Olejek wetiwerowy w kosmetyce i aromaterapii
Olejek wetiwerowy to substancja, która jest znana chyba wszystkim osobom zafascynowanym światem perfum. Czym jest olejek wetiwerowy i dlaczego jego zapach można rozpoznać w wielu kosmetykach zapachowych? Sprawdź, jakie właściwości ma ten olejek – być może zechcesz go wykorzystać także do pielęgnacji skóry. Dowiedz się też, jakie jest zastosowanie olejku wetiwerowego w aromaterapii i wypróbuj nasze niezawodne receptury z wykorzystaniem tej szczególnej substancji!
Olejek wetiwerowy – czym jest i jakie ma właściwości?
Olejek wetiwerowy otrzymuje się z korzeni i kłączy wetiwerii pachnącej pochodzącej z Azji Południowo- Wschodniej. Te części rośliny poddawane są procesowi destylacji z parą wodną. Uzyskana gęsta ciecz posiada bardzo intensywny, trwały i ciepły, drzewno-balsamiczny zapach.
Wetiweria (Vetiveria zizanoides) już dawno temu była wykorzystywana na Dalekim Wschodzie – między innymi do odstraszania owadów, a także do wytwarzania mat. Wetiwer ma uspokajający, odprężający zapach, który pomaga walczyć z depresją i bezsennością. Często wykorzystuje się go w przemyśle perfumeryjnym.
Olejek wetiwerowy wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, odkażające i przeciwutleniające. Jego działanie antyseptyczne i ściągające jest wykorzystywane w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i trądzikowej oraz w stanach zapalnych skóry. Olejek ten uelastycznia skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek i rozstępów.
Jak można wykorzystać go w kosmetykach?
Interesuje Cię, jak wykorzystuje się olejek wetiwerowy w kosmetyce? Dodaj kilka kropli olejku wetiwerowego do swojego kremu do twarzy, możesz też połączyć olejek wetiwerowy z olejem jojoba, tworząc oliwkę do pielęgnacji cery trądzikowej. Olejkiem wetiwerowym możesz też wzbogacić płyn do mycia, szampon, odżywkę do włosów lub olejek do brody. Dodaj 19 kropli olejku na każde 100 ml kosmetyku (stężenie 0,5%). Podpowiadamy, że 1 ml olejku wetiwerowego to ok. 38 kropli. Chcesz przygotować olejek do pielęgnacji brody CHŁOP JAK DĄB, który wyróżnia się przyjemnym męskim zapachem? Będziesz potrzebować między innymi 0,24 ml olejku wetiwerowego.
Zalecane stężenie olejku wetiwerowego w kosmetykach wynosi 0,2-2%, przy czym olejek posiada ograniczenie do maksymalnego stężenia 1,65% w kosmetykach do twarzy. W kosmetykach do ciała stężenie to może być nieco większe i sięgać 3%, z kolei w preparatach do okolic oczu wartość ta wynosi 1%. W kosmetykach do ust i w dezodorantach dopuszczalne stężenie olejku wetiwerowego to zaledwie 0,2%.
Chcesz się zrelaksować? 5-10 kropli olejku wetiwerowego po zmieszaniu z łyżką oleju roślinnego wlej do odprężającej kąpieli. Przygotuj też oliwkę do masażu z olejkiem wetiwerowym, której bazą może być np. olej winogronowy, migdałowy kokosowy, jojoba lub morelowy. Dodaj 4-5 kropli do 25 ml oleju bazowego (stężenie 0,5%).
Olejek eteryczny wetiwerowy stanowi podstawowy składnik wód toaletowych i perfumowanych o drzewnej woni. Tworzy on wyraźną nutę serca lub trwałą nutę dolną kompozycji zapachowych – świetnie współgra z olejkami: sandałowym, cedrowym, paczulowym, różanym i jaśminowym. W kosmetykach zapachowych dla mężczyzn najczęściej występuje w połączeniu z olejkiem sandałowym, ale nie tylko. Możesz przygotować np. wodę toaletową Wetiwer i Grejpfrut z dodatkiem olejków: lawendowego Bułgaria, Ylang-Ylang i kadzidłowego.
Zastosowanie olejku wetiwerowego w aromaterapii?
Olejek z wetiwerii działa wyjątkowo odprężająco – w Indiach znany jest jako ,,olejek spokoju''. Jego silny zapach zmniejsza napięcie i pomaga w bezsenności. Stosując olejek wetiwerowy w aromaterapii, można szybko poprawić swój nastrój i samopoczucie! Kąpiele i inhalacje z wykorzystaniem olejku wetiwerowego rozluźniają mięśnie, łagodzą napięcia nerwowe i niepokój oraz odprężają ciało i ułatwią zasypianie. Masaż wykonany przy użyciu olejku z dodatkiem tego składnika działa rozgrzewająco i kojąco. Warto wykonywać go przy bólach mięśniowych i reumatycznych, ponadto dobrze zadziała na krążenie. Sprawdź, jak stosować olejki eteryczne w domu!
Regenerujące i pielęgnujące właściwości kosmetyczne
Jak widać, olejek wetiwerowy znajduje różnorodne zastosowanie. Dzięki swoim właściwościom pielęgnującym, antyseptycznym i przeciwstarzeniowym jest dobrze znany w kosmetyce. Olejek ten jest bogaty w przeciwutleniacze, a więc spowalnia procesy starzenia się skóry. Ten naturalny produkt regeneruje uszkodzony naskórek i przyspiesza gojenie się ran. Olejek wetiwerowy pomaga zniwelować niedoskonałości skóry związane z trądzikiem oraz drobne zmarszczki, a także wyrównuje koloryt skóry. Stosując preparaty z dodatkiem tej substancji, można zredukować rozstępy i blizny.
Warto pamiętać o tym, że olejek wetiwerowy jest popularnym składnikiem kosmetyków dla mężczyzn. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać męska pielęgnacja twarzy krok po kroku!
Receptury DIY z wykorzystaniem olejku wetiwerowego
Przygotuj olejek CHŁOP JAK DĄB, który doskonale zadba o kondycję męskiej brody, sprawdź też, jak pachnie woda toaletowa Wetiwer i Grejpfrut. Polecamy także naszą recepturę na naturalną wodę kolońską Grejpfrut i Bergamotka z dodatkiem olejku wetiwerowego. Dla mężczyzn idealny będzie również wosk do brody i wąsów z olejem konopnym, który kondycjonuje i nabłyszcza włosy.
Bibliografia:
- V.A. Worwood, Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Vital 2022.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006.
- B. Matuszewska, Aromaterapia praktyczna, Wydawnictwo Studio Astro Psychologii, Białystok 2012.
- M. Romer, W.S. Brud, Aromaterapia, leksykon roślin leczniczych, Medpharm Polska, Wrocław 2009.
- Burger P., Landreau A., Watson, M., Vetiver essential oil in cosmetics: What is new?, Medicines 2017, t. 4, n. 2.