzystywany jest także w olejkach do masażu. Ten naturalny produkt usprawnia przepływ krwi oraz limfy i wspiera walkę z cellulitem. Warto też wiedzieć o tym, że balsam Copaiba przydaje się po opalaniu, goleniu i depilacji, ponieważ koi podrażnienia i łagodzi zaczerwienia.

Olejek Copaiba jest silnie działającym preparatem – jak zatem go stosować? Pamiętaj o tym, że olejku Copaiba nie można aplikować bezpośrednio na skórę. Zalecane stężenie tego naturalnego produktu w kosmetykach to 0,5%-2%. Olejek Copaiba należy zawsze rozcieńczać w oleju bazowym przed nałożeniem na skórę. Możesz go użyć także jako składnika różnych kosmetyków DIY.

Zastosowanie olejku Copaiba w aromaterapii

Olejek Copaiba znalazł zastosowanie także w aromaterapii – sprawdza się do inhalacji i w kominkach zapachowych. Szukasz najlepszych olejków do relaksu? Naturalny olejek Copaiba o przyjemnym, słodkim, miodowo-ziołowym zapachu działa odprężająco, redukuje stres i niepokój, a także ogólnie poprawia nastrój. W aromaterapii wykorzystuje się go między innymi wspomagająco w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Olejek Copaiba może działać przeciwwirusowo i pomagać w walce z przeziębieniem i grypą.

Warto wiedzieć, że olejek Copaiba stosuje się także jako zapach do naturalnych tart do kominka lub zawieszek zapachowych DIY. Olejek ten dobrze łączy się z olejkami kwiatowymi, drzewnymi i korzennymi, w szczególności z Ylang-Ylang i Neroli.

Pielęgnacja skóry głowy z olejkiem Copaiba

Masz problemy ze skórą głowy? Olejek Copaiba posiada właściwości, dzięki którym działa kojąco na podrażniony, swędzący i zaczerwieniony skalp. Olejek ten niweluje łupież, ogranicza także zmiany łuszczycowe. Możesz dodać go do szamponu, odżywki oraz oleju do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Olej Copaiba poprawia ogólną kondycję pasm i wzmacnia je. Aby przygotować wcierkę przeciwłupieżową, która usprawni też krążenie w skórze głowy, dodaj kilka kropli balsamu Copaiba do oleju ze słodkich migdałów.

Receptury DIY z wykorzystaniem olejku Copaiba

Wypróbuj olejek Copaiba i sprawdź, jakie będzie jego działanie na Twojej skórze! Przygotuj Intensywnie regenerujący krem do stóp z olejem kokosowym i winogronowym oraz olejkiem Copaiba. Możesz użyć olejku Copaiba także jako składnika olejku do twarzy i ciała, masła do ciała, maseczki do włosów, kremu do twarzy oraz balsamu po opalaniu i depilacji.

Rozszerz swoją wiedzę z zakresu aromaterapia w kosmetyce i wykorzystaj także inne nasze receptury na naturalne preparaty do pielęgnacji całego ciała! 

Bibliografia:

  • Tobouti P. L., de Andrade Martins T. C., Antimicrobial activity of copaiba oil: A review and a call for further research, Biomedicine & Pharmacotherapy 2017, 94, 93-99.
  • Da Silva A. G., de Freitas Puziol P., Leitao R. N., Application of the essential oil from copaiba (Copaifera langsdorffii Desf.) for Acne vulgaris: A double-blind, placebo controlled clinical trial, Alternative Medicine Review 2012, t. 17, n. 1, s. 69-76.
  • Emerenciano D. P., Baracho B. B., Medeiros M. L. D, Physicochemical characterizations and antioxidant property of copaiba oil loaded into SNEDDS systems, Journal of the Brazilian Chemical Society 2019, t. 30, 234-246.
  • Pieri F. A., Mussi M. C., Moreira M. A. S., Óleo de copaíba (Copaifera sp.): histórico, extração, aplicações industriais e propriedades medicinais, Revista Brasileira de Plantas Medicinais 2009, t. 11, n. 465-472.

Olejek Copaiba (balsam Copaiba)

100% naturalny olejek z drzewa Copaifera Officinalis. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, grzybic oraz trądziku. Regeneruje skórę po goleniu, łagodzi łupież i podrażnienia skóry głowy. Działa relaksująco, wspomagając redukcję stresu i poprawę jakości snu.

Olejek Copaiba (balsam Copaiba)
14,90 zł 10 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Intensywnie regenerujący krem-maska do stóp z olejem kokosowym i winogronowym
Intensywnie regenerujący krem-maska do stóp z olejem kokosowym i winogronowym

Przepis DIY na intensywnie regenerujący krem-maskę do stóp. Krem zawiera w swoim składzie olej kokosowy oraz winogronowy. Tworzą one na powierzchni skóry cienki film okluzyjny, dzięki czemu nawilżają, regenerują i zapobiegaja przesuszeniu skóry. Gliceryna nawilża, witamina E działa przeciwutleniająco i wspomaga regenerację skóry. Całości dopełnia przeciwgrzybiczy olejek Copaiba, który równocześnie nadaje słodko-ziołowy zapach. Krem przeznaczony do pielęgnacji suchej i wymagającej regeneracji skóry stóp.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
zaawansowany
Olejek Copaiba w kosmetyce i aromaterapii nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olejek Copaiba w kosmetyce i aromaterapii.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.