Specjaliści od włosów – czym zajmuje się trycholog?
Włosy nie zawsze są w świetnej kondycji, jednak jeśli przez dłuższy czas ich stan jest niezadowalający, warto dobrze zastanowić się nad źródłem problemu. Uboga dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, przewlekły stres – przyczyny pogorszenia kondycji włosów, w tym ich wzmożonego wypadania, są różne. Właściwej diagnozy dokonać może trycholog! Sprawdź, dlaczego warto udać się właśnie do tego specjalisty. Dowiedz się też, czy trycholodzy polecają naturalne kosmetyki do włosów i skóry głowy!

Kim jest trycholog i jakimi problemami się zajmuje?
Na początek warto pozbyć się wątpliwości co do tego, kto to jest trycholog. Najprościej ujmując, trycholog jest specjalistą, który zajmuje się skórą głowy i włosami. Do trychologa idzie się po to, aby dokonał on analizy skóry na głowie, a także ocenił stan cebulek i łodyg włosowych. Podczas wizyty w gabinecie trychologicznym można też ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów i łysienia, a także innych schorzeń skóry głowy, takich jak: łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy i łuszczyca.
Chcesz dokładniejszej odpowiedzi na pytanie: „trycholog – kto to”? Musisz też wiedzieć o tym, że specjalista ten dobiera indywidualny, odpowiadający określonemu problemowi sposób pielęgnacji włosów i sugeruje ewentualne metody leczenia schorzenia. Trycholog działa kompleksowo. Czym się jeszcze zajmuje? Taki specjalista przeprowadza także zabiegi na skórę głowy i włosy.
Trycholog to coraz popularniejszy zawód – wiesz już, co to, ale możesz zastanawiać się jeszcze nad jedną kwestią. Czy trycholog to lekarz? Trycholog nie musi być lekarzem, ale może nim być. Dermatolog trycholog to specjalista, który jest lekarzem.
Naturalne kosmetyki, które trycholog może polecić swoim pacjentom
Trycholodzy zachęcają do stosowania kosmetyków o bezpiecznym składzie, który nie podrażnia skóry głowy i pomaga przywrócić jej równowagę. Zwracają oni uwagę na to, że warto stosować peelingi enzymatyczne. Raz w tygodniu wykonaj zatem peeling enzymatyczny skóry głowy, który usunie martwy naskórek, oczyści skórę z nadmiaru sebum i poprawi krążenie. Wypróbuj nasz enzym z dyni jako składnik peelingu do skóry głowy, który można stosować zarówno na skórę twarzy, jak i na skalp.
Trycholog może zalecić także stosowanie wcierki opartej na naturalnym składzie – polecamy wcierkę stymulującą włosy do wzrostu, która zawiera oleje: z czarnego kminku, rokitnikowego, a także olejek cedrowy, rozmarynowy i lawendowy. Przepis na taką wcierkę, a także na inne skuteczne wcierki do włosów znajdziesz w ECOSPA. Alternatywą dla takich preparatów jest Serum wzmacniające do włosów z rozmarynem Zestaw DIY.
Podczas wizyty u trychologa możesz też dowiedzieć się, jakie kosmetyki do codziennego użytku będą dla Ciebie najlepsze. Dla takiego specjalisty liczy się przede wszystkim skład takich produktów. Czy trycholog może polecić olejowanie włosów? Z pewnością zwróci on uwagę na to, aby stosować oleje dostosowane do potrzeb włosów. Sprawdź, jak olejować włosy i dobrać olej do typu włosów.
Walka z wypadającymi włosami u trychologa
Podczas wizyty u trychologa wykonywana jest trychoskopia, czyli nieinwazyjne badanie diagnostyczne, polegające na oglądaniu i ocenie stanu skóry głowy oraz włosów przy użyciu cyfrowej kamery wideo (trychoskopu), połączonej z monitorem komputera bądź telewizora. Obserwacja taka jest prowadzona zazwyczaj w powiększeniu 20x, 70x lub 200x. Trychoskopia nie wymaga wyrywania włosów i jest bezbolesna. Dzięki temu badaniu można zauważyć np. nadmiar wydzieliny łojowej lub hydrolipidowej, zdiagnozować łupież bądź ewentualną mikronizację czy bliznowacenie mieszków włosowych. Podczas badania trychoskopem ogląda się i ocenia także grubość, pigmentację i połysk łodyg włosowych oraz rozpoznaje włosy łamiące się i z zaburzeniami w strukturze łodygi.
W diagnostyce trychologicznej, oprócz samego badania przy użyciu specjalistycznego sprzętu, ważne jest holistyczne podejście. Do postawienia trafnej diagnozy konieczny jest także wywiad z pacjentem. Analiza jego diety, trybu życia i narażenia na stres oraz ocena codziennej pielęgnacji i wynik badań laboratoryjnych to elementy, które są potrzebne do ustalenia przyczyny wypadania włosów oraz ustalenia planu działań mających na celu skuteczną walkę z problemem.
Zabiegi trychologiczne, które są wykonywane w gabinetach trychologicznych to przede wszystkim mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz karboksyterapia. Dzięki nim można ograniczyć wypadanie włosów.
Naturalna pielęgnacja włosów i skóry głowy
Stawiając na naturalne kosmetyki do skóry głowy i włosów, masz szansę uniknąć konieczności wizyty u trychologa lub też wspomóc działanie zabiegów trychologicznych. Stosowanie wyżej wspomnianych wcierek i peelingów może wyraźnie poprawić stan skóry głowy, a co za tym idzie, także włosów – ich cebulki będą lepiej dotlenione i odżywione oraz mocniejsze. Pamiętaj także o łagodnych dla skóry głowy szamponach i odżywkach do włosów – takie kosmetyki powinny być wolne od niepożądanych syntetycznych substancji. Wypróbuj nasze bazy kosmetyczne do włosów, które możesz uzupełniać różnymi składnikami. Do szamponu, odżywki czy serum do włosów możesz dodać na przykład fitokeratynę roślinną.
Receptury DIY na domowe kosmetyki do włosów
W ECOSPA znajdziesz mnóstwo receptur na kosmetyki do włosów oparte na naturalnym składzie. Zadbaj o swoje pasma i skórę głowy w najlepszy sposób – samodzielnie przygotuj preparaty do włosów DIY. Dopasuj składniki roślinne do kondycji swoich włosów – wykorzystaj np. olej rycynowy, którego wyjątkowe właściwości są znane od dawna.
Pamiętaj o tym, że trycholog może pomóc w przypadku różnych problemów z włosami, jednak już sama zmiana ich pielęgnacji daje wyraźne efekty!
Bibliografia:
- C. Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2022.
- W. Faruga-Lewicka, Trychologia w praktyce, Edra Urban & Partner 2022.
- Styczeń P., Włosom na ratunek, Art of Beauty 2, 2015, s. 32-39.
- K. Formela, Analiza oferty gabinetów trychologicznych pod kątem diagnozowania i leczenia chorób oraz kompetencji osób oferujących takie usługi, 2019, Wydział Farmaceutyczny UJ.