Kosmetyczne zastosowanie krwawnika pospolitego
Odkryj kosmetyczne zastosowanie krwawnika pospolitego. Dowiedz się, jakie substancje aktywne cenne dla Twojej skóry i włosów zawiera ta roślina. Sprawdź, dlaczego dzięki krwawnikowi Twoja skóra będzie wolniej się starzeć i stanie się mocniejsza i zregenerowana. Wypróbuj macerat oraz hydrolat z krwawnika z oferty ECOSPA – te dwa naturalne produkty to ważne składniki kosmetyków DIY, które wykonasz w zaciszu własnego domu!
Jakie składniki aktywne są zawarte w krwawniku pospolitym?
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to wieloletnia, powszechnie występująca w Europie bylina, której kwiaty i ziele są źródłem wielu składników aktywnych znajdujących zastosowanie w kosmetyce. Należą do nich m.in. flawonoidy, poliyny, cholina, achilleina, fitosterole, azulen, cyneol, limonen, α-pinen, β-pinen, borneol, octan bornylu, terpineol, sabinen, tujon, izoartemizja, kamfora, kariofilen i prokamazuleny. Należy tu wymienić również witaminy A, C i K oraz sole mineralne, które obfitują w związki manganu, kobaltu, molibdenu, żelaza, miedzi i siarki.
Krwawnik ma niezwykłe właściwości, które warto wykorzystać, stosując go na skórę. Poznaj moc tej rośliny, a także odkryj potencjał innych ziół – dowiedz się więcej o fitoterapii w pielęgnacji skóry!
Przeciwstarzeniowe i wzmacniające właściwości krwawnika
Dzięki temu, że krwawnik jest bogatym źródłem antyoksydantów, kosmetyki z jego dodatkiem opóźniają starzenie się skóry. Jego stosowanie sprawia, że skóra staje się jędrniejsza, a drobne zmarszczki zostają wygładzone. Krwawnik wykazuje również działanie nawilżające i łagodzące, a dzięki obecności achilleiny, krwawnik wzmacnia kruche ścianki naczyń krwionośnych oraz zmniejsza rumień i ujednolica koloryt cery. Kosmetyki z dodatkiem krwawnika stymulują również proces odnowy naskórka. Sprawdź też, jak wykorzystać inne zioła w pielęgnacji!
Macerat z krwawnika – jakie ma działanie na skórę i włosy?
Maceraty to oleje, które powstają na skutek maceracji (wytrawienia) całych kwiatów, płatków kwiatów lub ziół przy użyciu roślinnego oleju bazowego. Maceraty olejowe dodaje się do fazy tłuszczowej kosmetyku na samym końcu, dzięki temu zachowują wszystkie aktywne biologicznie składniki, między innymi flawonoidy.
Nasz macerat z krwawnika (olej z krwawnika) otrzymywany jest poprzez macerację kwiatów krwawnika w oleju słonecznikowym. Macerat działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, a także antyoksydacyjnie i nawilżająco – tworzy na skórze warstwę okluzyjną zabezpieczającą przed transepidermalną utratą wody. Ten naturalny produkt wykazuje właściwości oczyszczające, ściągające (dzięki obecności tanin), przyspieszające gojenie się ran i regulujące wydzielanie sebum.
Taniny znajdujące się w kwiatach krwawnika pokrywają zewnętrzną warstwę skóry lub błon śluzowych i chronią głębsze warstwy tkanki przed uszkodzeniem, a także pobudzają regenerację jej zranionych lub poparzonych obszarów. Macerat z krwawnikiem idealnie nadaje się do pielęgnacji cery problematycznej, mieszanej, tłustej, trądzikowej, a także naczynkowej, ponieważ ogranicza rumień.
Macerat z krwawnika wykorzystuje się w kosmetykach o działaniu oczyszczającym i antyseptycznym. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne krwawnika, macerat ten jest ważnym składnikiem preparatów chroniących skórę i włosy przed procesem utleniania. Warto go wykorzystać w szamponach, odżywkach i maskach do włosów. Takie preparaty pomogą utrzymać kolor włosów farbowanych, ponadto nawilżą pasma i ochronią końcówki przed przesuszeniem i rozdwajaniem się. Należy też pamiętać o tym, że krwawnik działa przeciwłupieżowo!
Macerat z krwawnika to ważny składnik kremów, maseczek i serum do cery trądzikowej. Dzięki niemu skóra szybciej się regeneruje, a stany zapalne i podrażnienia ulegają wyciszeniu. Substancja ta wyraźnie przyspiesza gojenie się ran i otarć. Krwawnik w postaci maceratu nie może być aplikowany bezpośrednio na skórę - jak go zatem stosować? Zalecane stężenie maceratu z krwawnika w kosmetykach wynosi 0,5-5%.
Ekologiczny hydrolat z krwawnika w pielęgnacji
Krwawnik ma wyjątkowe właściwości – dowiesz się o tym, stosując macerat, ale nie tylko ten produkt jest godny uwagi. Warto również zainwestować w Ekologiczny hydrolat z krwawnika, który można stosować bezpośrednio na skórę lub wykorzystać jako dodatek do maseczki albo jako fazę wodną w produkcji kremu, balsamu, serum lub toniku DIY. Hydrolat ten sprawdza się w pielęgnacji skóry zaczerwienionej, z trądzikiem różowatym i widocznymi naczyniami krwionośnymi, skutecznie wspomaga również walkę z problemami cery tłustej i trądzikowej.
Nasz hydrolat z krwawnika zawiera witaminy A i C, dzięki czemu świetnie chroni skórę przed niepożądanymi skutkami działania wolnych rodników. Ponadto zawartość kwasów askorbinowego i glikolowego, sprawia, że ten naturalny produkt stosuje się jako dodatek do peelingu. Kwasy te usuwają martwe komórki, odblokowują pory, odświeżają i rozjaśniają skórę.
Receptury DIY z wykorzystaniem krwawnika pospolitego
Krwawnik ma szerokie zastosowanie w kosmetyce – warto wykorzystać go w preparatach DIY, które przygotujesz w łatwy sposób. Macerat z krwawnika to na przykład jeden z trzech składników łagodzącej maseczki z glinki niebieskiej do cery trądzikowej. Użyj go także do przygotowania naturalnego cytrusowego dezodorantu w kremie.
Hydrolat z krwawnika jest z kolei potrzebny do zrobienia złuszczającego serum z kwasem azelainowym 5% i kwasami PHA do cery wrażliwej. Jest to również składnik wzmacniającego serum do paznokci z keratyną roślinną.
Bibliografia:
- I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci, PZWL, Warszawa 2020.
- K., Jędrzejko, Kowalczyk B., Balcer B., Rośliny kosmetyczne, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2006.
- Nowak, K., Ogonowski, J., Szulc K, Krwawnik i olejek krwawnikowy, właściwości i zastosowanie, zastosowanie, Chemik 2010, t. 64, n. 2, s. 103-109.
- Shah, R., Peethambaran, B., Anti-inflammatory and anti-microbial properties of Achillea millefolium in acne treatment. In Immunity and inflammation in health and disease, Academic Press 2018, s. 241-248.
Hydrolat z krwawnika ekologiczny (z konserwantem)
Przeznaczony do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej oraz naczynkowej. Dodaj go do swoich szamponów DIY, kremów i balsamów. Stosuj w czystej postaci jako tonik do cery problematycznej.
Macerat z krwawnika
Otrzymywany poprzez macerację kwiatów (Achillea millefolium L.) w oleju słonecznikowym. Na koniec jest tylko filtrowany aby zachować wszystkie cenne składniki. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie. Polecany do pielęgnacji cery problematycznej, mieszanej, tłustej, trądzikowej oraz naczynkowej.