Korzenne składniki w naturalnej kosmetyce

Chcesz włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki ze składnikami korzennymi? A może już to robisz, ale chętnie dowiesz się więcej na ich temat? Sprawdź, z jakich roślin można pozyskać składniki korzenne i jakie właściwości mają olejki, ekstrakty i maceraty z cennych korzeni. Podpowiadamy też, do czego warto stosować te substancje. Wypróbuj nasze receptury na różne kosmetyki oraz świece ze składnikami korzennymi!
 

Korzenne składniki w naturalnej kosmetyce
Spis treści:
  1. Składniki korzenne w kosmetyce – z jakich korzeni można je pozyskać?
  2. Naturalne składniki korzenne – jakie mają właściwości?
  3. Stwórz świecę DIY o zapachu korzennym
  4. Maceraty pozyskiwane z cennych korzeni
  5. Dodaj korzenny ekstrakt do swoich kosmetyków
  6. Receptury DIY z wykorzystaniem składników korzennych

Składniki korzenne w kosmetyce – z jakich korzeni można je pozyskać?

Korzenie niektórych roślin są wykorzystywane do sporządzania aromatycznych przypraw, ale mogą też znaleźć zastosowanie w kosmetyce. Zapach składników korzennych może nie tylko uatrakcyjnić posiłek – jest on wyczuwalny także w niektórych kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Niezwykłe właściwości korzennych składników sprawiają, że kosmetyki mogą być bardzo efektywne!

Korzenne składniki można pozyskać np. z kłączy z imbiru (Zingiber officinale), które są od wieków wykorzystywane w medycynie chińskiej.  Imbir ma dość szerokie zastosowanie w kosmetyce – w ECOSPA znajdziesz w 100% olejek imbirowy otrzymywany za pomocą destylacji z parą wodną kłączy rośliny. Składniki korzenne w kosmetyce pozyskuje się również z żeń-szenia, tarczycy bajkalskiej, prawoślazu, marchwi i lukrecji.

Naturalne składniki korzenne – jakie mają właściwości?

Jednym z najpopularniejszych składników korzennych w kosmetyce jest olejek imbirowy. Substancja ta posiada intensywny miodowo–korzenny, pikantny zapach. Olejek imbirowy ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozgrzewające i regenerujące. Jakie zastosowanie ma imbir w kosmetyce? Olejek imbirowy silnie pobudza krążenie i niweluje obrzęki, dlatego pomaga pozbyć się cellulitu i nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Może być wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej, ponadto warto go stosować do aromaterapii, ponieważ zwiększa koncentrację, likwiduje mdłości, migrenowe bóle głowy i bóle menstruacyjne. Jest to również silny afrodyzjak! Olejek imbirowy jest również przydatny w leczeniu przeziębień, ponieważ oczyszcza i dezynfekuje powietrze.

W kosmetykach zastosowanie znajduje także między innymi korzeń żeń-szenia. Zawiera on substancje, dzięki którym wykazuje właściwości antyoksydacyjne, antycellulitowe, rewitalizujące i regenerujące. Żeń- szeń w kosmetyce wspomaga syntezę kolagenu, intensywnie ujędrnia, uelastycznia i napina skórę. Żeń-szeń działa też przeciwzmarszczkowo – ogranicza istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych.

Trzeba podkreślić, że niektóre składniki mają korzenny zapach, ale nie powstają z korzeni rośliny. Doskonałym przykładem tego jest olejek cynamonowy z kory cynamonowca cejlońskiego, który jest jednym z najsilniejszych antyseptyków - zabija bakterie, wirusy i grzyby. Olejek ten ma także właściwości rozgrzewające, pobudzające krążenie i ściągające. Jest on używany między innymi jako składnik preparatów na kurzajki oraz past do zębów. Cynamon w kosmetyce ma zastosowanie w terapiach antycellulitowych, warto też pamiętać o tym, że pobudza on włosy do wzrostu i nadaje im połysk. Jego przyjemny, pobudzający zmysły zapach sprawia, że jest składnikiem wielu perfum.

Korzenny zapach ma także olejek goździkowy z pąków, który powstaje przez destylację z parą wodną nierozwiniętych pąków kwiatowych goździkowca korzennego Eugenia Caryophyllus. Olejek ten wykazuje działanie bakterio- i grzybostatyczne, dlatego jest składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej, stosuje się go także w pielęgnacji stóp i jako składnik szamponów przeciwłupieżowych. Olejek goździkowy działa delikatnie przeciwbólowo, jest łagodnym afrodyzjakiem i dodaje energii. Inhalacje z dodatkiem olejku goździkowego są polecane przy przeziębieniach.

Należy tu wymienić także olejek mirrowy. Olejek mirrowy jest pozyskiwany metodą destylacji czerwono-brązowej żywicy z pnia drzewa. Wyróżnia go ciepły, korzenny i bogaty, balsamiczny zapach. Olejek ten ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, gojące, przeciwzapalne i regeneracyjne. Stosuje się go w kosmetykach hamujących wypadanie włosów, w preparatach dla cery trądzikowej, w leczeniu trudno gojących się zmian skórnych i grzybicy

Stwórz świecę DIY o zapachu korzennym

Korzenne zapachy są wyjątkowe. Niektóre osoby wręcz za nimi przepadają, zresztą olejki eteryczne o korzennym aromacie one ważnym składnikiem wielu znanych perfum – można je także wykorzystać do przygotowania własnych, oryginalnych kompozycji zapachowych. Proponujemy Ci zrobienie świecy o korzennym zapachu, dzięki której stworzysz w swoim domu magiczną atmosferę. Zainwestuj na przykład w Zestaw DIY Świeca Cynamon i Geranium i przygotuj 2 świece o świątecznym zapachu, które mogą stać się doskonałym prezentem dla bliskiej osoby.

Maceraty pozyskiwane z cennych korzeni

W ECOSPA znajdziesz macerat z żeń-szenia, który wykazuje intensywne działanie anti-aging, regenerujące i antyoksydacyjne. Macerat ten wspomaga redukcję cellulitu i rozstępów, a także nawilża włosy i stymuluje je do wzrostu. Jest to naturalny produkt stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów – może być stosowany bezpośrednio na skórę!

Polecamy także Ekologiczny macerat z marchwi, który zwiększa produkcję sebum, a więc pomaga w pielęgnacji suchej i łuszczącej się skóry. Jego lekko pomarańczowe zabarwienie wynikające z zawartości β- karotenu, sprawia, że ułatwia on opalanie, warto też dodać go do kosmetyku samoopalającego. Macerat z marchwi poprawia też wygląd blizn i ogranicza oznaki starzenia skóry. Zalecane stężenie tego produktu to 0,5-5%!

Jeśli interesują Cię korzenne maceraty, wypróbuj także macerat z żywokostu. Substancja ta ma właściwości emoliencyjne. Macerat działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwutleniająco. Intensywnie regeneruje i nawilża skórę, ponadto łagodzi ból, przyspiesza gojenie ran i zmniejsza obrzęki po urazach. Macerat z żywokostu jest także skuteczny w niwelowaniu wyprysków i stanów zapalnych skóry.

Dodaj korzenny ekstrakt do swoich kosmetyków

Korzenne ekstrakty, maceraty i olejki możesz dodać do rozmaitych kosmetyków. Ekologiczny ekstrakt z prawoślazu ma właściwości zmiękczające i przeciwzapalne. Ekstrakt z prawoślazu to składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i podrażnionej. Jest też wykorzystywany w kosmetykach po opalaniu i w naturalnych płynach do higieny intymnej.

Wypróbuj także działanie Ekologicznego ekstraktu z lukrecji, ponieważ ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Substancja ta chroni włosy przed działaniem promieniowania UV, ma też działanie przeciwstarzeniowe na skórę. Jest to cenny składnik kosmetyków do włosów farbowanych i kremów rozjaśniających przebarwienia.

Nie zapomnij o tarczycy bajkalskiej. W ECOSPA znajdziesz składnik Vitasource Tarczyca bajkalska, który wyraźnie poprawia jędrność oraz elastyczność skóry. Preparat ten wyrównuje powierzchnię skóry, redukując drobne zmarszczki. Vitasource to cenny składnik kosmetyków anti-aging do skóry dojrzałej oraz przeznaczonych do pielęgnacji podrażnionej cery z tendencją do trądziku.

Sprawdź, jakie są zalecenia odnośnie stężenia tych oraz innych składników korzennych w kosmetykach i twórz kremy, balsamy, serum, toniki i inne preparaty, które zaskoczą Cię swoją skutecznością!

Receptury DIY z wykorzystaniem składników korzennych

W ECOSPA znajdziesz mnóstwo receptur na kosmetyki DIY do twarzy, ciała i włosów z wykorzystaniem składników korzennych. Sprawdź także nasze przepisy na pachnące świece, np. o zapachu cynamonu i geranium. Możesz też wypróbować recepturę na Naturalną świecę wolnostojącą Paczula i Imbir, która nasyca pomieszczenie pobudzającym, antydepresyjnym zapachem! 

Bibliografia: 

  • Newerli-Guz, J., Pych, M., Właściwości przeciwutleniające imbiru (zingiber officinale roscoe), Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni 2022, t. 73, n. 9, s. 28-33.
  • K. Karłowicz-Bodalska, Żeń-szeń – wszechlek Dalekiego Wschodu, Postępy Fitoterapii 2004, n. 4, s. 183-188.
  • Kędzia, A., The activity of cinnamon oil (Oleum Cinnamomi) against anaerobic bacteria, Postępy Fitoterapii 2011, n. 1, s. 3-8.
  • Nowak K., Ogonowski, J., Jaworska, M., Olejek goździkowy-właściwości i zastosowanie, Chemik 2012, t. 66, n. 2, s. 145-152.
  • Um J.N., Min J.W., Joo K.S, Enhancement of antioxidant and whitening effect of fermented extracts of Scutellariae baicalensis, Journal of the Society of Cosmetic Scientists of Korea 2017, t. 43, n.3, s. 201-210.
  • Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006.
  • V.A Worwood, Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Vital 2022. 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Bogate serum do włosów z naturalnym silikonem
Bogate serum do włosów z naturalnym silikonem

Receptura DIY na bogate serum do włosów z naturalnym silikonem. Obecne w serum proteiny wnikają w uszkodzenia włosów, nadając im zdrowy wygląd. Pantenol nawilża i uelastycznia włosy, nadaje im lekkości. Fitokeratyna ułatwia rozczesywanie włosów i chroni włosy przed gorącym powietrzem z suszarki. Bioferment z bambusa, naturalny silikon wygładza włosy i nadaje im miękkości.  Serum zwiąksza objętość i poprawia kondycję włosów. Przeznaczone jest do pielegnacji włosów średnioporowatych cienkich i zniszczonych.

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Włosy suche i zniszczone
Poziom trudności:
łatwy
Korzenne składniki w naturalnej kosmetyce nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Korzenne składniki w naturalnej kosmetyce.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.