Rumianek w kosmetyce – właściwości i działanie
Chyba każdy słyszał o przeciwzapalnych właściwościach rumianku. To powszechnie występujące zioło jest bardzo dobrze znane między innymi ze swojego dobroczynnego działania na podrażnioną skórę. Sprawdź, jakie surowce kosmetyczne z rumianku są dostępne w ECOSPA i jak je wykorzystać na skórę i włosy. Przygotowaliśmy też dla Ciebie różne przepisy na kosmetyki DIY z rumiankiem – koniecznie zapoznaj się z nimi i wypróbuj je w domowym zaciszu!
Rumianek – jak działa na skórę?
Rumianek lekarski, znany także jako rumianek pospolity oraz rumianek rzymski, to rośliny z rodziny astrowatych, które mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. O wyjątkowych właściwościach tych ziół występujących w wielu miejscach na całym świecie wiadomo od tysięcy lat. Wykazują one bardzo podobne działanie, choć rumianek lekarski ma nieco silniejsze właściwości antyseptyczne. Z kolei rumianek rzymski niekiedy jest lepiej tolerowany przez skórę skłonną do alergii i działa rozluźniająco – nasz Olejek rumianku rzymskiego 5% świetnie sprawdza się między innymi jako składnik olejków do masażu twarzy.
Rumianek słynie z tego, że działa przeciwbakteryjnie, koi podrażnienia i niweluje zaczerwienienia skóry. Warto wiedzieć, czemu zawdzięcza on właśnie takie właściwości! W koszyczkach rumianku znajduje się wiele cennych substancji, w tym flawonoidów. Jednym z nich jest apigienina, która może może zmniejszać stany zapalne. Jest to bardzo silny antyoksydant i skuteczny składnik antyalergiczny i przeciwstarzeniowy. Kwiaty rumianku to także źródło fitosteroli, fenolokwasów, garbników katechinowych, choliny, związków kumarynowych oraz soli mineralnych. Substancje te wspomagają procesy gojenia i ziarninowania naskórka oraz łagodzą podrażnienia skóry i błon śluzowych wywołane różnymi czynnikami. Jeśli interesują Cię właściwości rumianku w kosmetyce, to musisz wiedzieć, że redukuje on także rumień wywołany zbyt długim przebywaniem na słońcu. Warto też pamiętać o tym, że łagodzi on skórę po ukąszeniach komarów.
Co ciekawe, że z rumianku pozyskuje się bisabolol, czyli związek, który ma udowodnione działanie przeciwdrobnoustrojowe: ogranicza wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz grzybów. Bisabol redukuje świąd skóry oraz zapobiega przerostowi naskórka i gruczołów łojowych, co ma zastosowanie w terapiach przeciwtrądzikowych i przeciw łuszczycowych, ponadto niweluje przebarwienia skóry. W rumianku znajduje także azulen, chroniący skórę przed alergenami oraz innymi drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.
Jakie surowce kosmetyczne powstają z rumianku?
Rumianek i jego zastosowanie w kosmetyce to temat, któremu warto poświęcić trochę czasu, jeśli chce się tworzyć własne kosmetyki DIY. W ECOSPA mamy kilka surowców kosmetycznych, dzięki którym przygotujesz preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Znajdziesz u nas na przykład olejki z rumianku – wspomniany już naturalny Olejek rumianku rzymskiego 5% oraz Ekologiczny olejek rumianku lekarskiego 5%. Oba te olejki mogą być dodawane do domowej roboty kosmetyków do skóry trądzikowej, tłustej, normalnej, naczynkowej, wrażliwej i dojrzałej – olejków myjących, kremów, olejowych serum, maseczek, olejków do masażu twarzy i kosmetyków do włosów. Olejek rumianku lekarskiego znajduje też zastosowanie jako składnik przeciwzapalny maści i kremów wspomagających gojenie i kojących podrażnienia (dla dzieci i dorosłych).
W ECOSPA znajdziesz też Ekologiczny hydrolat rumiankowy (z konserwantem), który aplikuje się bezpośrednio na skórę lub wykorzystuje podczas tworzenia domowych maseczek, a także jako fazę wodną w produkcji kremu, balsamu, serum, toniku, szamponu lub odżywki do włosów. Dzieciom i mamom szczególnie polecamy hydrolat rumianku rzymskiego, który jest niezwykle delikatny i można stosować go nawet do pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu oraz na odparzenia. Wykazuje on także właściwości uspokajające maluchy i można go rozpylać na łóżeczko malucha.
Warto też pamiętać o naszym wodno-glicerynowym Ekologicznym ekstrakcie z rumianku, który rozpuszcza się w fazie wodnej. Ten surowiec kosmetyczny dodaje się do emulsji robionej od podstaw, serum i toniku na bazie hydrolatu, a także do szamponu i odżywki do włosów. Stosujemy tylko 0,1 - 2 ml tego ekstraktu na 100 ml gotowego kosmetyku!
Wykorzystaj olejek z rumianku na włosy
Rumianek ma cenne właściwości, które zbawiennie wpływają na skórę, jednak to nie wszystko. Rumianek jest tradycyjnie wykorzystywany do rozjaśniania włosów. Nadaje on włosom złotawy odcień, nawilża je i regeneruje. Kosmetyki z rumiankiem doskonale nadają się do pielęgnacji jasnych włosów - są to: płukanki, odżywki, szampony i mgiełki (hydrolaty). Wszystkie nasze surowce kosmetyczne, które powstają z rumianku, świetnie sprawdzają się jako składniki preparatów do włosów, jednak w przypadku stosowania olejków z rumianku najbardziej widoczny jest efekt rozjaśnienia włosów i nadania im słonecznych refleksów. Olejek rumianku lekarskiego działa też przeciwzapalnie i kojąco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę głowy. Wykazuje działanie sebostatyczne, więc polecany jest do pielęgnacji tłustych włosów.
Niezastąpione działanie łagodzące i przeciwzapalne rumianku
Dzięki obecność substancji aktywnych, takich jak flawonoidy, bisabolol i azulen rumianek hamuje działanie enzymów biorących udział w powstawaniu stanu zapalnego. Stosowanie preparatów z rumiankiem pozwala skutecznie walczyć z różnymi patogenami. Udowodniono na przykład, że wyciąg i olejek z rumianku pomagają w leczeniu zakażeń wywołanych bakterią Staphylococcus sureus (gronkowiec złocisty) i drożdżakiem Candida albicans. Właściwości kojące i przeciwzapalne rumianku lekarskiego wykorzystuje się również w preparatach przeznaczonych do higieny intymnej.
Receptury DIY na kosmetyki z rumiankiem
Postaw na rumianek i przygotuj kosmetyki z naszymi surowcami kosmetycznymi, które powstają na jego bazie. Na podrażnioną skórę dziecka polecamy krem z bazy z olejkiem rumianku lekarskiego 5%, alantoiną i mikronizowanym tlenkiem cynku. W pielęgnacji cery wrażliwej i podrażnionej świetnie sprawdza się oliwka na zaczerwienioną skórę z rumiankiem i witaminą E, która łagodzi stany zapalne, wygładza i uelastycznia. Dla osób z bardzo wrażliwą i skłonną do zaczerwienień idealna jest także Łagodząca maseczka z glinką białą, rumiankiem i olejem z zielonej herbaty. Wypróbuj też recepturę DIY na kojącą mgiełkę po opalaniu z ekologicznym hydrolatem rumiankowym i ekologicznym ekstraktem z ogórka!
Bibliografia:
- Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii 2014, n. 2, s. 90-93.
- Dąbrowska J., Essential oil from German chamomile (MatricariachamomillaL.) and Roman chamomile (Chamaemelumnobile L.), Nauka, Badania i Doniesienia Naukowe 2018, s. 71-79.
- Antonelli A., Fabbri C., Study of Roman chamomile (ChamaemelumnobileL. All.) oil,Journal of Essential Oil Research 1998, n. 10, 571-574.
- Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł. Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, Lek w Polsce 2013, t. 9, nr. 23, s. 72-79.
- Nurzyńska-Wierdak R., Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Katedra Warzywnictwa i Roślin Leczniczych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 2015, t. 25, nr. 1, s. 1-19.
Olejek rumianku lekarskiego 5% EKOLOGICZNY
Otrzymywany jest w wyniku destylacji kwiatów Matricaria Recutita uprawianych ekologicznie. Olejek rumianku lekarskiego działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbakteryjnie. Wspomaga procesy gojenia i ziarninowania naskórka, a także koi i łagodzi podrażnienia skóry.
Olejek rumianku rzymskiego 5% EKOLOGICZNY
Otrzymywany w wyniku destylacji kwiatów Chamaemelum Nobile uprawianych ekologicznie w Anglii. Olejek rumianku rzymskiego działa uspokajająco, koi podrażnioną, rozgrzaną skórę. Jest substancją przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.
Hydrolat rumiankowy ekologiczny (z konserwantem)
Pozyskiwany w procesie destylacji parą wodną rumianku rzymskiego Anthemis Nobilis. Hydrolat rumiankowy sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, podrażnionej.
Hydrolat rumianku rzymskiego ekologiczny
Otrzymywany z kwiatów Chamaemelum Nobile poprzez destylację z parą wodną. Hydrolat rumianku rzymskiego łagodzi podrażnienia, uspokaja układ nerwowy. Szczególnie polecany do pielęgnacji niemowląt i ich mam. Bezpieczny dla wrażliwej i delikatnej cery.