Jak zrobić mydło metodą na zimno DIY?

Robienie mydeł to świetna zabawa i czysta przyjemność. Istnieje kilka metod robienia mydeł, m.in metoda na zimno. Metoda "na zimno" oznacza, że reakcja tłuszczy i ługu sodowego zachodzi w możliwie najnijższej temperaturze (28 -45 stopni C), dzięki czemu oleje zachowują swoje cenne właściwości i dobroczynne działanie na skórę. Metoda na zimno jest prostą, ale dosyć czasochłonna metodą. Dowiedz się, jak zrobić mydło DIY metodą na zimno.

Jak zrobić mydło metodą na zimno DIY?

Jak zrobić mydło metodą na zimno DIY?

Przygotuj miejsce pracy i potrzebne akcesoria

 • naczynie ze stali nierdzewnej (np. garnek do gotowania mleka), w naczyniu tym rozpuścisz fazę olejową oraz wymieszasz obie fazy;
 • naczynie szklane lub ze stali nierdzewnej na fazę wodno-ługową (nigdy nie używaj garnków z aluminium, żelaza, miedzi, lub teflonu);
 • wagę do odmierzania składników;
 • blender z końcówką plastikową lub ze stali nierdzewnej;
 • dwa termometry kuchenne, gumowe rękawice ochronne, oraz okulary ochronne;
 • formę do mydła wyłożoną papierem kuchennym (ułatwia wyciągnięcie mydła).

Przygotuj fazę wodno-ługową

 1. W osobnych naczyniach odmierz wodę oraz wodorotlenek sodowy w ilości podanej w recepturze. Zalecamy odmierzanie wody i wodorotleneku sodowego w gramach. Pamiętaj o założeniu gumowych rękawiczek, wodorotlenek sodowy (soda kaustyczna) jest silnie żrący. Zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczenia.
   
 2. Ostrożnie i powoli wsypuj sodę kaustyczną do naczynia zawierającego wodę (UWAGA: Sodę kaustyczną wsypuj do wody, NIGDY odwrotnie). Naczynie najlepiej umieść w zlewie lub umywalce z zimną wodą. Mieszaj wodę drewnianą łyżką. Rób to ostrożnie i powoli. Mieszaj, aż cały wodorotlenek sodowy się rozpuści. Po wsypaniu całej zawartości, temperatura mikstury wzrośnie do około 70C.
   
 3. Używając kuchennego termometru kontroluj temperaturę. Mikstura wodno-ługowa powinna ostygnąć do temperatury 45C. Jeśli ostygnie za bardzo, podgrzej ją do temperatury 45C wkładając naczynie do gorącego naczynia z wodą (do łaźni wodnej).

Przygotuj fazę olejową

 1. Do przygotowanego wcześniej naczynia dodaj olej lub oleje i masła w ilości podanej w recepturze (w gramach).

 2. Wstaw naczynie do łaźni wodnej i mieszaj tłuszcze, aż się roztopią. Podgrzewaj fazę do temperatury 45C. Użyj kuchennego termometru.

Połączenie fazy wodno-ługowej z olejową

 1. Przy połączeniu fazy wodno-ługowej i olejowej ważne jest, aby obie fazy miały tę samą lub bardzo zbliżoną temperaturę, około 45C. Faza wodno-ługowa może być nieco zimniejsza. Jeśli wymaga tego sytuacja poczekaj, aż składniki ostygną do wymaganej temperatury lub podgrzej je korzystając z łaźni wodnej.

 2. Mieszając fazę olejową, wlewaj powoli cienkim strumieniem fazę wodno-ługową.

 3. Mieszaj obie fazy drewnianą łyżką. Po połączeniu obu faz użyj blendera. Mieszaj blenderem miksturę pulsując po 2 minuty. Po około 5-10 minutach mikstura zacznie gęstnieć i robić się jaśniejsza. Oznacza to, że rozpoczął się proces zmydlania.

 4. Kiedy konsystencja nabierze gęstości budyniu oznacza to, że mikstura jest gotowa. Konsystencję możesz sprawdzić „pisząc” po powierzchni mikstury. Polewana z góry mikstura powinna zostawiać ślad na powierzchni. Na tym etapie możesz dodać dodatkowe składniki (opcjonalnie kawę, olejki eteryczne, glinki).  

 5. Przelej „budyń” do przygotowanej (wyłożonej papierem kuchennym) formy. Formę przykryj i umieść w ciepłym miejscu, np. koło grzejnika. Pozostaw przykrytą ręcznikiem na 24 godziny. Konieczne jest przykrycie i zaizolowanie formy tak, aby mydło przeszło przez fazę żelową (mydło na kilka godzin staje się transparentne i trwa proces zmydlania).

 6. Po 24 godzinach odwiń formę. Jeśli powierzchnia wciąż jest miękka pozostaw formę z mydłem odkrytą na kolejne 24 godziny.

 7. Rozkręć formę, masz gotowy do cięcia blok mydła. Potnij blok na kostki mydła nożem co 3 cm. Wcześniej ogrzej nóż w gorącej wodzie wycierając go do sucha.

 8. Pocięte kostki mydła wymagają „już tylko” leżakowania. Ułóż kostki mydła na plastikowej lub drewnianej tacy. Po trzech-sześciu tygodniach mydło powinno być gotowe. Czym dłużej mydło będzie leżakowało, tym będzie twardsze, trwalsze i łagodniejsze dla skóry.

 

Nasza ekspertka radzi

Uwaga!

Wodorotlenek sodowy jest silnie żrącą substancją! Uważaj, aby nie zetknął się ze skórą. Nie wdychaj szkodliwych oparów, które są wydzielane podczas mieszania wodorotlenku sodowego z wodą.  Zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczenia, wsypuj wodorotlenek sodowy powoli. Trzymaj głowę jak najdalej od ługu, otwóż okno lub mieszaj na zewnątrz.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mydło czekoladowe
Mydło czekoladowe

Przepis na mydło czekoladowe DIY. Mydło czekoladowe zawiera bogatą kompozycję olejów i maseł roślinnych, dzięki czemu nie tylko myje skórę, ale też ją renetłuszcza, zpobiegając TEWL - tranepidermalnej ucieczce wody ze skóry. Masło kakaowe nadaje mydłu cudowny zapach prawdziwej czekolady.

Wskazania: Oczyszczanie, Suchość
Poziom trudności:
zaawansowany
Składniki (na g kosmetyku) :
(0%) 0 g Olej kokosowy (z kopry) rafinowany Ph. Eur.
(0%) 0 g Olej ryżowy rafinowany
(0%) 0 g Masło kakaowe naturalne

Powiązane receptury

Jak zrobić mydło metodą na zimno DIY? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić mydło metodą na zimno DIY?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.